Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-11, 13:27   #1
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Shogun vs vitara vs frontera vs freelander

Anul viitor intentionez sa achizitionez un 4x4 ca second car.
Momentan folosesc sierra zi de zi dar aceasta nu mai are multa viata in ea(de 3 ani merge fara probleme,dar se simte varsta de acuma si nu vreau sa bag bani in ea).
Deci vreau o masina pe care o voi folosi 5 zile pe saptamana(2 zile ies cu vectra)pentru a merge la serviciu(1,5 km)si a duce copii la gradinita.Am inceput constructia unei case asa ca atunci cand situatia impune va trebui sa car cu ea diferite materiale(detin o remorca platforma),deci va munci.De asemenea vreau 4x4 intrucat in cateva zile pe iarna cand va ninge(cum ninge la noi de multi ani)viscolit sa pot iesi cu masina fara sa trebuiasca sa ma trezesc cu o ora inainte si sa dau zapada din curte pentru a iesi cu masina.De asemenea mai am nevoie de 4x4 ca sa pot merge cu rulota in locuri mai virgine unde sa nu dau de gratargii si peturi de bere(anul trecut am fost la corbu cu rulota si după o ploaie de vara nu mai iesea nimeni de pe plaja cu rulota,noroc de un domn cu landcruiser care ne/a scos pana pe deal pe toti).
1.Mitsubishi Shogun varianta scurta model 1994/1998 motor de 2.5 diesel din ce am citit pare a fi o masina fiabila si corecta(ca majoritatea japonezelor facute in vremea respectiva)
2.Suzuki Vitara ma incanta motorul de 1,8 benzina care e un motor foarte reusit si de asemenea si varianta de 2.0 benzina(prea multe nu cunosc despre vitara)
3.Opel frontera varianta diesel,preturi bune la consumabile si la piese,dotari corespunzatoare
4.Freelander e o masina englezeasca cu destule bube......
Cel mai mult ma intereseaza fiabilitatea,deci vreau sa stiu care e cel mai fiabil 4x4 din perioada anilor 1994/1998,diesel benzina motor pana in 2,5.*poate fi si alt model decat cele enumerate de mine)
Rog sa posteze cei care au,au avut experiente cu 4x4,......si îi rog sa fie obiectivi
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 09:49   #2
Robotzel88

Stage 5
 
Robotzel88's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 368
Default Re: Shogun vs vitara vs frontera vs freelander

Ai putea sa te orientezi catre un nissan patrol modelul din 1993 92 94 care masina aia pare a fi tanc , sau daca ai bani poti opta pentru un Defender SH eu as opta pentru un Pajero modelul cu 7 locuri bancheta se poate rabata deci ai face un spatiu mult mai mare ...acum depinde si de bugetul alocat unui 4x4 , aiurea cu taxa de prima inmatriculare aiurea cu impozitele auto asigurare auto si multi factori ...mult succes in alegerea dorita si as scoate frontera din ecuatie am auzit ca nu prea este fiabila si unele modele au avut probleme cu cutia de viteze. Defender - Pajero - Patrol - Vitara si mai e si Jeep Grand Cheroke care-l poti lua fara fiscal si cu GPL unele sarbatori fericite

Last edited by Robotzel88; 29-12-11 at 09:52.
Robotzel88 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 08:32   #3
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Shogun vs vitara vs frontera vs freelander

Masina va fi cumpărata din anglia ma duc personal după ea(am experientă ca am mai fost)nu o voi înmatricula si o voi folosi doar la tara cum se spune .
Legat de cherokee majoritatea sunt motoare pe benzina de 4.0(unele au gpl),iar defender sunt masini englezesti si parcă nu am încredere în englezoaice.
Vitara e cam micuta pentru ce am nevoie(din ce mi/au scris si colegii de pe forum4x4).
HOT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -