Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-07, 18:49   #31
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

doua propozitii stiti:
-BMW e BMW (in cazul de fata: Mercedes e Mercedes)
-exista mercedes si altele (exista masini si Mercedes)
Acum fara suparare, nu este un atac la persoana dar mai mereu auzi asta de pe la cineva..

In fine, aceasta comparatie nu isi are rostul.. Bentley este si cabrio si coupe, in timp ce Mercedes este doar coupe;
Legat de Mercedes CL65 AMG (presupun ca noul CL65 AMG) - motorul ala face toti banii.. darrrrrrrrr va fi fabricat in doar 40 de bucati si din ce am auzit/vazut pretul se invarte in jurul a 300.000 euro (prea mult pt un mercedes zic eu, daca nu este maybach sau mclaren.)
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 18:54   #32
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Pledez pentru Bentley...este o masina mult mai prestigioasa, si mai rapida(cl limitat)...si oricum, Bentley este o marca de lux, pe cand Mercedes e marca premium...pacat numai ca se observa provenienta Bentley-ului(cadrane Phaeton, Navi A8, Butoane A8, guri de aerisire ce aduc a TT etc...)
Korne is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 19:07   #33
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Bentey-ul se situeaza la capitolul pret intre CL63 si CL65. Daca ar fi sa aleg as alege CL63 cu toate dotarile (oare ce nu are standard CL63 ) cu pachet Designo interior si exterior, ca sa nu zica proprietarul din GTC, ca sunt non-exclusivist.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 19:26   #34
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
doua propozitii stiti:
-BMW e BMW (in cazul de fata: Mercedes e Mercedes)
-exista mercedes si altele (exista masini si Mercedes)
Acum fara suparare, nu este un atac la persoana dar mai mereu auzi asta de pe la cineva..
Nu iti mai bate capul , vor exista tot timpul astfel de exemple.

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
In fine, aceasta comparatie nu isi are rostul.. Bentley este si cabrio si coupe, in timp ce Mercedes este doar coupe;
Legat de Mercedes CL65 AMG (presupun ca noul CL65 AMG) - motorul ala face toti banii.. darrrrrrrrr va fi fabricat in doar 40 de bucati si din ce am auzit/vazut pretul se invarte in jurul a 300.000 euro (prea mult pt un mercedes zic eu, daca nu este maybach sau mclaren.)
Bentley e cabrio si coupe , intradevar, in varianta cabrio arata bine , dar cu panza pe ea, nu o mai poti compara cu CL-ul. Am zis si eu ca e cam stransa comparatia, poate ar fi mers SL-ul, dar sa asteptam sa apara la anul noua varianta.

Referitor la CL65 editie limitata , nu am stiut , dar ma gandesc ca e posibil avand in vedere ca motorul acela are deja ceva vechime , poate se gandesc la un turbo pe 63 amg

@Korne, viteza de 250 e o viteza limitata, fara limitator (se poate renunta la el la achizitie in schimbul unei sume de bani ) cu siguranta ajunge in zona 300km/h

Ca idee , sper sa nu fiu offtopic, se anunta de la Mercedes lansarea conceptului Ocean Drive
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 19:38   #35
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Referitor la CL65 editie limitata , nu am stiut , dar ma gandesc ca e posibil avand in vedere ca motorul acela are deja ceva vechime , poate se gandesc la un turbo pe 63 amg
Mercedes CL65 AMG a fost scos pentru a celebra 40 de ani de AMG
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mercedes-Benz-CL65_AMG_2008_1024x768_wallpaper_07.jpg
Views:	60
Size:	88.0 KB
ID:	271143  
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 21:02   #36
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
Pledez pentru Bentley...este o masina mult mai prestigioasa, si mai rapida(cl limitat)...si oricum, Bentley este o marca de lux, pe cand Mercedes e marca premium...pacat numai ca se observa provenienta Bentley-ului()
Ce tare!,Te contrazici singur!(deci sa-nteleg ca Bentley-ul este un VW ceva mai luxos) si apoi cum naibi Bentley-ul este o marca de lux iar Mercedes,nu??....o fi "masina poporului" .....deci Bentley e mai luxos decat Mercedes pt. ca are"cadrane Phaeton, Navi A8, Butoane A8, guri de aerisire ce aduc a TT etc..."
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 01:45   #37
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

m-am exprimat foarte corect...tine minte, am precizat ca BENTLEY este o, atentie---MARCA---de lux...la fel cum poate scrie pe ceasul tau Bulgari, si sa lucreze in el piese de swatch... era vorba de marca, de brand...nu de masina...si ce spui tu cu piesele...gandeste-te prima data ca sunt unele preluate de la VAG, in rest...totusi, e BENTLEY...nu e mercedes(care fi sigur ca si S-ul are o gramada de prostii f asemanatoare, sau identice cu cele de la A class) data viitoare citeste mai bine, si incearca sa intelegi logica
numai bine
Korne is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 15:31   #38
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Mercedes CL65 AMG a fost scos pentru a celebra 40 de ani de AMG
nu vreau sa te contrazic dar uite ce am gasit pe net : https://www.youtube.com/watch?v=Ha4B_...elated&search=
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 16:43   #39
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
nu vreau sa te contrazic dar uite ce am gasit pe net : https://www.youtube.com/watch?v=Ha4B_...elated&search=
'40th Anniversary' Edition with AMG Alubeam Paint Finish

In order to mark the 40th anniversary of Mercedes-AMG – the high-performance brand of the Mercedes Car Group – in suitably glittering style, the CL65 AMG is also being offered as a "40th Anniversary" limited edition model.

va fi oferit si ca editie limitata..
in fine scuze de off-topic ca am stricat tot thread-ul..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 10:24   #40
cristian_stefan_atanasiu

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

In primul rand mi se pare desantata comparatia din 2 motive:1.cabrio vs coupe(s-a mai mentionat in nenumarate post-uri ale acestui thread) si 2.tuner vs motor de serie(amg vs w12 de serie).o comparatie mai aproape de adevar ar fi fost intre cl 600 si bentley gtc sau intre cl 63 amg si bentley gtc mulliner.
Eu categoric as oferi o nota mult mai mare gtc-ului din ma multe motive:
-exclusivitatea bentley in comparatie cu mercedes(aici includ nu numai calitatea materialelor,rezonanta numelui,exlusivitatea materialelor din care se face bentley,ci si faptul ca bentley are pe un model de masina un motor,exclusiv pt cei cu bani si cu dorinta de cai putere multi,spre deosebire de mercedes care are cl500,600 si 63 amg.nu mai zic si faptul ca bentley produce numai masini scumpe si luxoase pe cand mercedes produce masini pt o gama larga de cumparatori.eclusivitate insemna si sa oferim o privire de ansamblu marcii ce o avem in discutie.)
-nu diferenta 0-100 4.8 sec(bent) 4.6 sec(merc) este cea edficatoare(am luat ca referinta acest parametr,evident si cuplu si tot e mai ok pe merc).cand cumperi bentley doresti sa cumperi o masina cu un aer aristocrat(nu conteaza ca isi permit tot felul de "cocalari" si ciori jegoase sa cumpere gtc si o fac).ea este dedicat unui public cu bani multi,ceea ce in alte tari stabil economice inseamna oamnei cu sange nobil poate sau cu afaceri bine cladite etc.nu e vina celor de la bentley ca tot felul de ciori nenorocite isi permit masinile lor.
-din cate stiu eu si feelingul ce ti-l ofera masinile englezesti este deosebit.o masina germana(exceptand aici porsche) nu iti ofera nici pe departe acest feeling.
Ar mai fi multe de spus...dar ca sa concluzionez...categoric as alege bentley.
cristian_stefan_atanasiu is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 10:32   #41
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by cristian_stefan_atanasiu View Post
In primul rand mi se pare desantata comparatia din 2 motive:1.cabrio vs coupe(s-a mai mentionat in nenumarate post-uri ale acestui thread) si 2.tuner vs motor de serie(amg vs w12 de serie).o comparatie mai aproape de adevar ar fi fost intre cl 600 si bentley gtc sau intre cl 63 amg si bentley gtc mulliner.
Eu categoric as oferi o nota mult mai mare gtc-ului din ma multe motive:
-exclusivitatea bentley in comparatie cu mercedes(aici includ nu numai calitatea materialelor,rezonanta numelui,exlusivitatea materialelor din care se face bentley,ci si faptul ca bentley are pe un model de masina un motor,exclusiv pt cei cu bani si cu dorinta de cai putere multi,spre deosebire de mercedes care are cl500,600 si 63 amg.nu mai zic si faptul ca bentley produce numai masini scumpe si luxoase pe cand mercedes produce masini pt o gama larga de cumparatori.eclusivitate insemna si sa oferim o privire de ansamblu marcii ce o avem in discutie.)
-nu diferenta 0-100 4.8 sec(bent) 4.6 sec(merc) este cea edficatoare(am luat ca referinta acest parametr,evident si cuplu si tot e mai ok pe merc).cand cumperi bentley doresti sa cumperi o masina cu un aer aristocrat(nu conteaza ca isi permit tot felul de "cocalari" si ciori jegoase sa cumpere gtc si o fac).ea este dedicat unui public cu bani multi,ceea ce in alte tari stabil economice inseamna oamnei cu sange nobil poate sau cu afaceri bine cladite etc.nu e vina celor de la bentley ca tot felul de ciori nenorocite isi permit masinile lor.
-din cate stiu eu si feelingul ce ti-l ofera masinile englezesti este deosebit.o masina germana(exceptand aici porsche) nu iti ofera nici pe departe acest feeling.
Ar mai fi multe de spus...dar ca sa concluzionez...categoric as alege bentley.
AMG nu este tuner ci este divizia sport de la mercedes(deci apartine mercedes),un tuner doar imbunatateste un motor,nu construieste unul de la zero!....ai omis si CL65AMG-612cp-1000NM.....la tehnica si motorizari Bentley-ul este o gluma pe langa Mercedes!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 10:57   #42
cristian_stefan_atanasiu

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

amg este tunereul de serie(ce dupa cum ai spus si u face masina mai sport ) a firmei mercedes.cum este si mulliner pt bentley.a face tunning=a modifica masina catre una mai sport decat ce fara modificarile respective.e sinonimie.
am incercat sa explic ca nu performantele dinamice fac totul.
uite alt argument:
firme gen merc audi bmw care au de la masini ieftine pana la masini scumpe si de la masini cu puteri mici pe caroserii ce ar cere numai cai multi(vezi clk 180(nu se mai foloseste acum motorizarea asta pe clk)) de asemenea fac facelifturi f des si schimba si f des modelul.la 2 ani apare facelift.a aparut facelift pana si la SLR!ei...asa ceva nu ai sa vezi la bentley rolls ferrari maserati etc.vad ca decand e preluat de grupul audi vw lambo umbla si ei cu faceli***ri...si destul de dese...ei...asta e un alt motiv pt ca o firma sa fie exclusivista sau nu.
hm.....spre exemplu eu as prefera un db9 volante in locul unui f430 spyder.
masinile enlezesti sunt extraordinar de rafinate de la materiale pana la sound feeling si ce mai vrei u....pozitia in cockpit....etc....pana ce nu urci la bordul unei astfel de masini nu percepi nuanta....eu merg pe la diverse targuri auto si am avutdeosebita placere sa urc la bordul mai multor masini ,atat nemtesti cat si englezesti cat si italienesti....cele englezesti si cele italienesti sunt la poluri opuse.eglezesti:rafinament,lejeritate in conducere,parca sofezi cu calm....iar cele italienesti extraordinar de sportive si parca le sofezi nervos si cu dorinta de a rupe asfaltul sub tine.....iar cele nemtesti(exceptamd porsche) nu ofera prea mult feeling...desi ca performante exceleaza...
asta e parerea mea si a multor pasionati auto....
deci...nu numai gadget-urile si performatele fac un autovehicul bun....
mai sunt o alat sumedenie de parametri ce fac diferenta.
cristian_stefan_atanasiu is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 11:19   #43
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

vezi ca trebuie sa te mai informezi..

facelift la SLR eu nu am vazut inca.. daca te referi la SLR722 aia e o editie limitata.. nici la ferrari nu am vazut pana acum nici un ferrari (aici s-ar putea sa gresesc) si asa ca fapt divers cei de la Bentley pregatesc un facelift pentru Continental GT si Flying Spur.

si oricum Bentley este in alta liga, face numai masini exclusiviste.. nu si pentru omul de rand ca sa zic asa; Bentley trebuie comparat cu Rolls Royce si cu Maybach; si daca e sa ne uitam la vanzari Bentley sta cel mai bine urmand a livra 10.000 de autoturisme in urmatorii 3 ani, la polul opus fiind Maybach cu numai 175 de unitati pentru urmatorii 3 ani
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 21-07-07, 13:44   #44
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
vezi ca trebuie sa te mai informezi..

facelift la SLR eu nu am vazut inca.. daca te referi la SLR722 aia e o editie limitata.. nici la ferrari nu am vazut pana acum nici un ferrari (aici s-ar putea sa gresesc) si asa ca fapt divers cei de la Bentley pregatesc un facelift pentru Continental GT si Flying Spur.

si oricum Bentley este in alta liga, face numai masini exclusiviste.. nu si pentru omul de rand ca sa zic asa; Bentley trebuie comparat cu Rolls Royce si cu Maybach; si daca e sa ne uitam la vanzari Bentley sta cel mai bine urmand a livra 10.000 de autoturisme in urmatorii 3 ani, la polul opus fiind Maybach cu numai 175 de unitati pentru urmatorii 3 ani
Nu e corecta comparatia ta. Singurul Bentley care concureaza cu Maybach si RR phantom este Arnage. Bentley-urile din seria continental au alt target. Si nu te lua dupa vanzari ca din 10000 de autoturisme probabil 9000 sunt din seria continental. Deci poate maxim 1000 de arnage-uri adevaratul concurent al maybach si RR
ameer is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 05:27   #45
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bentley GTC vs CL 63 AMG

Quote:
Originally Posted by cristian_stefan_atanasiu View Post
de asemenea fac facelifturi f des si schimba si f des modelul.la 2 ani apare facelift.a aparut facelift pana si la SLR!ei...
6-7 ani pt un model ti se pare putin ? cauta pe google sa vezi ce durata de viata a avut W203, W220 chiar W215

e adevarat , CL-ul nu e chiar asa exclusivist ca si un bentley GTC , cu toate ca nu le regasesti foarte des pe sosele, dar daca vrei mercedes+exlusivitate a aparut recent ocean drive
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -