Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-13, 21:59   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Navara vs Amarok vs Hilux

Haideti sa abordam un subiect putin mai diferit...autoutilitarele.
In discutie aducem Nissan Navara , VW Amarok si Toyota Hilux

Specs:
Navara
-2.5 154 - 174 hp
-cutie cu 5 rapoarte automata sau 6 manuala
Amarok
- 2.0 160 hp
-6 rapoarte manuala sau 8 automata
Hilux
-3.0 162 hp

Care model este mai bun din toate punctele de vedere? (pret, calitate, putere, motorizare, consum, dotari, fiabilitate)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 22:33   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Haideti sa abordam un subiect putin mai diferit...autoutilitarele.
In discutie aducem Nissan Navara , VW Amarok si Toyota Hilux

Specs:
Navara
-2.5 154 - 174 hp
-cutie cu 5 rapoarte automata sau 6 manuala
Amarok
- 2.0 160 hp
-6 rapoarte manuala sau 8 automata
Hilux
-3.0 162 hp

Care model este mai bun din toate punctele de vedere? (pret, calitate, putere, motorizare, consum, dotari, fiabilitate)
Pai Amarok este cam prea nou, Hilux este cel mai fiabil, iar Navara este foarte ok ca masina.

Este destul de greu si destul de subiectiv subiectul.

Eu personal as alege Hilux-ul.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 07:33   #3
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Nu ar trebui sa vorbim si despre Mitsubishi Triton aka L200? e o masina cu o oarecare traditie in categoria asta, fata de Amarok care e abia aparut.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 10:24   #4
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

ar mai intra si mazda bt50 sau ford ranger pt ca este cam acelasi lucru.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 14:09   #5
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

De alea eu am si uitat, oricum din cate am vazut Mazda e absenta de pe strazile de la noi. Nici Rangerul nu e prea prezent insa cred ca o sa fie mai bine primit decat Mazda. Pe site-ul celor de la Mazda Romania nici macar nu e prezent bt50-ul.

Eu mi-as lua Hilux pentru fiabilitate, desi designul Rangerului imi place foarte mult si din test drive-urile urmarite se pare ca el se apropie cel mai bine de o masina de zi cu zi, prin optiunile care le are si confortul pe care il da.

Edit: de D-max ce ziceti?
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 14:44   #6
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Am avut Navara, era varianta mai veche din 2001, mi-as mai lua oricand unul daca as dispune de bani, Hilux, fiabil intradevar, dar consum mult mai mare decat Navara (atat modele noi cat si vechi), pe langa asta cele vechi nu aveau aceeasi putere/posibilitate de tractare/carat ca si Navara. Inca o chestie, distributia la Nissan era geniala (pe modelul acela, nu am idee cum sunt astea mai noi). Amarok...nu am incredere destula in el, mai ales in tehnologiile din timpurile astea aplicate la masini de carat, motorul acela imi pare cam mic

As opta oricand pentru Navara, dar musai modelul acela, m-am dat cu variantele mai noi si nu-mi par la fel de "inchegate", ating top speed mai mare dar nu mai au puterea sa-mi tracteze combina din sant
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 15:37   #7
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

amarok cu motor de 2.0 150 cp nu mi se pare o idee buna pt un pick-up. daca pui ceva greutate pe el si mai tragi si o remorca dupa tine nu cred ca o sa reziste mult. la un pick-up ii trebuie cel putin un 2.5.
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 16:50   #8
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Nissan Navara si Toyota Hilux sunt amandoua masini bune si fiabile. As inclina totusi spre hilux, deoarece e mai frumos dupa parerea mea si pare mai fiabil, desi nici la navara nu am auzit de probleme deosebite. VW Amarok e model nou, despre care nu se stie mare lucru.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 19:28   #9
Turok

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 16
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

2000 cm3 nu mi se par chiar atat de putini. Din cate stiu motorul ala de pe Amarok e biturbo asa ca lagul e aproape inexistent. E inca devreme, nimeni nu stie cum rezista in timp Amarok-ul, nu e o legenda precum Hilux-ul, dar eu l-as alege pe neamt in detrimentul japonezilor.

Last edited by Turok; 25-01-13 at 19:34.
Turok is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 20:34   #10
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Quote:
Originally Posted by Turok View Post
2000 cm3 nu mi se par chiar atat de putini. Din cate stiu motorul ala de pe Amarok e biturbo asa ca lagul e aproape inexistent. E inca devreme, nimeni nu stie cum rezista in timp Amarok-ul, nu e o legenda precum Hilux-ul, dar eu l-as alege pe neamt in detrimentul japonezilor.
Pai de ce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 20:44   #11
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Amarok este o "corcitura" este ceva mai light !, navara [ nissan ] si hilux [ toyota ] au ditamai istoria in spate ca fiabilitate si tot ! daca ar fi sa imi cumpar o autoutilitara as merge pe hilux cu ochii inchisi [ sunt practic indestructibile ], o alta optiune ar fi mitsubishi l200 [ in ciuda unor probleme rar aparute la planetare si diferentiale ]

Personal as alege un hilux , nici l200 nu e de lasat sau navara , dar cu conditia sa fie cele sub 2006 !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 20:46   #12
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Amarok este o "corcitura" este ceva mai light !, navara [ nissan ] si hilux [ toyota ] au ditamai istoria in spate ca fiabilitate si tot ! daca ar fi sa imi cumpar o autoutilitara as merge pe hilux cu ochii inchisi [ sunt practic indestructibile ], o alta optiune ar fi mitsubishi l200 [ in ciuda unor probleme rar aparute la planetare si diferentiale ]

Personal as alege un hilux , nici l200 nu e de lasat sau navara , dar cu conditia sa fie cele sub 2006 !
PS : nu stiu daca am vazut bine [ nu vreau sa vorbesc aiurea] am vazut amarok cu ambreiaj prajit dupa ce tractase un patrol de pe coclauri si avea doar vreo 40 de mii de km masina !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 22:19   #13
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Navara vs Amarok vs Hilux

E inca un model nou, dar Volkwagen nu are experienta cu masini de teren asa ca nu cred ca a rezultat un model care sa se lupte de la egal la egal cu hilux-ul, care e deja o legenda. Probabil a fost prima incercare de a intra pe piata autoutilitarelor, care e destul de mare. Daca au lansat un model bun probabil vor fura ceva piata de la rivalii japonezi si de la cei americani
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -