Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Tu cum gandesti?
Ii tai fata cu tupeu!tre sa opreasca fraierul! 87 18.63%
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate! 380 81.37%
Voters: 467. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-11, 04:43   #136
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Acu vreo 3 saptamani intr-o intersectie din Iasi: 1 bucata Q7 si una bucata X5 opriti chiar in mijlocul intersectiei,stateau la taclale.....si a durat vreo cateva minute pana sa elibereze...dar nu i-au deranjat deloc claxoanele...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 06:57   #137
Strainger

Stage 5
 
Strainger's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,492
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!
Masina ca masina ca se mai repara, dar viata nu se mai repara!
Doamne doamne ti a dat viata fara sa o fi cerut si ti o ia fara sa fi intrebat, asa ca viata are prioritate fraieru se grabeste la propia inmormantare!
__________________
Strainger is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 14:54   #138
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

eu am cea mai tare rezolvare pentru asta:

nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil...

dar...īn afara facultății... mai devreme de 10 seara cānd nu mai e trafic...rar ies cu mașina mai departe de magazin...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:17   #139
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil...
Ce ne facem toti ceilalti care noaptea dormim ?
Dar daca am terminat facultatea ?
N-ai cum sa-i eviti, cine circula cu masina, inevitabil se ,,loveste" zilnic de cel putin un narod...
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:55   #140
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Il las sa treaca pe "grabit". Viata mea are prioritate!
Cred ca e cea mai buna solutie.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 20:32   #141
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
eu am cea mai tare rezolvare pentru asta:

nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil...

dar...īn afara facultății... mai devreme de 10 seara cānd nu mai e trafic...rar ies cu mașina mai departe de magazin...
Si eu fac aprox ca tine, si cam toti ar trebui sa facem asa(vezi semnatura) astfel in oras in aglomeratie "rad" si de pietoni si de masini pe sfanta bicicleta, mergend pe trotuar(pistele din Cj-N pe langa faptul ca mai mereu sunt parcari nici nu insumeaza mai mult de 5km toate legate).Daca astia care nu suntem obligati ca sa mergem ziua in amiaz prin centru cu masina, am si face o mare economie de bani, facem si sport si mai si eliberam traficul pt cei care nu prea pot altfel sau chiar tre sa mearga cu masina prin oras.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 21:20   #142
Tazmaniak

Stage 5
 
Tazmaniak's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 870
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Daca "te pui" cu fiecare idiot pe care il intalnesti,logica zice ca nu vei ajunge prea departe...deci tot logica spune ca cea de a doua varianta a poll-ului este cea ok..
__________________
Tazmaniak is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 01:58   #143
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Ar fi misto daca si politia si-ar face datoria cu tarusii din trafic, in loc sa stea la plesneala la treceri de pietoni/boschete cu radaru'. Dar nu se poate, asa e la romanistan, nu exista preventie, nu exista educatie(nici rutiera nici de alt fel), nu exista bun simt. O tara de mitocani si parveniti, oamenii normali se pierd in marea de cocalarism.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 21:56   #144
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

cei mai handicapati mi se par cei cu jepane care vad lumea mai de sus. mai au si muzica de camera "lolo lolo..." si conduc prost si tare.
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 01:03   #145
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ar fi misto daca si politia si-ar face datoria cu tarusii din trafic, in loc sa stea la plesneala la treceri de pietoni/boschete cu radaru'. Dar nu se poate, asa e la romanistan, nu exista preventie, nu exista educatie(nici rutiera nici de alt fel), nu exista bun simt. O tara de mitocani si parveniti, oamenii normali se pierd in marea de cocalarism.
Nu ai drumuri pentru ca nu ai conducatori care sa anticipeze mai mult decat o poate face un peste de acvariu, iar acei conducatori numesc sefi la Militie oameni asemeni lor, nu o sa ai cum sa faci un sistem de prevenire util si suficient de masiv ca sa fie si eficient cu maimute in loc de oameni pe post de factori de decizie...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 18:52   #146
TibyAlex

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 7
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Am observat ca din ce in ce mai multi soferi nu mai semnalizeaza nici macar in intersectii, dar mai ales in sensuri giratorii... trist, dar adevarat. Voi ce parere aveti?
TibyAlex is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 09:08   #147
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Ieri in minunatul trafic, mergeam dupa un baiat cu un Seat argintiu, lasat jos, cu jante pe 19(cu gume de iarna pe ele), spoilere clean joase, ce sa mai, masina cu care sa nu faci iarna in Romania.
Pentru ca deszapezirile in orase sunt o gluma proasta, stim cu totii, se formeaza pe unele strazi mai mici o singura banda de mers, pe mijloc, si se trece alternativ, la bunul simt, la mica intelegere.
El in fata, eu dupa el, din fata apare domnu' de 45 de ani cu Q7. Seatul opreste, eu opresc. Q7 vine. Seatul da inapoi, la fel si eu, ies intre masini sa las Q7. Seatul da inapoi, URCA PE LATERAL pe ditamai muntele de zapada, pune masina la 45 de grade oblic pe zapada, ala cu Q7 NU TRECE SI NU URCA 1 CM PE SANTUL DE ZAPADA. Se opreste si-i face semn Seatului sa se dea frate!!!!
Cat de ipotent sa fii sa nu urci ditamai dihania 20 de cm in lateral si sa-l obligi pe ala sa faca 30 de manevre ca sa-ti lase tie drumul perfect liber?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 10:31   #148
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ieri in minunatul trafic, mergeam dupa un baiat cu un Seat argintiu, lasat jos, cu jante pe 19(cu gume de iarna pe ele), spoilere clean joase, ce sa mai, masina cu care sa nu faci iarna in Romania.
Pentru ca deszapezirile in orase sunt o gluma proasta, stim cu totii, se formeaza pe unele strazi mai mici o singura banda de mers, pe mijloc, si se trece alternativ, la bunul simt, la mica intelegere.
El in fata, eu dupa el, din fata apare domnu' de 45 de ani cu Q7. Seatul opreste, eu opresc. Q7 vine. Seatul da inapoi, la fel si eu, ies intre masini sa las Q7. Seatul da inapoi, URCA PE LATERAL pe ditamai muntele de zapada, pune masina la 45 de grade oblic pe zapada, ala cu Q7 NU TRECE SI NU URCA 1 CM PE SANTUL DE ZAPADA. Se opreste si-i face semn Seatului sa se dea frate!!!!
Cat de ipotent sa fii sa nu urci ditamai dihania 20 de cm in lateral si sa-l obligi pe ala sa faca 30 de manevre ca sa-ti lase tie drumul perfect liber?
Nu te-ai prins inca de faptul ca 99% din soferii de Q7 sunt gunoaiele care si-au furat masina asta practic.....n-a dat el peste mine, ca opream in mijlocu drumului si stateam si numa sa se deie jos la mine sau sa intre in mine ca povestea el cu pretenu meu domnu' levi care nu stie romaneste ca e ungur .....da scoate dantura cat ai zice peshte
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 10:21   #149
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Nu sunt ipocrit......de aceea zic adevarul....

-recunosc...nu acord prioritate la pietoni....nu tot timpul..
-merg peste limita in oras.....tot timpul
-violentez ceilalti participanti la trafic cu diferite manevre bruste sau riscante
-injur..arat semne obscene..uneori deschid si geamul sa se auda ..
-daca nu mi se acorda prioritate...piciorul in gaz blana si futui masa..
-provoc taximetristi la bataie de strada.....
-nu fac loc celor cu masini mai scumpe....
-daca tipa cineva la mine sau ma injura...ma dau jos si il iau la omor
-daca sunt claxonat violent din spate...franez brusc....si astept pana se da jos....sa il iau la omor
-pietonii care traverseaza neregulamentar...ii claxonez violent...ii injur...si daca gesticuleaza...opresc si il iau la omor.


+acord prioritate maxima motociclistilor....le fac loc...si ii protejez cum pot....restul...sa se duca la naiba

Pe scurt....sunt un tzaran autentic...un neam prost......dar.....nu din vina mea...e din vina celorlalti care m-au determinat sa fiu asa,aplicandu-mi aceleasi puncte enumerate mai sus.

Dupa 4 luni de condus daily in Germania....am pierdut aceste apucaturi....care au reaparut in 5 minute de trafic bucurestean.

Deci....eu de ce as fi baiat de treaba cand ma intalnesc cu toti m\uistii in trafic.....
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!

Last edited by mikafly; 18-02-12 at 10:26.
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 13:30   #150
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by mikafly View Post
Nu sunt ipocrit......de aceea zic adevarul....

-recunosc...nu acord prioritate la pietoni....nu tot timpul..
-merg peste limita in oras.....tot timpul
-violentez ceilalti participanti la trafic cu diferite manevre bruste sau riscante
-injur..arat semne obscene..uneori deschid si geamul sa se auda ..
-daca nu mi se acorda prioritate...piciorul in gaz blana si futui masa..
-provoc taximetristi la bataie de strada.....
-nu fac loc celor cu masini mai scumpe....
-daca tipa cineva la mine sau ma injura...ma dau jos si il iau la omor
-daca sunt claxonat violent din spate...franez brusc....si astept pana se da jos....sa il iau la omor
-pietonii care traverseaza neregulamentar...ii claxonez violent...ii injur...si daca gesticuleaza...opresc si il iau la omor.


+acord prioritate maxima motociclistilor....le fac loc...si ii protejez cum pot....restul...sa se duca la naiba

Pe scurt....sunt un tzaran autentic...un neam prost......dar.....nu din vina mea...e din vina celorlalti care m-au determinat sa fiu asa,aplicandu-mi aceleasi puncte enumerate mai sus.

Dupa 4 luni de condus daily in Germania....am pierdut aceste apucaturi....care au reaparut in 5 minute de trafic bucurestean.

Deci....eu de ce as fi baiat de treaba cand ma intalnesc cu toti m\uistii in trafic.....
Corect, dar la ei cum e, pe langa ca iti iei permisul mai greu(o matusa care s-a mutat acolo abea si l-a luat dupa ce avea de romania de 15 ani plus acolo a mai condus 1 an si ceva) o chestie ce ar trebui sa fie implementata si aici, plus o reexaminare practica pe langa cea teoretica care am inteles ca este acuma in caz ca provoci un accident de circulatie cu prejudiciu major din culpa, plus la al 2-lea intr-un timp mai scurt de 5 ani sa se tripleze perioada de suspendare a permisului.
Faza cu traficul de Buc imi aminteste de o faza petrecuta in toamna cand trebuia sa merg pana la Oradea(pe care nu am mai luat-o pana la urma) cu un taximetrist bucurestean(d-ala tipic la cate figuri avea in cap, d-ala de il injurati voi la fiecare km) dupa o masina
si el fiind obosit pana acolo, la dus am condus eu el fiind obosit de la drumul pana la Cj, si tot imi explica vazand ca io in oras eram mai loshom cum zicem noi p-aci(bine nici masina nu era a mea si era si un logan 1.6 16v pe gaz deci bricheta) chiar si cunoscand zona, da el tot ca merg prea prudent, si ca asa nu o sa ajungem la oradea azi, si el inapoi in buc mai repede de maine, io i-am zis ca mai bine poimaine sa ajungem in Cj decat deloc, da el tot facea fitze si i-am zis ca daca vrea sa treaca el inapoi la volan, da era obosit din toate pdv, si in plus voia sa doarma, da ma tot cicalea, si cand am iesit din oras asa m-a enervat ca nu am mai lasat pana in Oradea loganul sub 80 pe unde puteam, ca am facut cei 190km in 2h si un sfert, da nici el nu prea o apucat ca sa se odihneasca ca asa l-am speriat de 2-3 ori pe curbele de la Piatra-Craiului facand de multe ori sa suiere rotile in curbe de am si dejantat o guma ca in Oradea era aproape desumflata, acolo chiar era impresionat si speriat totodata si o recunoscut ca am piciorul mai greu decat el, dar inapoi o condus el si am vazut ca desi nu era pe dinafara mai avea nevoie de ceva experienta, mai ales ca la iesire din huedin era sa il pupe pe unu ca mergea prea aproape de cel din fatza(tipic din cate am vazut pt taxisti).
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -