Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-12, 10:56   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Iarna vs. Masina

Cica de pe 28 incepe viscolul si la noi in mica si mereu inzapezita Romanie.
Unii aleg sa mearga cu metroul/ratb...altii aleg sa mearga la risc si sa ramana inzapeziti la dra#c`n praznic eventual sa moara in masina de frig.....iar altii aleg sa cumpere o masina ce poate face fata zapezii.

Am vazut pe you tube foarte multe Subaru Impreza care trageau din santuri masini derapate...si destule suv uri ce merg fara stres prin zapada de 1 metru.

..deci...Care este cea mai buna/recomandata masina pentru iernile de la noi?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 11:16   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Iarna vs. Masina

Hummer H1, Land Rover Defender, Iveco Massif, Mercedes G Klasse sunt alegeri excelente.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 11:52   #3
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Iarna vs. Masina

Eu am inteles ca pe 23 vine ceva ninsoare, acum cine sa ma creada ceea ce se spune la meteo?

Eu zic ca Lada Niva sau Aro este solutia pt. iarna masini de la care nu ai pretentii, interior medieval, zgomot la greu, bordul cu greierasi inclusi. Dar ai avantajul daca esti comod ca nu trebuie sa mai cureti zapada din locul de parcare, iesi direct https://www.youtube.com/watch?v=9QqiQ...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=mqyuD...eature=related
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 12:19   #4
ZaShark
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: Iarna vs. Masina

Eu cred ca orice masina este buna iarna atata timp cat este echipata corespunzator pentru acest anotimp. Bineinteles ca un SUV (X5, Range Rover, G-klasse, ML, Hummer, etc ) are un avantaj mult mai mare, dar nu cred ca putem spune " a venit iarna si nu mai merg cu loganul ca raman blocat ".
__________________
ZaShark is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 12:35   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Iarna vs. Masina

Cand pica zapada de 1 metru deja cam orice suv e depasit,iar un 4x4 veritabil face fata doar cu cauciucuri adecvate,altfel consumi un plin de carburant sa faci partie 20 de metri...
Si eu sunt de parere ca o lada niva,un aro cu motorul pus la punct,un tico cu garda mai inalta putin,sunt masini cu care poti trece iarna destul de bine,in comparatie cu multe alte masini ,cu conditia ca la volan sa fie cineva care stie sa pedaleze,ca sa zic asa...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 12:35   #6
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Iarna vs. Masina

G Klasse, Hummer, Land Rover Defender nu au nicio treaba cu SUV-urile si sunt in total alta clasa fata de ML, X5, Q7.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 13:58   #7
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Iarna vs. Masina

Eu as recomanda un Unimog. Nu as recomanda in schimb un Ferrari.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 14:26   #8
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by ZaShark View Post
Eu cred ca orice masina este buna iarna atata timp cat este echipata corespunzator pentru acest anotimp. Bineinteles ca un SUV (X5, Range Rover, G-klasse, ML, Hummer, etc ) are un avantaj mult mai mare, dar nu cred ca putem spune " a venit iarna si nu mai merg cu loganul ca raman blocat ".
aloo ALOOO ...bmw x5 aia nu e masina de zapada ....aia e masina de oras si de basini ca daca nu e inaltata cum trebuie degeaba e ea bmw x5 ....

am vazut cu Ochii mei cum a ramas Audi q7 si Range Rover amandoua inzapezite ca nau putut sa mai iasa ..ca na oamenii erau smekeri si aveau cu ce...
am trecut pe langa ei frumos cu 10 la ora ..pe cand aia au mai blocat un sens de circulatie ...

Jeepurile in adevarate sensuri ale cuvantului au anvelope speciale de teren(noroi/moloz/zapada/teren accidentat) CU alea faci fata nu cu anvelope normale pe suvuri ...intradevar sunt inalte dar daca nu stii sa folosesti degeaba ai !
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 14:29   #9
paulito

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 55
Default Re: Iarna vs. Masina

Daca e zapada pana la 30 maxim 40cm eu zic ca merge orice masina, eu cu golf5 ma bag peste tot ca m-am echipat bine.
paulito is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 14:31   #10
ZaShark
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
aloo ALOOO ...bmw x5 aia nu e masina de zapada ....aia e masina de oras si de basini ca daca nu e inaltata cum trebuie degeaba e ea bmw x5 ....

am vazut cu Ochii mei cum a ramas Audi q7 si Range Rover amandoua inzapezite ca nau putut sa mai iasa ..ca na oamenii erau smekeri si aveau cu ce...
am trecut pe langa ei frumos cu 10 la ora ..pe cand aia au mai blocat un sens de circulatie ...

Jeepurile in adevarate sensuri ale cuvantului au anvelope speciale de teren(noroi/moloz/zapada/teren accidentat) CU alea faci fata nu cu anvelope normale pe suvuri ...intradevar sunt inalte dar daca nu stii sa folosesti degeaba ai !
Pur si simplu am dat exemple de SUV-uri. Acum nu poti sa dai o masina unei maimute si sa conduca pe zapada fara sa ramana blocata. Cum a zis un coleg mai sus trebuie sa pui un om la volan care stie cu ce se manaca condusul pe zapada.
ZaShark is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 14:37   #11
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by ZaShark View Post
Pur si simplu am dat exemple de SUV-uri. Acum nu poti sa dai o masina unei maimute si sa conduca pe zapada fara sa ramana blocata. Cum a zis un coleg mai sus trebuie sa pui un om la volan care stie cu ce se manaca condusul pe zapada.
corect de acord cu tine , in primul rand cel mai mult conteaza ANVELOPELE ...aici la ce IERNI am inceput sa avem NOI ..pentru ca ne indreptam catre clima Siberiana adica cum este in RUSIA ...ierni nenorocite ca sa poti face fata cu adevarat ai nevoie de : Lada Niva , Nissan Terrano ani 90-96 pe acolo , Mitshubishi Pajero , un Suzuky samurai pregatit inaltate si incaltate cu anvelope adevarate ...bineinteles costa intre 1000-1500 lei o anvelopa de calitate exemplu :

si nu in ultimul rand , pentru cei din zona rurala isi pot achizitiona LADA NIVA si le pot echipa cu SENILE de tancuri pentru IARNA ..sunt demo pe youtube ...
nu de alta dar in iarna aceasta ca sa se ajunga la Calugareni s-au folosit acele tav-uri sau cum se keama cu senile din dotarea armatei !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	desc?rcare.jpg
Views:	98
Size:	85.8 KB
ID:	2607480   Click image for larger version

Name:	desc?rcare (1).jpg
Views:	115
Size:	112.6 KB
ID:	2607481   Click image for larger version

Name:	desc?rcare (2).jpg
Views:	105
Size:	78.0 KB
ID:	2607482  

Click image for larger version

Name:	desc?rcare (3).jpg
Views:	126
Size:	119.2 KB
ID:	2607483  

Last edited by rover_cabrio; 10-11-12 at 14:40.
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 14:52   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Iarna vs. Masina

o toyota hilux as vrea sau de ce nu asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=4BQVtJB6Iug

pentru distractie un lancer evo sau o imprezza sti
steffan is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 15:01   #13
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Iarna vs. Masina

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
o toyota hilux as vrea sau de ce nu asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=4BQVtJB6Iug

pentru distractie un lancer evo sau o imprezza sti
pentru distractie exista multe masini si mai vechiute ca ani ca nu sunt multi pe acest forum care sa aiba 20 000 euro sa isi cumpere asa ceva ....

se mai poate folosi un audi a4 mai vehi cu tractiune integrala ...un Opel Frontera ...masini pana in 5000 euro cu ceva investitii iti poti realiza ceva foarte bun pentru utilizarea acesteia pe timpul iernii
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 15:04   #14
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Iarna vs. Masina

Cred ca asta e cea mai buna solutie...sincer

https://www.youtube.com/watch?v=qxgfFwEZjes
JDV is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 15:36   #15
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Iarna vs. Masina

cea mai ieftina solutie cred ca ar fi un suzuki samurai si te poti chiar si distra cu el
steffan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -