Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-11, 21:10   #31
pashu_boossu2005

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 61
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

multumesc pt parerile voastre (unele cam subiective.
imi cer scuze k trebuie sa va dezamagesc......dar nu m-am putut abtine sper ca nu am facut o alegere rea....
Am cumparat un astra g din 2001, in 4 usi, 1,7 diesel, cu 233k km pe bord, de la un amic care pleaca sapt asta in germania la munca impreuna cu sotia. Masina e inm pe bg, el o are de vreo 6 luni, adusa de sorcasu din austria.

Pret 2000 euro.

PS: am scapat si fara credit!!!!


ms pt sfaturi inca odata.

alte detalii peste cateva zile cand o sa fac un "jurnal".
va las link aici.

seara buna!
pashu_boossu2005 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 00:35   #32
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by pashu_boossu2005 View Post
multumesc pt parerile voastre (unele cam subiective.
imi cer scuze k trebuie sa va dezamagesc......dar nu m-am putut abtine sper ca nu am facut o alegere rea....
Am cumparat un astra g din 2001, in 4 usi, 1,7 diesel, cu 233k km pe bord, de la un amic care pleaca sapt asta in germania la munca impreuna cu sotia. Masina e inm pe bg, el o are de vreo 6 luni, adusa de sorcasu din austria.

Pret 2000 euro.

PS: am scapat si fara credit!!!!


ms pt sfaturi inca odata.

alte detalii peste cateva zile cand o sa fac un "jurnal".
va las link aici.

seara buna!
Sincer? N-ai facut o alegere buna. La 10 ani si 233k km te astepti de la orice din partea ei si nici macar nu-i inmatriculata in tara. Ai luat o masina pe care nu merita s-o tii mai mult de un an. Na, poate ai noroc si intr-un an nu trebuie sa bagi bani in ea, dar ti-as sugera ca atunci cand dispui de bani sa scapi de ea si sa iei ceva mai calumea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 04:11   #33
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

S-o stapanesti sanatos si fara incidente! Mereu vor exista avantaje si dezavantaje ... Ca motorizare poate nu este nici peste Accent nici peste Logan dar cu siguranta este peste cele doua la orice altceva, chiar daca are 10 ani si 200k+ km.
FXA- is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 06:55   #34
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Sincer? N-ai facut o alegere buna. La 10 ani si 233k km te astepti de la orice din partea ei si nici macar nu-i inmatriculata in tara. Ai luat o masina pe care nu merita s-o tii mai mult de un an. Na, poate ai noroc si intr-un an nu trebuie sa bagi bani in ea, dar ti-as sugera ca atunci cand dispui de bani sa scapi de ea si sa iei ceva mai calumea.
22VIN Gandeste-te ca a dat 2000 E pe ea. Ce vrei la banii astia? Si eu as vrea sa prind chilipiruri, cu bani putini sa gasesc o super masina dar asta nu se poate intampla niciodata. Fiecare dintre noi stie ce masina are si cam cat face. Asadar e foarte greu sa-l prinzi pe unul foarte stramtorat astfel incat sa-si vanda masina la un pret de nimic.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 08:26   #35
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

La kilometrii astia ar cam trebui sa ii faci o inspectie generala(daca vrei sa o pastrezi mai multi ani). Lichide, ulei, filtre, discuri de frana, placute, turbina in ce stare e, furtunele de la turbina, colierele, senzorii acolo daca mai functioneaza corect, debitmetrul in special, EGR-ul daca e infundat sau nu, daca picura ulei pe undeva,distributie etc etc. Dupa asta poti sa o duci linistit multi ani ca sunt destul de fiabile 1.7
Sa o stapanesti sanatos si sa nu iti bati joc de ea.

Last edited by lord_wader; 06-09-11 at 08:30.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 15:24   #36
Miserupix

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 27
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Sincer? N-ai facut o alegere buna. La 10 ani si 233k km te astepti de la orice din partea ei si nici macar nu-i inmatriculata in tara. Ai luat o masina pe care nu merita s-o tii mai mult de un an. Na, poate ai noroc si intr-un an nu trebuie sa bagi bani in ea, dar ti-as sugera ca atunci cand dispui de bani sa scapi de ea si sa iei ceva mai calumea.
Felicitari!
Ai facut cea mai buna alegere!
Miserupix is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 19:32   #37
pashu_boossu2005

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 61
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

rea...buna asta e. faptul e consumat. din ce vad eu masina este in stare excelenta(pt varsta si km ei). la max 10-15k km/an cred ca e bine.

bun ca am scapat de rata lunara la banca. oricum sunt convins ca in masina nu o sa bag bani lunar (exceptand motorina) .

vine si "jurnalu" unde sa o prezint!
pashu_boossu2005 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 19:44   #38
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by pashu_boossu2005 View Post
rea...buna asta e. faptul e consumat. din ce vad eu masina este in stare excelenta(pt varsta si km ei). la max 10-15k km/an cred ca e bine.

bun ca am scapat de rata lunara la banca. oricum sunt convins ca in masina nu o sa bag bani lunar (exceptand motorina) .

vine si "jurnalu" unde sa o prezint!
Sa pui un link aici sa o vedem si noi. In locul tau nu as lua prea mult in seama parerile altora, vis-a-vis de cat de buna este masina pe care ai luat-o, ci m-as bucura de ea. Este important sa iti gasesti un mecanic de incredere care sa fie "taticul" ei. Iti spune el cat de buna sau rea e si ce ai de facut la ea. Pana la urma tu esti posesorul ei si este important sa isi faca treaba pentru care ai luat-o. Sa o conduci "n" km fara incidente!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 06:52   #39
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Sincer la cata teorie cunosc mecanicii de la noi ( excluzand aici pasionatii si devaratii profesionisti! )....eu mai degraba m-as documenta singur si daca ar fi nevoie de reparatii as repara singur. Ce sa stie Dorel despre senzori, despre electronica...Dorel stie sa desfaca suruburi, sa dea jos si sa inlocuiasca piesa, chestie care uneori poate fi rentabila daca nu ai scule, elevator si ajutoare. In rest...am vazut eu mecanici la service de renume care iti baga cu 0.5l de ulei peste normal sau care iti spun ca nu se pricep la schimbat distributia. Pai mai bine imi caut eu manualul de reparatii si schimb eu tot ce e de schimbat ca si consumabil, mai multa incredere am in mine ca fac treaba ca la carte decat in Dorel. Ca Dorel stie sa faca treaba babeste. Mai multa incredere as avea intr-un prieten care nu e mecanic dar care a facut din reparat masini o pasiune

Last edited by lord_wader; 07-09-11 at 06:55.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 10:01   #40
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sincer la cata teorie cunosc mecanicii de la noi ( excluzand aici pasionatii si devaratii profesionisti! )....eu mai degraba m-as documenta singur si daca ar fi nevoie de reparatii as repara singur. Ce sa stie Dorel despre senzori, despre electronica...Dorel stie sa desfaca suruburi, sa dea jos si sa inlocuiasca piesa, chestie care uneori poate fi rentabila daca nu ai scule, elevator si ajutoare. In rest...am vazut eu mecanici la service de renume care iti baga cu 0.5l de ulei peste normal sau care iti spun ca nu se pricep la schimbat distributia. Pai mai bine imi caut eu manualul de reparatii si schimb eu tot ce e de schimbat ca si consumabil, mai multa incredere am in mine ca fac treaba ca la carte decat in Dorel. Ca Dorel stie sa faca treaba babeste. Mai multa incredere as avea intr-un prieten care nu e mecanic dar care a facut din reparat masini o pasiune
- Eu nu l-am trimis la amatorii peste care ai dat tu. Dar tu, cu toata documentarea ta, ce stii despre senzori sau electronica? Aia care nu stiu sa faca distributia nu sunt mecanici. Cine stie la ce service-uri-garaj ai fost tu, insa eu prin Iasi am gasit oameni destul de priceputi (sau poate am stiut sa si caut). Cauta manualul si apuca-te de o lucrare. Daca strici ceva pe acolo te duci la un "Dorel" sa repare greseala pe care ai facut-o tu. Ia in calcul si ca s-ar putea sa te coste de 10 ori mai mult decat lucrarea initiala. Distributia de care zici tu nu e o treaba pe care sa o faca oricine.

- Greseala este a ta daca te duci la "Dorel" sa iti repare defectiunea de natura electronica. Pentru asta exista electricienii auto.

- Poate nu toti au "inclinatia" ta spre mecanica si nu au piese/ scule /elevatoare cum probabil ai tu.

- Este mult mai usor sa iei in deradere o meserie pentru simplu fapt ca "orice padure are si uscaturi". Noi nu ne-am obisnuit ca fiecare om isi castiga banii dintr-o meserie. Adica mecanicul auto ia bani ca sa repare masini, croitorul sa faca haine, brutarul sa faca paine, etc. Noi romanii ne pricepem la toate cand de fapt nu facem nimic bine.

- Iti urez succes in tentativa ta de a nu da bani mecanicilor auto.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 20:32   #41
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Pai sa stii ca eu chiar nu dau bani la mecanici decat daca e neaparat necesar cum a fost in cazul distributiei, care e adevarat la masinile mai noi e destul de complicata si pentru care am fost la reprezentanta.
Despre senzori si electronica nu stiu prea mult, dar invat daca e cazul si nevoia.
Insa tot ce inseamna consumabil am capacitatea de a inlocui, trebuie doar sa vrei, daca esti atent nu ai ce strica. Am langa mine si ajutorul calificat, am manualul, am tutoriale pe net facute nu de mecanici ci de pasionati. Da, asa e exista cum spuneam si mecanici buni care au fost la specializari si pasionati, eu spuneam ca intre Dorel si un pasionat merg pe mana celui de-al doilea sau ma descurc singur daca e cazul. Noi vorbim aici de chestii uzuale nu tuning avansat, resoftari, injectoare, demontat cutii de viteze si alte chestii.
Poate nu am inteles eu bine ce ai vrut sa spui, dar pentru mine a sunat ceva de genu : "du-te la un mecanic, mai tanar asa, universal care le stie pe toate, ai incredere orbeste in el, fa ca el, ca el le stie pe toate, doar el le stie pe toate, si tot ce inseamna lucru la masina doar el sa faca-ca tu posesor de astra 1.7 nu esti in stare" cam asa am interpretat eu sfatul tau.

Last edited by lord_wader; 07-09-11 at 20:36.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 21:15   #42
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Este important sa iti gasesti un mecanic de incredere care sa fie "taticul" ei.
@Lord Wader - Daca te refereai la cuvantul "taticul" e posibil sa fi inteles gresit ce am vrut eu sa exprim. Pentru mine "tatic" inseamna meserias, ala care stie mult mai mult decat acel "Dorel" de care zici tu.
Te felicit ca nu dai bani la mecanici! (si nu o zic ironic) As vrea si eu sa fac asta.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 07:55   #43
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

S-o stapanesti sanatos!
E loterie destul de mare. Poate sa fie alegerea cea mai buna posibila sau cea mai mare gresala.
Iti urez sa castigi !
Desi Opel este in principiu peste amandoua, varsta si kilometrii (care ma cam indoiesc ca sunt reali ) isi vor spune cuvantul.
Desi sunt posesor de diesel, nu mi-as fi luat unul asa de vechi decat de la tata sau frate
Motorul si cutia pot fi absolut ok dar e posibil ca micile problemute sa te zapaceasca (contacte imperfecte, senzori, greierasi etc)
Bafta sa nu ai probleme si sa te bucuri de ea.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 08:51   #44
LeganzaMoonwalker

Stage 2
 
LeganzaMoonwalker's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 28
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by pashu_boossu2005 View Post
multumesc pt parerile voastre (unele cam subiective.
imi cer scuze k trebuie sa va dezamagesc......dar nu m-am putut abtine sper ca nu am facut o alegere rea....
Am cumparat un astra g din 2001, in 4 usi, 1,7 diesel, cu 233k km pe bord, de la un amic care pleaca sapt asta in germania la munca impreuna cu sotia. Masina e inm pe bg, el o are de vreo 6 luni, adusa de sorcasu din austria.

Pret 2000 euro.

PS: am scapat si fara credit!!!!


ms pt sfaturi inca odata.

alte detalii peste cateva zile cand o sa fac un "jurnal".
va las link aici.

seara buna!

Nu Ca Sunt Manelist , Dar Loganu Era Alegerea Buna

Astra-u E O Masina F Buna , Da La 233 KM ... Mai Mult De 2 Ani Nu Te Tine !

Iti Luai Linistit Un
Focus Din 2006 , 1.6 90 CP , Motorina Cu 60.000 KM , Avea Consum Mai Mic , Avea Emblema ...

E Alegerea Ta ... Ti-am Spus Parerea Mea
LeganzaMoonwalker is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 15:57   #45
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: logan 2010 sau accent 2007 ?

Quote:
Originally Posted by LeganzaMoonwalker View Post
Nu Ca Sunt Manelist , Dar Loganu Era Alegerea Buna

Astra-u E O Masina F Buna , Da La 233 KM ... Mai Mult De 2 Ani Nu Te Tine !

Iti Luai Linistit Un
Focus Din 2006 , 1.6 90 CP , Motorina Cu 60.000 KM , Avea Consum Mai Mic , Avea Emblema ...

E Alegerea Ta ... Ti-am Spus Parerea Mea

daca ai tu Focus Din 2006 , 1.6 90 CP , Motorina Cu 60.000 KM la 4000-4500 euro vreau si eu 10 bucati...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -