Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina a-ti alege si cum a-ti dori sa o achitati?
Noua in rate sa nu mai surubaresc nimic la ea 33 17.93%
Mai noua de 3-4 ani tot in rate sa mai schimb consumabilele 39 21.20%
Mai veche dar nu foarte veche cu banul jos si in timp mai surubaresc 94 51.09%
Oricat de veche si-n orice stare, cu banul jos si sa o restaurez 18 9.78%
Voters: 184. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-11, 10:18   #1
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxim)

Sunt foarte curios ce ar prefera lumea dupa ce am vazut cum sta treaba si cu masinile vechi, si cu cele noi de cativa ani buni. Treaba e ca, am observat cu totii cred, ca masinile astea mai noi sunt din ce in ce mai sensibile si cu bug-uri incet dar sigur tot mai mari, si nunumai, dar care apar la un nr de km net inferior la cele de cateva generatii mai vechi.
Astfel va intreb ce a-ti prefera: o plasticata cosmetizata d-asta mai noua cu multa electronica pe ea, de multe ori mai grea decat una veche cica pt siguranta si tinuta de drum, sau una mai veche, mai clasica, mai simpla, cu performante tehnice diferite(consum ceva mai mare, dar si putere si robustete) chiar daca nu-n design mai vechi si normal ca nu atat de lucioasa si impecabila datorita trecerii timpului si folosintei?
Si in plus cum a-ti prefera sa o platiti: in rate sau cu banul jos?
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 10:25   #2
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Si in plus cum a-ti prefera sa o platiti: in rate sau cu banul jos?
Intrebarea asta face toti banii!

Eu unul mi-as face credit pe 30ani..
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 10:46   #3
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Eu sunt adeptul masiniilor vechi ! Decat sa dau 10 mii pe un duster mai bine dau 10 mii pe ceva SH si de calitate net superioara!
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 10:49   #4
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by tzunny View Post
Intrebarea asta face toti banii!

Eu unul mi-as face credit pe 30ani..
Domnu ignorant cu masini de plastic vad ca nu ai votat nimic, daca intrii numai sa bagi de seama ca n-ai altceva de lucru, lasa-ne, ca nu avem nevoie de balivernele tale!
Da, poate unul care mai e si mai pesimist si crede prea mult si in sfarsitul lumii ca vine tot mai repede alege un credit pe 30 de ani cu rata de 30E pe luna decat sa dea numai 50% din suma care s-ar strange in anii astia si anume 5-6 mii E jos, mai ales pt cineva care castiga un 500E pe luna cei 30E nu s-ar vedea deloc dar mai ales daca nu-i are cei 5-6 mii inseamna foarte mult!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 10:57   #5
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Eu sunt adeptul masiniilor vechi ! Decat sa dau 10 mii pe un duster mai bine dau 10 mii pe ceva SH si de calitate net superioara!
Asta e si ideea topicului, numai ca unii fara experienta nu pricep, ca masina noua are si ea nevoie de servisare dupa cateva mii km, iar cea de calitate superioara are si ea nevoie, dar fiind putin mai veche e mai ieftina servisarea, iar la una si mai veche chiar daca ai de facut o data mai multe operatiuni pe ea costurile sunt surprinzator de mici, si obtii o masina f buna cu costuri foarte reduse. Eu de ex mi-am facut un E36 in stare tehnica impecabila cu maxim 300E(am calculat 9 mil plus munca mea de 3-4 zile) si masina avea unele bug-uri mari cand am luat-o!
Ca sa nu mai vb ca de banii la masina noua iei 5 masini premium second mai vechi din care cu una tot poti merge oricand si daca se strica o dai la dezmembrat si cand vinzi ultima tot cred ca iesi mai bine asa.

Last edited by Gixer; 25-05-11 at 11:04.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 11:04   #6
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Mai veche...ca daca se strica asta noua mai faci un imprumut ca sa o repari ( daca ai luat-o cu credit)
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 11:09   #7
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Mai veche...ca daca se strica asta noua mai faci un imprumut ca sa o repari ( daca ai luat-o cu credit)
Da, asta e ideea, si intentionat nu am pus in pool optiunea "noua cu banu' jos", pt ca topicul nu se adreseaza celor care au vandut teren de 100miiE si-si iau logan nou sau celor de genu la Tiriac, Catarama, Casuneanu sau Becali pt care orice masina noua o pot lua cu banu jos si-n varianta full-extra
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 11:21   #8
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Domnu ignorant cu masini de plastic vad ca nu ai votat nimic, daca intrii numai sa bagi de seama ca n-ai altceva de lucru, lasa-ne, ca nu avem nevoie de balivernele tale!
Da, poate unul care mai e si mai pesimist si crede prea mult si in sfarsitul lumii ca vine tot mai repede alege un credit pe 30 de ani cu rata de 30E pe luna decat sa dea numai 50% din suma care s-ar strange in anii astia si anume 5-6 mii E jos, mai ales pt cineva care castiga un 500E pe luna cei 30E nu s-ar vedea deloc dar mai ales daca nu-i are cei 5-6 mii inseamna foarte mult!
Nu ai inteles ce am vrut sa spun.
1. Eu m-am legat de faptul ca ai pus intrebarea ca si cum cineva ar avea bani, dar ar putea alege sa isi faca credit. Nu cred ca exista asa ceva. La faza cu pesimistul cred ca bati campii la greu.
2. Faza cu 30ani era o gluma. Nu as face asa ceva.
3. Nu am inteles faza cu "masina de plastic".
4. Am votat.
__________________

2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 11:36   #9
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

eu zic ca, anul de fabricatie nu iti tine de cald
sa luam de exemplu un e39 prefacelift
optiuni - 6 airbaguri
dublu climatronic
abs/asc/dsc/obc
casetofon cu magazie de cd-uri
tapiterie de piele cu incalzire in scaune
4 geamuri electrice
pret de achizitie undeva la 4000 de euro
schimbat suspensie si articulatii 1000 de euro
schimburi de ulei si consumabile 150 de euro
durata tuturor operatiunilor de inlocuire a pieselor maxim 3 zile
cost total 5150 de euro

dacia logan nou
optiuni - 1 airbag
abs
pret de achizitie 6500 de euro

voi ce ati alege?
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 12:49   #10
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

am votat masina mai veche da nu foarte veche la care mai surubaresc in timp

vad in ultima vreme tot felu de conceptii care mai de care mai tampite.de ex : masina din 2005-2006 e deja veche si buna de aruncat.trebuie ceva nou neaparat 2009-2010.si aud asta de la "romanu de rand" care abia daca castiga 300euro/luna.e aberant , nu schimbi un capat de bara si un injector care faci figuri la o masina din 2005 da tu visezi la masini din 2020...

revenind la subiect.toata lumea ar prefera o masina noua , luata din reprezentanta la care sa ai strictu necesar de dotari.partea mai proasta e ca romanu nu prea are putere financiara si trebuie sa se gandeasca de 10 ori si sa faca enspee mii de calcule inainte sa vada ce-si poate permite.

+ ca si idee : e mai convenabil(in cazu in care n-ai asemenea lichiditati) sa faci un credit de nevoi personale si sa cumperi o masina cu banu jos decat un leasing , la care daca dai chix pe parcurs si nu mai poti plati te trezesti ca platesti juma de masina si vin dupa aia si ti-o iau , si ai ramas si fara bani si fara masina.asa , la un credit de nevoi personale la care nu girezi cu nimic daca nu mai poti plati n-are ce sa-ti faca si macar ramai cu masina.

ca fapt divers de ce as da 10000euro pe un logan nou cand de banii aia(chiar mai putin) pot luat un 3-ar , un A4 , un Golf , un passat de prin 2002-2004.chiar si un Opel Astra H din 2005 care a ajuns sa se vanda cu ~5k si ceva , e o varianta foarte convenabila.iar atata timp cat mergi frumos la tester cu ea inainte s-o cumperi si iti iese procentaju foarte bun la masina nu vad unde e problema.daca tot dam niste bani de ce sa nu alegem ceva cu un raport pret/calitate/comfort/performanta cat mai bun?

Last edited by Tzzantaru; 25-05-11 at 12:53.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 21:54   #11
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by tzunny View Post
Nu ai inteles ce am vrut sa spun.
1. Eu m-am legat de faptul ca ai pus intrebarea ca si cum cineva ar avea bani, dar ar putea alege sa isi faca credit. Nu cred ca exista asa ceva. La faza cu pesimistul cred ca bati campii la greu.
2. Faza cu 30ani era o gluma. Nu as face asa ceva.
3. Nu am inteles faza cu "masina de plastic".
4. Am votat.
N-a fost asta faza, faza a fost ca din postul respectiv am inteles ca ai fi unu care daca ii areti un Veyron care ai full casco la tot, inclusiv garantie pe viata, ar avea un sistem prin care sa consume numai 7% in medie, e inscris pe un veteran de razboi, si cineva ti l-ar da cu 1000E, tu ai baga de vina ca are o zgarietura mica pe aripa fata si pe spoiler, adica ai facut un post fix pe sistemul plictisitului care urmareste topicuri noi, si cauta numai sa bage de vina chiar pt unele chestii banale, fara sa aprecieze partile bune!
Ps: la faza cu pesimistul gresesti maxim, pt ca nu bat campii de loc, eu chiar am un vecin care vede in fiecare zi care urmeaza un posibil sfarsit al lumii si are credite la greu si tocmai de aceea cum are voie isi mai face pt tot felul de prostii....intr-adevar e un pic mai mult dus cu capul.

Legat de topic, eu am votat varianta 3 si anume una putin mai veche la care sa mai surubaresc, si sa mai schimb una-alta, pt ca am observat ca acesta e deocamdata cel mai bun mod de a-ti face o masina buna cu costuri minime!
LE: Tin sa mentionez ca, masina noua in rate inseamna masina noua pana in 20miiE la banu jos(deci un 30-32mii in total) deci nu o masina din clasa premium.

Last edited by Gixer; 25-05-11 at 21:57.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 22:02   #12
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
eu zic ca, anul de fabricatie nu iti tine de cald
sa luam de exemplu un e39 prefacelift
optiuni - 6 airbaguri
dublu climatronic
abs/asc/dsc/obc
casetofon cu magazie de cd-uri
tapiterie de piele cu incalzire in scaune
4 geamuri electrice
pret de achizitie undeva la 4000 de euro
schimbat suspensie si articulatii 1000 de euro
schimburi de ulei si consumabile 150 de euro
durata tuturor operatiunilor de inlocuire a pieselor maxim 3 zile
cost total 5150 de euro

dacia logan nou
optiuni - 1 airbag
abs
pret de achizitie 6500 de euro

voi ce ati alege?
Eu clar E39-le pt ca e un model destul de reusit, dar totodata tin sa precizez ca nu as alege succesorul, un E60 chiar in aceeasi stare cu 5 ani mai nou si LA ACEEASI BANI(asta daca ar trebui sa-l tin cativa ani), pt ca e un model cam nereusit cu multe bug-uri si intretinere incomparabil mult mai scumpa.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 03:33   #13
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Cu 4000 de euro cred ca iei un e39 destul de carjit, dar ca sa fiu ontopic, si eu prefer masinile second hand platite cash, le prefer pe cele concepute pre 2000 in general, cu exceptia unui C klass, mi-as lua un w203 oricand.

Motivul principal este ca nu am bani de masini noi la care si eu am observat ca s-a cam dus calitatea in detrimentul gadgeturilor. Pana si firmele mari constructoare, VAG si Benz au recunoscut ca nu mai au fiabilitatea generatiilor vechi si ca incearca sa ridice standardele, dar cat timp au o gramada de componente facute prin China sau Romania, mai avem de asteptat.

Dar hai sa nu mancam rahat, sunt mult mai sigure masinile de generatie noua in caz de accident si mai idiot proof prin sistemele de siguranta active si pasive.

Daca as avea bani sa imi cumpar un Benz 2009-2010 si sa il intretin(intretinerea la masinile noi costa triplu fata de cele vechi) fara sa imi sacrific modul de viata si sa imi mananc din cur practic, normal ca mi-as lua un model nou, mi se pare un vis cum arata w204.

Dar intre a cumpara un Opel mai 2007 asa 2008 si un E 39 de ex, la aceiasi bani, nu exista nici o comparatie si nici o umbra de indoiala. Cu mentiunea ca esti cam obligat sa inscrii bimmerul in Bulgaria, unii nu nu se pot impaca cu chestia asta si prefera masini noi de capacitate mica pe care sa si le poata inscrie in romanistan.

Am observat ca exista conceptia asta, domne imi iau o masina veche si am de surubarit la ea. Cum nu se poate mai fals, cu mentiunea ca o masina veche intretinuta nu costa 3 lei, vezi cazul cu e39 de mai sus. Poti sa iti iei o masina de 15 16 ani, impecabila la propriu, si tebnic si estetic, varf de gama la vremea ei cu dotari pe care nu le au masini noi "medii" de azi, dar nu cu bani de seminte. Si masina care sa nu iti faca nici o problema cateva zeci de mii de km, dar repet, uitati de cliseul "pisicuta pe bulgaria de 1500 de euro", o pisicuta ca lumea in mintile ei costa in Germania 3-4000 de euro, nu 1000. Din cauza carjelor, in general cumparate direct din .bg s-a creat impresia ca masinile vechi sunt de ***.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 26-05-11 at 03:38.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 10:53   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Cu 4000 de euro cred ca iei un e39 destul de carjit, dar ca sa fiu ontopic, si eu prefer masinile second hand platite cash, le prefer pe cele concepute pre 2000 in general, cu exceptia unui C klass, mi-as lua un w203 oricand.

Motivul principal este ca nu am bani de masini noi la care si eu am observat ca s-a cam dus calitatea in detrimentul gadgeturilor. Pana si firmele mari constructoare, VAG si Benz au recunoscut ca nu mai au fiabilitatea generatiilor vechi si ca incearca sa ridice standardele, dar cat timp au o gramada de componente facute prin China sau Romania, mai avem de asteptat.

Dar hai sa nu mancam rahat, sunt mult mai sigure masinile de generatie noua in caz de accident si mai idiot proof prin sistemele de siguranta active si pasive.

Daca as avea bani sa imi cumpar un Benz 2009-2010 si sa il intretin(intretinerea la masinile noi costa triplu fata de cele vechi) fara sa imi sacrific modul de viata si sa imi mananc din cur practic, normal ca mi-as lua un model nou, mi se pare un vis cum arata w204.

Dar intre a cumpara un Opel mai 2007 asa 2008 si un E 39 de ex, la aceiasi bani, nu exista nici o comparatie si nici o umbra de indoiala. Cu mentiunea ca esti cam obligat sa inscrii bimmerul in Bulgaria, unii nu nu se pot impaca cu chestia asta si prefera masini noi de capacitate mica pe care sa si le poata inscrie in romanistan.

Am observat ca exista conceptia asta, domne imi iau o masina veche si am de surubarit la ea. Cum nu se poate mai fals, cu mentiunea ca o masina veche intretinuta nu costa 3 lei, vezi cazul cu e39 de mai sus. Poti sa iti iei o masina de 15 16 ani, impecabila la propriu, si tebnic si estetic, varf de gama la vremea ei cu dotari pe care nu le au masini noi "medii" de azi, dar nu cu bani de seminte. Si masina care sa nu iti faca nici o problema cateva zeci de mii de km, dar repet, uitati de cliseul "pisicuta pe bulgaria de 1500 de euro", o pisicuta ca lumea in mintile ei costa in Germania 3-4000 de euro, nu 1000. Din cauza carjelor, in general cumparate direct din .bg s-a creat impresia ca masinile vechi sunt de ***.
Eu nu stiu de unde ai tu conceptia de intretinere scumpa la o masina noua. Eu am w203 si nu am deloc intretinerea mai ieftina decat la un E90, E60, etc.

Cine este bou si nu iese din reprezentanta este treaba lui, reviziile se pot face cu consumabilele clientului si la reprezentanta, se plateste doar manopera, garantia ramane in vigoare deci cheltuiala nu este mare. Cat despre fiabilitate nici w203 nu sta prea bine, w211 sta chiar rau, etc.

Depinde foarte mult si de masina, Mercedes se stie ca a avut probleme mai mici sau mai mari (in functie de model) cu fiabilitatea de prin 1998 incoace, acum se pare ca si-au revenit.
BMW-ul ma surprinde cu E90, care este etalon din punctul meu de vedere, si am prieteni cu E60 care nu au avut cheltuieli mari in ~80k de km (de la 60k la 140k - unul din ei).
De Audi nu vreau sa discut ca au fost slabi rau pana de curand.

Vorbind de alte marci, este cu dus si intors, Toyota nu au un service scump, Honda sunt cam scumpi si stau mai slab pe aftermarket, .....

Sunt foarte multe variabile.

Eu prefer un leasing pe un sh de 2-4 ani, iar cand nu sunt bani un cash pe un sh mai vechi.

O zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 11:29   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina second vs masina noua, sau masina mai veche vs masina mai noua(3-4ani maxi

Mie mi se pare chiar OK faza cu creditul pe 30 de ani. Daca mi-ar iesi undeva la 20-30 de euro pe luna, de ce nu?

Si ca sa-mi justific alegerea, mi-as cumpara o masina second pentru ca nu ma atrage niciun model nou, exceptand Camaro, 9-5, Giulietta, Volvo S60 si E-klasse, pe care oricum nu mi le permit.
Parca nu se mai fac masini frumoase de-o vreme.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -