Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-12, 18:30   #1
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Becuri vs xenoane vs led-uri

Daca nu are ce cauta aici imi cer scuze si va rog sa-l mutati la sectiunea potrivita.
In test sunt becuri cu incandescenta Philips Blue Vision, Osram Cool Blue, lampi xenon de 3000k & 8000k si 4 led-uri Cree XML-T6 alimentate de la acumulatori Li-Ion.
Numai bine.
https://www.youtube.com/watch?v=jfIPk7eSGQ8
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 20:04   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Nu prea vad relevanta unui test ca asta (fara camera profi, fara masuratori exacte cu aparate profi, etc)
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 20:41   #3
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

ei, macar asa ochiometric o idee tot se poate face. daca ar trebui sa-mi vopsesc bicicleta nu trebuie sa ma apuc pt ca nu am scule profesionale sau pun mana pe spray si-i dau drumu? iar la urma tot se vede un rezutat...
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 22:41   #4
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Quote:
Originally Posted by 03HNO View Post
ei, macar asa ochiometric o idee tot se poate face. daca ar trebui sa-mi vopsesc bicicleta nu trebuie sa ma apuc pt ca nu am scule profesionale sau pun mana pe spray si-i dau drumu? iar la urma tot se vede un rezutat...
e foarte simplu aici, daca nu il ai din fabrica nici nu ai nevoie de el.doar daca esti prea 'talentat'.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 14:45   #5
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Altul care orbeste pe toata lumea. Felicitari.

- becuri cu incandescenta pe faruri cu oglinda si sticla striata, asta ar trebui sa ai pe masina.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 19:38   #6
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Altul care orbeste pe toata lumea. Felicitari.

- becuri cu incandescenta pe faruri cu oglinda si sticla striata, asta ar trebui sa ai pe masina.
in multe domenii poate merge dictonul cui nu-i place sa nu se uite, dar doamne fereste pe drumul public sa ai xenon in far fara lupa si sa orbesti pe unul cu un camion care sa vina apoi peste tine si familia ta.ca te lecuieste de smecherie/prostie pe veci si apoi daca ai sanse sa scapi vezi si cu halogen de nu ai aer.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 21:40   #7
dani_br

Stage 4
 
dani_br's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 206
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
in multe domenii poate merge dictonul cui nu-i place sa nu se uite, dar doamne fereste pe drumul public sa ai xenon in far fara lupa si sa orbesti pe unul cu un camion care sa vina apoi peste tine si familia ta.ca te lecuieste de smecherie/prostie pe veci si apoi daca ai sanse sa scapi vezi si cu halogen de nu ai aer.
Daca ai farurile bine reglate nu deranjezi pe nimenii
dani_br is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 21:59   #8
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

In primul rand nu ai de ce sa pui xenon pe far fara lupa deoarece nu ai sa vezi mai bine si plus ca ai sa orbesti pe cei de contrasens devenind un real pericol. Apoi el a folosit niste temperaturi ale culorii futuriste, cel de 3000 K e foarte bun, dar daca pui un bec de 8000 grade kelvin temperatura culorii, cam in afara afara spectrului uman, o sa orbesti pe ceilalti participanti la trafic, dar pe ploaie sau ceata nu aia sa vezi absolut nimic. Ledurile alea imi par futuriste, lumina puternica dar prost directionata, cam inutila in varianta auto.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 00:50   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Quote:
Originally Posted by dani_br View Post
Daca ai farurile bine reglate nu deranjezi pe nimenii
Eu nu am vazut pana acum far fara lupa cu xenon care sa nu orbeasca. Poate daca le bagi in pamant si atunci nu-ti mai folosesc la nimic, dar la un far orientat normal (ca sa ai tu o vizibilitate normala) orbeste prin lumina mult mai puternica difuzata de far in afara fascicolului orientat.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 10:38   #10
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Re: Becuri vs xenoane vs led-uri

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
In primul rand nu ai de ce sa pui xenon pe far fara lupa deoarece nu ai sa vezi mai bine si plus ca ai sa orbesti pe cei de contrasens devenind un real pericol. Ledurile alea imi par futuriste, lumina puternica dar prost directionata, cam inutila in varianta auto.
Ai dreptate. Nici nu le-am montat. Pe alea de 3000k vreau sa le pun la lampile de ceata, dar cand le-am luat nu am gasit kit de 3000k, doar lampi. Kit-ul de 8000k l-am luat pt balast-uri. Daca aveam de gand sa pun xenoane si pe faruri nu ma zgarceam la o diferenta de 40 lei intre un xenon si kit-ul de BlueVision de la Philips.
Cat despre led-uri...alea is faruri pt doua biciclete cu care ne mai prinde uneori seara pe traseu de padure si pot sa zic ca-s numai bune
03HNO is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -