Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-13, 23:18   #7141
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Da, exact de aia. Te gandisi mult?
Nu plange, iti ia mama alta cand te vei face mare
Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
"Limitare" nu implica un mers anormal al motorului e in regula ca un motor sa consume ulei, lucru specificat si in manual.
Adica un motor care vede mai tot timpul linia rosie nu e afectat deloc, e chiar normal pentru el. Se pare ca sunt singurul de pe aici care nu si-a luat monopost de F1
Sau ce am avut eu pana acum erau atinse de zei, de nu consumau ulei ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 00:16   #7142
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Iti cam place sa fii Gica Contra. Niste argumente ai? Sau dovada ta ca nu consuma ulei supercar`urile tale e "nu am sesizat sa manance ulei" ?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 00:36   #7143
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Iti cam place sa fii Gica Contra. Niste argumente ai? Sau dovada ta ca nu consuma ulei supercar`urile tale e "nu am sesizat sa manance ulei" ?
o sa fac eu o filmare zilele astea cand o sa schimb uleiul la vectra sa vezi cum arata dupa 8.000 km si o sa ti-l cantaresc nu am completat un gram de ulei...de la schimb la schimb.....si la astra la fel,tot cam 7.000-8.000 km fara gram de ulei completat.....chiar ma enervam pentru ca nu puteam sa bag un aditiv de ulei de 250 ml,amandoua sunt cu uleiul pe maxim,nu a scazut gram.....

am avut astra h,1.9 cdti si am facut fmulti km intr-un timp foarte scurt,uitasem si ca trebuie sa ii schimb uleiul,l-am schimbat la 13.000 km,lipseau cam 3-400 grame....

la corsa din 2007,1.2 benzina,cumparata de noua din reprezentanta,pana la 57.000 km cand am vandut-o,nu ii completam nici macar un gram de ulei de la schimb la schimb....

conteaza foarte mult ce ulei folosesti,cati km are masina,depinde de la masina la masina,foarte multe masini din grupul VAG si multe de la BMW.....au consum de ulei de la 0 km......
ca sa iti dau niste exemple......
bmw e90,325 xi,2007,completam la 5-6.000 km aproximativ 1 litru de ulei,de noua a consumat asa.....
bmw x5,4.8 is,2006,consuma la 3-4.000 km cate 1 litru...
bmw 760il,2006,consuma la 4-5.000 km cate 1 litru....

de fiecare data cand faceam reviziile numai la bavaria....puneau si cate 2 litri de ulei in portbagaj,ca sa avem pana la urmatoarea revizie....

chiar iti aratau masinile cand trebuia sa completezi ulei...iti scria pe computer ca trebuie sa adaugi ulei fix 1 litru,dupa ce completam,verificam si era la maxim....

masinile au fost cumparate de noi din tara,le-am si spus la prima revizie ca consuma ulei toate 3,au inceput sa rada si mi-au aratat la ei in program ca este dat consumul de ulei.....intr-adevar masinile erau alergate rau de tot.....probabil ca si de acolo se tragea consumul de ulei,ideea era ca au consumat de la 0 km.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 01:11   #7144
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu am zis ca a mea consuma ulei, am zis doar ca ar fi normal daca ar consuma. Dar pe aici unii "stie" mai bine decat prostii aia care construiesc masini.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 01:25   #7145
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu am zis ca a mea consuma ulei, am zis doar ca ar fi normal daca ar consuma. Dar pe aici unii "stie" mai bine decat prostii aia care construiesc masini.
pai daca producatorii spun ca trebuie sa consume ulei atunci e normal,daca nu spun e anormal,e simplu.....

problema e ca mai sunt masini care consuma ulei si nu ar trebui
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 05:56   #7146
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Intamplator chiar am mers cu un taximetrist care trecuse de pe motorina pe benzina+GPL si care mi-a raspuns la intrebarea asta: nu facea economie din carburant cat il costau reparatiile la diesel. Mi-a zis ca nu si-ar mai cumpara diesel in viata lui. (trecuse de pe un Megane 2007 dci, pe un Clio 2004 benzina+GPL.)
Taximetristul nu trebuie sa fie un etalon in alegerile lui si pentru ca tiparul lui de folosit masina e diferit de aproape oricine.
In alta ordine de idei e si el om, nu zeu si camajoritatea e influentat de un trend.
Dupa mine masina ideala de taxi in Ro este hybrid dar vorba lu Franz- e scumpa
DCI-ul nu e unul din cele mai laudate dieseluri ba dimpotriva, mai ales cele echipate cu delphi.
Am un "vecin" in cartier cu un 530d /e60 (probabil un 2004-2006) care nu e nci cel mai economic diesel de oras si nici masina cea mai ieftina de intretinut dar vad ca il tine pe taxi cel putin de 4 ani decand l=am remarcat eu.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 09:27   #7147
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ Alex.Panciu @ Mai sus ai mentionat citeva Bmw-uri, care-s consumatoare de ulei. Si interesant toate-s benzinare. Am spus eu ca benzinarele papa ulei. Si eu am avut un 318 cu 140 de cai, si ala papa ulei, mai ales cind o forjam. Dupa cum vedem, aproape toate Bmw-urile sint consumatoare de ulei. Bine, acuma Bmw diesel inca n-am avut, si nu stiu daca alea consuma sau nu ulei. Dar stiu, ca toate benzinarele pe care le-am avut, consumau ulei. Si am mai auzit eu pe altu, care avea un Vw Polo motor 1,2 benzina, ca-i consuma ulei.
Apoi am trecut la diesel, Almera, Golf, si interesant ca astea nu papa ulei. Bine, adevarul e ca nici nu le forjez. Mecanicii zic ca, orice masina care e forjata, consuma ulei. Adica : daca mergi pe autoban cu 180 sa zicem, si o tii tot asa, sigur ca-ti va consuma ulei. Deobicei benzinarele care au vreo 300 de mii de km, alea sigur consuma ulei, si daca mergi frumos cu ea, si atunci, pt ca nu mai au compresie buna, si din cauza aia papa ulei si benzina multa. La diesel turbina e cea care papa ulei, asta daca nu mai e in stare buna.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 10:36   #7148
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Turbina papa ulei? Asta e ceva nou pentru mine...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 11:47   #7149
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pentru el ii ceva obisnuit ca turbina sa pape ulei.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 11:55   #7150
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

eMH Sper ca esti ironic.



Alex, chiar si masinile tale papa ulei daca il schimbi cand scrie in caietul de service.
Sau la Opel trebuie facute reviziile la 8000km?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 12:01   #7151
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Intamplator chiar am mers cu un taximetrist care trecuse de pe motorina pe benzina+GPL si care mi-a raspuns la intrebarea asta: nu facea economie din carburant cat il costau reparatiile la diesel. Mi-a zis ca nu si-ar mai cumpara diesel in viata lui. (trecuse de pe un Megane 2007 dci, pe un Clio 2004 benzina+GPL.)
Nu prea are relevanta. Diesel nou care sa necesite bani nu prea vezi. La un motor obosit fost taxi ani de zile normal ca nu avea cum sa faca economie. Si ce afacere o fi facut cand si-a luat alt junghi de masina? mai veche si probabil mai multi km. Aia da masina fiabila De ce au scapat toti taximetristii de cielo+GPL? pt. "confortul" si norma Euro 4,5 a unui logan+GPL? eu nu cred, e vorba de costuri de intretinere cat mai mici la masini cat mai noi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 14:47   #7152
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
eMH Sper ca esti ironic.



Alex, chiar si masinile tale papa ulei daca il schimbi cand scrie in caietul de service.
Sau la Opel trebuie facute reviziile la 8000km?
da,probabil ca va fi o diferenta daca schimb uleiul la 15.000 km.....
niciodata nu am schimbat uleiul la nici o masina diesel sau benzina la mai mult de 10.000 km.....
a fost o singura data cand am uitat ca am facut multi km intr-un timp relativ scurt si atunci am facut schimbul la 13.000 km....

acum amandoua masinile au facut 8.000 km de cand le-am facut revizia.....
si vreau sa le fac schimbul,cel putin uleiul si filtru de aer....plus ca nu imi place deloc cum se aude motorul cu uleiul pe care l-am bagat si vreau sa trec la altceva...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 15:18   #7153
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai uleiul abia dupa 10000km incepe sa se subtieze si sa scada nivelul.
Asta nu inseamna ca masinile tale nu papa ulei.
Au turbina normala deci papa.

Si da. Turbina papa ulei. Asa face toate, e boala lor E acolo un chinez mic care o invarte si se hraneste cu ulei.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 15:28   #7154
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mie TDI-ul imi consuma mai putin ulei de cand bag Motul, fata de cand bagam Castrol.
Si eu il schimb undeva la 8000 km, are perioade cand in intervalul asta nu e nevoie sa completez, iar uneori mai pun cate 100 200 ml.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 17:56   #7155
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ce e mai bine sa alegi diesel, si nu benzina ? 3 motive foarte importante :
1 - consum mult mai mic.
2 - forta
3 - va bag un link sa vedeti. Cei care nu prea inteleg engleza, este in dreapta jos un patratel, acolo are si subtitrare in limba romana.
https://www.youtube.com/watch?v=HdAO1JPk-9s

Benzinara nu-ti ofera nici una dintre astea 3.

Last edited by franz34sm; 03-10-13 at 18:05.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -