Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-13, 14:20   #7201
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ RVL 2000 @ -

Nu stiu ca n-am terminat scoala de mecanic auto. Am aflat si eu din google ca, motoarele cu injectie directa au motoare mai silentioase si consuma mai putin decit alea cu injectie indirecta, indiferent ca e pe benzina sau diesel. Ce bine ca avem internet, putem afla orice despre masini Si tot din google am aflat ca, motoarele diesel au durata de viata mult mai mare decit alea pe benzina. Am pus eu un link inainte cu, dieselu are 3 avantaje, pe care o benzinara nu ti le poate oferi.
N-am nevoie de masina puternica pt ca nu ma duc la curse, si nu vreau sa ma iau la intrecere cu nimeni. Imi trebuie o masina de zi cu zi care imi consuma 6,5 in oras, si nu 10 sau 13 sau chiar 15. Ce prostie sa-ti consume masina asa de mult. Am avut un Civic inainte tot cu 90 de cai, si cind am mers la drum mai lung cu 4 persoane in masina si cu portbagaju plin, se chinuia si si consuma. Asa ca am vinduto, chit ca era perfecta. Am trecut inapoi la diesel. Asta are forta ma tata, nu se chinuie, si si consuma putin. Dai ulei si motorina buna, si pina la 1 mil de km n-ai treaba. La o benzinara ai faci de 3 ori setu motor pina ajunge la 1 mil de km. Nu zic bine ?

Last edited by franz34sm; 06-10-13 at 14:29.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 16:24   #7202
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Prietene ai idee ce insemna ïnjectie indirecta la diesel si de ce s-a folosit?, fara google cred ca peste 90% nu stiu.
La diesel spre deosebire de otto, injectia INDIRECTA a fost o "gaselnita" la vremea ei.

@alex nu sunt asa curios dar sunt sigur ca nu aia e media de consum la 130, al meu 2.0/1.5tone nu consuma atat
daca o tin pe autostrada doar in 130 km/h pe pilot automat.....am consum de 6-6.3 l/100 km.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 18:42   #7203
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ RVL 2000 @ -

Nu stiu ca n-am terminat scoala de mecanic auto. Am aflat si eu din google ca, motoarele cu injectie directa au motoare mai silentioase si consuma mai putin decit alea cu injectie indirecta, indiferent ca e pe benzina sau diesel.
FALS
-la otto consumul e mai mic deoarece injectia directa permite folosirea unui raport de comprimare mai mare fara a creste cifra octanica, la diesel nu e cazul.
- la diesel, pentru un motor dat e mai silentios daca e cu injectie indirecta. Injectia indirecta a fost folosit tocmai pentru a reduce socurile, la astea moderne injectia se face in cel putin doua etape de aceea e preferabil injectia directa.
E bun internetul dar tre sa citesti mai mult de doua randuri ca sa intelegi ce si cum

@alex ma refeream ca loganu nu consuma atat ci mai putin.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 18:56   #7204
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Franz, acum ceva timp erai fun inrait benzina. Nu veneai cu atatea argumenta ca lui X i-a cazut pompa si ca il costase sute de euro, ca lui Y turbina si ca mii de euroi il costase etc etc, ca dieselul e zgomotos, ca cutare ..ca nu stiu mai ce si nu vroiai sa auzi de diesel?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 20:06   #7205
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ RLV 2000 @ - Bine zici, n-am citit tot. La diesel injectia directa e mai zgomotoasa, si la benzina injectia directa e mai silentioasa. Corect.

@ 300 zxtt @ - Adevarat, eram fan benzina. Dar din cauza ca benzina n-are forta si consuma mult, am renuntat la ea. E adevarat si ca, dieselu e mai problematic : probleme cu injectoare, cu turbo ( ca are lag mare, ca consuma ulei, etc ) , probleme cu pompa de injectie ( care e scumpa rau ) , etc. Dar daca ar gindi toti asa, n-ar mai lua nimeni diesel. Problema este motorina, ca multi baga motorina din Turcia, Ucraina ( din aia ieftina ), si dupa aia se mira ca li se strica una alta. Binee, si la benzina se poate intimpla sa gasesti apa, depinde de unde alimentezi ( de la ce peco ), depinde si de unde e importat combustibilul. Mergi sa alimentezi de la un peco, si habar n-ai de unde e importata benzina sau motorina. Poate e importata din Ucraina, sau mai stiu eu de unde. De ex, combustibilul de la MOL e importat din Cehia, sau Slovacia, amu nu mai stiu exact, dar careva dintre astea doua.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 20:13   #7206
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Benzina sau motorina ?

A mea este tot turbo diesel si nu consuma ulei, oare este stricata?
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 21:16   #7207
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Foloseste si tu ulei long life, schimba-l la cat recomanda producatorul (30k+), tureaza motorul rece, da-i blana la 1800rpm.. ca rade lumea de tine
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 21:33   #7208
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
A mea este tot turbo diesel si nu consuma ulei, oare este stricata?
Mai are ulei in ea?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 22:03   #7209
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tocmai am facut 3000 km in afara tarii, autobahn mers 140-250 maxim ( pe unde s-a putut) , in rest serpentine si munti mers fara retineri , 4 persoane si bagaj aferent, am avut consum facut la pompa 6 fix. O fi bine , o fi rau, mie inca imi surade dieselul. Putere la nevoie este, pe unde era limita stricta s-a mers "economic". Eu sunt multumit de avantajele consumului in conditiile in care la nevoie am sub talpa 200 si ceva de ponei si cuplu 600+ si nici netrebuind sa mestec in viteze la o urcare sau o depasire .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 22:14   #7210
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
FALS
-la otto consumul e mai mic deoarece injectia directa permite folosirea unui raport de comprimare mai mare fara a creste cifra octanica, la diesel nu e cazul.
- la diesel, pentru un motor dat e mai silentios daca e cu injectie indirecta. Injectia indirecta a fost folosit tocmai pentru a reduce socurile, la astea moderne injectia se face in cel putin doua etape de aceea e preferabil injectia directa.
E bun internetul dar tre sa citesti mai mult de doua randuri ca sa intelegi ce si cum

@alex ma refeream ca loganu nu consuma atat ci mai putin.
i-a uita-te si tu in linkul pus de colegul nostru la minutul 5.30-5.50 si spune-mi si mie ce arata acolo....poate am eu probleme cu vederea....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 22:16   #7211
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Tocmai am facut 3000 km in afara tarii, autobahn mers 140-250 maxim ( pe unde s-a putut) , in rest serpentine si munti mers fara retineri , 4 persoane si bagaj aferent, am avut consum facut la pompa 6 fix. O fi bine , o fi rau, mie inca imi surade dieselul. Putere la nevoie este, pe unde era limita stricta s-a mers "economic". Eu sunt multumit de avantajele consumului in conditiile in care la nevoie am sub talpa 200 si ceva de ponei si cuplu 600+ si nici netrebuind sa mestec in viteze la o urcare sau o depasire .
pregateste-te pentru comentarii.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 22:44   #7212
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Eu schimb la 15000 ca asa scrie la rabla mea in manual.
La altele scrie 30000 in carte dar alea am vazut ca zice lumea ca sunt mai rable..

Oricum, mi-a zis mie un nene ca daca nu mai consuma motorul ulei , inseamna ca nu mai are ulei in el.
Imi cer scuze ca raspund destul de tarziu ! mergi tu 30 000 km cu 5w40 si apoi imi spui si mie daca a mai curs ceva cand ai desfacut busonul sa-l schimbi Ca il schimb eu la 10 000 km nu inseamna ca masina ta e rabla, stim cu totii, e cea mai tare
Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
La un motor de 1.4 e cam 1 litru intre maxim pe joja si minim. Cand am zis ca un consum de 2-300g e normal, de ce ai simtit nevoia sa ma contrazici?
Crezi tu ca observi aia 3-4mm pe joja intr`o juma` de an sau cat faci tu 10.000?


In alta ordine de idei, cand constructoru` zice ca poate sa consume si 1 litru la 1000km, nu 1 litru la FIECARE MIE de km.

De exemplu daca mergi pe autostrada (evidend nu la noi) cateva sute de km numai in 5000-6000 rpm, cred ca e normal sa consume litrul ala.
Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Am exagerat cu alea 6000 de ture, sunt foarte putine motoarele care nu se uzeaza rau daca mergi cateva sute de km cu ele asa turate.
In schimb, 5000 de ture nu e asa de mult pt o masina care are redline la 6500.
Constructorul zice multe. Practica difera de la o masina la alta, de la un stil de condus la altul, de la un climat la altul, etc. La un stil de mers sportiv abordat in permanenta, pariu ca va sari consumul de ulei peste litrul ala
Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Mai are ulei in ea?
Te repeti.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 23:20   #7213
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fasso de obicei nu raspund la stilul asta de adresare, dar pentru tine fac un efort.
Ai idee la cati km se schimba uleiul la un TIR?
De ulei Longlife ai auzit?
Chiar sunt masini la care fabricantul recomanda 30000km intre schimburi.
E ceva mai scump uleiul ala dar probabil isi mentine mai mult timp proprietatile.

Asa sunt eu, imi plac glumele mele
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 23:33   #7214
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
i-a uita-te si tu in linkul pus de colegul nostru la minutul 5.30-5.50 si spune-mi si mie ce arata acolo....poate am eu probleme cu vederea....
M-am uitat pana la urma desi te credeam oricum, credeam ca atat arata dar repet ca sigur nu asta e consumul mediu la viteza data, fara diferente de nivel, la 4:49 indica 4.7, de exemplu, repet a lu tata 1.5 crdi arata 4.6 la 130 si nu e diferenta mare intre gabarite.
A mea sigur nu ia 6 la 130 si e mai mare din orice pdvd ca sandero.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-13, 23:40   #7215
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Dar din cauza ca benzina n-are forta si consuma mult, am renuntat la ea.
Asta de unde ai scos-o ? Ai gandit inainte de a apasa submit reply ?
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -