Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care va aranjeaza ??
GTI 69 30.67%
Type-R 107 47.56%
CupraR 49 21.78%
Voters: 225. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-07, 23:24   #106
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

1. Consider ca a fost o greseala ca nu a pus o optiune gen "alte masini" sau de ce nu, chiar optiunea "AR 147 GTA.
2. Da, GTI-ul este ~ 24.000 iar alfa este ~ 37.000 euro. Exceptand pretul, sunt comparabile, sunt catalogate ambele ca "hot hatchbacks"
3. Am zis "eventual" :P. Cam cat se scumpi sunt ? :/ - nu este o intrebare ironica, chiar sunt curios
4. Vezi 1 :P
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 02:09   #107
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

mancati-as talentu tau cum sa dai 37.000 de euro pe o alfa 147? ce cacat de masina la banii aia auzi...exista subaru wrx, r32, audi s3 (asta masina nu cacat de 147), M3 sh...la banii aia...Doamne care-i prostu care-si cumpara 147GTA noua? mai e si fwd
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 07:50   #108
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Un "latino lover" zGb
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 10:23   #109
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Doamne care-i prostu care-si cumpara 147GTA noua? mai e si fwd
Poate acelasi prost care nu vrea Golf V R32 a/k/a masina sport cu greutatea unui camion ceva mai mic

(Tin sa amintesc la toata lumea ca nici una din ele nu e o optiune in poll si comparatia a 2 masini de 29000-37000 EUR cu alte 3 de ~20 000 nu-si are rostul)

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 15:35   #110
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

si sa nu uitam ca Alfa Romeo 147 GTA are motorul de 3.2, deci intra in aceiasi categ cu Golf R32, si eventual cele cu puteri mult mai mari (gen Mazda 3 MPS, etc) deci e o alta categ de hothatch'uri.

se stie ca Alfa isi pierde f repede valoarea in timp, deci kiar nu merita sa iti iei noua, ci mult mai bine sh. plus ca motorul ala consuma mult (trust me) si handlingul lasa de dorit. singurele castiguri sunt sound'ul de V6 italian (care e invidiat de toata lumea, aici nu am ce zice, e genial) si eventual putin din "pasiunea" Alfa (dar dak nu o ai de la inceput kiar nu mai are nici un rost )
Achim is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 16:51   #111
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

am ales Cupra R...cu gandul la modelul nou...dar daca ma gandesc bine...tot cupra as alege si la modelul vechi
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 20:00   #112
VTECb4st4rd

Stage 2
 
VTECb4st4rd's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Type-R toata viata.
Eu sunt de conceptia ca daca ceva nu exista nu are cum sa se strice. Deci turbo = probleme.
Hai sa nu mai punem la socoteala sunetul unui motor la 9000 de ture ....
Comparatia este gresita , Honda nu are rivali.
VTECb4st4rd is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 22:14   #113
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

golful... cel mai adevarat... mult mai tare decat golfu 4. am vazut poze cu golful 6 ce nu va place lume la el??? io unul sant cucerit...
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 13:47   #114
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Quote:
Originally Posted by liwiu_evo View Post
ce nu va place lume la el???
Greutatea asta in primul rand

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 16:50   #115
bmw_fear

Stage 5
 
bmw_fear's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,178
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

si eu tot pe golf merg...chiar daca greutatea ii un minus...
bmw_fear is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 17:10   #116
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

@Achim "Apply heavy right foot to throttle, and in place of expected lairy wheelspin, nasty axle tramp and torturous torque steer comes smooth, unfussed and very rapid progress towards the 60 miles an hour mark...[]...Pretty impressive stuff." / "So it's a good job that the shift quality is reasonably accurate and slick, if not quite in the same rapid-fire league of a four-cylinder Focus RS or Civic Type-R. Neither of these, however, offers the option of an automated manual, whereas the 147 GTA does, in the form of Selespeed." / "With ultra-quick steering, uprated double wishbone front suspension and retuned geometry for the rear MacPherson struts, the 147 GTA is alert and agile" / "The interior is well built, snug and much more tactile than any of the German or Japanese competition. Whether or not it will stand the test of time remains to be seen.

Sursa " www.topgear.com "
Is cateva lucruri pt care un prost ar alege un 147 . Nu zic, ca este perfecta...ar multe lacune, intradevar. Iar un motiv pt care isi pierde din valoare este faptul ca alfa este o masina mai "sensibila", nu neaparat mai putin fiabila. Daca vrem masini "dintr-o bucata", ne luam toti Lada Niva si gata. + ca este printre singurele masini cu asa multa putere pe FWD, ceea ce este o realizare dintr-un anume punct de vedere..iar motorul este aspirat natural ceea ce poate fi iar vazut ca o realizare.

Imi cer scuze de off-topic, dar nu pot sta impasibil cand cineva ataca Alfa in halul asta.

On-topic: Din cate am inteles, niciun motor v-tech nu s-a intors in service sa s-ar fi stricat de la sine..sooo...asta ne spune cateva lucruri.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 18:11   #117
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Au mai fost unii piloti (profesionisti ceva-ceva mai pregatiti decat zGb, cu tot regretul ) care au condus 147 GTA, stock si apoi versiunea 3.7 Autodelta, si s-au declarat impresionati, spunand ca se comporta la drum ca un Ferrari ceva mai mic dar asta nu o face comparabila cu Civic Type R, Golf V GTI sau Seat Leon Cupra R, din 3 motive:

1. costa 27740 EUR CIP, mai mult decat oricare masina din test si aproape egal cu R32
2. costurile de exploatare (nu neaparat consumul ci si asigurarea, consumabilele si piesele de schimb) sunt in alta categorie
3. performantele masinii stock sunt egale cu ale unui R32 si peste ale celor 3 din test

Alfa 147 GTA, Golf V R32, Subaru WRX si STI, Mitsubishi Evo IX sau BMW 130i nu au ce cauta in acest poll, toate sunt masini de ~28 000 EUR CIP si joaca in alta liga.

~Nautilus

PS nu e v-tech e VTEC
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 18:15   #118
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

) scuze ! vtec, m-am grabit :P

gata cu 147 ca am denaturat threadul !!!
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 09-04-07, 14:28   #119
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Folf GTI...
Malos is offline   Reply With Quote
Old 10-04-07, 10:21   #120
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR

Quote:
Originally Posted by Achim View Post
not fair play
am zis majoritatea....
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -