Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-13, 05:30   #76
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

La devalorizare putem compara preturile de revanzare. O Giulietta cu motor de 1.6 diesel si 105 CP, an de fabricatie 20111 vad ca se vinde cu 10000 euro, una cu 1.9 diesel si 170 CP cu 11000 - 12000 euro si una indiferent de motorizarea full option poate ajunge la 14000 euro. Pe de alta parte golf-ul de 1.6 diesel, an de fabricatie 2010-2011 se vinde tot cu 10000 euro, iar unul cu 2000 diesel ajunge la 14000 Euro. Luand in considerare diferenta de pret de noua a masinii care al giulietta e mai mare se poate considera ca cel putin pe termen scurt golf-ul isi pastreaza valoare un pic mai bine.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 19:12   #77
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Haideti va rog eu sa nu ne aventuram pe subiecte de performata gen suspensie, sasiu, raportul de mase...ca ne facem singuri de rusine cand incercam sa explicam performantele unei masini cu, cunostinte formate din wikipedia si you tube.
Cand aud de "senzatie placuta la volan in timpul mersului" mai ca vine sa inchid pagina....cam cati din voi ati condus o giulietta sau chiar si un golf?...cred ca nici 10% din "comentacii" pe acest topic.
Eu recunosc ca nici una din cele 2 masini si din acest motiv nu ma aventurez pe subiecte de genul...comentez din punct de vedere al aspectului.
Dar sa nu uitam de vesnicul "stabilitate pe viraje"....mai prieteni...ce experienta aveti voi in spate ca sa comentati despre aceste lucruri....
...ca multi din voi poate ati intrat odata in viata cu masina cu 60 la ora intr-o curba cat de cat solicitanta pentru masina....sau ati tras frana de mana pe zapada/ploaie.
Astfel de experiente "orgasmice si pline de adrenalina" nu reprezinta experienta...si voi vorbiti de masini ce nici macar nu le ati condus.
Sa fim seriosi...cat inca mai putem
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 21:05   #78
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Haideti va rog eu sa nu ne aventuram pe subiecte de performata gen suspensie, sasiu, raportul de mase...ca ne facem singuri de rusine cand incercam sa explicam performantele unei masini cu, cunostinte formate din wikipedia si you tube.
Cand aud de "senzatie placuta la volan in timpul mersului" mai ca vine sa inchid pagina....cam cati din voi ati condus o giulietta sau chiar si un golf?...cred ca nici 10% din "comentacii" pe acest topic.
Eu recunosc ca nici una din cele 2 masini si din acest motiv nu ma aventurez pe subiecte de genul...comentez din punct de vedere al aspectului.
Dar sa nu uitam de vesnicul "stabilitate pe viraje"....mai prieteni...ce experienta aveti voi in spate ca sa comentati despre aceste lucruri....
...ca multi din voi poate ati intrat odata in viata cu masina cu 60 la ora intr-o curba cat de cat solicitanta pentru masina....sau ati tras frana de mana pe zapada/ploaie.
Astfel de experiente "orgasmice si pline de adrenalina" nu reprezinta experienta...si voi vorbiti de masini ce nici macar nu le ati condus.
Sa fim seriosi...cat inca mai putem
sau poate te inseli
khamsin is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 00:17   #79
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by khamsin View Post
sau poate te inseli
Si ma insel in ce privinta ?...fi mai explicit.
Sau poate recitesti si vezi ca NU am spus ca NIMENI nu a condus cele 2 masini si ca am lasat o marja de eroare de 10% in care se incadreaza soferii ce au condus alfa/golf.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 11:49   #80
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Pai daca fiecare din noi am fi condus Giuletta si Golf 6 mii de kilometri, in diverse conditii, ce scop ar mai avea acest versus Uite eu am condus golf 6 mai multe motorizari de la cele adormite de 1.4 pana la cel de 2.0, dar nu am condus giulleta, dar de ambitie am sa ma duc la un prieten la show room, si sa fac un drive test ca avea si doua giulleta acolo, asa ca sa intru in aia 10%. Chiar tu ai condus amandoua modele?
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 17:01   #81
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by khamsin View Post
nu este vorba de "o senzatie oarecum mai placuta la condus" este vorba de stabilitate pe viraje ( directie, suspensii, raportul de mase, etc.). exact cea ce lipseste grupului VAG.
Asta lipseste grupului VAG? Pf nu stiu cum naiba de nu si-au dat seama mai devreme. O sa le trimit un mail sa le spun ce le lipseste sa se indrepte si ei odata ca prea au mers prost. Bine ca ai postat tu asta ca nu stiu ce se intampla altfel.
__________________
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 20:23   #82
khamsin

Stage 5
 
khamsin's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 347
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Alfa Romeo Giulietta vs Vw Golf 6

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Asta lipseste grupului VAG? Pf nu stiu cum naiba de nu si-au dat seama mai devreme. O sa le trimit un mail sa le spun ce le lipseste sa se indrepte si ei odata ca prea au mers prost. Bine ca ai postat tu asta ca nu stiu ce se intampla altfel.
poti sa le trimiti si celor care au fabricat caruta din avatarul tau .
khamsin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -