Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-11, 22:09   #1
GbO69
Ford Driver

Stage 3
 
GbO69's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 107
Member of:
[FORD]
Default Vw Passat VS Ford Mondeo

Vw Passat :
Varianta:berlina
An:2008
Motorizare:2.0 TDI 140hp
VS
Varianta Berlina
Ford Mondeo
An:2008
2.0 TDCI 140hp

Daca Ar Fi sa alegeti dintre aceste 2 masini pe care ati alegeo? Si De ce??

De ce Vw Si nu Mondeo , Si Invers!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	612
Size:	52.9 KB
ID:	2261640   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	163
Size:	1.04 MB
ID:	2261641   Click image for larger version

Name:	ClickHandler.ashx.jpg
Views:	175
Size:	296.5 KB
ID:	2261642  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	199
Size:	95.5 KB
ID:	2261643   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	397
Size:	132.0 KB
ID:	2261644   Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	768
Size:	105.9 KB
ID:	2261645  

Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	311
Size:	32.3 KB
ID:	2261646  
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic71585_4.gifFord Focus Turnier -1.8 TDDI mk1


ASTRA ASIGURARI
M.Gabriel Tel:0754736566 /PM
Asigurari:Rca,Casco,Locuinte,De Viata,Calatorii
GbO69 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 22:33   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

motorul tdi de 140 de cai este cunoscut pentru problemele cu injectoarele, chiar daca il iei bun odata si odata tot o sa te trezesti pe strada intr-un tractor galagios si care produce mai mult fum decat o rafinarie. in comparatie tdci-ul a devenit cunoscut ca un motor fiabil ( stiu caz cu 300.000 de km si nu scoate fum nici daca ii dai foc) plus ca interiorul fordului arata foarte bine, in comparatie cu acela al passatului care e plin de plastic ieftin si fara pic de personalitate. personal fordul imi place foarte mult si la exterior, deci pentru mine, interior exterior si motor, fordul castiga detasat
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 09:04   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Eu sunt pro common rail, deci ca motor -tdci, mai ales ca ford parca au cea mai mare experienta cu acest tip de motor.

Incearca sa afli daca acest motor (VW) mai are vechile probleme cu consumul de ulei.

Ca design, imi place mai mult tot fordul dar nu tre sa conteze sa-ti placa decat tie, nu noua.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 16:14   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

aleg mondeo. la exterior este cu 2 clase peste passat, la interior arata foarte bine, este confortabil. motoare fiabile si foarte economice, rafinate si sprintene. eu am mers cu 1.8 tdci 125 cai si se simtea foarte bine. sasiul il consider superior passat-ului, sta foarte bine in curbe, are o tinuta de drum ireprosabila si ii plac foarte mult curbele!!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 18:48   #5
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
motorul tdi de 140 de cai este cunoscut pentru problemele cu injectoarele, chiar daca il iei bun odata si odata tot o sa te trezesti pe strada intr-un tractor galagios si care produce mai mult fum decat o rafinarie. in comparatie tdci-ul a devenit cunoscut ca un motor fiabil ( stiu caz cu 300.000 de km si nu scoate fum nici daca ii dai foc) plus ca interiorul fordului arata foarte bine, in comparatie cu acela al passatului care e plin de plastic ieftin si fara pic de personalitate. personal fordul imi place foarte mult si la exterior, deci pentru mine, interior exterior si motor, fordul castiga detasat
Exista 2.0 TDI common rail si pe modelul de B6 deci tractor nu mai este, referitor la fum iti garantez ca si mondeo scoate la fel. Interiorul ala din poze la Mondeo este pentru varianta full unde scoti destui bani.

Am avut 2.0 TDI PD ( cel galagios si cu "problema" ca manca ulei - 600-700 g la 10k km ) l-am dat la 60.000 km pentru ca ultimul an a stat in garaj folosind celalalta masina. In acesti 60.000 km am schimbat doar bucsile pe fata si reviziile aferente ( insa am prieteni care la 90-100k le-au picat injectoarele/volanta - aici discutam doar pentru cele PD nu si cele CM ).

Exista parca in AMS un test intre cele 2 si inca 2 modele parca unde la mica diferenta castiga VW insa irelevant. Desing-ul atat interior cat si exterior este chestie de gust ( mie unul nu-mi place spatele la mondeo foarte inalt si neterminat, insa din fata este mai frumos ca Passat-ul ), iar ca manevrabilitate ca tot vad ca aduceti in discutie sasiu/curbe etc, doar nu-ti iei sedan sa faci raliu ( mai ales variantele diesel ) sau sa-l testezi la limita pe curbe sa fim seriosi.

Trebuie sa faci drive test cu ambele sa vezi ce oferte ai, ce costuri ai pentru fiecare si nu in ultimul rand care-ti place. In ziua de azi diferentele intre masinile din acceasi clasa sunt foarte mici, fiecare avand +/-.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 18:55   #6
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

atunci sa isi ia logan ca tot nu face raliu...

argumentu' asta e foarte stupid si pana acum nu l-am mai auzit decat la mama care are aproape 50 ani si uraste viteza, cum sare de 100 se uita prin masina de ce sa se tine. daca tot mergem pe ideea asta ce rost mai are ca toti constructorii sa incerce mereu sa imbunatateasca sasiul, suspensia??

chiar daca nu faci "raliu" ai nevoie de un sasiu si o stabilitate buna pt masina, ca doar vrei sa ai o calatorie confortabila si placuta, si de ce nu cand te mai duci la munte, sau pe un drum virajat, te mai si distrezi putin.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:12   #7
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
atunci sa isi ia logan ca tot nu face raliu...

argumentu' asta e foarte stupid si pana acum nu l-am mai auzit decat la mama care are aproape 50 ani si uraste viteza, cum sare de 100 se uita prin masina de ce sa se tine. daca tot mergem pe ideea asta ce rost mai are ca toti constructorii sa incerce mereu sa imbunatateasca sasiul, suspensia??

chiar daca nu faci "raliu" ai nevoie de un sasiu si o stabilitate buna pt masina, ca doar vrei sa ai o calatorie confortabila si placuta, si de ce nu cand te mai duci la munte, sau pe un drum virajat, te mai si distrezi putin.
Le-ai condus pe amandoua, ai facut drumuri lungi cu vruna sau vorbesti din reviste si auzite ? ( doar ca o paranteza chiar crezi ca Passat-ul este barca iar Monteo avion ? - ma refer la suspensie )

E plina Romania de teribilisti care au fie Mondeo/Passat/Seria 3 etc diesel si se cred pe pista, uita-te cate accidente.

Daca tu iti iei una din cele 2 mentionate in topic si vrei sa faci pe NFS-ist-ul, n-ai decat, noroc familiei care este in masina cu tine, la volan pe acel drum virajat

Daca nu le-ai condus nu mai da reply aici sa nu stricam topic-ul, iar daca vrei sa-mi spui ceva trimite pm.

O seara buna,
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:20   #8
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

In plus , in general, stabilitatea si manevrabilitatea se traduc in siguranta cand tre sa eviti un tantalau.

@THE_MASK in 60k , daca n-ai facut raliu, masina e aproape noua, cred ca nici tata la logan n-a schimbat nimic pana atunci.
Pana si unele piese aftermarket te duc atat.
Cu toate ca am sedan, ii mai testez limitele in curbe cand sunt singur in masina si pe strada.
Cum zice si Steffan: nu pot sa pun stabilitatea decat la plusuri, asta daca nu reduce din confort mai mult decat accepta propietarul.

Last edited by RVL 2000; 14-12-11 at 19:28.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:22   #9
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

DA, le-am condus. singura diferenta este ca ford-ul avea ca nivel de echipare trend si motorul doar 1.8 tdci 125 cai.

Eu nu ma cred in NFS, nu am adus vorba de "raliu", plus ca n-am auzit sa existe passat si mondeo pe acolo, insa infiniti g coupe parca da deci nu stiu care dintre noi este cel teribilist.

sa mai spun si despre pataniile cu 2.0 TDI PD pe care le-am avut?

tu ai condus mondeo mai mult de 200m? stii macar cum se ridica o capota la mondeo?

asa ca te rog abtine-te de la comentariile pe langa

P.S.: eram ironic cu capota
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:29   #10
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

nu stiam de existenta common rail la passat asa ca aici a fost greseala mea si mi-o asum. designul exterior tine de gusturi, spatele este cel putin ciudat la ford dar compenseaza cu restul cel putin pt mine. ca tinuta de drum sincer mie passat-ul mi s-a parut mai ferm, are suspensia mai rigida decat fordul, dar sunt de parere ca, daca vrei sa faci vtm pe strada ai nevoie de o suspensie sport nu de suspensia ei oem, iar interiorul eu nu vorbesc de varianta full, am mers cu ambele masini cu nivel de dotare mediu si acolo le compar, si passatul in varianta full chiar arata bine...
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:40   #11
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Am mers cu masina unui prieten,Ford Mondeo,2008 , motor 2.0 TDCI 140hp,interiorul exact ca cel din poza.
El si-a luat-o cu 130.000 km.Merge perfect,sta foarte bine in viraje,este mult mai frumoasa decat Passat-ul.
Votul meu merge la Ford.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:57   #12
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
In plus , in general, stabilitatea si manevrabilitatea se traduc in siguranta cand tre sa eviti un tantalau.

@THE_MASK in 60k , daca n-ai facut raliu, masina e aproape noua, cred ca nici tata la logan n-a schimbat nimic pana atunci.
Pana si unele piese aftermarket te duc atat.
Cu toate ca am sedan, ii mai testez limitele in curbe cand sunt singur in masina si pe strada.
Cum zice si Steffan: nu pot sa pun stabilitatea decat la plusuri, asta daca nu reduce din confort mai mult decat accepta propietarul.
Altfel testezi la limita un RWD cu un sasiu net superior celor 2 din topic dar ala este alt subiect.

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
DA, le-am condus. singura diferenta este ca ford-ul avea ca nivel de echipare trend si motorul doar 1.8 tdci 125 cai.

Eu nu ma cred in NFS, nu am adus vorba de "raliu", plus ca n-am auzit sa existe passat si mondeo pe acolo, insa infiniti g coupe parca da deci nu stiu care dintre noi este cel teribilist. daca ai fi citit cu atentie ti-ai fi dat seama cat de teribilist sunt, toti cei care au masina > 200 cp crezi ca sunt teribilisti ?

sa mai spun si despre pataniile cu 2.0 TDI PD pe care le-am avut? da te rog enumare ca asa va sti si cel ce a inceput topicul problemele respective, dai un search si la Ford pe forum sa vezi ca si acolo se plange lumea, ca de altfel la orice brand

tu ai condus mondeo mai mult de 200m? stii macar cum se ridica o capota la mondeo?
raspuns de copil imatur

asa ca te rog abtine-te de la comentariile pe langa

P.S.: eram ironic cu capota probabil ti-a luat ceva pana sa afli cum se deschide si ti-a ramas tiparit in minte
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:58   #13
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

In vara cand veneam de la mare l-am vazut pe unu cu un passat de 2.0 tdi ca cel din imagine ca baga ulei la motor in timp ce era stationar in mijlocul drumului, nu stiu daca motorul era PD sau CM. Parca se zicea ca VW sunt masini fiabile dar cu acest motor nu cred ca le-a iesit fiabilitatea asa cum se stia despre ei.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 20:02   #14
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Votez Ford. L-am avut dupa Passat-ul care este in discutie.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 20:05   #15
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
In vara cand veneam de la mare l-am vazut pe unu cu un passat de 2.0 tdi ca cel din imagine ca baga ulei la motor in timp ce era stationar in mijlocul drumului, nu stiu daca motorul era PD sau CM. Parca se zicea ca VW sunt masini fiabile dar cu acest motor nu cred ca le-a iesit fiabilitatea asa cum se stia despre ei.
CM-ul nu are problema cu ulei-ul, doar la PD. Ca sa eviti consumul mai mare de ulei, si sa menajeti atat motorul cat si turbina ( ca de altfel la toate diesel-urile ) nu trebuie cum ai iesit din casa ii dai cheie si ai plecat si dai ca surdu-n clopot in el, de aici apare consumul de ulei, uzura turbinei etc...
The_Mask is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -