Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-07, 13:13   #31
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

cand a fost introdus ala de 150 de cai?!?! la vreo 4 ani dupa cel 1.9 tdi de pe golf !!

ce coincidenta... opel are 1.9 diesel de 101 si 150 de cai...lool dupa cine s-or fi luat?!?!
si vezi ca vb de diesel nu de benzina, unde cand va veni Opel cu o inventie gen FSI, atunci sa imi dai un PM!
2.0 175 de cai? . e turbo? si ia vezi la VAG de vreo 10 ani 1.8T si pana la 225 de cai. si merge cu kituri turbo al 350, deci f fiabil... ia uite ce face vag cu 2.0 turbo pe S3...uuppss...265 de cai.. ) e PUTIN mai mult ca 2.0 si 175 de la opel???
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear

Last edited by bogdan_wrc; 06-06-07 at 13:18.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 08:34   #32
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

ce economice frate?!?
cu cat e mai economic un 1.7DTI de 75 de cai, decat un1.9TDI de 90 sau 110 ?? cu 0,01% )
de multe ori,cu cat motorul e mai slab, se chinuie s atraga de masina aia aiurea...

opelul asta e o masina de vis sau cum?!?! si economice si puternice...eu nu stiu de ce mai exista alte companii, ca astia sunt cam vis.
compara tu un motor 2.0 de la opel la consum cu 2.0 FSI.

mai ne minti mult? ai dat-o deja in leagane cu motoare economice si puternice...

deci, cand Opel scoate din un super motor de 2.0 (la care au pus o inventie gen FSI) o putere de 265 de cai, si care de cat din soft poate fi dus la 310 cai safe astept sa imi dai si mie un PM. pana atunci, la revedere!
oricum, revenim la Golf IV. imi spui si mie ce motoare avea astra atunci dipsonibile? adica intre 97 si 2005.

pe golf erau asa:
1.4, 1.6 8V, 1.6 16V, 1.8, 2.0, 1.8T ed 150 si apoi 180 cai, 2,5 V5 de 150 de cai, 2.8 V6 de 204 cai. si diesel toate de 1.9:
SDI de 68, tdi de 90, 101, 110, 115, 130, 150. si toate astea pot fi si cu cutie tiptronic (are opel asa ceva!??!) si cu tractiune integrala (aici nici nu mai ma chinui sa intreb ce are Opel...)
la fel, astept raspuns si pt Focus. ce gama de motorizari avea....
si daca ford a mai bagat CR, opel nici macara asta nu a facut. sa se lupte cu TDI Pompe Duze de la VW. deci?

hai sa discutam concret, nu doar "VW rullz"...
si eventula sa unim topicurile, ca sunt 3 cam cu aceeasi tema...
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 13:37   #33
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Nush ce va certati atata pe topicul asta cand aceeasi disputa a-ti gasit-o pe inca 2 thread-uri, unde golf-ul a iesit in fata astrei/focusului. Opel-ul in Germania il numeri pe degete la fel si ford, oare de ce? ca sunt prosti nemtii si isi iau VAG/BMW/BENZ? pentru nemti opel-ul este o carutza un fel de dacie "coafata". Noroc cu Europa de Est ca mai salveaza vanzarea Opel-ului/Ford-ului. Toti romanii vad ca isi cumpara opel( astra caravan, vectra B, si zafira) SH ca sunt ieftine si isi pot permite intretinerea lor, dar asta nu inseamna ca o masina cu o intretinere putin mai scumpa (VAG) este proasta. Incercati si voi Opel-istilor/Ford-istilor sa acceptati ca brand-urile astea 2 sunt sub VW, asa cum VW-isti recunosc ca sunt sub altele.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 14:00   #34
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by ffocus View Post
150 cp fix...6 viteze...140 are golfu
nu uita , asta e varianta mai de top la opel , daca stai sa te gandesti , si golfu are motoru 2.0tdi ala de top , de 170 si ceva de cai
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 15:57   #35
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by Kilowatt View Post
Salut ! M-ar interesa detalii despre masinile de mai sus pt ca intr-o luna o sa trebuiasca sa aleg pt una din ele si sincer nu stiu care. Mentionez ca ma intereseaza doar variantele pe diesel. Multumesc & astept post-uri de la voi!
daca o iei sa fie frumoasa ia-ti leon, daca o vrei sa nu iti pice ia-ti astra, daca n-ai ce face cu banii ia-ti ford, daca vrei masina buna la toate ia-ti golf 4 tu alegi vectra nu intra in discutii
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 16:01   #36
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
ce economice frate?!?
cu cat e mai economic un 1.7DTI de 75 de cai, decat un1.9TDI de 90 sau 110 ?? cu 0,01% )
de multe ori,cu cat motorul e mai slab, se chinuie s atraga de masina aia aiurea...
test facut de mine
1. vw golf 4 1.9 tdi - 90 cp .. 100 la ora in treapta a 5-a consum 5.5 la suta
2. opel astra 1.7 dti .. 100 la ora in treapta a 5-a consum 4.5 la suta
precizez ca ambele viteze au fost mentinute cu ajutorul tempomatului oricum vw rullz pe langa opel nu are rost comparatia
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 17:47   #37
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

the_mask e un copil care-l lasa taticu sa-i spele masina si gata vede vw cea mai buna masina!

la 19 ani ce sa-i ceri la un copil...nu iti mai pune mintea cu pustani cu mintea de 15, tsc-ule...)
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 17:54   #38
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Exclamation Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
cand a fost introdus ala de 150 de cai?!?! la vreo 4 ani dupa cel 1.9 tdi de pe golf !!

ce coincidenta... opel are 1.9 diesel de 101 si 150 de cai...lool dupa cine s-or fi luat?!?!
si vezi ca vb de diesel nu de benzina, unde cand va veni Opel cu o inventie gen FSI, atunci sa imi dai un PM!
2.0 175 de cai? . e turbo? si ia vezi la VAG de vreo 10 ani 1.8T si pana la 225 de cai. si merge cu kituri turbo al 350, deci f fiabil... ia uite ce face vag cu 2.0 turbo pe S3...uuppss...265 de cai.. ) e PUTIN mai mult ca 2.0 si 175 de la opel???
vw PRIN DEFINITEIE INSEMNA MASINA POPORULUI NU OPEL, E VALABIL SI PT THE_MASK...
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 21:31   #39
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Eu nu v-am vorbit urat, dar vad ca cu voi nu se poate purta o discutie civilizata! "mph/km/h" nu am cum sa-ti demonstrez ca e masina mea deoarece este luata pe firma, si nici nu vreau sa va dem. voua ceva, astia care mergeti pe jos si tratiti din reviste! BAMBAKE si daca am carnet de 1(care sunt aproape 2) asta nu doveste nimic. Sunt persoane care au carnet de o viata si sunt afoni. Daca era Opel asa masina imi mai luam VW? puteam sa-mi iau orice masina pana la 100.000 dar tata preferat sa cumpere tiruri ca lea produc nu mananca bani

Credeti ce vreti nu va daram eu visele
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:34   #40
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Eu nu v-am vorbit urat, dar vad ca cu voi nu se poate purta o discutie civilizata! "mph/km/h" nu am cum sa-ti demonstrez ca e masina mea deoarece este luata pe firma, si nici nu vreau sa va dem. voua ceva, astia care mergeti pe jos si tratiti din reviste! BAMBAKE si daca am carnet de 1(care sunt aproape 2) asta nu doveste nimic. Sunt persoane care au carnet de o viata si sunt afoni. Daca era Opel asa masina imi mai luam VW? puteam sa-mi iau orice masina pana la 100.000 dar tata preferat sa cumpere tiruri ca lea produc nu mananca bani

Credeti ce vreti nu va daram eu visele
HAI SA NE LAUDAM CU CE FACE TATICU...) cu asta demonstrzi cat de destept esti...
si tata a luat avioane in loc sa-mi i-a veyron..ca sa fiu in ton cu tine...)

eu am avut bmw..mercedes...NICIODATA NU AM AVUT SI NU VOI AVEA VW PT CA DETEST MARCA ASTA!ai inteles pustuluika?

de unde stiu eu ca tu nu ai ab la 40 sau ca umblii cu bilete de tramvai?

mie imi place opelul, altuia bmw...mercedes...fiecare cu placerile lui!
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:39   #41
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Eu nu v-am vorbit urat, dar vad ca cu voi nu se poate purta o discutie civilizata! "mph/km/h" nu am cum sa-ti demonstrez ca e masina mea deoarece este luata pe firma, si nici nu vreau sa va dem. voua ceva, astia care mergeti pe jos si tratiti din reviste! BAMBAKE si daca am carnet de 1(care sunt aproape 2) asta nu doveste nimic. Sunt persoane care au carnet de o viata si sunt afoni. Daca era Opel asa masina imi mai luam VW? puteam sa-mi iau orice masina pana la 100.000 dar tata preferat sa cumpere tiruri ca lea produc nu mananca bani

Credeti ce vreti nu va daram eu visele
100.000...) bine ma bill gates...daca zici u...AI GRESIT THREAD-UL TREBUIA SA POSTEZI LA WWW.LAUDAROSII.RO SAU WWW.MUNCHHAUSEN.RO... WWW.PINOCHIO.RO...

daca nu ti-ai luat u opel inseamna ca nu e masina...dupa mintea ta inseamna ca nici bmw...mercedes...nu sunt masini ca de...o cumparai u, nu?

lasa-ne cu povestile de adormit gainile...

pa
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 00:18   #42
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by BAMBAKE View Post
HAI SA NE LAUDAM CU CE FACE TATICU...) cu asta demonstrzi cat de destept esti...
si tata a luat avioane in loc sa-mi i-a veyron..ca sa fiu in ton cu tine...)

eu am avut bmw..mercedes...NICIODATA NU AM AVUT SI NU VOI AVEA VW PT CA DETEST MARCA ASTA!ai inteles pustuluika?

de unde stiu eu ca tu nu ai ab la 40 sau ca umblii cu bilete de tramvai?

mie imi place opelul, altuia bmw...mercedes...fiecare cu placerile lui!
dar nu inteleg ce ai cu vw? eu sincer am opel si bmw.. si sunt fan VW ... ma kk in ele de bmw, mertan etc! vw rullz e cea mai tare marca de pe piata.. din lume ! si nu poti contesta asta
PS: se scrie " sa-mi ia " .. u ai scris sa-mi i-a .
PS2 : ce marca are masina mai tare ca veyron ? ( veyron fiind produs de vw ) ????
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 00:29   #43
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
dar nu inteleg ce ai cu vw? eu sincer am opel si bmw.. si sunt fan VW ... ma kk in ele de bmw, mertan etc! vw rullz e cea mai tare marca de pe piata.. din lume ! si nu poti contesta asta
PS: se scrie " sa-mi ia " .. u ai scris sa-mi i-a .
PS2 : ce marca are masina mai tare ca veyron ? ( veyron fiind produs de vw ) ????
nu mi se pare DELOC ca vw e cea mai tare marca din lume! dc ?
eu am avut golf si am condus vw aproape toate tipurile, dar nu imi place deloc ! nu mi se par confortabile...asta e parera mea si a mai multora(prieteni..cunostinte...).am tinut golful doar 2 luni si l-am vandut pt ca ma exaspera si de atunci nu suport vw in general indiferent de model!

si las' ca bugatti faceau masini SUPERsport-SUPERcar inainte sa-i ia cei de la vw !
asa si fiat are ferarri...si...
__________________

Last edited by TSC-Us; 08-06-07 at 00:32.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 08:24   #44
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

tsc ce Golf ai avut frate? unu 1.4 si 350 000 km!??!
Quote:
Originally Posted by BAMBAKE View Post
vw PRIN DEFINITEIE INSEMNA MASINA POPORULUI NU OPEL, E VALABIL SI PT THE_MASK...
asa si?! este masina po****ra. si-ar dori opel sa vanda atatea unitati.
eu am incheiat discutia.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 11:49   #45
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Golf 4 VS Opel Astra/Vectra VS Seat Leon VS Ford Focus

Fratilor, nu va mai legati de pustiul cu diesel in 4 cilindri, ca se pare ca romanul a fost, este si va fi intotdeauna o combinatie de frustrare si grandomanie. Frustrat, ca are un amarat de passat tdi, iar grandoman ca viseaza la "orice masina pana in 100.000". Dupa cum bine se observa, frustrarea alimenteaza grandomania (100k!!!!!!) si vice versa. Daca o luam asa, as spune ca peste 90% dintre romani isi pot lua o masina de 100.000E. Da, inca nu loviti cu pietre sau crapati de ras... Simplu. Vind apartamentul, masina, terenurile de pe la tara, mai iau un credit daca pot si uite asa ajung sa doarma in strada... defapt nu... in parcare, intr-al sau M6 sau CL nou! Tare, nu?
Ca sa le raspund celor ce intra in categoria noveau riche de pe aici (se simte cineva?:P), una e sa ai bani sa iti cumperi o masina de 100.000 si cu totul alta e sa o poti si intretine. Iar aici nu ma refer la reparatii (mai ales daca e noua) ci la taxe, impozite si mai ales asigurare, care pt o masina de 108.000E e cam 5000 pe an. Poti avea 100.000 in fatza ta, dar daca nu ai un venit care sa iti permita sa fii proprietar, degeaba. Dupa primul an de folosinta, 1-2000/an in intretinere nu e neobisnuit. Si daca dai masina de 100k pe mana pustiului tau de 19 ani, asta inseamna ca si tu ai ceva echivalent. masina nevestei nu se ia in calcul, ca de obi e un 207 sau mini sau ceva de genul, care nu numai ca nu mananca bani in exploatare, ba uneori ii si produce! Oricum, dupa un calcul vedem ce cheltuieli se fac numai cu masina intr-un an.
Mai era unul pe aici acum ceva vreme cu un skoda octavia 2 rs si atata de mare se dadea... cica s-a dus (in februarie ori martie parca) la BMW sa-si comande noul M3, numai ca inca nu ajunsese... el, care are o amarata de skoda in 4 cilindri.. Ori altii care se dau mari cu cati bani a dat taticu pe masina. Nush ce naiba e cu nevoia asta de "a fi dat mare"... probabil se asteapta sa cada toti in fund si sa spuna oau, ce tare esti! Odata, dat fiind faptul ca are passat tdi inseamna ca da, taticu are cativa banutzi, dar de investit, iar nu de cheltuit pe lucruri ce l-ar ruina intr-un an in exploatare. Pe mine however atata au ajuns sa ma calce pe coada baietzashii de bani gata care cum au o masina de 20kE, cum se cred boshi... Personal, si cred ca multi de aici imi impartasesc opinia, am mult mai mult respect pt un "sarantoc" cu golf 1 care i-a schimbat motorul cu unul de GTi, si-a dat jos tot din masina, si-a pus scaune de 5-10kg, roti de 14 dar late de vreo 215, spoilere si eleroane care FUNCTIONEAZA si nu sint numai de fitze/impresii... decat pt un frustrache care a primit si el passat diesel de 100 si ceva de cai. Mult mai mult apreciez un "parlit" cu o dacie 1300 la care i-a adaptat turbina de renault 5 si acum cu 120cp si 800kg rupe noul a6 tdi al unui fitzos care a primit-o cadou ca a reusit sa termine liceul.
Mai demult aveam SIG cu masinile, dar cand am vazut cat de grandomani pot fi unii, nu am mai vrut sa risc sa fiu asociat cu ei. Mult mai mult conteaza mintea persoanei care posteaza decat bunurile atasate ei. Prima mea masina a fost un BMW ce nu cred ca valora mai mult de 9000, deci cat un Logan nou... dar cu toate astea am reusit sa-l duc pe la 470cp (da, nu era diesel..). Fara bani multi, doar cu multa prezenta de spirit si mult curaj cand a fost nevoie.
Asa ca oameni buni, veniti cu o idee, prezentati-va un proiect ori argumentati in mai mult de cp si 0-100 de ce o maisina e mai buna ca alta... dar terminati odata cu Taticu'... numai enervati lumea si nici nu sinteti asa de smecheri pe cat va credeti, ca voi sint inca 1000.
__________________
profilul romanului tipic: grandoman si frustrat

Last edited by E31; 08-06-07 at 11:53.
E31 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -