Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-08, 13:02   #121
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
...ii dau dreptate lui Turboss...
Cea mai buna masina este aceea pe care o ai...
Eu am ST
:P
)..in cazul tau E NORMAL, dar...
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 20:22   #122
mihaidd

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 15
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Pe circuite largi gen Monza si pe strada, Astra OPC este peste Focus ST in aproape orice privinta: reprize, depasire, distanta de franare, calitate interior, confort, design. Pe circuitele stramte e alta treaba, ST e peste OPC, din cauza multilinkului spate si a suspensiei mai rigide.
mihaidd is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 16:09   #123
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by mihaidd View Post
Pe circuite largi gen Monza si pe strada, Astra OPC este peste Focus ST in aproape orice privinta: reprize, depasire, distanta de franare, calitate interior, confort, design. Pe circuitele stramte e alta treaba, ST e peste OPC, din cauza multilinkului spate si a suspensiei mai rigide.
uite, nurburgring e ingust si tot OPC e invingator
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 16:10   #124
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by mihaidd View Post
Pe circuite largi gen Monza si pe strada, Astra OPC este peste Focus ST in aproape orice privinta: reprize, depasire, distanta de franare, calitate interior, confort, design. Pe circuitele stramte e alta treaba, ST e peste OPC, din cauza multilinkului spate si a suspensiei mai rigide.
ce misto e sa spui chestii de genul : "Pe circuite largi...calitate, confort, design... " Cum dreaq iti dai seam pe cicuit daca o masina e peste celalalta la calitate interioara , confort sau design ?
Cuvantul "circuit" iti spune ceva ? sau "confort"...adik...in ce masina e confortabil sa stai atunci cand rupi motorul si transmisia in doua ? Dar "design-ul" ?
Doamne cum va mai place sa va vedeti cum scrieti cuvinte...
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 16:13   #125
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
sau "confort"...adik...in ce masina e confortabil sa stai atunci cand rupi motorul si transmisia in doua ? Dar "design-ul" ?
adica tu iti rupi st-u zilnic? eu sincer sa am un opc nu l-as rupe zilnic.
si desgn-ul conteaza indiferent, pentru ca trebuie sa-ti placa atunci cand te urci in ea, cand stai langa ea sa astepti pe cineva, fumezi o tigara, o admiri, sau stai la curte si ai o masa pe langa ea, stai, bei o bere, o admiri iar)
si oricum, la design astra e de n ori peste, st dupa mine avand aspectul unui mini-autobuz)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 16:42   #126
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
adica tu iti rupi st-u zilnic? eu sincer sa am un opc nu l-as rupe zilnic.
si desgn-ul conteaza indiferent, pentru ca trebuie sa-ti placa atunci cand te urci in ea, cand stai langa ea sa astepti pe cineva, fumezi o tigara, o admiri, sau stai la curte si ai o masa pe langa ea, stai, bei o bere, o admiri iar)
si oricum, la design astra e de n ori peste, st dupa mine avand aspectul unui mini-autobuz)
cand aveam 18 ani mie imi placea si Dacia...:P
Ma mira sa vad totusi ca din tot comentariul meu ai ales doar un pasaj si nici pe ala nu l-ai inteles...
Cat despre generatia voastra...numai impresii si snobisme nejustificate aveti in cap...
Acum masina trebuie sa fie neaparat nu cum iti place tie ci cum le place altora...Iar daca e vreun retard care va invidiaza abia atuni va simtiti bine...
De ***...unde dreaq cresteti, frate intr-un cub de sticla, incubator, ceva ?
Iar legat de parerea ta despre aspectul ST-ului si comparatia cu microbus...este doar parerea ta...

P. S. tre' sa imi schimb topicul neaparat in ceva de genul :
copii, nu mai cresteti mari ca viitorul tarii pare sumbru !!!
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 16:53   #127
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

in fine, nu mai conteaza. am formulat eu gresit, dar nici n-am chef sa stau de explicatii acu...
eu mi-am exprimat parerea, eu as alege astra opc la orice ora, pentru ca mi se pare si mai logic un 2.0turbo 240cp decat un 2.5 turbo 225cp...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 17:50   #128
mihaidd

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 15
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Am spus si pe "strada" nu numai pe "circuite largi". Trebuia sa separ in 3 sectiuni: strada, circuit larg, circuit stramt. My bad!

Nurburgring nu e chiar ingust. Ai linii dreapte in total de vreo 3 km, unde cei 15CP in plus, alaturi de plaja mai larga de putere, conteaza.
mihaidd is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:30   #129
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
cand aveam 18 ani mie imi placea si Dacia...:P
Ma mira sa vad totusi ca din tot comentariul meu ai ales doar un pasaj si nici pe ala nu l-ai inteles...
Cat despre generatia voastra...numai impresii si snobisme nejustificate aveti in cap...
Acum masina trebuie sa fie neaparat nu cum iti place tie ci cum le place altora...Iar daca e vreun retard care va invidiaza abia atuni va simtiti bine...
De ***...unde dreaq cresteti, frate intr-un cub de sticla, incubator, ceva ?
Iar legat de parerea ta despre aspectul ST-ului si comparatia cu microbus...este doar parerea ta...

P. S. tre' sa imi schimb topicul neaparat in ceva de genul :
copii, nu mai cresteti mari ca viitorul tarii pare sumbru !!!
aici esti prea acid si ai 31 de ani, ceea ce ar trebuii sa te faca mai cumpatat in vorbe indiferent cu cine vb.omu si-a spus parerea lui personala, iar tu incerci sa ii schimbi parerea!? cum? nu ai cum sa te impui cu "forta" in materie de gusturi.

personal st-ul imi place, dar si eu prefer(si la aspect) 240 cp de 2.0 in defavoarea st de 225 cp si 2.5!

multi de pe site-ul asta bat campii rau, mult mai grav decat combinele pe campuri, o dau in liniute, burn-uri...si nu ma refer DELOC la tine GodfatherN!
cei mai multi nu cred ca trec de 2500 ture(din cauza consumului) !
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 22:53   #130
mihaidd

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 15
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Problema pare sa fie de fapt definitia sectiunii VERSUS. Unii vad acest versus doar din punct de vedere al performantei, altii il vad si din punct de vedere al dotarilor, al confortului, al pretului. Eu am inteles acest VERSUS ca pe unul total, nu doar unul ce priveste timpul pe un anumit circuit si de aceea m-am referit si la confort si la calitatea materialelor de interior, nu doar la putere si agilitate. La urma urmei, tuningul se refera si la interior, frane si confort, nu numai la motor si suspensii. Daca am inteles eronat, imi cer scuze.

Last edited by mihaidd; 02-06-08 at 22:56.
mihaidd is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 08:13   #131
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
in fine, nu mai conteaza. am formulat eu gresit, dar nici n-am chef sa stau de explicatii acu...
eu mi-am exprimat parerea, eu as alege astra opc la orice ora, pentru ca mi se pare si mai logic un 2.0turbo 240cp decat un 2.5 turbo 225cp...
normal. de aia nu te pricepi la masini. una e sa scoti LINISTIT din motor 2225 de cai si sa stii ca poti urca teoretic lejer mai sus si alta e sa stii ca motorul e la limita de sus si turbina merge cu presiune sa zicem de 1.4 si la 1.5 deja incepe sa fluiere....

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
si desgn-ul conteaza indiferent, pentru ca trebuie sa-ti placa atunci cand te urci in ea, cand stai langa ea sa astepti pe cineva, fumezi o tigara, o admiri, sau stai la curte si ai o masa pe langa ea, stai, bei o bere, o admiri iar)
du-te , cumpara-ti un Logan, umple de eleroane si scuteste-ne. aici nu te uiti la design decat daca ai 18 ani si vrei sa agati pustoaice la liceu cu cei 2xx d cai ascunsi sub capota si linii fluide.

masinile astea ti le cumperi ca TU stai in spatele volanului si o alergi..get it? intelegi????
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 10:54   #132
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

bogdanwrc...
Atunci cand am citit postarile lui amphetamine primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma uit la varsta lui...deci...Ce zici, trecem pe la liceu pe la el sa vedem ce agatzam si noi ?
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 11:11   #133
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

bai, si eu m-am uitat la varsta....

in fine, nu merge ca ii furam femeile si eu chiar nu sunt intersat de asta.

intrebarea mea e cand admir masina, daca nu fumez, nu beau bere si nu stau la curte..bah din contra..la etajul 4?
da, o masina tre sa fie furmoasa..dar deja nu vorbim de geely aici sau alte ssang yong....

LE: daca tot vb de imaginea in fata fetelor, mai bine te folosetsi de cai 2xx de cai sa se simta bine o fata care stie ce inseamna si ce fac aia ..decat sa stai langa masina si sa o admiri. si doar sa ii spui ca ai 2xx de cai, sau sa ii arati talonul.
si atunci iar ajungem la punctul de inceput..cum pune masina cei 2xx de cai pe asfalt.

Last edited by bogdan_wrc; 03-06-08 at 11:14.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 11:30   #134
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
aici esti prea acid si ai 31 de ani, ceea ce ar trebuii sa te faca mai cumpatat in vorbe indiferent cu cine vb.omu si-a spus parerea lui personala, iar tu incerci sa ii schimbi parerea!? cum? nu ai cum sa te impui cu "forta" in materie de gusturi.

personal st-ul imi place, dar si eu prefer(si la aspect) 240 cp de 2.0 in defavoarea st de 225 cp si 2.5!

multi de pe site-ul asta bat campii rau, mult mai grav decat combinele pe campuri, o dau in liniute, burn-uri...si nu ma refer DELOC la tine GodfatherN!
cei mai multi nu cred ca trec de 2500 ture(din cauza consumului) !

Mda...poate ca sunt prea acid cateodata desi chiar daca am motive n-ar trebui...Insa eu pun problema altfel : Frate, iti place o masina, tot respectul pentru placerea ta insa nu folosi un topic pentru a-ti exprima parerea care ...de fapt nu e a ta ci a celor care te invidiaza sau te admira sau...
Adik...intr-o discutie de genul vino cu ceva concret care sa-ti sustina parerea chiar daca e subiectiva sau nu..Nu imi spune(si ma refer la amphetamine) ca iti place masina pentru ca le place fetelor ca atunci iti redirectionez toate spam-urile cu" enlarge your penis" ...si asta place fetelor !
Lasand gluma la o parte eu chiar sunt obiectiv si pot spune ca imi place foarte mult OPC-ul si ii recunosc atributele, pozitive sau negative insa sunt de acord cu Bogdanwrc. Inchipuiti-va ca Focus RS ce va aparea anul viitor pe acelasi motor de 2.5 cum am eu, dar cu o alta turbina va iesi undeva in jur la 315CP (neoficial). Si spre multumirea viitorilor posesori, in caz ca nu va avea tractiune integrala va dispune de un diferential bine pus la punct. Stau si ma intreb...vis a vis de performante...sa imi schimb si eu turbina ca sa inchid ceva guritze mai rautacioase ?
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 12:39   #135
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Focus ST vs. Astra OPC

din toate testele se pare ca STul pune mai bine puterea jos si sta mai bine pe circuit. plus ca cei 15 cai nu e fac asa o mare diferenta. si daca mai iau in calcul ca 2.5T are mai multe rezerve de modificat decat 2.0....
oricum dintre cele 2 din topic,...... as alege GTI sau S3 =))))
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -