Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-12, 20:21   #136
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
ba chiar asa e cum am zis eu. VW-urile erau mult mai bune decit Audi-urile. acuma la astea noi nu se mai stie care-i mai bun. ca astea noi cam toate sint la fel. voi n-ati vazut la tv ce piese contrafacute sau facut la masinile franceze ? si placutele de frina de pe logan sint contrafacute. masinile franceze sint cele mai slabe calitativ. si pe opel am vazut piese made in franta. cum e electromotoru de la vectra. si mai sint si altele. da la japoneze nu prea vezi piese contrafacute. daca n-ai avut masini la viata ta, n-ai de unde sa sti. bat campii sau nu, asta-i adevaru. zic si eu ce am avut si ce am vazut.
Tu faci misto ? Auzi si tu, "mult mai bun VW ca Audi"...haha. Ce vine are Renault ca sunt unii care fac piese fake ? Cine te pune sa le iei fake ? Cumpara aftermarket de la magazine calumea sau originale din reprezentanta si scapi de problema. Sau vrei sa spui ca din fabrica vin cu piese contrafacute ? =)))))))))))

Piese fake gasesti la absolut toate masinile (ma refer la masini produse pe scara larga) daca nu stii de unde sa cumperi. Daca e Made in FR inseamna ca nu e piesa buna ? Sincer iti spun ca habar nu ai ce vorbesti.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 20:35   #137
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

toate ca toate, dar daca n-ai avut masini la viata ta, n-ai de unde sa stii .
ma fritz ma, ia explica-mi si mie te rog, ce intelegi tu prin piese contra-facute? after-market oare ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 06:43   #138
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
si motoru meu e M44. nu M 42. deci e o diferenta mare. masina care e mai longeviva e masina care a fost cel mai intretinut-a. punct.
Iti zic eu ca M-urile (nu actuale) nu au motoare fiabile!
Performant da, fiabil NU. Citeteste si tu pe orice forum BMW si vezi cam care-i treaba.

Si ce daca motorul tau e m44?
Sunt sigur ca la postul in care ai scris prima data DOHC n-ai stiut ce inseamna DOHC, SOHC, OHV sau ca in principiu sohc e cel mai fiabil.

Nu o mai da in balarii cu VW si AUDI, gandeste-te ca audi este gama premium a aceluias grup!

P.S. Nu ti se pare deloc ciudat ca toti suntem batuti in cap si ca toate experientele noastre adunate nu se compara cu a ta?
Pe bune daca nu intr-o zi, cand ma plictisesc ,fac o colectie cu toate ineptiile pe care l-ai scris si ma imbogatesc daca le vand.

Last edited by RVL 2000; 17-01-12 at 06:45.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:43   #139
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
deci ziceam ca M-urile sint la BMW. si sint si S-uri la Bmw si Mercedes. orice masina care are S sint bune si rezistente. de Opel, Renault, Pejouri si Fiate nici nu se discuta. sint cele mai cacate masini. BMW, MERCEDES, AUDI, japonezele - astea sint masini laudabile. toti bogatasii a-si cumpara Bmw-uri, Mercedes-uri si Audi-uri. pt ca astea sint masini bune. mie Audi nu mi-a placut niciodata. la restu masini cu cit e mai mare si mai grea caroseria la Bmw si Mercedes - se merita luat-a dizel. la masini cu caroserie mai usoara - se merita luat-a pe benzina. daca luam masinile mai vechi - VW-urile erau mai reusite decit Audi-urile. Golf 1, 2, 3 erau mult mai bune decit Audi 80, 90,100. si ca motoare, si ca restu. si daca nu stia-ti inca ? pisele la masinile japoneze sint mult mai scumpe decit la restu marcilor. si nu vorbesc de masini noi, ca la alea nu ma pricep, odata ce n-am avut - n-am de unde sti decit din auzite de la mai multi mecanici. si dupa cum am avut mai multe masini la viata mea - mi-am dat seama ca masinile cu motoare mai mari sint mult mai rezistente decit motoarele mai mici cum sint 1,2 1,4 , 1,5. de la 1,6 sau 1,8 in sus e preferabil. motoarele mici n-au fost niciodata bune si rezistente indiferent de marca. asta v-o spun eu. cel mai bun motor nu exista. pt ca sint multe motoare bune si rezistente in timp. asa ca nu exista numai una.
Apoi drept e, ca nush cum sa iti cumperi masina cu tractie fatza si motor pana in 1.6 pus intr-o parte si peste axul rotilor fatza si sa spui ca mai e si masina sport
Da, daca iti iei o masina sa te duca numai din A in B cat mai ieftin e ok, da cand incepi cu spoilereli ieftine si figuri in trafic si ca ce o sa scoti tu din 1.4 si cum o sa faci pe ala cu "beanve de doo mii" tre sa-ti faci un control!
Intr-adevar, motoarele sub 1.8 sunt cam circ pe o masina de peste 1200kg nu degeama aia de chiar fac masini nu prea se joaca cu motoare cu cilindree mai mica. Acuma bine ca, si un Evo de 2.0 si 300cai e cam exagerat, pt ca e prea umflat....daca il facea de 3000 si tot 300cai era ok.....la cei numai 2000cmc se vede clar si la pilotii de raliu din campionatul national cand pleaca de pe loc(deci profesionistii) ca motorul pana nu intra calumea turbo, nu duce calumea treapta 1-a!!!

Astia ne tot fwt cu impozite si asigurari calculate pt cilindree numai ca sa ne faca sa tot cumparam gunoiul scump si la pretul ala minim pt o masina facuta in UE ce-i drept, numit DACIA cu toate modelele sale!
TRAIASCA RADIATUL PT EXPORT SI INMATRICULATUL PE BG SI UK!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:46   #140
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Intradevar francezii fac masini proaste , o sa sara acuma cate unu ca eu am nu stiu ce masina si nu am avut probleme bla bla , cum a mai zis cineva pe un alt thread ca el are logan de 7-8 ani ceva de genu asta si ca a facut deja 60k km si nu a avut probleme mari. In fine asta e alt subiect , spritz ala ma amuzat la inceput acuma deja a devenit plictisitor.
Cat despre "beanve de doo mii" nu are nici o sansa in fata la multe masini de cilindree mica , ma refer la masini stock. Sa nu se inteleaga ca am ceva cu bmw , am avut mi`a placut ... cilindreea nu e tot , sunt multe chestii care conteaza la o masina , conceptia de american gen bigger si better e pt taranii lor de acolo.
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!

Last edited by Urban_Racing; 17-01-12 at 11:53.
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 14:10   #141
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Bine ca ne-ai luminat ca francezii fac masini proaste, sigur asa e. . E mana lui Dumnezeu ca mai exista si utilizatori ca tine care sunt bine informati si ii lumineaza si pe altii sa nu isi ia teapa cu masini frantuzesti, niste petarde !!! Probabil nici nu ai avut una sau daca ai avut o fi fost vreun cazan si acum generalizezi. E bine !
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 14:14   #142
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

4.2 (de pe rs4 B7) si 5.0 V10 cred (de pe M5)
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 14:20   #143
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Bine ca ne-ai luminat ca francezii fac masini proaste, sigur asa e. . E mana lui Dumnezeu ca mai exista si utilizatori ca tine care sunt bine informati si ii lumineaza si pe altii sa nu isi ia teapa cu masini frantuzesti, niste petarde !!! Probabil nici nu ai avut una sau daca ai avut o fi fost vreun cazan si acum generalizezi. E bine !
da-mi UN exemplu de masina franceza "bine facuta", care sa-si merite pretul exorbitant . vreun plastic din asta de ultima generatie ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 14:38   #144
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Sunt o gramada. Mai bine plastic modern decat carton vechi. Vrei exemple ? Peugeot (308, 508, 407 Coupe), Renault - Latitude, Laguna (in special Coupe), Clio/Megane (in special RS), Citroen C6, C5, DS3. Mai vrei ? Sa iti mai spun ca pe partea de motorizari stau extraordinar ? Diesel-uri facute in colaborare cu BMW, motoare pe benzina de la Renault imprumutate de divizia AMG pentru MB-urile mici, etc ? Nu ma astept la multe din partea unora care generalizeaza chestii de genu, ca tara X nu face masini, Y nu face uleiuri si asa mai departe. La fel cum cineva e atat de cretin sa creada ca o anumita firma face doar masini bune sau doar masini proaste. La toate exista si fail-uri si masini reusite, trebuie doar sa te documentezi si sa stii ce cumperi.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 15:02   #145
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Conduc zilnic un renault laguna grandtour de`ala bun diesel cum spui tu , prefer cartonu vechi decat plasticu nou de pe asta care apropo scartaie si troncane tot , greierasi cum se zice popular , si tine cont ca nu e condusa prin gropile din Romania. Daca mai ai nevoie sa te luminez cu ceva spune`mi
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 15:51   #146
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

am vazut la tv cum se fac piese contrafacute. am dat un exemplu la placutele de frina de pe logan. a-u confiscat toata marfa si le-au bagat in ceva tomberon si au turnat peste ele beton. asta am vazut cu ochii mei. mai multe piese frantuzesti de proasta calitate. de ce nu vedem piese japoneze contrafacute ? eu asa ceva n-am vazut in Romania. am avut un Opel vectra. l-am dus la mecanic sa schimb pe ea electromotoru si era made in franta. apoi telescoapele iara de alta marca. pe motor scria made in germani. pai acuma opelu e nemtesc sau ce ? are bagate piese ba din franta, ba din china si asmd. in Bmw n-am vazut decit piese originale made in germanii. eu ma feresc de masini frantuzestzi ca numa probleme am vazut si auzit de ele. la Bmw nu e vorba numai de viteza sau fiabilitate. ci de calitatea pieselor si sint mai rezistente in timp decit masinile frantuzesti, sau opelu care e o corcitura de masina. si am avut multe motoare cu capacitate cilindrica mica la care nu poti sa-i dai talpa pt ca il faci praf, si necesita set motor. da la un motor cu capacitate cilindrica mai mare, n-ai cum sa-l faci praf pt ca e mult mai rezistent ca un motor mic. a-ti i-ei motor mic si te trezesti ca nu mai are compresie buna si ca a-ti maninca ulei si ca a-ti consuma cit un motor mai mare. masinile cu motoare mici sint facute pt oras si nimic altceva. deci marimea conteaza
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 15:56   #147
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

frabz, foloseste si tu butonul enter pentru un alineat nou,ca-ti sparge atentia sa citesti atatea randuri lipte unul de celalalt
apache is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:01   #148
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sunt o gramada. Mai bine plastic modern decat carton vechi.
cel mai mare si mai penibil cliseu pe care l-am vazut scris in ultima vreme.hai sa-ti zic, cu toate ca nu am pretentia sa ma creada toti cei care citesc : am ocazia, aproape zi de zi, sa trec prin service-ul unde lucreaza maica-mea ca secretara. in fine. ideea e ca de fiecare data vad urcate pe elevatoare numai plastice de dupa 2001 sa zicem. chiar ieri am vazut o mazda cx7 cu turbina facuta felii. deci de unde conceptia asta ca neaparat ce e mai nou e si mai bun ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:08   #149
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
cel mai mare si mai penibil cliseu pe care l-am vazut scris in ultima vreme.hai sa-ti zic, cu toate ca nu am pretentia sa ma creada toti cei care citesc : am ocazia, aproape zi de zi, sa trec prin service-ul unde lucreaza maica-mea ca secretara. in fine. ideea e ca de fiecare data vad urcate pe elevatoare numai plastice de dupa 2001 sa zicem. chiar ieri am vazut o mazda cx7 cu turbina facuta felii. deci de unde conceptia asta ca neaparat ce e mai nou e si mai bun ?
S-apoi sa mai ziceti ca junghiurile astea cica noi, plasticate electronizate sunt bune!!!.....stai sa vezi ca vin imediat astia cu 'nou e bun' sa iti sparga afirmatiile, si sa te faca si pe tine proprietar de cazan vechi ca si pe mine mai demult
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 16:13   #150
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Care este cel mai bun motor facut vreodata?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
da-mi UN exemplu de masina franceza "bine facuta", care sa-si merite pretul exorbitant . vreun plastic din asta de ultima generatie ?
Eu nu pot sa bag mana in foc ca sunt bine facute pt nici o masina facuta dupa 2001 decat pt cateva modele nemtesti, si alea numarate pe degetele de la o mana! (astea fiind: Mercedes G, S si BMW E39 si E90)
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -