Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-12, 16:08   #1
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

As dori sa stiu ce ati alege dintre A4 B5 si SERIA 3 E36?
Sa vorbim in special de motorizari, design, tehnologie, caroserie, consum, etc.
Nu incepeti ca M3 este mai tare ca S4 si altele, deoarece eu ma refer la o motorizare pentru oameni normali (1.6-2.0)
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 21:19   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Greu de ales intre cele doua. Modele nemuritoare, foarte fiabile, tinand cont ca sunt masini cu sute de mii de kilometri care inca mai merg bine. Motorizarile pe benzina de la cele doua modele par nemuritoare. Un singur punct slab al BMW e iarna, dar cu 2 saci de coment sau pietris in portbagaj se poate rezolva si asta Eu zic sa iei masina pe care o gasesti in starea ceea mai buna si cu kilometrii mai putini
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 01:55   #3
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Tehnologie.. come on.. sunt 2 masini vechi, si mi-e greu sa cred ca mai gasesti oricare din cele 2 modele in mintile lui..E o loterie ,mai ales pt o masina de 15 ani vechime
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 02:41   #4
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

personal as alege audi mai frumos atat interior cat si exterior ,depinde si ce vrei sa faci cu masina ,daca vrei drifturi si etc bmw ,daca nu audi clar, mult mai frumos parerea mea ,salut
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 11:24   #5
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Personal nu mi-as lua masina rwd fara controlul tractiunii, oricat mi-ar placea, am experimentat neplacut cum e fara, e adevarat ca si cu roti de vara ca m-a luat prin surprindere ca pe autoritati
P.S. sunt si E36 cu controlul tractiunii.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 13:02   #6
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

eu nu as alege nici una dintre astea 2 pentru ca deja sunt depasite de mult. mai bine stragi bani si cumperi un s5 cu un 3 l tfsi de 333 cp.iar daca puterea asta este prea mare cumperi doar un A5 coupe si gata. am vazut azi unul din asta si cu ledurile alea daylight arata senzational.
insa daca esti super interesat de masinile astea 2 si tot arunci niste bani in aer asa just for fun, mai bine cumperi o pisica.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 13:06   #7
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Eu ma refeream strict la aceste 2 modele.
@ca veni vorba de tehnologie: ma raportez la anii respectivi.
Alte pareri ? Ce ati alege ? De ce ?
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 01:25   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

E36. sasiu super, motoare vioaie, design super insa trebuie sa cauti bine unul in mintile lui.

A4 mi se pare complet diferit. nu ofera senzatii, confort-ul nu este mai mare decat in bmw, este doar mai usor de condus de o persoana la inceput.

altfel E36 este mai neiertator.

acum depinde si ce vrei tu de la masina. daca vrei doar sa te duca din punctul a in b ia audi.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 07:01   #9
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

E36 mult mai frumos.nu mai vorbim daca gasesti unul in mintile lui merge super..
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 13:21   #10
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
eu nu as alege nici una dintre astea 2 pentru ca deja sunt depasite de mult. mai bine stragi bani si cumperi un s5 cu un 3 l tfsi de 333 cp.iar daca puterea asta este prea mare cumperi doar un A5 coupe si gata. am vazut azi unul din asta si cu ledurile alea daylight arata senzational.
insa daca esti super interesat de masinile astea 2 si tot arunci niste bani in aer asa just for fun, mai bine cumperi o pisica.
Omule tu bati campii rau de tot, unde traiesti tu? Tu chiar crezi ca baietasul asta isi cumpara E36 sau A4 B5 in detrimentul unui Audi S5?
Daca tu compari un E36 sau un A4 B5 cu un Audi S5 e clar ca ori esti idiot ori ai o pata pe creier ( ).

On Topic: Cred ca eu ca vei gasi mai multe modele de A4 mai in mintile lor decat E36, pe langa asta, parerea mea este ca A4 castiga prin confort si aspect exterior/interior. Mult succes in achizitionarea masinii asupra careia te hotarasti
__________________
33 tks
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 15:35   #11
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Omule tu bati campii rau de tot, unde traiesti tu? Tu chiar crezi ca baietasul asta isi cumpara E36 sau A4 B5 in detrimentul unui Audi S5?
Daca tu compari un E36 sau un A4 B5 cu un Audi S5 e clar ca ori esti idiot ori ai o pata pe creier ( ).
ma tot mir cat esti de inteligent.keep up the good work.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 23:37   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
parerea mea este ca A4 castiga prin confort si aspect exterior/interior. Mult succes in achizitionarea masinii asupra careia te hotarasti
In E36 nu ai confort? cumva lipsa de optiuni (gasesti multe cu dublu clima)? iar ca aspect... hmm sa fim seriosi ) pune 2 masini una langa cealalta sa vedem care arata mai bine. si nu imi spune de pisicile alea 316i cele mai chele cu tamburi pe spate. la sasiu E36 este muuuuult mai bine echilibrat.

ai dreptate doar ca ai mai multe sanse sa gasesti A4 in mintile lui, pt ca multe pisici sunt omorate in ultimu hal, insa ca piese gasesti imediat. ai probleme cu motorul? simplu, l-ai schimbat imediat si tot asa la preturi chiar bunem fata de A4
steffan is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 15:10   #13
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

cauta un b5 in mintile lui 1.8t sau 1.9tdi
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 17:45   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

exact, cu turbo sa fie, ca la o masina atat de veche sigur nu o sa ai probleme
steffan is offline   Reply With Quote
Old 24-12-12, 18:25   #15
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AUDI A4 B5 vs BMW SERIA 3 E36 ?

Problemele care apar in timp sau la nr. de km. sunt influentate si de modul in care este intretinuta masina. O masina poate fi si din 2010, ca daca nu este bine intretinuta, poti sa o pui pe butuci foarte usor.

Fiecare marca are atuurile ei.
Audi are un design mai placut, si la interior si la exterior. Aici in design includ si ergonomia. Sa nu ne referim la termenul "frumos". "Frumosul" este considerat de fiecare in functie de gusturi. bmw sunt mai sportive si fug mai bine.

Legat de motorizari, stiu doar ca Audi are niste motoare diesel economice, iar motoarele pe benzina consuma... multisor sa zicem, dar si aici depinde la ce altceva ne raportam. Nu cunosc consumurile la bmw, stiu doar ca motoarele trag binisor.

Hai sa nu incepem cu (,) cazuri particulare, si la o marca si la cealalta loteria a dat si castigator si necastigator. Cred ca fiecare isi alege masina in functie de ce ii place si de ce are nevoie de la o masina. Una e sa faci naveta zilnic la servici, alta e sa o expui la un tuning-show odata pe luna.

P.S. Cand vorbim de a alege intre B5 si E36... nu prea cred ca avem bani de A5

Last edited by CLM_Audi; 24-12-12 at 18:27.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -