Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-12, 21:27   #31
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Vad ca e modelul la care m-am gandit. Eu am condus Honda ej9 pana la mare, cand am fost cu un prieten, e o masina foarte agila, si chiar daca motorul de 1.4 si 90 de cai nu spune multe, e foarte reusit, si se misca extrem de bine. Minusuri evidente, sunt faptul ca masina a fost gandita ca masina sport asa ca daca prinzi o groapa (si sunt o gramada in Romania) o sa ti se para ca esti aruncat de la etajul 4, nu este deloc practica, si este foarte incomoda in interior datorita spatiului mic disponibil, iar zgomotul din interior este foarte mare. Pe de alta parte peugeot este in general foarte confortabil, si ca interior si ca suspensii. Nu stiu ce versiune de 206 vrei sa iti iei, dar ultimul e foarte reusit. Stiu un taximetrist care are 300 k cu el fara nici o problema, e confortabil, consuma putin ca orice peugeot. Se pare ca trebuie sa alegi intre o masina foarte agresiva ca honda ej9, dar care este destul de inconfortabila, si un peugeot 206 mai linistit, dar destul de confortabil

Last edited by rockitos; 08-01-12 at 21:30.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 21:34   #32
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Vad ca e modelul la care m-am gandit. Eu am condus Honda ej9 pana la mare, cand am fost cu un prieten, e o masina foarte agila, si chiar daca motorul de 1.4 si 90 de cai nu spune multe, e foarte reusit, si se misca extrem de bine. Minusuri evidente, sunt faptul ca masina a fost gandita ca masina sport asa ca daca prinzi o groapa (si sunt o gramada in Romania) o sa ti se para ca esti aruncat de la etajul 4, nu este deloc practica, si este foarte incomoda in interior datorita spatiului mic disponibil, iar zgomotul din interior este foarte mare. Pe de alta parte peugeot este in general foarte confortabil, si ca interior si ca suspensii. Nu stiu ce versiune de 206 vrei sa iti iei, dar ultimul e foarte reusit. Stiu un taximetrist care are 300 k cu el fara nici o problema, e confortabil, consuma putin ca orice peugeot. Se pare ca trebuie sa alegi intre o masina foarte agresiva ca honda ej9, dar care este destul de inconfortabila, si un peugeot 206 mai linistit, dar destul de confortabil
da..sunt cam intr`un mare impas..imi place cum arata 206`le..bag mana in foc ca o sa imi placa cum se conduce civicul..si cu toate astea..nu pot sa ma hotarasc..imi place cel mai mult ej6 coupe..dar se gaseste mai greu si e ceva mai scumpa..chiar simt ca o iau razna..) la 206 am cam renuntat..raman pe honda..dar nu stiu care.. ori ej9 hatchback ,ori coupe..si ma duce putin de tot gandul si la del sol..e un coupe pe bazar..cu nr rosii de if..are omu` postate 2 nr de tel..unu` nealocat..si la altu` raspunde o domnisoara care zice ca e nr gresit..si una pe autovit ..dar e cam cazuta..
make21 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 21:52   #33
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
90 cp stock.
Sunt 2 motorizari pe Ej9, d14a3 -75 cp si d14a4 - 90 cp . Diferenta ar fi garnitura de la admisie si ECU ( daca gresesc sa fiu corectat ).

De ce majoritatea, cand auziti Honda, "aaa sunt scumpe piesele" ?
iti raspund eu
Masina .Accord 2005
accident usor

aripa stanga+bara fata+o janta originala 15" tabla = 160 de mil. (asta anul trecut de pasti) .

De banii astia-mi luam un golf 4.

Later edit:+far,si alte maruntaie....oricum repet si subliniez, accident minor
__________________
param pam pam

Last edited by apache; 08-01-12 at 21:56.
apache is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 22:01   #34
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
iti raspund eu
Masina .Accord 2005
accident usor

aripa stanga+bara fata+o janta originala 15" tabla = 160 de mil. (asta anul trecut de pasti) .

De banii astia-mi luam un golf 4.

Later edit:+far,si alte maruntaie....oricum repet si subliniez, accident minor
Nu compara o masina din 2005 cu una din 96- 00 Cu 1000 si ceva de euro, iti iei un Ej intreg, neinmatriculat ...
E ca si cum ai compara mere cu pere ...
__________________

Honda Civic Eg3 rolling low on Wolfrace
"Most people forget that they build a car for themselves, not for the community..."
Devu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 22:04   #35
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Da,vroiam dupa aceea sa adaug.
Intretinearea japonezelor ca si cea a frantuzoaicelor este scumpa .nu sunt doar vorbe in vant ,daaar (un mare dar) nu cred ca este valabil si pentru modelele mai vechi unde diferenta nu este atat de simtita ca in cazul modelelor mai noi . Si prin vechi nu ma refer la antichitati ci la 1990-2000
apache is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 22:08   #36
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Da,vroiam dupa aceea sa adaug.
Intretinearea japonezelor ca si cea a frantuzoaicelor este scumpa .nu sunt doar vorbe in vant ,daaar (un mare dar) nu cred ca este valabil si pentru modelele mai vechi unde diferenta nu este atat de simtita ca in cazul modelelor mai noi . Si prin vechi nu ma refer la antichitati ci la 1990-2000
Induci omul in eroare si dai palpitatii inimii .
Ca exemplu, la Ej9 ...cu 1500 ron se poate cumpara faceliftul ( capota - aripi - bara - faruri ).
Devu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 22:15   #37
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Induci omul in eroare si dai palpitatii inimii .
Ca exemplu, la Ej9 ...cu 1500 ron se poate cumpara faceliftul ( capota - aripi - bara - faruri ).
ce dif e intre ej9 normal si facelift ?
make21 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 10:18   #38
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default

Quote:
Originally Posted by make21 View Post
inca ceva.. :d imi poate explica cineva diferenta dintre 1.6 esi si vti ? si iau in calcul acum civic vs del sol..del sol imi place mai mult decat civic ej9..dar are 2 locuri..nu ca as umbla cu prea multi in masina..dar la nevoie..sunt bune..
Pai explica-mi si mie: in primul post pomeneai de fiabilitate, motor mic de 1.4, consum mic, intretinere ieftina, ai facut Versus cu 206 si acum ai ajuns la motor 1.6, la turbo(ai scris pe undeva ca asta ai de gand daca pui mana pe Honda) si 125CP?

Quote:
Originally Posted by make21 View Post
oricum cand o voi lua..va fi un 1.4 cel mai probabil,de 75 cai..sper sa fie mai vioaie decat un logan 1.4 sau chiar 1.6 ..
LOL, tu te crezi pe pista cand esti pe strada? asta sa fie marea ta bucurie? ca ai masina mai rapida ca un logan-nu in sens de intrecere ci la demaraj?

Last edited by aleks; 09-01-12 at 13:41.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 11:46   #39
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

De ce trebuie sa fie un mister pretul pieselor ?

Intrati pe un site de piese auto si gata....

Am intrat eu acum si va dau cateva ex ptr 1.4 90hp :

-kit ambreiaj sachs 1219 ron
exedy 1313 ron

-kit distributie 270 ron

-amortizor optimal 205 ron

-filtru aer mann 70 ron
-filtru combustibil mann 78 ron
-filtru ulei mann 50 ron

Asta ca sa isi faca omul o idee...
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 12:33   #40
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Da, sunt mai scumpe ca majoritatea, insa daca stai sa te gandesti, unei Honde daca ii dai ulei (motor si cutie) si filtre cand trebe, o sa te tina mult si bine. Nu cred ca lumea e constienta cata forja poate manca un motor de Honda.

Stiu pe cineva cu un EJ9 din '00, 1.4 75 de cai de fabrica.. a schimbat garnitura de la admisie (garnitura care face "diferenta" intre 75 si 90 de cai).. Si m-a facut o tura apoi.. am ramas... pfff, prost! la cum fuge.. Nu sunt de parere ca sunt galagioase in interior (sau poate nu am eu urechea formata).. Cat de suspensie, omu' avea arcuri sport.. Intr-adevar, era putin cam ridica, da nimic incredibil. Nu cred ca o sa-i para rau daca o sa aleaga Honda.

+ de asta, omu' a dat rusine la masini "grave".. BMWuri 1.6, 1.8, Golfuri 1.4 16v, 1.6 16v, Probe american 2.0 115 cai.. si lista poate continua.

PS: HONDA- Hold On, Not Done Accelerating!
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)

Last edited by aleks; 09-01-12 at 13:44.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 13:03   #41
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

eu am avut Honda si regret..............regret ca am dat-o

scuze de offtopic

si acum on :

Te contrazici un pic in posturi cred eu , initial spui ca daca pui mana pe honda nu te lasi pana nu o vezi cu turbo iar dupa acceea spui ca vrei motorasul ala cel mai mic. Cum e pana la urma?

(un mic sfat) Mai toti baietii de pe sectiunea Honda sunt fanatici ai marcii,deci te pot ajuta foarte bine in alegerea motorizarii.
apache is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 13:24   #42
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
eu am avut Honda si regret..............regret ca am dat-o

scuze de offtopic

si acum on :

Te contrazici un pic in posturi cred eu , initial spui ca daca pui mana pe honda nu te lasi pana nu o vezi cu turbo iar dupa acceea spui ca vrei motorasul ala cel mai mic. Cum e pana la urma?

(un mic sfat) Mai toti baietii de pe sectiunea Honda sunt fanatici ai marcii,deci te pot ajuta foarte bine in alegerea motorizarii.
eu nu am spus ca vreau motorul mic..am vb cu cineva care imi poate aduce..si la banii de care dispun momentan imi poate aduce cu motorul ala..eu preferam un 1.6..dar nu ma plang nici cu 1.4..sa ma vad cu masina luata,inmatriculata..dupa pun bani la ciorap pt alt motor
make21 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 13:29   #43
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
LOL, tu te crezi pe pista cand esti pe strada? asta sa fie marea ta bucurie? ca ai masina mai rapida ca un logan-nu in sens de intrecere ci la demaraj?
1-nu ma cred pe nici`o pista
2- DAAA!! nu stiu ce logica sau gandire ai tu cand spui asta..dupa tine toti cei care au masina mai puternica decat loganul sunt "raceri" ..normal ca vreau o masina care sa fie mai vioaie decat loganul..acum sa iti explic dc..am mers cu logan 1.4 ,1.5,1.6 8v ..pt oras e ok..( pe langa faptul k 1.4 consuma cat un 2.0) dar in afara..nu stiu daca ai condus vreodata logan..mai ales 1.4..dar fiecare depasire e un pariu cu viata..sa nu mai zic la munte ca e aproape moarta..acum revin la ceea ce ai spus tu..si iti mai zic odata ca,,DAA..asta o sa fie marea mea bucurie
make21 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 13:34   #44
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

la ce banuti ajunge inmatricularea ? si cat dai pe ea (asta daca nu vrei sa tii pt tine)
apache is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 13:37   #45
make21

Stage 3
 
make21's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 97
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
la ce banuti ajunge inmatricularea ? si cat dai pe ea (asta daca nu vrei sa tii pt tine)
pai masina adusa din germania cred..undeva in juru` la 1000e in stare buna,sau e una din brasov pe autovit la 1300,inmatricularea la 1.4 euro 2..vre`o 700e, 1,5 1000e..si 1,6 1300 parca..eu zic ca e bine..cu totul cred ca ma duce in 2000..cu drumul,nr rosii..etc
make21 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -