Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-12, 20:33   #1
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Salut! Vreau sa imi cumpar in viitorul f apropiat o masina mica,de oras..motor mic..de preferat benzina. dupa lungi cautari si ore de citit pe forum..am ajuns la honda civic ej9 1.4is si peugeout 206 1.4...acum va intreb pe voi..posesorii ambelor modele care e mai buna ?
Honda
pro(din cate am citit) : senzatia oferita,fiabilitate,consum mic,intretinere mica
contra(in comparatie cu 206 din punctul meu de vedere) : interiorul, spatele masinii..cam uratel; mai veche decat 206

Peugeout
Pro: aspect placut,interior placut,echipare (posibil) mai buna
contra: nu stiu nimic despre masina asta ) fiabilitate,intretinere..etc ..fiind un motor pe benzina nu il vad prea problematic..
astept pareri..va multumesc anticipat !
make21 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 22:57   #2
mad_runner
Daewoo Driver

Stage 4
 
mad_runner's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 298
Member of:
[DAEWOO]
[Virtual Tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

orice posesor de honda sau un om care a condus macar odata in viata o honda iti va zice honda(am condus si 206 si honda civic si nu se compara una cu alta honda e mult superioara)

PS:gandestete asa ...istoria japonejilor in masini si istoria fratei + cat costa sa intretii o masina frantuzeasca cat costa sa intretii una japoneza
__________________
I live my life a quarter mile at a time.For those ten seconds or least I'm free nothing else matter.

Daewoo cielo=> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...bc-33-mad.html
mad_runner is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 23:13   #3
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Doar Honda... si atat ! Ti-o spune cineva care a avut Nissan, Bmw e36, Fiat Punto, Opel Tigra, Civic Eg, Golf3 .

Cum a spus si colegul mai sus, nu are rost sa explicam de ce...raportul fiabilitate, intretinere, aspect este peste Peugeot. Desi, sincer, si eu consider ciudat spatele Ej-ului ...
__________________

Honda Civic Eg3 rolling low on Wolfrace
"Most people forget that they build a car for themselves, not for the community..."
Devu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 23:42   #4
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

https://forum.4tuning.ro/280-zona-tehnica-peugeot.html

citeste aici si dupa iti raspunzi de singur...
roli is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 01:19   #5
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by make21 View Post
Salut! Vreau sa imi cumpar in viitorul f apropiat o masina mica,de oras..motor mic..de preferat benzina. dupa lungi cautari si ore de citit pe forum..am ajuns la honda civic ej9 1.4is si peugeout 206 1.4...acum va intreb pe voi..posesorii ambelor modele care e mai buna ?
Honda
pro(din cate am citit) : senzatia oferita,fiabilitate,consum mic,intretinere mica
contra(in comparatie cu 206 din punctul meu de vedere) : interiorul, spatele masinii..cam uratel; mai veche decat 206

Peugeout
Pro: aspect placut,interior placut,echipare (posibil) mai buna
contra: nu stiu nimic despre masina asta ) fiabilitate,intretinere..etc ..fiind un motor pe benzina nu il vad prea problematic..
astept pareri..va multumesc anticipat !
Cel mai bine e sa decizi singur ce masina vrei , ca o fi Honda Civic sau Peugeot 206 sau alta marca de masina . Toate sunt fiabile atat timp cat ai grija de ele .

Contra la Peugeot : intretinerea e putin cam scumpa si daca nu ma insel puntea spate e un punct slab al lor .

Ca posesor de Peugeot 206 pot spune ca nu am avut nicio problema cu masina( cumparata de noua in decembrie 2005 ) , tot ce am schimbat la ea au fost doar consumabilele .
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 05:21   #6
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

da..toata treaba e cu dus si intors..conduc din placere,nu din necesitate..si senzatia oferita e prioritara.. nu am avut placerea sa conduc nici`una..nu am prieteni care sa tina macar una din ele..am fost si prin autovit azi..nu am gasit nimic..mai astept pareri din partea posesorilor de honda..ca spre ea ma indrept cel mai tare..ce stiti despre motorul de 1.4is ? si mai ales ce motor se preteaza cel mai bine pt modificat..pt ca,daca ajung sa am pe mana o honda sigur nu ma voi lasa pana nu il vad cu turbo..
make21 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 08:15   #7
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Tu cu Honda Civic EJ9 cred ca te referi la modelul ala care sa fabricat din 1995 pana in 2000. Daca exista un model mai nou te rog sa ma scuzi, ca nu am auzit de el . Daca e cel din 1995-2000, e o piticanie foarte, foarte agila, (eu nu am vazut decat versiunea in 2 usi, nu stiu daca e una si in patru), nu stiu cat de fiabila, dar gandita sa fie masinuta sportiva. Motorasul cu care am mers era un 1.4, cica de 90 de caiuti, dar se misca excelent.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 09:05   #8
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Da e modelul din 96 - 99. Exista cu 4 usi dar sedan (mie mi se pare urat). Acum depinde si de cati bani ai, eu iti recomand varianta ek3, aceasi masina dar cu motorul de 1.5 115 cp VTEC - E. Vei avea performante mai mari cu aprox accelasi consum.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 11:02   #9
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
Da e modelul din 96 - 99. Exista cu 4 usi dar sedan (mie mi se pare urat). Acum depinde si de cati bani ai, eu iti recomand varianta ek3, aceasi masina dar cu motorul de 1.5 115 cp VTEC - E. Vei avea performante mai mari cu aprox accelasi consum.
eu am condus o honda cu motorul ce zici tu un ej9 coupe ... si am ramas uimit cum trage masina aia si eu imi doresc o honda ... deh japonezele astea +1 ptr Honda
iviTe is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 11:55   #10
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Pe coupe din cate stiu nu s-a pus motorul asta ci cel de 125 de cp (care e si pe del sol, d16y8 e codul), aproximativ asemanator.

LE: iviTe e foarte simplu, vinde cielo-ul.

Last edited by sKyNeT; 08-01-12 at 11:59.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 11:58   #11
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

nustiu ce sa zic in talon scire ej9 ... masina este "sedan" sa zic asa in 2 usi .. si este din 95 .. este 1.5 16v
iviTe is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:02   #12
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

bre: 1 coupe, 2 hatchback



sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:03   #13
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

prima poza dar are farurile alea mici ... din sticla cu striatii.. adica este identica cu asta doar ca neagra ... are 115 ca doar in talon m`am uitat sau nu am vz eu bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	94Civic_EXCoupe.jpg
Views:	127
Size:	131.5 KB
ID:	2286280  

Last edited by iviTe; 08-01-12 at 12:07.
iviTe is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:06   #14
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

am inteles, ala are 90 cp )
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 15:56   #15
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

eu gasisem in bazar aici p 4tuning o honda civic coupe 1.6v-tech.. (cel de america cu portbagaj..nu hatchback) imi place mai mult ala de america..imi aduce aminte de cele 3 civicuri din fast&furious..)..dar nu nu ma supar nici cu hatchback..cat despre motor..si eu as vrea un motor de 1.6 v tech..cel de 125 cai parca..dar asta nu depinde de mine..si oricum ..din cate am citit ..modelul care il vreau eu..adica cel de america..are probleme la rar..in loc sa iasa euro 2..iese non euro..acum va intreb pe cei care stiti..daca iau civic 1.4..o inmatriculez..si dupa vreau sa ii schimb motorul? sa ii pun 1.6`le de 125 cai spre exemplu` ..cum fac sa imi apara in acte k e la fel ca atunci cand am inmatriculat`o ?
make21 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -