Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-09-13, 22:25   #46
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Pai treaba la gabi sta altfel , crezi ca nu si-ar lua o masina mai buna ? Sa stiti ca banii nu cad din cer . Cam cat costa o decapotabila sau cat consuma ? Si sa va mai zic ceva , chestia cu fiabilitatea e pe primul plan cand cumperi o masina , sa zicem ca ai 10.000e si iti iei de toti banii decapotabila si iti cade ambreiajul , cu ce bani cumperi altul ? Pana luna viitoare sta in parcare ? Asa daca iti iei astra , logan , golf , focus de vreo 5000e ai banii sa schimbi vreo piesa (daca se strica ceva) .
__________________
iulica097 is offline  
Old 05-09-13, 22:47   #47
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Pana o sa ajungi tu pe banii tai sa stii cat de mult inseamna 1000 de lei, nu mai zic de euro. De unde ai 10000 mai ai si 1000 sa schimbi ambreiajul.
scrisit is offline  
Old 05-09-13, 23:33   #48
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

mentalitatea romanului. ai doi lei toti banii si tu iti iei masina de doi lei sau poate chiar 2 lei jumate. Cand faci un buget de masina, nu iti iei de toti banii, iti iei de 80-85%, ca sa ai bani si de piese. plus ce pe langa masina mai sunt si actele + distributie, ulei, filtre, eventual placute, etc etc. plus ca tre sa`ti mai ramana bani sa mai si mananci, ca nu`ti da masina de mancare.
Daca ai 10.000e, iti iei masina de 8.000e, mai dai 600-700e pe acte si sa o pui la punct si iti mai si raman 1.300e in caz ca`ti pica ceva in primul an de zile.
Bine, astea se aplica la o masina sh. la masina noua poti sa te apropii mai mult de plafonul financiar ca beneficiezi de garantie.
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline  
Old 05-09-13, 23:49   #49
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

nu a spus nimeni ca trebuie sa isi cumpere masina de toti banii.totdeauna sa ai in jur de 500 euro rezervati pt eventuale probleme.tinand cont ca e prima masina parerea mea ar fi sa se indrepte spre ceva mai ieftin,chiar daca e mai vechi,o poate lovi,zgaria,o poate rupe in 2,inavata si ceva mecanica pe ea,e tanar si are timp sa schimbe masini,cu siguranta nu o tine pe asta pana la batranete.plus ca ii dau dreptate si lu' ekofres,trebuie sa tina cont si de varsta,o masina mai tinereasca i se potriveste mai bine,are timpt mai tarziu pt masini incapatoare,masini de familie.
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline  
Old 06-09-13, 00:14   #50
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Eu am avut Dacia si dupa aia am avut un Fiat Coupe, o rugina, dar ce m-am mai distrat cu masina aia E pacat sa ratezi rabla tineretii, cand nu te gandesti la fiabilitate, consum, ci numai la muzica, fetite, plimbari
silviu.o is offline  
Old 06-09-13, 00:22   #51
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Pai treaba la gabi sta altfel , crezi ca nu si-ar lua o masina mai buna ? Sa stiti ca banii nu cad din cer . Cam cat costa o decapotabila sau cat consuma ? Si sa va mai zic ceva , chestia cu fiabilitatea e pe primul plan cand cumperi o masina , sa zicem ca ai 10.000e si iti iei de toti banii decapotabila si iti cade ambreiajul , cu ce bani cumperi altul ? Pana luna viitoare sta in parcare ? Asa daca iti iei astra , logan , golf , focus de vreo 5000e ai banii sa schimbi vreo piesa (daca se strica ceva) .
Daca o iei asa niciodata nu o sa dai si tu fara protectie ca faci copii, nu vei fuma ca faci toate bolile scrise pe pachete, nu te vei imbata ca o sa iti pierzi telefonul si portofelul, tot asa pana cand drobul de sare va cadea de pe soba.
Ideea e ca esti tanar si vrei o masina, ai niste bani pentru ea si asa cum au venit banii aia vor veni si banii de reparatii cat si cei pentru benzina. Lasa viata sa curga, nu te gandi la ce se intampla maine ca uiti sa mai traiesti, fiecare zi e unica, vezi bucuriile si nu-ti mai pune atatea intrebari, lasa-i pe altii s-o faca.
Mie imi plac la nebunie cabrioletele, sunt in cautarea unei astfel de masini si vreau s-o iau doar pentru vara si vacante, strict 2 locuri, nu-mi pasa de bagaje, nici daca e fiabila si nici cat consuma. Masina pe care o am are tot 2 usi, nici nu-mi doresc mai multe si e si cea mai nefiabila masina din lume, si ce, ca tot nu-mi pasa, a oferit prea multe sa-mi pese ca o sa ii schimb ambreiajul sau ce piesa vrei tu si care crezi ca e scumpa.

Si tie Iulica si baiatului care a deschis topicul, luati-va masini carora sa le rupeti dintii si care au motoare pentru asa ceva, sa stea sus in ture, cat mai sus, nu cautati masini de naveta ca pe voi nu va intereseaza asta.
ekofresh is offline  
Old 06-09-13, 20:29   #52
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Eu nu va inteleg, am fost ca voi si mi-am dorit un coupe, o decapotabila sau macar o masina cu doua usi. Astea de care vorbiti sunt masini sa cari caruciorul si sa mergeti la serviciu, luati-va fratilor decapotabile ca de aia sunteti tineri, liceu, studentie.
Fiabila, nefiabila, aia e, va faceti de cap ca asta e tot ce conteaza, nu va intereseaza pe voi ca tine 700.000km, asta cu fiabilitatea e o basina.
Mai bine o masina careia sa ii rupeti dintii cu muzica-n blana si cu zambetu' pe buze, decat cu cea mai fiabila basina din lume.
Asta duce intr-o singura directie: Honda Civic / Prelude. )

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Pai treaba la gabi sta altfel , crezi ca nu si-ar lua o masina mai buna ? Sa stiti ca banii nu cad din cer . Cam cat costa o decapotabila sau cat consuma ? Si sa va mai zic ceva , chestia cu fiabilitatea e pe primul plan cand cumperi o masina , sa zicem ca ai 10.000e si iti iei de toti banii decapotabila si iti cade ambreiajul , cu ce bani cumperi altul ? Pana luna viitoare sta in parcare ? Asa daca iti iei astra , logan , golf , focus de vreo 5000e ai banii sa schimbi vreo piesa (daca se strica ceva) .
Prietene, gasesti Civic-uri sau Opeluri Calibra care arata demential si costa mai putin decat loganul. Daca ai 3000 de euro, gasesti ceva foarte frumos.
Cat despre consum, iti spun eu ca e undepa tot pe acolo. Nu o sa-ti ia 1.6 de pe Honda mai mult decat 1.6 de pe logan. Si acum sa fim realisti, nu poti compara cele 2 motoare. Daca mai prinzi si un VTEC, poti spune ca ai nimerit in rai.

Eu ti-am mai spus odata, mai in serios sau mai ironic, ia si beleste ochii si la altceva. Nu iti fixa doar cateva variante in jurul carora te invarti. Priveste si in alte directii.
Ne mai auzim si sper sa-ti vina mintea la cap.
__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline  
Old 06-09-13, 22:11   #53
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Nu am zis ca nu gasesti dar cu cate sute de mii de kilometri la bord ? Cate scartaituri , trosnesturi , care bate sau licare ? Voi ati da 3000e pe o distractie de maxim 3 veri ? Nu zic dar si mie mi-ar placea una dar daca am masina dc sa arunc cu 3000e cand si masina pe care o am ma duce tot acolo , tot cu acelasi consum si tot cu 4 boxe ? Si ca sa nu mai continuam pe tema asta gabi a cerut pareri despre astra g si/sau logan .
iulica097 is offline  
Old 06-09-13, 22:46   #54
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Atunci on-topic, Astra G : Bertone sau cabriolet, linea blue sau rossa.

Nu te asigura nimic ca Logan-ul sh nu a fost vreo masina fugarita(hamalita) cu sute de miii de km dati inapoi. Mai degraba am incredere intr-o masina care cred, sau presimt ca a fost fugarita/alergata/mers in ture decat intr-una de familie mearsa si uzata, plimbari scurte si dese, naveta, carat de toate si sa fie stock.
Si de ce spun asta, multi care isi cumpara masini cu ceva caluti, fara spatiu de bagaje si de carucior. Folosesc masinile pentru distractie, le fugaresc cu cap si nu cum i-ai prinde tu Loganul tatalui tau si cand o vinde spune ca e masina de familist. Multi din cei care au astfel de masini schimba uleiul(revizia) intre 5 si 7000km si fac maxim 10.000km pe an, adica masina merge cu ulei curat in fiecare an. In schimb, masinile pe care le preferi tu sunt folosite pentru economie si unii uita sa mai schimbe uleiul, iar uleiul la 10.000km nu e la fel ca atunci cand are 5000km, nu mai face aceeasi ungere, pentru curiozitatea ta, verifica-l la Logan si vezi dupa cati km isi schimba culoarea.
Si atunci ce preferi, o masina care merge tare dar cu ulei curat si ungere buna sau una care merge linistit, poate chiar subturat cu ulei murdar si lipsit de proprietati.

Bai, nu va zic sa va luati s2000 ca e clar ca nu e o masina chiar accesibila, dar cabrio Astra, Megane, 307, care sunt mult mai misto decat Logan si nu numai.

Bine, masini de la 4-5mii in sus ca daca vorbim de masini de 2-3mii, iti poti lua ce vrei ca numa' de fiabilitate nu e vorba sau vreun aspect, iei o tabla.

Last edited by ekofresh; 06-09-13 at 22:51.
ekofresh is offline  
Old 06-09-13, 22:53   #55
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Salut , ai facut rost de banuti gabi ? Deci : 1.Comfort . In logan nu stai bine ? Iti zic eu ca posesor de logan laureate faza 2 ca stai foarte bine , mai ales iarna cu scaunele incalzite pe care astra nu cred ca le are . 1 punct pt logan . 2.Costuri . Toata lumea stie ca loganul pe benzina daca este exploatat corect si schimburi de ulei BUN la timp poate ajunge la peste 500.000km fara piese schimbate . 2 puncte pt logan . 3.Performante . Tie iti convine sa ai cu 10nm mai mult la piciorul drept si sa treaca pe langa tine un logan care e mai usor cu 200-300kg ? 3 puncte pt logan . 4.Practic . Logan - mai putine dotari electronice deci mai practic . 4 puncte pt logan . 5.Garda la sol si spatiu interior si in portbagaj . 5 puncte pt logan . Sa iti mai zic ? Oricum tu alegi + ca la logan mai ai optiunea de tuning ieftin si frumos . Bafta...
daca am ajuns sa comparam logan cu opel.....am ajuns rau,confortul in logan este ireprosabil,daca iei vreun viraj mai tare iesi prin geam daca nu ai centura pusa......
iar dai sfaturi si tu nu ai nici macar permis?????
stiu sa sta bine in dreapta sau in spate....

la cum lauzi loganul,zici ca e vreun s-classe....faza cu 500.000 km e nr.1 pe anul asta....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline  
Old 06-09-13, 22:59   #56
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Tre sa te mai duca si capu la bataie si cred ca la 1.80 ai mei ii scuip in cap .
nutzulica,stai cuminte ca te murdaresti la nas.....
alex.panciu is offline  
Old 07-09-13, 00:13   #57
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Atunci on-topic, Astra G : Bertone sau cabriolet, linea blue sau rossa.
(o mica informatie):
La Astra, coupe ul si cabrioletul sunt ambele Bertone.
Se numesc Opel Astra Bertone Cabrio, si Opel Astra Bertone Coupe.
JDV is offline  
Old 07-09-13, 10:44   #58
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Normal ca as alege-o pe cea care fuge cu ulei bun dar am zis ca in cazul meu nu se merita sa arunc pe alta masina 3000e , mai bn ii pun turbo si suspensie si de restul bag benzina . Poate nici in cazul lui gabi nu s-ar merita fiindca vrea o masina a lui dar cu care sa isi plimbe si familia .
iulica097 is offline  
Old 07-09-13, 14:35   #59
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
loganul ph2 care costa tot in jur de 3000e sh si este mai nou si mai bun calitativ decat loganul ph1 .
Uimeste-ma la ce e mai bun ph2 decat ph1. Dar vreau punctual nu povesti. Si nu-mi vorbi de design, norme euro, consum, oglinzi mai mari, volan din piele si alte prostii. Ca asa iti spun si eu ca ph1 erau mai rapide cel putin 1.6 si 1.6 16v.
lord_wader is offline  
Old 07-09-13, 15:44   #60
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

=))) nici nu meritati replica . Pai cum la ce e bun inafara de x , y , z ? X y z nu sunt imbunatatiri ? Designul , volanul de piele , oglinzile electrice si incalzite , ceasuri si calculatorul de bord , limitarea de turatie , motor mai silentios , rezolvarea problemei din caseta de directie , prinderile bordului , abs si alte dotari ce tin de siguranta in standard , norma de poluare e4 cu aceleasi performante ceea ce inseamna o tehnologie mai avansata si taxa de poluare mult mai mica , motor mai nou , an de fabricatie mai recent decat ph1 adica mai putini kilometri cand iei unul sh . Nu vedeti ca va luati de mine degeaba , nu aveti ce face ? Prima data uitati-va in curtea dumneavoastra . Vedeti gunoiul din ochiul altuia dar parul din ochiul dumitale nu .

Last edited by iulica097; 07-09-13 at 15:51.
iulica097 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -