Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-13, 21:48   #6241
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
pfff..
. Nu are rost . Voi nu a-ti invatat ca lupul nu-si schimba naravul ? Inchide-ti subiectul ca nu are rost un asemenea topic . Am invatat la limba romana despre confruntari si de fiecare data ajungeam la o singura idee : nimeni nu facea alegerea gresita , orice parere era buna in felul ei si nimeni nu putea contesta asta . De ce nu va luati frumos o bere rece ?decat sa stati sa va certati pe aici si sa nu ajungeti nicaieri . Raspunsul e : depinde , daca ai peste 30 de ani ia diesel daca ai sub 30 ia benzina
. Uitativa la voturi si aflati ce prefera cei mai multi . Orice credeti voi eu tot spre benzina ma duc desi tata , unchii mei si mai multi oameni in varsta aleg diesel doar pt ca nu mai au 18 ani si nu mai folosesc ei nici juma' de pedala , nici scarturi nici ture , nimic si va dati seama ca deja s-au plictisit de condus si ii cred si pe ei cand merg cu 80 pe autostrada =))
copilu,mai ai mult pana ajungi sa iei permisul,nu am nimic cu tine,dar sfatul meu e sa te calmezi un pic si sa inveti ceva de pe aici nu sa dai sfaturi.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 21:49   #6242
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pana ajungi tu sa alegi mai ai de mancat.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 21:58   #6243
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Exact ce spuneam . Da nu dau sfaturi , asta e parerea mea si nu poti sa o contesti , am vazut diferenta dintre benzina si motorina si pe hartie si cum se simte in mers si aia imi place mie mai mult . Care e problema ? Nu sunt singurul care lauda benzinarele .
__________________
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 22:01   #6244
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu are rost sa-ti mai raspuns si data viitoare: VORBESTI IN NECUNOSTIINTA DE CAUZA!
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 22:27   #6245
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Iti dai seama ce scarturi si jumatati de pedala la 1.4 si 1.6i pe masini de 1400kg.
Rachete nu altceva.
Sau toti aia care au votat benzina au de la v6 in sus si merg zilnic cu placerea condusului in dinti.
Un exemplu e Anaconda Viseaza v8 si placeri si rafinamente dar conduce 1.4 tdi in 3 cilindri.
Vrabia malai vorbeste.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 22:30   #6246
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Iti dai seama ce scarturi si jumatati de pedala la 1.4 si 1.6i pe masini de 1400kg.
Rachete nu altceva.
Sau toti aia care au votat benzina au de la v6 in sus si merg zilnic cu placerea condusului in dinti.
Un exemplu e Anaconda Viseaza v8 si placeri si rafinamente dar conduce 1.4 tdi in 3 cilindri.
Vrabia malai vorbeste.
.....da exact,bravo.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 23:17   #6247
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Raspunsul e : depinde , daca ai peste 30 de ani ia diesel daca ai sub 30 ia benzina
proasta concluzie! fiecare isi ia masina dupa posibilitati/necesitati.Am 20 de ani si conduc diesel,asta inseamna ca am suflet de batran ?))
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 05:17   #6248
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

probabil topicul trebuia sa se intituleze "benzina vs motorina de puteri egale".
Ca vorba colegului Bluey, majoritatea conduce masini nu foarte puternice, asa ca multi fac comparatii de benzina de 100 si ceva de cai neelocvente , ca poate nu au mers in viata lor cu un diesel potent si tot ce au ca reper e un tdi de 90 de cai de exemplu.
Eu unul gasesc avantaje arhisuficiente pentru diesel, motiv pentru care conduc zilnic un diesel. Am si benzina si intra-adevar, poate e mai silentioasa, mai sprintena , dar sa nu uitam consumul care e devastator. Am si V8 benzina si parca nu-mi da mana sa bag benzina de 1 milion la 2 zile cand pot sa bag motorina de 1 milion si sa merg 1 saptamana aproape. Si asta in conditiile in care performantele sunt asemanatoare. Prefer un pic de trepidatii in plus , dar cu cash in buzunar mai mult .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 07:43   #6249
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
pfff..
. Nu are rost . Voi nu a-ti invatat ca lupul nu-si schimba naravul ? Inchide-ti subiectul ca nu are rost un asemenea topic . Am invatat la limba romana despre confruntari si de fiecare data ajungeam la o singura idee : nimeni nu facea alegerea gresita , orice parere era buna in felul ei si nimeni nu putea contesta asta . De ce nu va luati frumos o bere rece ?decat sa stati sa va certati pe aici si sa nu ajungeti nicaieri . Raspunsul e : depinde , daca ai peste 30 de ani ia diesel daca ai sub 30 ia benzina
. Uitativa la voturi si aflati ce prefera cei mai multi . Orice credeti voi eu tot spre benzina ma duc desi tata , unchii mei si mai multi oameni in varsta aleg diesel doar pt ca nu mai au 18 ani si nu mai folosesc ei nici juma' de pedala , nici scarturi nici ture , nimic si va dati seama ca deja s-au plictisit de condus si ii cred si pe ei cand merg cu 80 pe autostrada =))
Nu ştiu ce ai īnvăţat la limba romānă dar văd că te cam bat cratimele.
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 08:09   #6250
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Exact la asta ma gandeam si eu. Are 15 ani, ce dracu invata la scoala??
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 09:00   #6251
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am condus 320CDi 4Matic si am vrut sa dau dreaq benzinara, dupa care m-am 'suit' pe un motor de 3.5 si imi venea sa dau foc la diesel.
Asa ca niciodata nu se va ajunge la un consens, dar imi place ca se incearca.
In continuare insa se face greseala de a se compara motoare aspirate cu supralimentate.
Daca facem comparatia benzinar aspirat-diesel aspirat (am condus mai multe SDi-uri de 1,9 si 2,0) atunci consumul este singurul apanaj al dieselului. Al doilea, cu scuzele de rigoare, primul fiind 'longevitatea' (obisnuitii atelierelor stiu ca la un momet dat motorul 1,9SDi de la Golf IV era numit Matusalemul motoarelor)
Daca vom compara insa motoare alimentare cu benzina si supralimentate, cu orice diesel de cilindree egala la randul sau supralimentat, atunci consumul va fi, din nou, singurul avantaj al dieselului.

Si ca o gluma : unde se termina turometrul la diesel, benzina de abia incepe sa traga cum trebuie
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 09:00   #6252
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ma iertati dar stiti ce greu e sa scri de pe tastaturg abc , eu stiu ca nu se prea face scoala dar chiar asa ma credeti ? E adevarat masina se ia si dupa posibilitati dar nu era dieselul mai scump ca benzina ? Si de cand are loganul 1.4tone ??? Nici mcv diesel full nu cred ca are atat , am 1.6mpi 100cp , nu pare mult dar la 1tona e altceva . Sa zicem ca am eu ceva la cap sau vorbesc in necunostinta de cauza dar toti care au votat benzina au aceeasi problema ? serios acum chiar va place atat de mult dieselul de il laudati ? e un fel de blasfemie , dieselul atotputernic , orice ar fi voi tot pe diesel ramaneti ?
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 10:37   #6253
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu vorbea de logan, sunt si alte masini lesinate cu motoare de 1.4 sau 1.6 gen Skoda sau Golf care par barci cu vasle pe langa loganul de 1.4. Vezi cazul Skodei Octavia II 1.4mpi 75CP si 80CP
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 10:42   #6254
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Exact ce spuneam . Da nu dau sfaturi , asta e parerea mea si nu poti sa o contesti , am vazut diferenta dintre benzina si motorina si pe hartie si cum se simte in mers si aia imi place mie mai mult . Care e problema ? Nu sunt singurul care lauda benzinarele .
te rog frumos: evita sa mai postezi pe versus.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 12:00   #6255
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Ma iertati dar stiti ce greu e sa scri de pe tastaturg abc , eu stiu ca nu se prea face scoala dar chiar asa ma credeti ?
Nu e o scuza. Aici e vorba de greseli gramaticale, nu neaparat de greseli de tipar. Si de pe tastatura abc poti sa te uiti inainte sa dai "submit reply" si sa corectezi greselile.
Vezi ca si semnatura iti e gresita, ca tot veni vorba.

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
E adevarat masina se ia si dupa posibilitati dar nu era dieselul mai scump ca benzina ? Si de cand are loganul 1.4tone ??? Nici mcv diesel full nu cred ca are atat , am 1.6mpi 100cp , nu pare mult dar la 1tona e altceva .
Vezi ca loganul de 1.6 mpi are 90 de cai, nu 100. Suntem cunoscatori sau ce dreacu facem?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Sa zicem ca am eu ceva la cap sau vorbesc in necunostinta de cauza dar toti care au votat benzina au aceeasi problema ? serios acum chiar va place atat de mult dieselul de il laudati ? e un fel de blasfemie , dieselul atotputernic , orice ar fi voi tot pe diesel ramaneti ?
Daca ai stii cati copii care nu au nici macar buletin sunt pe forum...
Si nu e vorba ca lauda cineva aiurea motoarele diesel, doar ca au evoluat foarte mult in comparatie cu cele pe benzina si acum sunt cam la acelasi nivel dpdv al performantelor, in timp ce la consum nici nu se pune problema.
Si chiar daca cele pe benzina sunt mai performante, nu se merita sa iti iei o masina pe benzina doar pentru ca o data pe saptamana ai chef sa schimbi in limitare si in rest sa iti consume cu o galeata in plus la suta de km.
Tu ai face sacrificiul asta? Gandeste-o logic, ai lua o masina care sa consume de 2-3 ori mai mult ca sa ii dai in goarna o data pe saptamana si in rest sa mergi incet oricum? Ceea ce se poate face si cu dieselul.
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -