Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-10-05, 14:06   #1
claudiu25

Stock
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1
Default bmw 325i vs honda accord 2.4i

Stiu ca Bmw este mai scump cu peste 10k cip, dar ma intereseaza cum se conduce mai bine,( reprize , acceleratii, consum) un 6 cil. sau un 4 cil.(honda); fiabilitatea motorului.
Ce ma sfatuiti?

Modelele sunt 2006.
claudiu25 is offline  
Old 13-10-05, 14:18   #2
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

325i e \"a drivers' car\", condus mai placut, materiale mai bune la bord, design mai agresiv. nu uita ca vorbesti de un model proaspat aparut (new 3 series iar accordul e deja de cativa ani out there...). diferenta de pret se justifica. consumul va fi mai mare la BMW.
teddy is offline  
Old 07-11-05, 00:16   #3
AleXuTz

Stage 5
 
AleXuTz's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 333
Member of:
[2 Roti]
Default

Sunt fan bmw normal ca 325 ii da...dar nu prea se sthie un accord modificat iti da mari batai de cap...in general mashinile japoneze.etc sunt foarte buune la motor....
__________________
2TIMPI SI 3 MISCARI
AleXuTz is offline  
Old 11-11-05, 08:42   #4
TND--TEAM

Stage 5
 
TND--TEAM's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
Default

Bmw fara multe discutii e mult mai furioasA!
TND--TEAM is offline  
Old 11-11-05, 08:47   #5
Yonut21
Banned

Stage 5
 
Yonut21's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 977
Member of:
[Crazy Drivers]
[DACIA]
[FORD]
Default

Dak vrei sa alegi din cele 2 masini iati BMW_ul...
Yonut21 is offline  
Old 11-11-05, 11:59   #6
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

nu stiu d c inclin spre Accord este frumoasa...spatioasa...materialele de la bord nu sunt de proasta calitate si stim cu totzi ce motoare face honda...deci aleg honda kiar daca si BMW-ul este bun dar parca sunt prea multe prin bucureshti... si inca un avantaj a lu Accord ar fi pretzul care cum zicea si cel care a deskis topicul este cu 10k pretz cip...deci daca iti iei Accord iti pui pe ea de 10.000 de euro mullte...
orlando is offline  
Old 11-11-05, 19:54   #7
AleXuTz

Stage 5
 
AleXuTz's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 333
Member of:
[2 Roti]
Default

kam dupa parerea mea.Sunt la fel..
Akuma asteptam poate o liniutza la aeroport
AleXuTz is offline  
Old 11-11-05, 23:44   #8
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

honda mult mai fiabila
Turbo110 is offline  
Old 12-11-05, 11:12   #9
SLY

Stage 2
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 25
Default

honda accord.... este o mashina extraordinara...
SLY is offline  
Old 14-11-05, 11:17   #10
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default

am mers cu honda accord din '92 si bmw din aceiasi perioada... si honda era peste bmw.... cred ca in 2006 e la fel...
XoRRo is offline  
Old 15-11-05, 01:20   #11
flopy

Stage 1
 
flopy's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 14
Default

BMW daca ai banishori !
flopy is offline  
Old 15-11-05, 23:02   #12
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

- ca fost proprietar de 325i si actual proprietar de Accord - (adik nu yo... tata ) iti recomand sa mergi pe Honda .... finisajele interioare sunt chiar super..scaunele sunt super confortabil...iti ofera sprijin lateral f bun....bordul este frumos...comenzile sunt la vedere...dublu clima...magazie 6 cduri(fara suport MP3 din pacate) ...sistem audio 8 boxe(parerea mea e ca este super..pt o masina stock ) spatiu de depozitare intre scaunele fatza...torpedou f mic dar ehhh ... cutia e super ......ca motor...hmm...consumul mediu prin orash ajunge undeva pe la 10-11 ...inafara scate la 9....forjata ajunge pe la 15 ... performante ? tot ce pot sa`ti zic este ca la 4.500 rpm are 210km/h si zona rosie incepe la aproape 7000 de ture .... rezerva de putere ...nici nu se pune problema...design... ...si e f fiabila trust me

bmw...foarte tare masina nimic de comentat....dar...a devenit masina snobului....ca de ...e BMW .... o vezi peste tot...nu stiu...a devenit prea comuna...un fel de passat

in plus diferenta aia de 10.000e pey iti faci super Accord ....

la liniutza merg pe Accord ... oricum...diferenta intre ele va fi FOARTE mica....
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline  
Old 16-11-05, 00:21   #13
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default

In primul rand noua serie 3 de la BMW nu imi spune absolut nimic. Chiar si baietii de la TopGear au spus ca e fada ... \"it's just a car\", pe cand Accord-ul cu toate ca e model mai vechi e net superior din toate punctele de vedere. Parerea mea personala e ca un VTEC de Accord bate grav un 2.5 de BMW din toate punctele de vedere, de la fiabilitate, pana la liniute.

In plus, la BMW tre' sa platesti mult brand-ul, sigla aia de pe capota. Si sincer sa fiu nu prea se merita.

Iar din pt de vedere al calitatii, nu neg ca si BMW-ul sta bine, dar o sa vezi ca Accord-ul te va face mandru sa o numesti \"masina mea\"...

Acum, tu faci cum vrei, dar pana cand europenii si toti ceilalti o sa ajunga la nivelul japonezilor (ma refer aici la masinile obisnuite, de serie, de uz cotidian) mai e foarte mult...
Achim is offline  
Old 16-11-05, 00:25   #14
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default

din cate observ eu jumatate din reply-urile de pe topic-ul asta sunt postate de useri care inca nu au varsta legala sa detina carnet (dekt de elev), deci fara nici o urma de rautate, nu vad cum ar putea ei sa dea sfaturi foarte elocvente despre o masina (privita din toate ptele de vedere).

p.s.: dak va uitati pe survey-ul Top Gear din 2006, care se vrea cel mai tare survey la ora actuala din lume, o sa observati ca in primele 30 de masini, peste 90% sunt japoneze, iar Honda Accord e situat foarte bine.
Achim is offline  
Old 16-11-05, 01:08   #15
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default

pe acelasi ton pot sa imi permit sa te intreb cum poti tu sa acumulezi atata experienta intr-un an de soferie incat sa poti caracteriza atat de bine doua masini pe care poate nici nu ai avut ocazia sa le conduci?


in fine....optez pentru bmw....si ma scuzi....platesti brandul pentru ca are o istorie si pentru ca banii aia platiti nu ii dai in van....sunt total de acord ca (virgula) ca si fiabilitate HONDA se CACA pe BMW. Dar in rest, it's the other way arround
__________________
sec
blazeyblaze is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -