Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ka vs. Corsa B vs. Matiz pt oras
Ford Ka 32 41.56%
Opel Corsa B 37 48.05%
Daewoo Matiz 8 10.39%
Voters: 77. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-12, 14:32   #1
pleskn

Stock
 
pleskn's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Salut!

Cu un buget in jur de 1500 EUR vreau sa imi iau o masina mica, exclusiv pentru oras.
Urmaresc: fiabilitate, consum redus, preturi decente la piese/intretinere. Totodata, vreau sa fie amuzanta la condus (dintre cele 3 propuse, am condus doar Matiz, si mi-a placut senzatia de buburuza).
Lista a fost mai lunga (cu masini precum Fiat Punto, VW Lupo/Polo, Nissan Micra, Peugeot 106), dar in finala au ajuns doar Ford KA, Opel Corsa B si Matizul.
Mentionez ca doresc sa ma tina 3-4 ani, fara probleme majore in urma uzurii.
Ma uit numai la masini fabricate dupa 2000, euro 3 sau 4, airbag sofer/pasager, preferabil AC.

So, am nevoie de cateva sfaturi de la cunoscatori, am sa fac si un poll pentru cele 3, criteriile votului sa fie: fiabilitate, consum redus, preturi decente la piese/intretinere. Nu design sau altceva (am mai intrat pe forumuri sa caut pareri si erau destui care postau "nu iti lua Ka, e cea mai hidoasa masina pe care am vazut-o eu").

Va multumesc!
pleskn is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 14:57   #2
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Eu in primul rand as cauta o masina pt care a fost platita taxa auto, in stare buna. Din start, Matizul iese din ecuatie. Spun asta pt ca la un moment dat vei dori sa o si vinzi, nu vrei sa-ti iei masina pe viata.
Am avut ceva timp un Ford Ka. Motorul de 1,3l mi s-a parut suficient pt masina, interiorul era altfel, nu prea seamana cu alta masina. Ce mi-a placut foarte mult e torpedoul acela care se invarte. Designul masinii mi se pare mai potrivit pt o femeie, decat pt un barbat.
Am condus si un Opel Corsa B, motorul era cel mai mic, de 1,0l, motor ce mi se pare subdimensionat, dar cum ai spus ca ai nevoie de o masina exclusiv pt oras, cred ca ar fi suficient.
In concluzie, as alege Ka sau Corsa, de preferat Corsa datorita designului putin mai masculin, dar acum depinde si in ce stare le gasesti.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 14:58   #3
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Mai erau niste subiecte asemanatoare. In fine mie matizul mi se pare cea mai buna alegere pt. 3-4ani fara reparatii. E si cel mai nou dintre ele. Insa dintre toate 3 matizul este si cel mai slab calitativ si mai putin performant. Eu am vazut in ultima vreme tot mai multe ford Ka, ma gandesc ca nu sunt chiar asa ingramadite precum par desi nu ai 4usi ca la matiz.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 18:28   #4
cypry29

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 14
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Eu in primul rand as cauta o masina pt care a fost platita taxa auto, in stare buna. Din start, Matizul iese din ecuatie. Spun asta pt ca la un moment dat vei dori sa o si vinzi, nu vrei sa-ti iei masina pe viata.
Am avut ceva timp un Ford Ka. Motorul de 1,3l mi s-a parut suficient pt masina, interiorul era altfel, nu prea seamana cu alta masina. Ce mi-a placut foarte mult e torpedoul acela care se invarte. Designul masinii mi se pare mai potrivit pt o femeie, decat pt un barbat.
Am condus si un Opel Corsa B, motorul era cel mai mic, de 1,0l, motor ce mi se pare subdimensionat, dar cum ai spus ca ai nevoie de o masina exclusiv pt oras, cred ca ar fi suficient.
In concluzie, as alege Ka sau Corsa, de preferat Corsa datorita designului putin mai masculin, dar acum depinde si in ce stare le gasesti.
FORD KA RUPE LA CONSUM! OPEL CORSA B SPRINTEAZA BINE CONSUMA PUTIN SI CAM ATAT! STRICT PAREREA MEA! CU RESPECT!
cypry29 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 18:40   #5
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

de opel corsa ai tu nevoie.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 19:12   #6
Vl-91-KpE

Stage 5
 
Vl-91-KpE's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 457
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Matiz... Matizul iese din start din calcul, piesele nu sunt chiar asa ieftine... chiar daca este mai nou dupa parerea mea nu este o masina foarte fiabila . Ford ka... la fel este ford... piese scumpicele.. asta ti o spun din auzite ) .
Corsa... masina ideala eu detin o tigra care este pe aceasi platforma, aceleasi piese etc... toate piesele sunt extrem de ieftine un brat cu bucsi cu tot costa 80 ron ( unul bun ) . la motor nu prea are ce sa se strice... si chiar si asa corsa gasesti pe toate drumurile la dezmembrari . Un motor de 1.2 cred ca ar fi perfect pentru oras... daca cauti atent gasesti ceva cu geamuri electrice , oglinzi electrice etc.. Din punctul meu de vedere corsa castiga din toate punctele de vedere : costa extrem de putin intretinerea , daca iti iei un motor de 1.2 consuma extrem de putin si are si ceva cp la greutatea ei , interiorul este acceptabil si dotarile la fel , iar ca aspect clar corsa ! Orcum tu sti ce vrei sa iti cumperi pana la urma... parerile sunt impartite cine are ka voteaza cu ka.. cine are matiz la fel.. etc
Vl-91-KpE is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 20:05   #7
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by Vl-91-KpE View Post
Matiz... Matizul iese din start din calcul, piesele nu sunt chiar asa ieftine... chiar daca este mai nou dupa parerea mea nu este o masina foarte fiabila . Ford ka... la fel este ford... piese scumpicele.. asta ti o spun din auzite ) .
Corsa... masina ideala eu detin o tigra care este pe aceasi platforma, aceleasi piese etc... toate piesele sunt extrem de ieftine un brat cu bucsi cu tot costa 80 ron ( unul bun ) . la motor nu prea are ce sa se strice... si chiar si asa corsa gasesti pe toate drumurile la dezmembrari . Un motor de 1.2 cred ca ar fi perfect pentru oras... daca cauti atent gasesti ceva cu geamuri electrice , oglinzi electrice etc.. Din punctul meu de vedere corsa castiga din toate punctele de vedere : costa extrem de putin intretinerea , daca iti iei un motor de 1.2 consuma extrem de putin si are si ceva cp la greutatea ei , interiorul este acceptabil si dotarile la fel , iar ca aspect clar corsa ! Orcum tu sti ce vrei sa iti cumperi pana la urma... parerile sunt impartite cine are ka voteaza cu ka.. cine are matiz la fel.. etc
Ai idee de consum are Corsa 1.2 ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 20:27   #8
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Am eu. 8,5l Corsa, 8,3l Matizul si Ka 8,1l. Tot pe acolo sunt...
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 20:55   #9
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Am eu. 8,5l Corsa, 8,3l Matizul si Ka 8,1l. Tot pe acolo sunt...
Corsa are motor 1.2 l ? Dar de cel 1.5 diesel ce parere ai ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 21:07   #10
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

De Ka am auzit ca ia cam 8 in oras, am avut unu, este o masina buna.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 21:37   #11
cypry29

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 14
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Am eu. 8,5l Corsa, 8,3l Matizul si Ka 8,1l. Tot pe acolo sunt...
orasul rupe la consum oriunde ai locui , iar in ce priveste dieselu fereasca dumnezeu de probleme cu pompa de injectie,turbo si injectoare plus ca motorina sare pretul la ea .... eu am o lancia ypsilon cu motor de 1.1 consumul nu l-am facut , merg finut cu ea si sunt multumit. masina usoara ce mai!
cypry29 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 22:13   #12
Vl-91-KpE

Stage 5
 
Vl-91-KpE's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 457
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Ai idee de consum are Corsa 1.2 ?
Nu... am un amic care are corsa de 1,2 si se lauda ca ai consuma 4,5-5 in exterior . Nu stiu in oras.. dar banuiesc ca nu ai poate lua asa mult . mie la 1.6 16 v imi ia 6-6.5 in exterior.. si 8-9-10 in oras , depinde de aglomeratie... Banuiesc ca 1.2 nu sare de 8 in oras . Stiu ca 1.5 diesel consuma mai putin.. dar si intretinerea este mai scumpa
Vl-91-KpE is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 22:18   #13
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by Vl-91-KpE View Post
Nu... am un amic care are corsa de 1,2 si se lauda ca ai consuma 4,5-5 in exterior . Nu stiu in oras.. dar banuiesc ca nu ai poate lua asa mult . mie la 1.6 16 v imi ia 6-6.5 in exterior.. si 8-9-10 in oras , depinde de aglomeratie... Banuiesc ca 1.2 nu sare de 8 in oras . Stiu ca 1.5 diesel consuma mai putin.. dar si intretinerea este mai scumpa
Un pic cam mare 8-9-10 in oras ... Cand zici intretinerea mai mare la diesel , la ce te referi ? Pun atatea intrebari , pentru ca sunt in cautare de un Opel Corsa B , 1.5 diesel hatchback in 5 usi .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 22:36   #14
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

scuze ca ma bag aiurea in discutie, am o cunostinta, care-si lauda corsa in fata mea, sofer de cielo vechi si ruginit, ca-i mananca pana in 5, insa de la tatal lui am inteles ca nu-i chiar asa si ca ajunge undeva la 6-7 exterior de matiz si Ka nu stiu nimic, am inteles doar ca au niste consumuri maricele pentru ce ofera.



PS:am uitat sa mentionez, corsa 1.2 16v sport(cica nu stiu sigur daca exista aceasta versiune la modele de prin 2001-2002)
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 02:31   #15
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford KA vs. Corsa B vs. Matiz

Parbriz,cu parasolar de ala din fabrica+ montat - 202 lei (corsa)
Far 100 lei (nou)
Intretinerea e ieftina. La matiz la fel. La KA..nu stiu.

Evita 1.2 8v 45 cp. Cu 4 persoane+ un bagaj ceva,tragi de ea ca de-un caine mort. La fel si cu 1.0... Eu am condus corsa C cu 1.0 55 iepe si...imi venea sa fac precum flinstone =)) .Nici 1.4 8v sa nu iti iei (am eu...). E un pic mai ager dar nu mare grozavie.

1.2 16v 65cp e o varianta mult mai buna.
Pentru consum real in oras, intra pe clubcorsa si vezi acolo. Variaza de la 7 (orase mici) la 11 in bucuresti. Eu pe 1.4 scoteam vara trecuta 7.5-8.5 , si acum 9.5-11 (tot orasul e santier, cozi interminabile , mai rau ca la Buc).

Despre matiz...il recomandam mai demult. Dupa ce am fost lamurit ca se misca ca un C*r mi-am schimbat parerea.

3-4 ani fara reparatii ? Nu exista asa ceva, cel putin eu nu am auzit. O planetara tot o schimbi,o bobina ceva, un debitmetru... Pai in cazul asta ai nevoie de masina din 2007 incoace
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 15-05-12 at 02:39.
jemis90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -