Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-12, 16:28   #46
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by make21 View Post



..normal ca vreau o masina care sa fie mai vioaie decat loganul..acum sa iti explic dc..am mers cu logan 1.4 ,1.5,1.6 8v ..pt oras e ok..( pe langa faptul k 1.4 consuma cat un 2.0) dar in afara..nu stiu daca ai condus vreodata logan..mai ales 1.4..



,,DAA..asta o sa fie marea mea bucurie
si cu turbo cum ramane? cu venitul acasa cu rezervorul pe rosu? parca tu spuneai asa. Eu asta nu am inteles, exact ce spunea si Apache, hotaraste-te odata
Ca daca vrei o masina mai rapida putin ca un logan atunci e f ok, dar daca vrei senzatii de ce te limitezi la marca si modelul asta?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:40   #47
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
si cu turbo cum ramane? cu venitul acasa cu rezervorul pe rosu? parca tu spuneai asa. Eu asta nu am inteles, exact ce spunea si Apache, hotaraste-te odata
Ca daca vrei o masina mai rapida putin ca un logan atunci e f ok, dar daca vrei senzatii de ce te limitezi la marca si modelul asta?
) pai uite ca nu ai inteles bine..la faza cu becu rosu`..ma refeream la faptul ca vreau o masina care sa ma faca sa vreau sa o conduc incontinuu..si sa merg cu ea pana raman pe rosu`..la asta m`am referit..cat despre turbo..dc nu..cu timpul o sa vreau unul..mai intai sa iau masina,sa o inmatriculez..dupa un motor 1.6vti ..care se gaseste destul de greu si e destul de scump..si restul e cancan..)
make21 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:45   #48
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Inca un minus pentru Peugeot ar fii complexitatea instalatiei electrice, lucru tipic frantuzesc, majoritatea electricienilor auto se feresc de masinile frantuzesti ca dracu' de tamaie. Iar cei care stiu si care se incumenta, au preturi.. de belesti ochii!
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:48   #49
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Inca un minus pentru Peugeot ar fii complexitatea instalatiei electrice, lucru tipic frantuzesc, majoritatea electricienilor auto se feresc de masinile frantuzesti ca dracu' de tamaie. Iar cei care stiu si care se incumenta, au preturi.. de belesti ochii!
da..ai dreptate..cam d`asta m`am indepartat si eu de ea..am intrat si la tehnic aici p forum si pe alte forumuri..si sunt extrem de multe cu probleme la instalatia electrica..deci..pas..tot mai buna era dacia mea..puneam frana si mi se aprindeau farurile..mergea fara o picatura de ulei..si consum de 15% ..etc )
make21 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 10:21   #50
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

treaba asta cu pus frana si aprins farurile la dacie era super tare si f usor de realizat, la mine imi facuse un electrician chestia asta pentru ca nu gasise alta solutie de moment si asa a ramas ardea becurile din faruri iar pozitiile licareau continuu asa ca omu a gasit aceasta solutie
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 12:51   #51
becu112

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 2
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

o masina trebuie sa fie cat mai fiabila,mai simpla(fara tot felu de butoane care se aprind prin bord...)si cred ca japonezii se pricep destul de bn la asta...mai ales ca seria aia de masini 1990-1998 au fost epice(mazda 323f,honda civic ej9,mazda mx3,toyota supra)....in cateva cuvinte:mici,economice,rapide....perfecte pentru a te strecura prin oras...si daca se poate sa mai gasesti cate un loc de parcare din cand in cand
becu112 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 14:03   #52
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

si ca sa intarim afirmatiile tale . Supra este cea mai mica si economica din toate cele enumerate. sa nu mai spunem ca se gasesc ff ieftine,le poti parca pe oriunde,iar piesele ..un mizilic
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 14:06   #53
becu112

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 2
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

complet de acord,desi nici 323 nu m-a dezamagit pana akm...are si o prestanta destul de buna la drum...e poti sa alegi si varianta berlina si cea coupe...
becu112 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 15:21   #54
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
treaba asta cu pus frana si aprins farurile la dacie era super tare si f usor de realizat, la mine imi facuse un electrician chestia asta pentru ca nu gasise alta solutie de moment si asa a ramas ardea becurile din faruri iar pozitiile licareau continuu asa ca omu a gasit aceasta solutie
daaa..era senzatie masina..facusem un accident..a intrat un taxi in mine..am dus masina in service..si surpriza..imi facea scurt..bateria se ducea destul de rpd daca o lasam parcata..puneam frana ..se aprindeau farurule si bordul..noaptea cand aprindeam farurile nu se mai aprindea bordul..) stergatoarele mergeau in slow motion..de frane sa nu mai zic..k am schimbat de la placute la pompa de frana tot..de cateva ori..si tot nu tineau !!)
make21 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 23:21   #55
civic fan

Stage 5
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 354
Member of:
[Honda]
Thumbs up Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

eu zic sa merci pe japoneze.de ce?
1 piese ieftine si le gasesci la orice magazin.
2 ai un mare plus la fiabilitate
3 ej9-le are motor de 1.4 de 75 si 90 de cai dar poti opta si pt motoare mai mari de genu un 1.5 care este cel mai economic motor la honda(7 iarna la o masina cu 4 usi) si mai este varianta de 1.6 de 160 de cai (ek4 aka:VTI) care iti ofera o placere extrema de la 5500-9000k si cu un consum de 10 in oras tot iarna vb.eu am 1.6 de 125 de cai si merg tot cu 10 in oras tot iarna vb si mai am unele scapari prin trafic.
4 este destul de confortabila cu suspensie sport(din proprie experienta spun)
si cu cea originala nu ai nici o treaba
un mare LIKE pt japonezi ca stiu ce fac

Last edited by civic fan; 11-01-12 at 23:23.
civic fan is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 18:00   #56
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

off : e frumos ca nici un posesor de peugeot nu te incurajeaza sa cumperi peugeot ! civicarii sunt la datorie glumeam evident.

on : saptamana asta am scos consum de 7,5 oras . ca si avantaje ar fi potentialul de tuning motor + exterior , placerea oferita de o masina gandita sa fuga , piesele scumpe o sa le gasesti doar daca le doresti pe original , in rest sunt la aceleasi preturi ca si la dacia, bmw , si asa mai departe. ( plus ca sunt cu tonele la dezmembrari la noi in tara )

dezavantaje : antifonarea usilor lasa de dorit , la viteze mai mari e galagioasa dar predomina sunetul motorului care e o placere. de exemplu in a mea s-a facut discoteca dinaia cu 4miliarde de watti in portbagaj , ca rezultat plasticele cam tremura la volum mai mare. o sa te mai deranjeze ceasul din bord ( care arata ora ) care nu se vede cand aprinzi farurile pe timp de zi.

am prezentat si ce ma deranjeaza la masina mea , nu doar punctele forte. cum zicea un coleg inainte HONDA - bate spre performanta , PEUGEOT - confort. deci daca ai idei de turbo si proiecte ..... decizia e clara.
__________________
ex : Mitsubishi Colt '87 - true car
curent : Honda Civic '00 - the one
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:49   #57
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by MITSU View Post
off : e frumos ca nici un posesor de peugeot nu te incurajeaza sa cumperi peugeot ! civicarii sunt la datorie glumeam evident.

on : saptamana asta am scos consum de 7,5 oras . ca si avantaje ar fi potentialul de tuning motor + exterior , placerea oferita de o masina gandita sa fuga , piesele scumpe o sa le gasesti doar daca le doresti pe original , in rest sunt la aceleasi preturi ca si la dacia, bmw , si asa mai departe. ( plus ca sunt cu tonele la dezmembrari la noi in tara )

dezavantaje : antifonarea usilor lasa de dorit , la viteze mai mari e galagioasa dar predomina sunetul motorului care e o placere. de exemplu in a mea s-a facut discoteca dinaia cu 4miliarde de watti in portbagaj , ca rezultat plasticele cam tremura la volum mai mare. o sa te mai deranjeze ceasul din bord ( care arata ora ) care nu se vede cand aprinzi farurile pe timp de zi.

am prezentat si ce ma deranjeaza la masina mea , nu doar punctele forte. cum zicea un coleg inainte HONDA - bate spre performanta , PEUGEOT - confort. deci daca ai idei de turbo si proiecte ..... decizia e clara.
da..m`am cam hotarat..acum astept doar sa mai strang niste bani..si sa ma dea cineva o tura cu un civic .. )
make21 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 02:15   #58
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by MITSU View Post
off : e frumos ca nici un posesor de peugeot nu te incurajeaza sa cumperi peugeot ! civicarii sunt la datorie glumeam evident.
In cazul asta nu, tot ce s-a scris pe aici despre 206 e cam adevarat.
Poate daca erau alte modele are marcilor se discuta altfel.

* Punte spate corect.Si eu am auzit destula lume ce se plange.
*Instalatia electrica sa zicem, e foarte greu de reconfigurat in momentul cand o ia razna.Asta nu inseamna ca daca pur si simplu mergi cu masina si ti se arde un bec 2,3 e instalatia defecta.


Eu am facut scoala pe un 206, 1.4 hdi era masinuta.121.000 km, kitul de ambreiaj schimbat la 90.000(cred si eu, toata lumea incepatoare) in rest nimicuri, stergatoare..consumabile.Masina luata de noua.
Masina asta o fi fost o exceptia cu puntea spate?Culmea, n-avea nici o problema.

Cu honda n-am mers niciodata.Am prieteni care le lauda, netul le lauda, du-te pe honda
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 07:25   #59
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
iti raspund eu
Masina .Accord 2005
accident usor

aripa stanga+bara fata+o janta originala 15" tabla = 160 de mil. (asta anul trecut de pasti) .

De banii astia-mi luam un golf 4.

Later edit:+far,si alte maruntaie....oricum repet si subliniez, accident minor
Reparatia asta a fost facuta pe asigurare, nu? altfel nu vad de unde pretul asta (si stiu ce vorbesc)

Honda versus Peugeot? voi glumiti?! Nici nu cred ca exista comparatie, da, piesele au pretul putin mai piperat si vor costa putin mai mult decat la peugeot...odata la 5 ani cand le schimbi, oare cele de peugeot nu vor costa mai mult schimbandu-se mai des (valorile date de mine sunt generice, btw iar diferenta de pret intre piese de Honda si Peugeot e foarte mica).
Cum poti compara o masina sport cu o masina mica de oras?!?!

Depinde ce vrei sa faci, daca vrei o masina cu consum mic pe care sa nu o bage nimeni in seama iti iei un 206-sau o corsa, sau un fiesta musai diesel, in schimb daca-ti plac masinile sport cu consum relativ mic, ia-ti o Honda Civic EG6, ai fi surprins ce poate pitica asta intre 5500-9000 RPM (musai v-tech), Del-sol e cu totul alta mancare de peste, deja poti sa consideri ca ai facut upgrade, pozitie muuuult mai buna la volan (desi Civic-ul e foarte,foarte ok la capitolul asta, ah da, 206-le te face sa te simti cocotat pe ceva si te balangani stanga -dreapta de nebun).
Repet, nu exista comparatie, sunt doua masini total diferite, o Honda din '95 va avea aceleasi dotari (unele chiar peste) fata de un Peugeot din 2000(mai ales 206), sau, sa zic altfel:
Peugeot 206-masina mica de oras, destinata domnisoarelor (parerea mea, imi cer scuze daca-i jignesc pe posesorii de 206),cu consum foarte ok (mai ales daca e motor HDI), fiabilitate medie, pretul pieselor prea piperat pentru marca in cauza si calitatea lor, aspect ok atat exterior si interior, spate desenat binisor pentru o masina mica, fata la fel...downside e spatiul din interior, o sa te simti vesnic inghesuit si pozitia la volan care e tampita rau.
Honda Civic-masina mica sport, consum ok (depinde de motorizare si stil de mers, 1.6 v-tech scoate in oras in jur de 7, inafara in jur de 6 daca e condus ok), motor incredibil de rezistent, pozitie la volan foarte buna, interior bine gandit, pret piese ok, foarte buna atat pentru drumuri lungi cat si pentru oras (mie unu mi-a amortit spatele intr-un Peugeot 307 pe 500 KM). Downside...spatele e ingrozitor.
Cat despre modificari...oare are rost sa mai comparam cele doua masini cand e vorba de performanta?!

Asta inseamna v-tech: https://www.youtube.com/watch?v=AcT_ZyY3F0k

Last edited by Antilles; 13-01-12 at 07:30.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 18:44   #60
civic fan

Stage 5
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 354
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

" Honda Civic-masina mica sport, consum ok (depinde de motorizare si stil de mers, 1.6 v-tech scoate in oras in jur de 7, inafara in jur de 6 daca e condus ok)"
colegu mai pune ceva litri ca nu e asa.eu am 1.6 vtec si merg cu 10 acuma iarna si mai am pofte de bahaus prin oras merg pe 12-13 si exterior merg cu 7,5.
civic fan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -