Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-12, 17:36   #61
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Cam orice masina poate sa treaca prin zapada atat timp cat este afanata si nu e gheata dedesubt, cu caucuicuri de iarna noi bineinteles.

Si totusi avem si noi o masina nationala cu pretentii de offroad..nu isi mai aduce nimeni aminte de marca ARO?...nu imi vine a crede ca sunt atat de proaste incat nu ar face fata iernii.
Stiu ca au motoare ce dezvolta un cuplu ce nu e chiar de ignorat...de ce au disparut asa repede din peisaj?
Ca au impozite, rovignete si asigurari uriase anuale, motoare mari non-euro, pompe de injectie de Sinaia vai de steaua lor, antifonare inexistenta, sufla vantul ca dracu in ele, cuplezi 4x4 de sub stalpul usii pasagerului stanga (ma rog, depinde de model), consuma mult, scot fum cat lumea, suna ca dracu si abia se taraie
Asta daca vorbim de dieselurile de pe gama 2xx 3xx si 4xx, ca aro 10 a fost o bataie de joc cu motor de Dacia, ala nu mi-a placut niciodata, cu exceptia derivatului din el, Spartana
E bine daca esti nostalgic, mie mi-au fost simpatice, am si avut o creatura din asta o perioada scurta, nu ramane nici el daca e condus bine si e echipat cu roti bune, dar dezavantajele il coplesesc, mai degraba mergi spre Lada Niva, ala e colegul lui de suferinta, doar ca e puternic imbunatatit cu anii...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 19:13   #62
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Iarna vs. Masina

ma interesa intr un timp Aro 324...dar cu dezavantajele enumerate mai sus...mai bine ma abtin...desi mi se pare foarte musculos si "bazat" modelul asta...dar cred ca toate astea mi au fost inspirate de caroserie...ca de motor...mai putin
JDV is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 19:16   #63
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Iarna vs. Masina

http://www.evenimentulmuscelean.ro/i...rd-europa.html

aici gasiti istoria aro, singura masina 100% romaneasca.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 19:20   #64
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
ma interesa intr un timp Aro 324...dar cu dezavantajele enumerate mai sus...mai bine ma abtin...desi mi se pare foarte musculos si "bazat" modelul asta...dar cred ca toate astea mi au fost inspirate de caroserie...ca de motor...mai putin
"
ARO, "legenda" autohtonă a maşinilor de teren, este una dintre mărcile cu cea mai mică devalorizare în timp, potrivit site-urilor specializate în comerţul cu maşini second-hand. Cu toate că de aproape opt ani la uzina din Câmpulung Muscel nu s-a mai asamblat niciun model ARO nou, preţul acestora la mâna a doua nu a fost influenţat deloc într-un sens negativ, ci mai mult, gradul de exclusivism al maşinilor a crescut şi implicit şi preţul maşinilor încă în funcţiune.

Spre exemplu, un ARO 243 din 2002, cu motor diesel Andoria produs la Braşov, de 2,5 litri costă 8.000 de euro, adică aproape cât un Duster de bază cu vechime sub un an. Cu toate că maşina nu dispune decât de închidere centralizată, servodirecţie şi proiectoare de ceaţă, performanţele în off-road legendare au dus ca acestea să nu-şi piardă mai deloc din valoare în timp.

În cazul în care se găseşte un model Aro cu motor diesel Toyota sau Peugeot, preţurile acestora pot urca chiar şi la peste 10-15.000 de euro, în condiţiile în care multe dintre acestea au fost realizate special pe comandă. Pe de altă parte, în cazul unui model "de serie", există şi maşini cu preţuri de aproximativ 1.000 de euro, dar fabricate înainte de 2000 şi în mare parte cu motoare româneşti fie diesel produse la Braşov, fie de la Dacia în cazul modelelor Aro 10.

Mai mult, Aro a devenit şi o marcă de colecţie, existând mulţi care au recondiţionat vechile IMS-uri (strămoşul Aro şi primele automobile produse în România după cel de-al Doilea Război Mondial) şi care acum sunt la vânzare cu sume cuprinse între 5.000 şi 10.000 de euro, în funcţie de dotări şi starea tehnică. "

deci daca poti se merita.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 16:24   #65
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Iarna vs. Masina

Sa-l vad eu pe ala care spune ca are curaj sa iasa acum cu masina mica de genul: tico, matiz, corsa cand zapada cred ca a atins 45cm
Si daca pleci unde parchezi? ca totul e acoperit de zapada
Abia acum se vede cine are cu adevarat nevoie de masina in fata blocului
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 20:00   #66
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Abia acum se vede cine are cu adevarat nevoie de masina
Solutia potrivita pentru acest anotimp..
http://www.trucktracks.com/TrackN_Go_Video.html
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 20:34   #67
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Solutia potrivita pentru acest anotimp..
http://www.trucktracks.com/TrackN_Go_Video.html
Partea foarte buna e ca-ti mareste si garda la sol, si amprenta de contact pe zapada....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 22:59   #68
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Iarna vs. Masina

Winter tyres vs 4x4 - snow tyre test - autocar.co.uk

https://www.youtube.com/watch?v=7l2cMlNRX_A
.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 23:08   #69
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Iarna vs. Masina

Pai e normal ca guma de iarna sa faca diferenta chiar si pe 4x4 ,as fi fost curios sa vad testul cu 4x4 echipat cu aceleasi gume ca pe 4x2 :P
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 15:14   #70
damy71
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 33
Default Re: Iarna vs. Masina

Fara anvelope de iarna cu nici un 4x4 nu faci nimic iarna. Pune anvelope de vara pe un 4x4 si intra cu el in zapada de 50 de cm... Drept urmare Masina si Iarna fac casa buna impreuna numai daca masina are anvelope de iarna...iarna !
damy71 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -