Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 22:28   #1
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Nu stiu pe care din ele sa il aleg , care e mai bun....Mie imi place X-Treme Vision.Voi ce ziceti?
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 08:55   #2
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Bluevision de la Philips am avut pe un fiat, in conditii normale lumineaza acceptabil, dar pe ploaie si ceata nu vezi mare lucru, temperatura culorii e prea mare. X-treme vision e dublu ca pret, daca imi aduc eu aminte corect, dar ei se lauda ca da cu 100% mai multa lumina. DAr eu as zice ca ceea mai buna solutie, daca nu iesi din tara e un kit xenon mai linistit asa, care sa nu sara din prima in ochii lui garcea ca e xenon
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 09:59   #3
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Eu am avut si una si cealalta pe Supernova (H4). Sunt cam la fel,doar ca Blue Vision bat putin mai spre alb. Preturile sunt comparabile.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 11:49   #4
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Am fost sa cumpar o instalatie xenon dar domnul de acolo m-a intrebat ce fel de far am, adica daca are cv striatii su e sticla dreapta, al meu este cu striatii si a zis ca nu imi recomanda xenon pt ca o sa bata haotic.Asa ca am cumparat pana la urma Philips X-Treme Vision , care bat bine la prima vedere , bat alb ,dar mai au pana sa ajunga la xenon)
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 13:22   #5
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Nu te lua dupa culoare becului, la alb temperatura culorii e undeva la 6000 grade kelvin, aproape la limita spectrului vizual uman. Deci o lumina foarte puternica, dar care nu te ajuta foarte mult sa vezi mai bine. Ideal ar fi sa iei un bec care sa emita o lumina cu temperatura culorii la 3600 grade kelvin (perceputa mai mult spre galben decat spre alb), cat are si lumina zilei ceea ce e ideal pentru ochiul uman.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 13:30   #6
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

La 6000k deja are tenta de albastru, vizibila. Albul "pur", rece, fara alte nuante suspicioase este pe la 4300k, cum au masinile cu xenon oem. Pentru far asta este culoarea ideala, deja daca maresti temperatura culorii scade luminozitatea iar in conditii dificile (ceata, ploaie) te penalizeaza si mai mult.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 23:23   #7
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Sunt bune bluevision dar plangi cand ti se arde unul, eu am philips premium si farurile sunt ca noi, lumineaza perfect. Si e vreo 11 ron un bec, deja am ars unu'. Sa dai 5-600 de mii pe un bec mi se pare exagerat. Diferenta nu este atat de mare, adica nu stiu voi cum sunteti dar mie nu mi se pare ca lumineaza de 10 ori mai bine blue vision. Repet, sa ai faruri ok, nematuite etc.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 23:15   #8
R@du_90

Stock
 
R@du_90's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 7
Default Re: Philips BlueVision H4 vs Philips X-Treme Vision h4

Mi-am cumparat si eu BlueVision dar m-au dezamagit. Intr-adevar, lumineaza un pic mai bine decat cele Premium dar nu atat cat sa merite 130 de lei. Poate sunt eu chior dar acel "xenon efect" lipseste cu desavarsire, becurile sunt galbene. Pana la urma am trecut la xenon de 5000k iar diferenta este ca de la cer la pamant pe orice fel de vreme.
R@du_90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -