Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce ati alege ?
Opel Insignia 60 54.05%
Noul Passat 25 22.52%
Peugeot 508 26 23.42%
Voters: 111. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 10:15   #16
nshy

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 2
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Peugeot 508 este un model recent schimbat cu totul fata de predecesorul 407 insa mi-e greu sa cred ca a scapat definitiv de hibele pe care le avea 407 (si nu erau putine deloc). Passat este foarte sters si nu exprima nimic, nici macar la interior.Poate pe parte tehnica sa puncteze, desi la problemele cu motoarele pe care le-au avut pe ultimul passat mi-e greu sa cred...Opel este cred cea mai echilibrata din acest comparativ, pe ea am votat-o.
Off topic asa merge pe un accord...
nshy is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 13:37   #17
Mr_Bogdy

Stage 2
 
Mr_Bogdy's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 42
Member of:
[Fiat]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Insignia OPC, pentru motorizare, aspectul exterior agresiv si tinuta de drum.
Mr_Bogdy is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 14:16   #18
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Eu as merge pe mana Peugeot. Peugeot-ul a facut motoare bune care consuma putin, si sunt fiabile. In plus are un interior confortabil, si e frumusica foc. Passat nu mi-as lua deoarece mi se pare urat. Pe langa exteriorul de jetta au preluat si pozitiile alea de prost gust cu leduri de la Audi. Insignia poate sa fie o masina buna, dar nu am avut ocazia sa conduc, sper sa prind una
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 15:53   #19
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

trebuie sa mergi cu un peugeot ca sa iti dai seama cat de ciudata si inconfortabila este masina aia.eu am mers zilele trecute cu o barca din aia de la astia si nu mi-a placut absolut deloc.pana si un amarat de fiat punto clasic este cu mult peste orice peugeot.asta ca sa nu mai vorbim de opel si apoi de passat care este tata lor.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 12:28   #20
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Ai condus 407 vreodata ?
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 15:56   #21
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

nu stiu daca era 407 sau 607, insa era modelul ala cu compartiment motor inexplicabil de lung si cu stalpii aia mici de pe portiera fata de nu vedeai nimic pe lateral. iar schimbatorul era ca la dacia 1300. in schimb avea tapiteria toata de piele si era un miros in masina ceva de vis, zici ca erai la fabrica favior de la orastie.

nu inteleg cum poate alege cineva sa conduca o astfel de masina, poate doar daca este masochist.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 18:45   #22
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu stiu daca era 407 sau 607, insa era modelul ala cu compartiment motor inexplicabil de lung si cu stalpii aia mici de pe portiera fata de nu vedeai nimic pe lateral. iar schimbatorul era ca la dacia 1300. in schimb avea tapiteria toata de piele si era un miros in masina ceva de vis, zici ca erai la fabrica favior de la orastie.

nu inteleg cum poate alege cineva sa conduca o astfel de masina, poate doar daca este masochist.
Deci nu era 508, dar cu toate astea faci afirmatii despre modelul asta, nu?
Sa stii ca daca o marca a facut niste masini slabute intr-o anumita perioada nu inseamna ca si ultimele modele sunt slabe. Spre exemplu, Insignia nu prea are treaba cu Vectra si 508 nu prea are treaba cu alte Peugeot-uri.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 19:23   #23
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu stiu daca era 407 sau 607, insa era modelul ala cu compartiment motor inexplicabil de lung si cu stalpii aia mici de pe portiera fata de nu vedeai nimic pe lateral. iar schimbatorul era ca la dacia 1300. in schimb avea tapiteria toata de piele si era un miros in masina ceva de vis, zici ca erai la fabrica favior de la orastie.

nu inteleg cum poate alege cineva sa conduca o astfel de masina, poate doar daca este masochist.
Cum sa conduci o masina si sa nu sti ce masina ai condus, adica sa nu realizezi daca era 407 sau 607 si sa mai si comentezi aiurea, ca de altfel pe toate thread-urile unde ai postat.

OT, toate au +/-, design-ul tine de gust, in ziua de azi este greu sa faci o diferenta detasata intre automobilele din aceeasi clasa.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 23:29   #24
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Si eu am avut punto classic, si stiu ce spui. Dar nu prea ai cum sa compari o limuzina de 2 tone, si lunga, care intradevar la viteze mici se misca ca o barca, cu o masinuta de 900 kg care se manevreaza excelent la aceste viteze. Sa stii ca si passat-ul tot ca o barca merge cat despre opel nu zic nimic ca nu am condus.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 09:50   #25
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Cum sa conduci o masina si sa nu sti ce masina ai condus, adica sa nu realizezi daca era 407 sau 607 si sa mai si comentezi aiurea, ca de altfel pe toate thread-urile unde ai postat.

OT, toate au +/-, design-ul tine de gust, in ziua de azi este greu sa faci o diferenta detasata intre automobilele din aceeasi clasa.
si tu ai un peugeot in familie, nu?

daca este o masina de rahat poate sa aiba orice numar pe tabla ca tot aia este.singura lor masina interesanta este acel model sport, insa pentru ala trebuie sa ai parinti pitici.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 16:48   #26
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
si tu ai un peugeot in familie, nu?

daca este o masina de rahat poate sa aiba orice numar pe tabla ca tot aia este.singura lor masina interesanta este acel model sport, insa pentru ala trebuie sa ai parinti pitici.
Pai si ce in TT sau Scirocco stai in picioare ?
Esti cam pe dinafara.Ai gasit dumneata buba RCZ-ului, e prea "scund" habitaclu.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 16:56   #27
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Imi pot da cu parerea despre Vw passat si Insignia.
Incep cu Opel Insignia pe care am condus o singura data 1.6 turbooooo
Interiorul din punctul me de vedere ceva mai interesant dar parca mai inghesuit decat la Vw,supesia ceva mai ferma la fel si directia.
Despre passat pot scrie 2 pagini,am condus un weekend 1000km desi aveam destule pretentii masina are foarte multe defecte minore care deranjeaza.2.0 170cp manual.
Motorul genial la raportul putere/consum,spatioasa dar pierde mult din cauza directiei si a suspensiei care sunt mult prea orientate spre comfort pentru gustul meu.
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 00:21   #28
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

off grea decizie ,passat dupa parerea mea este exclus
imi plac foarte mult si 508-u si insignia parca parca interioru de insignia umpic mai dragut(st fan al bordului care te imbratiseaza),
am condus circa 700 km un peugeot 407 SW 2.0 hdi 136,a tatalui meu ,masina imi place mult ca design si motor ,singurele minusuri scaunele mai inalte si schimbatoru prea lung ,sper ca la 508 sa se lasa scaunele mai mult ,acel 407 il avem de cca 4 ani jumate-5 90.000 km, probleme 0(ZERO) masina este circulata numai in spania (de 3 ori venit in tara cu ea ),insignia am inteles ca ar da niste erori in bord neidentificate ,nustiu ce sa zic ,cred ca as merge pe peugeot
Vot final peugeot 508
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-12-12, 09:31   #29
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Opel Insignia vs Noul Passat vs Peugeot 508

Multi nu au condus nici una dintre ele insa dau niste verdicte de te doare mintea.
Cel putin asta cu Fiat-ul Punto e comic . Daca poti sa compari troaca aia cu orice model contemporan de la Peugeot inseamna ca ai desenele animate pe repeat .
Insignia e usor submotorizata in ceea ce priveste dieselurile . Nici consumul nu e unul mic , comparativ cu ce ofera concurenta.Ca si interior , ce nu-mi place mie unul ,este lipsa de atentie la detalii. Imbinarile la plastice si marginile plasticelor de la scaune,suportii de centuri etc sunt cam din topor. Totusi nu e o marca premium insa daca o comparam cu Passat , e o diferenta de calitate , chiar daca insesizabila la prima vedere.
508-ul sincer mi se pare oribil din profil , in partea posterioara. Per total este fresh, elegant, insa la spate mi se pare tigaie. Ca si tinuta de drum Peugeot e orientat mai mult pe confort, totusi fara a fi barca, Insignia usor mai rigida , mai ales daca are rotile alea de 19 , care sunt o bucurie prin gropile autohtone. Passat-ul a ramas la fel, in sensul ca e o masina ce e buna la multe capitole dar nu exceleaza la nici unul .( Poate doar finisarile ).
Despre fiabilitate , sunt toate o apa si un pamant, sau mai bine zis , sunt toate la fel de bune . Practic e strict cazuistica ca unuia ii pica o volanta la 40 mii si altuia nu i se strica nimic. Depinde cum ti-e norocul cand o iei , ca nu mai exista brand in ziua de azi fara probleme .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -