Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina a-ti alege si cum a-ti dori sa o achitati?
Noua in rate sa nu mai surubaresc nimic la ea 33 17.93%
Mai noua de 3-4 ani tot in rate sa mai schimb consumabilele 39 21.20%
Mai veche dar nu foarte veche cu banul jos si in timp mai surubaresc 94 51.09%
Oricat de veche si-n orice stare, cu banul jos si sa o restaurez 18 9.78%
Voters: 184. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-11, 14:45   #226
Xxl's

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 111
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Salutare tuturor!
Imi cer scuze pentru acesta interventie "off topic", dar nu pot ignora modul impropriu, total defectuos de "folosinta" a gramaticii chiar in intrebarea din titlu:
Ce masina a-ti alege si cum a-ti dori sa o achitati?
Corect: Ce masina ati alege (sau v-ati alege) si cum ati dori (sau v-ati dori) sa o achitati?
Mai grav este ca acesta propozitie (intrebare) a fost editata/redactata de cei care ar trebui sa vegheze necontenit la folosirea corecta a gramaticii in constructia unei propozitii simple.
Multumesc pentru intelegere,
Xxl's is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 07:23   #227
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Totul se rezuma la bani. Ai bani te doare in patina , n-ai bani, strangi din buci si mergi cu un cazan modest , chiar daca dintr-o clasa superioara de cele mai multe ori , insa te astepti sa mai mesteresti la el des spre foarte des. Daca s-ar face o statistica sunt sigur ca s-ar constata ca multi din cei care dispun de 4000 euro de ex in loc sa isi ia un Opel de 4 ani vechime , isi cumpara Bmw de 12 ani ca deh, mersul la piata arata altfel in Bmw si injosirea pe care ti-o ofera un amarat de Opel e incomensurabila in ochii concetatenilor / vecinilor de palier.
Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nota 10! ai un simț de observație foarte bun !
@ Sponsoru
In situatia pe care o descrii tu acolo ma aflu si eu. Poate din intamplare sau poate ca te refereai chiar la mine. Hai sa iti zic de ce mi-am luat eu bmw:
1. In nici un caz nu imi iau masina ca sa ma duc cu ea la piata. Cu atat mai putin ma intereseaza sa aud "ce zice vecinul". Ma doare la basca de ce zice X sau Y. Nu ma simt nici injosit cu un opel si nici smecher cu un bmw "de 12 ani".
2. Arata-mi tu un Opel de 4 ani cu 4000 Euro. Eu unul nu am gasit. Iti pun si trei conditii: Sa nu fie luat de la samsari. Samsarii iau masini cu 400.000 km si le spala, le aranjeaza, le schimba km si le vand la fraieri in targ. A doua conditie e sa nu fie din Ro. Trei: sa aiba dotarile pe care le are asta a mea.
3. E prima mea masina. Cand mi-am luat-o aveam un buget de 5000 E. Eu am avut intotdeauna conceptia ca atunci cand iti iei prima masina sa fie ceva sh. Multi isi iau sh pentru ca nu stiu sa conduca, nu au experienta. La mine e valabil pentru tractiunea spate.
4. Pentru o masina noua aveam de ales intre: Renault Clio, Logan, Chervrolet. Sincer sa fiu eu unul prefer un bmw de 12 ani decat una dintre astea. Imi luam si unul mai vechi, care e mult mai ieftin si din diferenta mi-l faceam eu asa cum imi placea.
5. Mie nu mi se pare ca mi-am luat un "cazan". Stiu si eu ce e ala si asta pe care o am eu nu mi se pare a fi cazan. Daca este cineva, care dupa ce o vede "live" si dupa ce merge cu ea, zice ca e cazan, inseamna ca am gresit forumul...
6. Din pasiune. Mi-a placut foarte mult marca. Imi place cum sunt facute masinile astea. Cu vreo 3 ani in urma am vrut sa iau una botita si sa incerc sa o aduc la starea initiala. Mi-a parut mult timp rau ca s-a cerut un pret exagerat pentru starea in care era masina aia. Eram in stare sa o cumpar asa si sa ma apuc sa o fac. Noroc cu frate-miu care mi-a deschis ochii ca e prea scumpa pentru starea in care e si ca mi-as lua teapa.

Dupa ce conduci un bmw nu mai vrei sa mergi cu altceva.
Apropo de opel si bmw: am condus foarte mult (inainte sa imi iau masina) un opel astra 2004. Dupa aia mi-am luat masina si am circulat numai cu a mea vreo 3 luni. Dupa ce m-am urcat din nou in opel parca eram cu un tractor.

@Bong
Poate mie nu imi place orice masina, cum apare la semnatura ta. "Da-mi voie" sa am preferinte. "Permite-mi" sa imi iau si eu o masina care sa imi ofere doza de adrenalina de care am nevoie. Nu ca ar fi "nava", dar pentru mine, ca incepator cu tractiunea spate si fiind la prima mea masina sunt destui cei 118 cai pe care ii are "cazanul" asta.

Last edited by aleks; 24-08-11 at 04:31.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 00:43   #228
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Am avut si eu treaba 4 zile si Gixer a dat cu verziturile-n fasole...
Acu' nu ca-s carcotas eu, dar (desi punctezi foarte corect niste probleme reale)lipsa limbajului nu trebuie inlocuita cu morti, raniti, cruci si alte daravele.
Argumente, nu datul cu parul, te rog. Urmatoarea iesire, stii tu, pauza la scris, si iar o sa te superi pe mine...
Nu ca restul nu te-ar provoca subtil, da' asta-i alta poveste.
Revenind la subiect, si la piesele s.h., ma uit cu cata ipocrizie (sau lipsa de contact cu realitatea din Ro a unora cu parinti cu suficienti bani pentru a cumpara doar lucruri noi, indiferent de situatie) se dau ochii peste cap pe aici. Vaaai, dar piesele sh sunt Satana, numai inconstientii, numai cocalarii folosesc si corul de plangeri se lungeste pe zeci de posturi.
Nu spun ca nu e bine sa pui piese noi, in principiu eu imi pun pe masini piese noi desi ciuveiele au 38, 15 si respectiv 11 ani vechime, dar mi se pare aberant ca la o masina de 3-6 mii de euro sa pui componente mecanice de 1-2 mii de euro, doar pentru ca nu se mai produc demult si asta e oferta, sau chinezarii infecte cu etichete gen Mahle, Bosch, Valeo etc dar la preturi atat de mici incat trebuie sa fii cel putin senil sa crezi ca primesti macar o spoiala de calitate si de asemanare cu originalele.
De-a lungul timpului am pus multe componente sh, inclusiv casete de directie, cutii de viteze, grupuri, cardane, planetare, arcuri si tot asa.
Tot ce a trebuit sa fac a fost sa casc ochii, sa stiu ce sa verific sau sa merg cu unul mai priceput ca mine daca nu, si uite ca sunt inca in viata si nici incidente n-am avut.
Drobul de sare si societatea de consum pe care o imitam fara sa ne-o permitem ne duc de multe ori in situatii aberante, si fudulia de roman rupt in c_r compenseaza deobicei toata lipsa de judecata, de logica, de bun simt nativ pe care unii chiar il au, desi nu-l mai aplica demult...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 01:14   #229
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

La cati copii fara minte si cu masini de 500 de euro din 1900 toamna bantuie forumul, mi se pare foarte periculos sa faci apologia consumabilelor sh, aici includ cauciucuri, placute de frana, discuri de frana, elemente de directie, luate tot de pe masini din 1900 toamna, adica ideile pe care le mesteca cumatru' cocalar sef, eu fiind foarte la curent cu genu' asta de oameni, e plina craiova de samsari de dezmembrari care iti cer pe jeguri dezmembrate preturi de piese noi de magazin sau o fractiune +-. De asta am zis ca ii inteleg reclama de 2 bani pe care si-o face, doar ca mi se pare foarte periculos sa sustii ca piesele CONSUMABILE de pe masini de 10 20 de ani sunt mai bune decat alea noi. Ca sunt mai ieftine, da, cateodata sunt, depinde de unde le iei, dar nu este o regula.

E doar o opinie evident, nu raspund penal pentru ea, poate fi considerata pamflet.

Acum inteleg de ce se uita ciudat jupanu' de la magazinu' de piese auto cand mi-am cumparat, culmea, cauciucuri noi de 16 milioane pentru masina mea din 1993, pentru ca mi se parea foarte important sa am gume bune pe o masina rwd de 200 de cai. Asta e romanu', nu ai cu cine, vorba aia, tot a cocalarului sef, doar ca invers pus argumentul.

PS : la fel de periculos mi se pare, tot pentru atmosfera generala de pe forum, este sa tolerezi limbajul de manelist-cocalar-analfabet. Pe Mercedes Benz Forum, forumu' lu' Doc, daca stiti de el, se da ban pentru greseli gramaticale, asta asa ca fapt divers. Nivelul unui forum este dat de nivelul celor care il frecventeaza si isi fac de cap pe el. Faptul ca specimene cu scoala generala maxim terminata, gen Gixer, sunt lasate sa dea cu rahat pe aici, spune multe despre directia in care se indreapta si 4tuning, presimt ca in viitor se va numi 4tunning.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 23-08-11 at 01:21.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 02:18   #230
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Consumabilele nu intra in discutie, nici nu m-am obosit sa discut treaba pentru ca e evident stupida pentru oricine are o minima ratiune si experienta, iar cine n-are, ori intreaba, ca nu doare, ori cauta alta sectiune, ca forumul e mare si nu e obligatorie frecventa.
De teama unor cititori potentiali denaturam adevarul desi stim ca lucrurile nu-s tocmai cum scriem. Da, mult mai bine, ce pot spune...
Ca-ti cumperi gume noi, e alegerea si bugetul tau, il respect si-l apreciez. Nu e si alegerea mea, din alte convingeri, alt buget, alte prioritati si alte surse.
E amuzant ca-mi atragi tocmai mie atentia privind toleranta in privinta scrierii, cand 90% din penalizarile/avertizarile de pe forum, de cand exista el, imi apartin. Doar cele legate de scris, sa ne-ntelegem. Nu-mi spune ca te refereai doar la Gixxer, ca e plictisit si el de cate ori l-am banat, numai ca nu e scopul meu in viata sa-i blochez lui accesul la 4tunning, ca sa citez din clasici...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 02:27   #231
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Nici scopul meu in viata nu este sa intru pe un forum despre masini unde sa schimb impresii cu oameni normali/pasionati de auto si dezinteresati, si sa ma inoportuneze un samsar de cazane sh cocalar semianalfabet , complet gratuit si fara sa pateasca nimic, in aplauzele altora de teapa lui gen "mie imi place ce le zice gixer". Ok then, o sa ramai cu el si ca cei ca el, mie deja mi se pare ca miroase a rahat pe aici asa ca o sa incerc sa imi limitez aparitiile.

Bafta.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 02:31   #232
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Aici cam are dreptate a3ds. Discutiile degenereaza uneori dar acum au fost cam porcoase si cam neargumentate sau punctate prost.

Si eu am avut divergente cu a3ds dar nu prea s-a ajuns sa se vb asa, chiar daca eram agresivi sau acizi aman2.

Plus ca este cam aiurea sa 20 de insi un lucru sa i sa vina unul sa-i faca pe toti prosti el fiind singurul destept.


Toata lumea este de acord ca sunt multe piese care merita SH, dar unele chiar nu se merita.

Sunt multe piese care-si pierd propietatiile de vechime, nu neaaparat de uzura.

O piesa de caroserie, o cutie de viteze, un diferential, un comp. etc, clar merita sh, dar sunt multe piese care chiar nu prea au ce cauta sh., sa nu ami vb. de consumabile.

Last edited by GTR; 23-08-11 at 02:36.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 02:37   #233
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

@a3ds: Pai nu-l tine nimeni in brate, eu intotdeauna fac la fel: prima data spun omului si pe urma il banez. Posturile sunt sterse, voi v-ati scuipat pe acolo reciproc, desi fiecare il va arata numai pe celalalt cu degetul, nu am facut prea multe penalizari ca nu ajuta pe nimeni in viata reala cateva cartonase colorate de pe un forum. Tinand cont ca tu ai peste 30 de ani ar trebui sa fii suficient de intelept sa nu dai 2 bani pe debitarile stupide insirate de el in postari.
@GTR: absolut corect.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 06:29   #234
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Dle supermoderator Aleks (presupun ca dumneavoastra v-ati ocupat de "salubrizarea" subiectului), va rog sa-mi explicati din ce motiv ati sters mesajul pe care l-am scris. Nu continea injurii, ci era doar o remarca la ceea ce dl nostru "profesor", i.e. mihayyy2000, a scris la adresa lui Gixer, utilizator pe care il considera a fi "analfabet". Eu mi-am permis sa-i atrag atentia ca, atunci cand emite asemenea judecati de valoare sa nu comita si dumnealui erori. Iar dumneavoastra, dle supermoderator, v-ati permis sa stergeti mesajul meu, lasand insa, needitat, mesajul in care un utilizator este jignit. Sa inteleg ca a te exprima elegant este inacceptabil?
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 18:53   #235
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Hai ca ma bag si eu in discutie,
@Gixer -pentru mine a pune pe masina elemente de directie sau de franare second,fie ele originale,echivaleaza cu a manca din tomberon.Nu sunt plin de bani,am o masina care valoreaza maxim 3000 de euro dar macar piesele care tin de securitatea mea si a celor din jur tin sa le cumpar noi.Daca nu ai bani de consumabile noi,macar placute si discuri de frana sau capete de bara,vinzi masina si te orientezi spre o marca de masini pe care o poti intretine.
La capitolul elemente de caroserie,cutii de viteza,planetare,etc.pot sa fie si second ca in cazul unei defectiuni nu pui in pericol viata ta si a celorlalti.Cred ca stii si tu ce urmari poate sa aiba ruperea unui capat de bara,mai ales la viteze mari.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 22:17   #236
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Mai tu esti inca unu din alt film...te auzi ce nimicuri spui aici?.....argumente omule!!!
"ca e absurd ceea ce sustine" "ca sustine inocenta pieselor sh si cazanelor" .....pai astea-s acuzatii ma? parca si tu si cativa ai face parte din inchizitie, nu te auzi ca deja proslaviti apotema pieselor noi ca oile?!
Daca tot ai ales sa nu ramai filozof, macar incearca sa dai un motiv......aaaa, sau n-ai vazut inca piese vechi si bune inafara si la tine piesa veche e ce cade pe drum de pe junghiuri de dacie, trabant, olsit, sielo, matiz si tico?!
Pe unu nu v-am auzit sa ziceti: "gixer vb prostii pt ca (si argumente)" .....aaa, defapt nu prea puteti pt ca nici eu n-am zis ca toate piesele din dezmembrari sunt bune si am mentionat ca, trebuie sa le verificam temeinic inainte de a le pune pe masina LA FEL CUM TRE CHIAR SI CU O PIESA NOUA!
Astia cu "numa nou ii bun": faceti pariu cu mine ca eu va aduc 2 bielete de comanda de directie sau capete de bara una noua originala si una veche originala, si va las sa le frecati cum vreti si sa le verificati si n-o sa va dati seama care e cea noua?....mai luati contact mai mult cu viata reala si pe urma mai vorbiti!
Crede-ma ca stiu din ce "film" sunt, se numeste realitate Legat de ce am ingrosat, da, ai dreptate, nu ne putem da seama care e sh. Concluzie? Demonstreaza-mi tu mie, ca atunci cand ma duc eu la dezmembrari si cer o piesa de la directie, am de unde sa stiu de cand e ea pe masina si care e gradul de uzura... Si nu ma lua cu "il intrebi pe ala", arata-mi si mie pe unu care zice adevarul si nu-ti da piesa ca e prea uzata.... Poate sa se jure ala si pe ma-sa ca e "ca noua" piesa respectiva, daca are deja 40.000 km si dupa ce o pun pe masina ma arunca in sant, mai bine ma abtin. Deci, Gixer nu are dreptate pentru ca... am scris mai sus de ce. Si apropo de junghiuri, sunt matiz si tico (cum ziceai mai sus) care tehnic arata mult mai bine decat masina ta plina de piese sh. Prefer sa ma urc intr-un matiz cu intretinere corecta si servisata ok, decat in cazanu tau (altfel nu pot sa ii zic) cu piese sh
Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Hai ca ma bag si eu in discutie,
@Gixer -pentru mine a pune pe masina elemente de directie sau de franare second,fie ele originale,echivaleaza cu a manca din tomberon.Nu sunt plin de bani,am o masina care valoreaza maxim 3000 de euro dar macar piesele care tin de securitatea mea si a celor din jur tin sa le cumpar noi.Daca nu ai bani de consumabile noi,macar placute si discuri de frana sau capete de bara,vinzi masina si te orientezi spre o marca de masini pe care o poti intretine.
La capitolul elemente de caroserie,cutii de viteza,planetare,etc.pot sa fie si second ca in cazul unei defectiuni nu pui in pericol viata ta si a celorlalti.Cred ca stii si tu ce urmari poate sa aiba ruperea unui capat de bara,mai ales la viteze mari.
Mai sunt unii care mananca si din tomberon, sau doar de acolo... in schimb au limuzine cu tractiune spate (despre care noi, oamenii de rand, nici nu avem habar cu ce se mananca), si nu mai e nimeni ca ei.... nu dau nume. Ai dreptate, cutia de viteze daca pica, tragi masina pe dreapta si apoi te descurci, dar daca iti pica vreun pivot... cred ca te trage el pe tine pe dreapta, si nu cred ca vrei asta doar pentru o diferenta de bani la o piesa... Dar na, fiecare cum crede.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 04:34   #237
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by Reality Check View Post
Dle supermoderator Aleks (presupun ca dumneavoastra v-ati ocupat de "salubrizarea" subiectului), va rog sa-mi explicati din ce motiv ati sters mesajul pe care l-am scris. Nu continea injurii, ci era doar o remarca la ceea ce dl nostru "profesor", i.e. mihayyy2000, a scris la adresa lui Gixer, utilizator pe care il considera a fi "analfabet". Eu mi-am permis sa-i atrag atentia ca, atunci cand emite asemenea judecati de valoare sa nu comita si dumnealui erori. Iar dumneavoastra, dle supermoderator, v-ati permis sa stergeti mesajul meu, lasand insa, needitat, mesajul in care un utilizator este jignit. Sa inteleg ca a te exprima elegant este inacceptabil?
Pentru ca era pe langa subiect, la fel ca alte mesaje ramase vizibile inca, e drept.
E editat si mesajul la care facea referire postul tau, deci problema e acum rezolvata.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 23:07   #238
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Polemici infinite Depinde in final de cati bani ai si de ce vrei sa faci cu ei. Pentru unii masina e decat un mijloc de a ajunge in a in b si nu prea conteaza confortul . Pt altii e mai mult decat atat. In final e vorba strict de subiectivism. Unii prefera masina noua pt ca e noua si au garantie , chiar daca reviziile in general sunt scumpe . Altii prefera sh cu mai multe dotari si alt confort etc.
Ce e hilar e ca pe toate thread-urile se ajung la dispute personale si la jigniri .
Pentru foarte multi masina e simbol al statutului social din pacate . Dar in fond pe cine intereseaza ce cred altii, fiecare isi ia ce-i mai bun pt el. Am prieten care face 400.000mii pe an si merge cu ford focus pe care nu l-a schimbat de 5 ani. Si omul si-ar permite cam orice acaret chiar si ceva extravagant. Dar pt el nu conteaza decat sa aiba ac, abs si sa nu arate chiar a gunoi. In schimb are casa la munte la mare si un nivel de trai la care multi doar viseaza . Deci fiecare dupa cat il taie capul si cat il tine buzunarul. Asa ca nu mai jigniti ca exista un loc pe lumea asta pt toti . Servus
Fara suparare dar 400.000 intr-un an?! Adica 1100 km pe zi, toate astea cu un Ford (Fix Or Repair Daily) Focus care dupa spusele tale ar avea acum 2000000 km?!

Am avut un Citroen C3, cumparat de nou, 11000 E a costa masina in 2005. Am beneficiat de grantia de 3 ani de zile de n-am mai putut, toate defectiunile pe care le semnalam erau "rezolvate", apoi masina a iesit din garantie, brusc caseta de directie trebuia schimbata, amortizoarele spate erau duse, timoneria a picat, electromotoru' la fel, pompa de motorina se dezamorsa...ce sa mai zic MASINA NOUA cu garantie...

Am vandut Citroen-ul si mi-am luat un E46 coupe ,a costat jumatate din cat a costat C3-ul si se pare ca la masina asta totul e OK, desi are 11 ani si cine stie cati km. Intretinerea e mult mai ieftina decat la Citroen pt. ca acum nu mai sunt indolent, acum imi pasa de masina, acum imi place masina si am aflat ca exista si alte posibilitati de a-ti repara masina nu doar la "reprezentanta". Pe langa economie, acestea sunt motivele pentru care am ales varianta 3.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 23:37   #239
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Cam brusca trecerea de la C3 la E46
PS: trebuia sa iti iei logan, eu stiu atatia care din 2004 nu au bagat un ban in reparatii si au dat jumate din cat ai dat tu pe masina

Last edited by lord_wader; 24-08-11 at 23:41.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 10:30   #240
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Fara suparare dar 400.000 intr-un an?! Adica 1100 km pe zi, toate astea cu un Ford (Fix Or Repair Daily) Focus care dupa spusele tale ar avea acum 2000000 km?!

Am avut un Citroen C3, cumparat de nou, 11000 E a costa masina in 2005. Am beneficiat de grantia de 3 ani de zile de n-am mai putut, toate defectiunile pe care le semnalam erau "rezolvate", apoi masina a iesit din garantie, brusc caseta de directie trebuia schimbata, amortizoarele spate erau duse, timoneria a picat, electromotoru' la fel, pompa de motorina se dezamorsa...ce sa mai zic MASINA NOUA cu garantie...

Am vandut Citroen-ul si mi-am luat un E46 coupe ,a costat jumatate din cat a costat C3-ul si se pare ca la masina asta totul e OK, desi are 11 ani si cine stie cati km. Intretinerea e mult mai ieftina decat la Citroen pt. ca acum nu mai sunt indolent, acum imi pasa de masina, acum imi place masina si am aflat ca exista si alte posibilitati de a-ti repara masina nu doar la "reprezentanta". Pe langa economie, acestea sunt motivele pentru care am ales varianta 3.
Sau poti oricand sa nu alegi Citroen C3 si nu mai ai probleme
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -