Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-07, 18:37   #1
octav1.8t

Stage 1
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 11
Default Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

Ce ati alege avand in vedere ca au preturi cam egale diferenta e de 300 euro, va rog sa nu veniti cu comentarii de genul decat atea doua mai bine sh ca nu doresc asa ceva, la dotari loganul sta mai bine deoarece are airbag -uri si computer de bord + jante de aluminiu in resst cam la fel
octav1.8t is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 19:04   #2
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

sincer sa fiu e cam grea alegerea... nubira e foarte confortabila fata de logan... m-as lipsi de calculatorul de bord pentru confortul din nubira dar ocnsumul nubirei este cam.... arzator ... o sa caut acuma diferentele la motorizare....
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 19:16   #3
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

hmmm. prea tarziu sa dau edit... versiunea CDX LPG nu are calculator de bord, dar are airbag si mi se pare muuult mai buna decat prestige (desi mie imi cam place prestige, tre sa recunosc ca arata mult mai bine nubira... cel putin la dotari....)
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 20:08   #4
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

nubira sx am avut eu si sincer la consum era cam gurmanda, iar la confort singurul lucru enervanr era nivelul de zgomot al motorului prea ridicat pentru acest tip de masina,la intretinerte e destul de fiabila si ieftina singurul lucru care ma nemultumit au fost discurile de o calitate f proasta in 18 mii de km le-am schimbat de 2 ori in rest e o masina ok,am codus si logan prestige e mult mai silentioasa si mai dinamica si mai putin gurmanda insa un mic minus la confort in rest parte a fi o masina buna la un pret corect pt dotarile care le are
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-07, 11:02   #5
Ciky

Stage 5
 
Ciky's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 833
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

logan... fara ganduri multe...
Ciky is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 19:12   #6
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

Nubira este alegerea mea pt ca este mult mai bine proiectata/construita/finisata. Si la consum, motorul de 1.6 mpi de la dacia este o pacoste mai mare decat cel al nubirei (nu ca al nubirei ar fi stralucit)
RazvanC4 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 02:46   #7
AQUAMASTER

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 17
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

In opinia mea prestige e un pic peste nubira.In primul rand este proiectata mai recent fata de nubira,ceea ce conteaza.
Sa fiu sincer ma cam lasa rece tot ce a facut daewoo la noi-numai reeditari de genul kadett-cielo(platforme vechi rau).
Concluzie: eu merg pe logan prestige!
AQUAMASTER is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 10:28   #8
AzzKikR

Stage 3
 
AzzKikR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 132
Member of:
[Speed Daemons]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

Nubira II e cu o clasa peste Logan...e superioara la toare capitolele.Nubirele de la SRP au 650-750mii km schimbat la ele doar consumabile si kituri de ambreiaje.De ce nu vedem si Logane la SRP si alte ministere???De bune ce sunt nu?
AzzKikR is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 10:40   #9
master1

Stage 3
 
master1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 166
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

as alege nubira, pare o masina din generatie mai noua fata de logan care desi nu are vechime prea mare are design de cam de anii '90-'95, nu am mers cu nubira ci doar am examinato un pic si la prima impresie pare sa aiba materiale mai bune calitativ decat logan
master1 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 15:33   #10
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

as alege logan-ul
parca nubira dupa 15.000-20.000 cam incepe sa scartie din incheieturi
logan-ul pe care lam condus pana acuma are ~40.000km si se comporta binisor
dar..... sunt cam identice
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 16:56   #11
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

Quote:
Originally Posted by AzzKikR View Post
Nubira II e cu o clasa peste Logan...e superioara la toare capitolele.Nubirele de la SRP au 650-750mii km schimbat la ele doar consumabile si kituri de ambreiaje.De ce nu vedem si Logane la SRP si alte ministere???De bune ce sunt nu?
mai documenteazate....guvernulromaniei a cumparat un lot de loganuri pt deputati
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 17:52   #12
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

Se cam compara doua masini diferite, din doua clase diferite. Adica Loganul este la baza o masina de 6000 Euro, restul optionale, iar Nubira o masina de 10.000 de Euro in varianta de baza.
Pretul de inceput la Nubira (adica pt varianta SX) este apropiat de pretul celui ma scump Logan (Prestige).
De aici si faptul ca Nubira are putin mai putine dotari.

Pro Nubira:
-Calitate superioara a interiorului. Desi unele plastice mai scartaie, sunt mult mai calitative. Panouri de usi tapitate, si formate dintr-un burete mai tare, nu plastic.
-Aspect exterior ceva mai reusit ca la Logan.
-Performante dinamice un pic mai bune (desi asta nu prea conteaza la o masina de familie).
-

Contra Nubira:
-Conceptie un pic mai veche (1997-199.
-Lipsa computerului de bord
-Siguranta un pic mai mica decat la Logan (modelul Lanos, din care se trage Nubira, a obtinut 2,5 stele la Euro NCAP, dar ca fapt divers, diagrama cu socul absorbit de ocupantii masinii, arata mai bine decat cea de la Logan ).

Pro Logan:
-Dotari ceva mai multe, dar in acelasi timp mai putine, deoarece Nubira are incluse din varianta de baza multe dotari de confort / utilitate, la care Loganul doar viseaza.
-Siguranta un pic mai mare (3 stele fata de 2,5 - am explicat mai sus ce si cum)
-Portbagaj mai mare
-Conceptie ceva mai noua (2003)
-Consumul apropiat de cel al Nubirei, dar putin mai mic.

Contra Logan:

-Interior foarte "ieftin", de calitate mediocra a materialelor
-Conceptie simpla, lipsesc multe elemente de confort si utilitate (din cauza pretului)
-Aspect exterior ceva mai patratos, fara linii fluide.

Alti factori:
-piesele / consumabilele au preturi asemanatoare din cate stiu eu, sau mai scumpe la Logan.
-fiabilitate asemanatoare (eu am o Nubira cu aprox 200.000 km si e super ok, iar Loganul are motoare Reno, care sunt si ele ok )

Ar fi multe de zis, dar am zis sa expun doar factorii de baza. Va invit sa completati lista.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 21:30   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

mai trebuie sa zic ca nubira? :-"
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 22:04   #14
crissti_d

Stage 3
 
crissti_d's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 165
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

chiar daca motorul e generatie mult mai veche s-a vazut ca e mult maik fiabil decat cele de renault.
ara si mult ma bine nubira fata de logan.
deci nubira
crissti_d is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 23:55   #15
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Nubira 2 sx vs. Logan Prestige

nubira 2 sx...parca arata a masina!

sincer ma oftic, ca noi romanii nu santem in stare sa facem si noi o masina buna...chiar asa de greu e sa faci o masina sa aiba un design placut si un motoras de 90-100 cp sa fie fiabil...?
nu stiu dc avem nevoie de altii...cand in tara noastra sunt atatea oameni care ar putea schimpa atatea(scuze de offtopic)...
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -