Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-13, 07:44   #1
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Din ce in ce mai multi soferi prefera sa aiba doua randuri complete de roti, unul de vara si unul de iarna (anvelope + jante).

Au insa cateva dileme:

1. Jante din aliaj sau jante din tabla pentru rotile de iarna ?

2. Avelopele de iarna sa aiba sau nu aceiasi dimensiune cu cele de vara ?

3. "Se merita" inca un rand de jante in plus ?

Avantajele ar fi: costuri mai mici de schimb iarna / vara ulterior si timp mai mic petrecut la vulcanizare.

Dezavantajele ar fi: cost de achizitie destul de mare al celui de-al doilea rand de jante, mai ales daca sunt din aliaj.
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 11:35   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Am mers si cu jante de tablasi cu jante de aliaj iarna. Nu am sesizat nici o diferenta, decat ca in orice situatie janta de aliaj e mai buna, deoarece cu janta de tabla daca prinzi o groapa sa o bordura e posibil sa faci pana, si sa ajungi la vulcanizare, oe cand janta de aliaj e mai rezistenta. Eu am tot timpul 2 seturi de jante si cauciucuri deoarece fac economie de timp cu mersul la vulcanizare, si cel putin mie imi tin cauciucurile mai mult. Eu folosesc cauciucuri cu balonul mai mare iarna, spre exemplu daca vara pe golf am 205/55/16, iarna pun 195/65/15, din motive de confort, pe un drum cu zapada si gheata sunt mai confortabile cauciucurile cu balonul mai mare.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 11:57   #3
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

iarna...mulți merg pe jantele cu care le-au venit mașinile de fabrică, fie ele aliaje sau table. care și-au comandat de fabrică mașina cu jante foarte mari, īn general tind să-și ia de iarnă cele mai mici dimensiuni din carte, pentru că sunt mai ieftine.

mie mi-a venit mașina de fabrică cu aliaje pe 15". de vară am jante pe 17, iar de iarnă am păstrat aliajele de 15, cu gume cu balonul mare.

un amic are īn carte dimensiuni la anvelope pe 16, 17 și 18. mașina și-a comandat-o cu roți pe 18, iar de iarnă și-a luat pe 16, cu gume cu balonul mare, ca să fie comode, și pentru că pe 16 sunt mult mai ieftine.

șmecheria e că nu-ți mai freacă cauciucurile cu ranga toți inapții, sau nu mai dai o gălăgie de bani la o vulcanizare bună, că de echilibrat oricum trebuie să le echilibrezi și să le faci o presiune cānd le pui...că nu o să rămānă echilibrate un sezon īntreg, la ce drumuri de rahat avem. se mai ovalizează...mai cad plumbii....na...se īntāmplă.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 17:10   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Vara am 215/55/16 + aliaj, iarna am 195/65/15 + tabla.
De ce:
- iarna se imprastie multe solutii plus pietris, care pot strica jantele. De ce sa stric jantele de aliaj cand pot sa "omor" unele de tabla de care nu ma doare.
- e de preferat un balon mai mare al cauciucului; unul tare, cu talon 45 e putin mai ineficient. Plus ca e mai bine pentru comfort avand in vedere cat de "uniform" se deszapezesc strazile la noi
- un cauciuc mai ingust "taie" mai bine zapada

Deci raspunsul la a treia intrebare: da, clar merita. Gasesti niste table bune SH si o sa vezi ca se amortizeaza "investitia", nu mai stai sa dai bani sa pui si sa scoti cauciucuri in fiecare an. In plus, daca te trezesri cu zapada peste noapte si ai trecut pe vara, le poti pune chiar tu repede la loc pe cele de iarna.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 17:55   #5
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Anvelope de vara/iarna oricum are toata lumea... Iarna trecuta am dat 160 lei pe schimbul de anvelope (toamna+primavara), ca sa nu mai zic ca cei de la vulcanizare iti lovesc/zgarie jantele si mie unul mi-e mila de ele. Am dat 200 lei pe 4 jante de tabla de la sh, o vopsea rapida si echilibrate. In acest moment costurile suplimentare sunt.... sa bag cricul sub masina si sa scot rotile din garaj
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 22:16   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Anvelope de vara/iarna oricum are toata lumea... Iarna trecuta am dat 160 lei pe schimbul de anvelope (toamna+primavara), ca sa nu mai zic ca cei de la vulcanizare iti lovesc/zgarie jantele si mie unul mi-e mila de ele. Am dat 200 lei pe 4 jante de tabla de la sh, o vopsea rapida si echilibrate. In acest moment costurile suplimentare sunt.... sa bag cricul sub masina si sa scot rotile din garaj
Si eu am gasit 4 jante originale pentru Vectra C la 250 lei toate 4; nelovite, neindreptate, doar vopseaua nu mai arata cine stie ce pe ele dar mi se rupe ca oricum puneam capace. Daca stai sa cauti putin, gasesti si chiar merita.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 18:23   #7
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Depinde foarte mult de tipul jantelor de aliaj, iarna nu as da aliajul pe table nici mort! Cele de tabla ruginesc repede din cauza materialelor cu care dau iarna pe strazi.

Cele de aliaj sunt la acelasi pret cu tablelel daca cauti atent si sunt mult mai rezistente. Cei care vand table parca vand aur
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 18:36   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Depinde foarte mult de tipul jantelor de aliaj, iarna nu as da aliajul pe table nici mort! Cele de tabla ruginesc repede din cauza materialelor cu care dau iarna pe strazi.

Cele de aliaj sunt la acelasi pret cu tablelel daca cauti atent si sunt mult mai rezistente. Cei care vand table parca vand aur
Eu am aceleasi table de aproape 8 ani pe Astra, au facut toate iernile si n-au ruginit cum zici tu.
Si legat de a doua afirmatie, in postul trecut am zis ca am luat 4 table originale de Vectra, in stare buna, la 250 lei. La banii aia cred ca gasesti doar jante de hypermarket la a 10a mana.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 18:43   #9
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Special mi-am luat alte roti de iarna pt. a evita drumurile la vulcanizare si bani dati aiurea. De fiecare data cand schimbam gumele ori i-mi lasa aer ori nu erau echilibrate bine si pe langa banii dati si statul la cozi (pt.ca e tare aglomerat in perioada aia) mai tot reveneam sa le pun la punct. Asa am 2 seturi , un cric bun hidraulic si in 20 min. rezolv problema.Vara merg cu 16 iarna cu 15 mai inguste si cu ocazia asta am descoperit ca sunt mai bune in oras rotile mai mici Singura greseala e ca am vopsit negre jantele de aliaj pt. iarna .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 20:28   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Am tot zis ca o sa investesc intr-o cheie dinamometrica pentru ca n-am incredere deloc in cat de egal strang astia rotile la vulcanizari. Mai bine o fac singur acasa si stiu ca am suruburile stranse uniform.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-09-13, 18:12   #11
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Eu am avut acelasi set de jante de aliaj si vara si iarna (schimbam cauciucurile evident).

Acuma am schimbat masina si am aliaj pe vara si table pe iarna, dar as vrea sa schimb tablele cu aliaje (in loc de 15" cum sunt astea de vara cu 14" cu balon mai mare - am ambele dimenziuni in cartea tehnica deci sa nu fie probleme)

Am auzit ca ar fi mai ok table pe iarna ca nu intra asa usor zapada la discuri si nu sunt probleme cu franarea. O fi doar un mit urban ?
Spark is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 02:15   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Mit, nu intfluenteaza zapada la discuri franarea. E vorba ca e pacat sa strici janta de aliaj cu sare, solutii si pietris.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 10:31   #13
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

1. Jante din aliaj sau jante din tabla pentru rotile de iarna ?
- la o masina am jante de tabla si la alta aliaj, nu am simtit nimic diferit. Ambele variante sunt bune.

2. Anvelopele de iarna sa aiba sau nu aceiasi dimensiune cu cele de vara ?
- anvelopele de iarna ar trebui sa aiba balon mai mare si latime mai mica, pentru a inainta mai usor si pentru a suporta mai bine gropi,gheata...

3. "Se merita" inca un rand de jante in plus ?
- cu siguranta da, eu imi schimb acasa rotile iarna/vara si scutesc cativa banuti la vulcanizare, pe langa asta exclud si posibilitatea montarii cauciucurilor defectuos.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 14:32   #14
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Jante ALIAJ sau Jante TABLA pe masina IARNA ?

Iarna-table cu cauciucuri inguste.Vara -aliaj cu cauciucuri mai late.Asta e alegerea mea.
onucku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -