Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-12, 20:36   #166
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Singurul post in care nu ai scos nici o ineptie tehnica si/sau auto.

Chestia cu varsta am suspectat-o si eu, ori asta ori esti paralel cu tot ce inseamna auto - pana acum nu prea le-ai nimerit. Statistic trebuia sa nimeresti cate ceva dar vad ca nu prea.

Un link util pentru cuvinte al caror sens nu il intelegi, cum ar fi "fiabilitate"

http://dexonline.ro/
fiabil = care prezinta siguranta in functionare. vezi asta n-am stiut-o. defapt n-am folosit cuvintu asta niciodata. atunci vroiam sa scriu STABIL nu fiabil. deci bmw-urile sint cele mai stabile. am vazut teste in curbe cu multe marci de masini si Bmw-u era cel mai stabil cu japonezele. insfirsit am lamurit treaba. cele mai fiabile masini din europa sint : pegeout 207 , pegeout 206 , renault clio , vw polo , fiat panda ... - si eu care nu suport masinile franceze. da hai sa nu delirez de la topic. deci oricum cele mai bune motoare sint motoarele cu capacitate cilindrica mare.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:39   #167
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
fiabil = care prezinta siguranta in functionare. vezi asta n-am stiut-o. defapt n-am folosit cuvintu asta niciodata. atunci vroiam sa scriu STABIL nu fiabil. deci bmw-urile sint cele mai stabile. am vazut teste in curbe cu multe marci de masini si Bmw-u era cel mai stabil cu japonezele. insfirsit am lamurit treaba. cele mai fiabile masini din europa sint : pegeout 207 , pegeout 206 , renault clio , vw polo , fiat panda ... - si eu care nu suport masinile franceze. da hai sa nu delirez de la topic. deci oricum cele mai bune motoare sint motoarele cu capacitate cilindrica mare.
si ca sa nu "deviezi" de la topic, vezi ca bati campii in continuare. apropo, daca tot e bmw-ul cea mai stabila masina, cum se face ca cele mai multe masini lipite de copaci sunt bmw-uri ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:44   #168
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
si ca sa nu "deviezi" de la topic, vezi ca bati campii in continuare. apropo, daca tot e bmw-ul cea mai stabila masina, cum se face ca cele mai multe masini lipite de copaci sunt bmw-uri ?
pai cocalarii si vitezomanii ma tata, care nu cunosc limitare de viteza, care se dau smecheri in trafic. DEVIEZ nu delirez. nici sa vb bine nu mai stiu. ce bine ca este cine sa ma corecteze. vad ca nu prea ai impresie buna despre Bmw. poate pt tine is mai bune masinile franceze sau celelalte marci. am avut mai multe masini cu diferite marci - cu toate am avut numai probleme. de cind am Bmw-u asta - minune. nu ma lasa balta, nu face figuri, n-am schimbat la ea nimic, merge cu peste 200 la ora, nu se strica, schimbator automat - no problem, la 14 ani pe care o are pot zice ca e o masina pe care ma pot baza. mai mult nici n-am nevoie. numa piese originale made in germany. sa-mi i-au masina franceza sa umblu cu ea tot timpu la mecanic ? alea le las voua ca-s fiabile, de aia se strica tot timpu. ba asta , ba aia , ba aialalta... numa batai de cap.

Last edited by franz34sm; 17-01-12 at 20:57.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:12   #169
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

am zis si mai sus ca am aceeasi parere ca si tine despre masinile frantuzesti, stai linistit. si hai sa-ti zic ce ma face sa n-am o parere prea buna despre bmw : Soferul ! nu ma consider a fi rasist, insa cand vad toti portoricanii, cu 4 kg de lant de cupru la gat, ca se dau rotunzi in ale lor e46, cazuri intalnite din ce in ce mai des in ziua de azi, ma cam face sa-mi schimb parerea total despre masina. si faza e ca pe la noi, majoritatea soferilor de bmw au ramas cu conceptia de tuning de acum 10 ani, cand se practicau eleroanele cat mai mari si kit-urile cu 1000 de aripioare care sa zgarie limitatoarele(incluzand aici si dungile albe + geamurile ionizate). iar de generatie noua, ce sa-mi placa, X6 ? sa fim seriosi, pe langa un range rover, e pistol cu apa ...
L.E. sa nu credeti ca am ceva cu soferii prezenti de e46 ... n-a fost o generalizare, ci doar o referire la o anumita clasa sociala, care din pacate, fac emblema bmw de ras, cel putin in unele zone de la noi din tara.

Last edited by fasso; 17-01-12 at 21:15.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:33   #170
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
am zis si mai sus ca am aceeasi parere ca si tine despre masinile frantuzesti, stai linistit. si hai sa-ti zic ce ma face sa n-am o parere prea buna despre bmw : Soferul ! nu ma consider a fi rasist, insa cand vad toti portoricanii, cu 4 kg de lant de cupru la gat, ca se dau rotunzi in ale lor e46, cazuri intalnite din ce in ce mai des in ziua de azi, ma cam face sa-mi schimb parerea total despre masina. si faza e ca pe la noi, majoritatea soferilor de bmw au ramas cu conceptia de tuning de acum 10 ani, cand se practicau eleroanele cat mai mari si kit-urile cu 1000 de aripioare care sa zgarie limitatoarele(incluzand aici si dungile albe + geamurile ionizate). iar de generatie noua, ce sa-mi placa, X6 ? sa fim seriosi, pe langa un range rover, e pistol cu apa ...
L.E. sa nu credeti ca am ceva cu soferii prezenti de e46 ... n-a fost o generalizare, ci doar o referire la o anumita clasa sociala, care din pacate, fac emblema bmw de ras, cel putin in unele zone de la noi din tara.
da mai asa este. SOFERUL. si aici in Viena toti turcii, sarbii si tiganii au Bmw-uri. da ce sa le faci ? probabil au ales si ei masina asta pt marca. deja vad ca si la americani le place. si dupa cum am vazut Bmw-u e singura marca europeana care n-a facut masini mici sau motoare mici ca si 1,2 sau 1,4. interesant nu ? numai de la 1,6 in sus.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:43   #171
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
da mai asa este. SOFERUL. si aici in Viena toti turcii, sarbii si tiganii au Bmw-uri. da ce sa le faci ? probabil au ales si ei masina asta pt marca. deja vad ca si la americani le place. si dupa cum am vazut Bmw-u e singura marca europeana care n-a facut masini mici sau motoare mici ca si 1,2 sau 1,4. interesant nu ? numai de la 1,6 in sus.
da, dar din cate am inteles din discutiile co-forumistilor, motorul asta de 1.6 consuma cam mult pentru cat de puturos este. nu am condus pana acum, deci nu bag mana in foc ca asa este. singurul bmw cu care am mers si pot spune ca m-a impresionat, a fost un 525d din 2006, ala de 177 de cai parca. frumos intr-adevar.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 21:43   #172
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

vezi ca bmw face motoare de 1.2
apache is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:10   #173
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
vezi ca bmw face motoare de 1.2
nu cred ca face motoare de 1,2 in veci. nici mercedesu nu se compara cu Bmw-u. Mercedes-urile alea cu motor de 1,4 de la A clase si caroseria aia mica zici ca-i Matiz. inainte sa i-au Bmw-u am incercat mai multe masini, de ex. Mercedes CLK cu 2 usi, sport - motor de 2 litrii benzina. 136 cai putere - era cam puturoasa. probabil din cauza caroseriei mai grea. apoi am incercat Bmw-u asta pisica, motor 1,8 - 140 de cai e mai agera, mai rapida
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:41   #174
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
fiabil = care prezinta siguranta in functionare. vezi asta n-am stiut-o. defapt n-am folosit cuvintu asta niciodata. atunci vroiam sa scriu STABIL nu fiabil. deci bmw-urile sint cele mai stabile. am vazut teste in curbe cu multe marci de masini si Bmw-u era cel mai stabil cu japonezele. insfirsit am lamurit treaba. cele mai fiabile masini din europa sint : pegeout 207 , pegeout 206 , renault clio , vw polo , fiat panda ... - si eu care nu suport masinile franceze. da hai sa nu delirez de la topic. deci oricum cele mai bune motoare sint motoarele cu capacitate cilindrica mare.
Cine o zis tampenia aia??!!!!!.....cred ca tot imbecilii aia de la Standard and Poors sau ceva sugaci cu interese tot pe sistemul instituturilor alea, clar!
Niste nemernici totzi care fac imbecilitati d-astea de masuratori....flash news pt ei, ca tot pun botu, mini o castigat Dakaru, deci mini e cea mai buna masina de teren din lume!!!

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
si ca sa nu "deviezi" de la topic, vezi ca bati campii in continuare. apropo, daca tot e bmw-ul cea mai stabila masina, cum se face ca cele mai multe masini lipite de copaci sunt bmw-uri ?
Fara suparare, pe primul loc sunt cei cu Audi cu tractie fatza, apoi da, proaspat posesorii de BMW, care-s in general cocalarii care au trecut de la tractia fatza sau integrala unui SUV.....cunosc cateva cazuri
Eu am pus de-a latul BMW-uri voit pe aderenta scazuta si cu dat de blana chiar da nu am reusit v-unu sa scot in decor daramite sa il pup de un pom :P

Last edited by Gixer; 17-01-12 at 22:45.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 00:56   #175
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
nu cred ca face motoare de 1,2 in veci. nici mercedesu nu se compara cu Bmw-u. Mercedes-urile alea cu motor de 1,4 de la A clase si caroseria aia mica zici ca-i Matiz. inainte sa i-au Bmw-u am incercat mai multe masini, de ex. Mercedes CLK cu 2 usi, sport - motor de 2 litrii benzina. 136 cai putere - era cam puturoasa. probabil din cauza caroseriei mai grea. apoi am incercat Bmw-u asta pisica, motor 1,8 - 140 de cai e mai agera, mai rapida
in primul rand uite aici bmw de 650 Cmc,deci cu vre-o 150 mai putin ca un matiz.
De cand cilindreea minima la care a fabricat un anumit producator motoare conteaza?

apropos de partea subliniata cu rosu, acolo ai zis cel mai mare cliseu auzit printre baietii de cartier la cel mai jos nivel.

sa desfiintezi honda accord 2007 si sa ridici in slavi un jgheab (da ai citit bine jgheab, uite iti subliniez jgheab ) de bmw cu o lesinatura de motor conceput in 1991 toamna...las-o asa,ca ai cunostinte auto cat are Basescu respect din partea romanilor in momentul de fata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw_f650st.jpg
Views:	39
Size:	25.9 KB
ID:	2297611  
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 10:54   #176
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Ma amuz f tare pe topicul asta , e trist dar asta e , cat despre frantz sau cum ii mai zice ... se pare ca a cam lipsit de la scoala , se da baiat de cartier dar a crescut la tara ))))))
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 12:06   #177
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
cel mai mare si mai penibil cliseu pe care l-am vazut scris in ultima vreme.hai sa-ti zic, cu toate ca nu am pretentia sa ma creada toti cei care citesc : am ocazia, aproape zi de zi, sa trec prin service-ul unde lucreaza maica-mea ca secretara. in fine. ideea e ca de fiecare data vad urcate pe elevatoare numai plastice de dupa 2001 sa zicem. chiar ieri am vazut o mazda cx7 cu turbina facuta felii. deci de unde conceptia asta ca neaparat ce e mai nou e si mai bun ?
Cel mai penibil cliseu l-ai folosit tu, si anume plastic nou. Spune-mi te rog, masina ta din ce e facuta ? O fi numai magneziu, aluminiu, fibra de carbon, piele si mahon si nu stiu eu ? Nu, e tabla cu plastic la greu, doar ca un plastic vechi mai ordinar ca astea noi. Mai bine gaseai sa te legi de altceva.

Am spus eu ca masinile noi nu se strica sau cum ? Toate se strica dar sa te bati cu pumnii in piept ca niste cazane vechi sunt miezu doar pentru ca nu iti permiti altceva e hilar. Sa ai 50 000 euro in cont doar pentru masina sigur ti-ai luat tot o Honda care face 500 euro, ca doar e mai buna decat ce se face acum.

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
am vazut la tv cum se fac piese contrafacute. am dat un exemplu la placutele de frina de pe logan. a-u confiscat toata marfa si le-au bagat in ceva tomberon si au turnat peste ele beton. asta am vazut cu ochii mei. mai multe piese frantuzesti de proasta calitate. de ce nu vedem piese japoneze contrafacute ? eu asa ceva n-am vazut in Romania. am avut un Opel vectra. l-am dus la mecanic sa schimb pe ea electromotoru si era made in franta. apoi telescoapele iara de alta marca. pe motor scria made in germani. pai acuma opelu e nemtesc sau ce ? are bagate piese ba din franta, ba din china si asmd. in Bmw n-am vazut decit piese originale made in germanii. eu ma feresc de masini frantuzestzi ca numa probleme am vazut si auzit de ele. la Bmw nu e vorba numai de viteza sau fiabilitate. ci de calitatea pieselor si sint mai rezistente in timp decit masinile frantuzesti, sau opelu care e o corcitura de masina. si am avut multe motoare cu capacitate cilindrica mica la care nu poti sa-i dai talpa pt ca il faci praf, si necesita set motor. da la un motor cu capacitate cilindrica mai mare, n-ai cum sa-l faci praf pt ca e mult mai rezistent ca un motor mic. a-ti i-ei motor mic si te trezesti ca nu mai are compresie buna si ca a-ti maninca ulei si ca a-ti consuma cit un motor mai mare. masinile cu motoare mici sint facute pt oras si nimic altceva. deci marimea conteaza
Esti complet paralel. COMPLET ! Tu ai impresia ca daca o masina este facuta la o fabrica in DE, toate piesele sunt made in DE ? =)). Tu macar ai idee ce inseamna piesa contrafacuta ? E contrafacuta daca scrie pe ea Valeo, Ferodo sau orice altceva dar nu este facuta de acel producator, ci de niste puleti in spatele curtii si doar pun logo-ul unei companii pe ea. Daca insa e facuta de firma care e inscriptionata pe ea, e originala, indiferent ca e facuta in China sau Germania. De exemplu filtru de motorina Mann pentru X6, e made in China, acolo au fabrica unde se face filtrul ala. Au fost pe piata filtre pe care scria Made in Germany. Alea erau contrafacute fiindca nu erau facute de Mann, doar ambalajul era asemanator. Desfa tu un BMW sa vezi cate piese sunt facute si prin alte tari, inclusiv China. Sa nu mai spun ca doar cretinii cred ca daca e Made in DE automat e buna sau daca e Made in China e proasta. Conteaza cine o face si ce standarde de calitate impune, atat.

Apropo, daca un motor are capacitate cilindrica mai mare nu inseamna musai ca e mai fiabil, nici pe departe.

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
sti care-i cea mai fiabila masina ? BMW-u. am vazut la TV cum faceau teste in curbe cu mai multe marci de masini. Audi, Bmw, Pegeout sasmd. BMW-u le-a batut pe toate. in curbe era cel mai fiabil. din cauza ca are un buton cu inscriptia ASC. Bmw-u n-a facut masini proaste niciodata. cea mai mica motorizare era de 1,6. eu zic ca era bine gindita. si nu motorizari de 1,2 sau de 1,4 ca si alte marci. am o cunostinta care are o japoneza cu motor de 1,3. a-i papa ulei de numa. si mai mult de 140 nu merge pe autoban pt ca ai crapa motoru.
ASC e un rahat. Daca vrei ceva mai calumea - DSC. Oricum nu ma astept sa stii tu ca stabilitatea si comportamentul unei masini nu e dat de sistemele electronice, nu au cum, alea nu sar peste legile fizicii. Daca e mai stabila ca altele e din setarea suspensiei, sasiu, centru de greutate, repartitia maselor, etc. Daca pe o masina cu repartitia maselor ca acadea pui ESP tot ca o acadea o sa mearga. Ah, sa stii ca si celelalte masini din test aveau buton pe care scria ESP, sau BMW e miezu si e singurul cu sisteme de stabilitate electronice ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Cam ai dreptate, pe langa celelalte ce le-am enumerat e cam cel mai pacatos, dar din cate vad nici pe departe asa de pacatos ca si Honda ta.....dar tine cont ca, cam toate modelele de E90 au lejer peste 200mii km cand le apar baiurile, care sunt totusi mai putine dar probabil mai scumpe decat la Honda ta
Oricum decat alea 4 masini inca nu stiu alta de dupa 2001 sa zic ca m-as putea baza pe ea.....eventual pe ML 320 sau 430 sau E-klasse cu aceeasi motorizare da nu le cunosc asa bine. De Audi nu pot zice nimic dar la majoritatea spun doar un cuvant ce da dureri de cap proprietarilor: distributia, iar de BMW E46 sau E60 nici nu are rost sa vb cate probleme au la aproape toate motorizarile, iar de restul firmelor nu prea are rost sa vb, ca au probleme si alea, dar cel mai important la astea este si cat costa reparatia. Ce pot spune ca la masinile noi cea mai proasta marca e Citroen: fapt concret o vecina si-a luat de nou in 2008, un C3 de 1.4i model 2007, si dupa 30mii km adica anul asta avut de 4 ori probleme destul de mari cu el, noroc cu garantia, plus consumul mediu sub 5.5 nu scotea veac chit ca conduce ca mortu!
E90 320d - ~130 000 km din care ~100 000 rulati in afara. Un furtun de la intercooler - 300E la reprezentanta, fulie si curea la servo, compresor de clima cazut (multe au problema asta, chiar si mai devreme). Nu e chiar asa tank cum o crezi tu. Revizii facute din 10 in 10 000 de km cu piese de calitate.

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post


Fara suparare, pe primul loc sunt cei cu Audi cu tractie fatza, apoi da, proaspat posesorii de BMW, care-s in general cocalarii care au trecut de la tractia fatza sau integrala unui SUV.....cunosc cateva cazuri
Eu am pus de-a latul BMW-uri voit pe aderenta scazuta si cu dat de blana chiar da nu am reusit v-unu sa scot in decor daramite sa il pup de un pom :P
Sunt mai putine Audi-uri in copaci decat BMW-uri. Nu ca ar fi relevant asupra stabilitatii dar asa ca fapt divers. E tractiune nu tractzie ca tot tragi tare cu termenul asta.

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Ce pot spune ca la masinile noi cea mai proasta marca e Citroen: fapt concret o vecina si-a luat de nou in 2008, un C3 de 1.4i model 2007, si dupa 30mii km adica anul asta avut de 4 ori probleme destul de mari cu el, noroc cu garantia, plus consumul mediu sub 5.5 nu scotea veac chit ca conduce ca mortu!
Si tu pe baza exemplului asta generalizezi ? Daca ai gandi asta, toate, TOATE marcile sunt petarde. Sau crezi ca la BMW nu o fi fost vreo masina care in 30-50 000 sa aiba multe probleme ? Conteaza cum sunt in general nu exceptii. Sa nu mai spun ca esti rupt de realitate daca un consum MEDIU de 5.5, mai ales la motor pe benzina, este mare. Crezi ca e scuter ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 13:17   #178
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Cine are impresia ca BMW-urile sau Mercedes-urile sau alte masini de renume sunt facute cu totul in DE e chiar naiv

Numai cablurile sunt facute la Pitesti (Leoni parca). Nu mai sunt vremurile in care Mercedes facea o Cobra cu piese nemtesti, acum toti se uita la fiecare cent si iau de unde este mai ieftin. Chiar nu conteaza ce natie sunt piesele atat timp cat functioneaza corespunzator.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 14:47   #179
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

@ anaconda : n-am zis neaparat ca masinile vechi sunt miezul doar pentru ca nu-mi permit eu altceva, doar ca ce se facea odata era o idee mai bun. si iti garantez ca daca as avea 50 000 euro, nu i-as da pe toti pe o masina, ca sa mananc paine cu ceai apoi, dar sa am masina. mi-am cumparat masina pe care mi-am permis-o in momentul de fata...asta e, vremurile se schimba. dupa ce am turnat motorina la greu aproape un an de zile intr-un 2900 cmc de ssangyong si dupa ce m-a daramat financiar un leasing de ford mondeo, am decis sa raman la o masina simpla, cu intretinere ieftina si consum mic. unde e problema ta?!
Si ca sa intelegi de ce ridic in slavi fierul al vechi de 500 de euro de care zici tu, honda, cu riscul de a ma repeta spun ca in 100 000 km am schimbat la ea doar consumabile. Dat fiind faptul ca era o masina facuta acum 25 de ani, eu zic ca asta e un lucru de admirat. Si din toate masinile care mi-au trecut prin maini, de ea pot spune ca am fost cel mai multumit in privinta cheltuielilor de intetinere. Asadar, de ce nu am voie sa-mi sustin punctul de vedere in privinta asta?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 14:51   #180
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

1.Cel mai penibil cliseu l-ai folosit tu, si anume plastic nou. Spune-mi te rog, masina ta din ce e facuta ? O fi numai magneziu, aluminiu, fibra de carbon, piele si mahon si nu stiu eu ? Nu, e tabla cu plastic la greu, doar ca un plastic vechi mai ordinar ca astea noi. Mai bine gaseai sa te legi de altceva.

2.Am spus eu ca masinile noi nu se strica sau cum ? Toate se strica dar sa te bati cu pumnii in piept ca niste cazane vechi sunt miezu doar pentru ca nu iti permiti altceva e hilar. Sa ai 50 000 euro in cont doar pentru masina sigur ti-ai luat tot o Honda care face 500 euro, ca doar e mai buna decat ce se face acum.

3.Apropo, daca un motor are capacitate cilindrica mai mare nu inseamna musai ca e mai fiabil, nici pe departe.

4.ASC e un rahat. Daca vrei ceva mai calumea - DSC. Oricum nu ma astept sa stii tu ca stabilitatea si comportamentul unei masini nu e dat de sistemele electronice, nu au cum, alea nu sar peste legile fizicii. Daca e mai stabila ca altele e din setarea suspensiei, sasiu, centru de greutate, repartitia maselor, etc. Daca pe o masina cu repartitia maselor ca acadea pui ESP tot ca o acadea o sa mearga. Ah, sa stii ca si celelalte masini din test aveau buton pe care scria ESP, sau BMW e miezu si e singurul cu sisteme de stabilitate electronice ?

5.E90 320d - ~130 000 km din care ~100 000 rulati in afara. Un furtun de la intercooler - 300E la reprezentanta, fulie si curea la servo, compresor de clima cazut (multe au problema asta, chiar si mai devreme). Nu e chiar asa tank cum o crezi tu. Revizii facute din 10 in 10 000 de km cu piese de calitate.

6.Sunt mai putine Audi-uri in copaci decat BMW-uri. Nu ca ar fi relevant asupra stabilitatii dar asa ca fapt divers. E tractiune nu tractzie ca tot tragi tare cu termenul asta.

7.Si tu pe baza exemplului asta generalizezi ? Daca ai gandi asta, toate, TOATE marcile sunt petarde. Sau crezi ca la BMW nu o fi fost vreo masina care in 30-50 000 sa aiba multe probleme ? Conteaza cum sunt in general nu exceptii. Sa nu mai spun ca esti rupt de realitate daca un consum MEDIU de 5.5, mai ales la motor pe benzina, este mare. Crezi ca e scuter ?
1. Mercedes W123, W116, BMW rechin, Opel manta erau mai din sheeer

2. Sincer eu sa am 5mil de E pe langa masina de teren inmatriculata in SUA, si una in BG, si poate o autoutilitara, deci si asa numai sa nu dau bani pe care nu-i merita la hotii astia pt un impozit amenda penala grava, in oras as mai umbla numai cu taxi, ca n-am nervi sa caut loc de parcare pe care sa il si platesc, si cand am de mers mai departe inchiriat limuzina sau mers cu avionul.

3. Nu musai, da in general da, si la toate marcile, fie ele prmium, fie low-klass, si asta macar pt ca un motor mare implica urmatoarele: ramforsari mai puternice, raport de putere-cilindree mai mic, racire mai buna in general.....si in plus tu chiar inghiti galusca ca au marit impozitul discriminator la astea pt poluare si nu pt fiabilitate?? :P In plus ai dreptate cu o faza, daca te gandesti la costurile de fiabilitate, care pot fi cam la fel ca la un motor mic, pt ca, cand schimbi la un V8 bujiile iti tre 2 seturiminim(sau la AMG chiar 4!!!)

4. Masina tre tinuta de sofer/pilot pe trasa, nu de ESP, ABS, ESC, ASC, ASR, SRI, KGB sau alte prescurtari de cica sisteme de siguranta activa...

5. Da, dar e mai putin pretentios de ex ca un E60 sau E65

6. Fix cum am zis eu, adica invers, cauta in statisticile pe anul trecut ale politiei rutiere, eu de-acolo stiu. Nu mai zic nici tractie si nici tractiune o sa spun termenul prescurtat FWD sau RWD cum am mai zis

7. Aci gresesti putin, dacia lui taicami-o din 96 consuma 7 in medie, si cunosc un seat ibiza de 1.2 din '07 ce consuma 5 in medie, e drept si proprietarul acestuia conduce ca batranii avand 64 de ani
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -