Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-12, 09:12   #16
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Am un vecin lucreaza la CFR, a pus in logan cea mai penala motorina din rezervorul de locomotiva. Si ii merge bine De curand au inchis linia ferata pe motiv de furt de combustibil si neeficienta Toti au diesel inclusiv solenze 1.9D



cine naiba stie...in curand o sa iasa loganul turbo 0.9 si 1.2T sa vezi atunci distractie si comparatii, 1.6 8v o sa fie caleasca pe langa 1.2T
De unde stii tu ca in locomotiva se baga motorina penala?
1.2T va fi mai rapida si decat 1.6 16v iar 0.9 va fi peste 1.6 8v
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 14:28   #17
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Un 0.9 turbo de ~100 de cai ar fi senzatie pe o caroserie gen matiz, cu conditia necesara si suficienta sa fie la fel de grea masina ca un matiz, adia vreo 800 de kg. Daca pui motorasul ala pe 1.2 tone, deja nu mai faci nimic, o sa ai consum de 11-12 urban, te pisi pe el. Nu mai zic de intrebarile MARI legate de fiabilitate la un turbo benzina made in france sau de pret.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 14:59   #18
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Un 0.9 turbo de ~100 de cai ar fi senzatie pe o caroserie gen matiz, cu conditia necesara si suficienta sa fie la fel de grea masina ca un matiz, adia vreo 800 de kg. Daca pui motorasul ala pe 1.2 tone, deja nu mai faci nimic, o sa ai consum de 11-12 urban, te pisi pe el. Nu mai zic de intrebarile MARI legate de fiabilitate la un turbo benzina made in france sau de pret.
Suntem in 1900 toamna sa consume 11-12 urban? )

Pe 900 kg consuma 6 real in oras, daca mai pui 4 persoane in masina consuma 11? )

Nici macar nu conteaza cilindreea ci mai mult puterea si masini de ~100 CP si ~1200 kg exista si consuma 8.5% in oras real si sunt mai mari si aspirate, un turbo mai mic va consuma si mai putin.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 13:31   #19
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Un 0.9 turbo de ~100 de cai ar fi senzatie pe o caroserie gen matiz, cu conditia necesara si suficienta sa fie la fel de grea masina ca un matiz, adia vreo 800 de kg. Daca pui motorasul ala pe 1.2 tone, deja nu mai faci nimic, o sa ai consum de 11-12 urban, te pisi pe el. Nu mai zic de intrebarile MARI legate de fiabilitate la un turbo benzina made in france sau de pret.
Tot la motoare de motociclete se ajunge pana la urma vadca .....atata ca, avand turbo o s aiba cuplu mai mare in ture mici, dar cilindreea e hilar de mica :P

Consumul nu va fi fantastic mai mica decat la un 2.0 aspirat....consumul e dat in general de puterea unui motor, si mai mult de puterea medie folosita, astfel pe cand cu un 2.0i mergi in medie la 2500rpm pt o putere medie necesara in general de 60Cp, pt aceeasi putere dintr-un 1.6 iti trebuie cam 3300rpm, iar pt un 1.2T, cam 3500ture si 1.2 bari la admisie
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:11   #20
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
De unde stii tu ca in locomotiva se baga motorina penala?
Penala nu e in sensul de murdara, dar din cate am auzit ar fi echivalentul unui nonEuro, deci oricum o motorina cum era odata, f grasa, cu multa parafina, sulf.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:34   #21
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Tot la motoare de motociclete se ajunge pana la urma vadca .....atata ca, avand turbo o s aiba cuplu mai mare in ture mici, dar cilindreea e hilar de mica :P

Consumul nu va fi fantastic mai mica decat la un 2.0 aspirat....consumul e dat in general de puterea unui motor, si mai mult de puterea medie folosita, astfel pe cand cu un 2.0i mergi in medie la 2500rpm pt o putere medie necesara in general de 60Cp, pt aceeasi putere dintr-un 1.6 iti trebuie cam 3300rpm, iar pt un 1.2T, cam 3500ture si 1.2 bari la admisie
Nu-ti trebuie putere, iti trebuie cuplu, iar la motoarele noi turbo s-a ajuns la cuplu maxim (sau 80% din cuplu maxim) DE LA 1200-1500 rpm, deci mult superior motoarelor aspirate.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:58   #22
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu-ti trebuie putere, iti trebuie cuplu, iar la motoarele noi turbo s-a ajuns la cuplu maxim (sau 80% din cuplu maxim) DE LA 1200-1500 rpm, deci mult superior motoarelor aspirate.
Nu ma asteptam de la tine sa diferentiezi puterea de cuplu, pt ca ele sunt interdependente: P[kw]=C[Nm]*T[rpm](/7020 ca sa dea si numeric) astfel e vb de putere cat mai mare la ture cat mai mici, pt ca normal ca ai nevoie de cuplu cat mai mare, si anume de o presiune de destindere a gazelor cat mai mare, ceea ce la aceeasi turatie se poate face doar din cresterea presiunii din cilindru la sfarsitul admisiei, asta putandu-se face numai prin supraalimentare(1.2-1.5 sau chiar 2 bari in loc de 0.9 cat are un aspirat normal)....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 18:37   #23
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Nu ma asteptam de la tine sa diferentiezi puterea de cuplu, pt ca ele sunt interdependente: P[kw]=C[Nm]*T[rpm](/7020 ca sa dea si numeric) astfel e vb de putere cat mai mare la ture cat mai mici, pt ca normal ca ai nevoie de cuplu cat mai mare, si anume de o presiune de destindere a gazelor cat mai mare, ceea ce la aceeasi turatie se poate face doar din cresterea presiunii din cilindru la sfarsitul admisiei, asta putandu-se face numai prin supraalimentare(1.2-1.5 sau chiar 2 bari in loc de 0.9 cat are un aspirat normal)....
Eu zic sa te gandesti mai bine. Absolut nici un producator nu se lauda cu puterea la turatie mica, se lauda cu cuplul motorului. Forta care vine din biela da cuplul, puterea crescand prin marirea ciclurilor facute de biele/pistoane. La turatie mica conteaza cuplul, la turatie mare, puterea. La sfarsitul admisiei la un motor aspirat presiunea nu are cum sa fie 0.9, este ~ 0, pentru ca admisia la aspirat se face prin aerul care-l trage pistonul, nu-l impinge nimeni, deci nu are cum sa aibe presiune la terminarea admisiei, ba chiar este putin sub 0 din cauza aerului putin obstructionat de traseu si filtru.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 09:36   #24
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu zic sa te gandesti mai bine. Absolut nici un producator nu se lauda cu puterea la turatie mica, se lauda cu cuplul motorului. Forta care vine din biela da cuplul, puterea crescand prin marirea ciclurilor facute de biele/pistoane. La turatie mica conteaza cuplul, la turatie mare, puterea. La sfarsitul admisiei la un motor aspirat presiunea nu are cum sa fie 0.9, este ~ 0, pentru ca admisia la aspirat se face prin aerul care-l trage pistonul, nu-l impinge nimeni, deci nu are cum sa aibe presiune la terminarea admisiei, ba chiar este putin sub 0 din cauza aerului putin obstructionat de traseu si filtru.
Faptul ca publicul e crescut in cultul cuplului nu-l face adevarat, in orice situatie conteaza puterea sau daca vrei sa zici forta care propulseaza masina, dar inmultita cu viteza tot putere este.

Gixer zice de presiune aboluta, in fizica asta se foloseste, si aia e atinsa doar la WOT, la turatii nu prea mari.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 11:21   #25
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Faptul ca publicul e crescut in cultul cuplului nu-l face adevarat, in orice situatie conteaza puterea sau daca vrei sa zici forta care propulseaza masina, dar inmultita cu viteza tot putere este.

Gixer zice de presiune aboluta, in fizica asta se foloseste, si aia e atinsa doar la WOT, la turatii nu prea mari.
Nu intelegi nici tu deloc. Puterea este data si de turatie. Deci cand fortezi o masina poti sai ai un cuplu mai mic si o turatie mai mare (cum au facut japonezii), dar cand vorbesti de o turatie fixa (de exemplu 1500 rpm) nu mai conteaza decat cuplul care in raport cu cele 1500 rpm ofera puterea. De-asta toti producatorii dau puterea maxima si turatia la care este atinsa si se lauda cu cuplul cat mai mare care se chinuie sa-l scoata la o turatie cat mai mica, acesta folosind foarte mult la mersul normal, nesportiv.

Eu degeaba am 172 CP la roata de la 7000 la 8300 rpm pentru ca la 2000 rpm am cuplu 140NM rezultand o putere masurata de doar 40 CP. Un motor de 150 CP care are un cuplu de 240 NM la 2000 de rpm are o putere de ~65 CP la aceeasi turatie si la 2000 de rpm face misto de mine, dar dupa ii rup capatana.

La o intrecere sportiva (liniuta) nu conteaza cuplul, conteaza puterea, pentru ca poti sa te folosesti de turatie, dar la mersul incet turatia este oricum mica deci puterea este data de cuplu.
Ca exemplu concret, Golf V GTI la 2000 rpm are 280 NM (deci cam 220 la roata) ajutat de turbina care baga presiune de la 1800 rpm si la turatia respectiva ma bate bine. La liniuta , eu pot sa profit de turatia superioara si il bat pentru ca obtin o putere echivalenta cu a lui si sunt avantajeat de greutate.

Gixer spune exact asa "cresterea presiunii din cilindru la sfarsitul admisiei". Aspiratul nu are presiune pozitiva in cilindru la sfasitul admisiei.

Deci asta este avantajul supraalimentarii, iti poate oferii cuplul mai mare la turatie mica, care automat se transorma in putere, doar ca este mult mai usor sa-ti ofere o valoare de cuplu la o turatie mica decat sa-ti prezinte o fisa de dyno sa studiezi cresterea puterii.
.

Last edited by GTR; 02-04-12 at 11:38.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 12:06   #26
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu zic sa te gandesti mai bine. Absolut nici un producator nu se lauda cu puterea la turatie mica, se lauda cu cuplul motorului. Forta care vine din biela da cuplul, puterea crescand prin marirea ciclurilor facute de biele/pistoane. La turatie mica conteaza cuplul, la turatie mare, puterea. La sfarsitul admisiei la un motor aspirat presiunea nu are cum sa fie 0.9, este ~ 0, pentru ca admisia la aspirat se face prin aerul care-l trage pistonul, nu-l impinge nimeni, deci nu are cum sa aibe presiune la terminarea admisiei, ba chiar este putin sub 0 din cauza aerului putin obstructionat de traseu si filtru.
Daca tu le inghiti rahaturile de marketing, treaba ta, eu sunt inginier auto, si chiar ma pish pe trendul fancy-trancy al lor de neprofesionisti, pt ca sincer, sunt mai profesionist la mecanica si fizica decat un sef de departament de marketing le la Bmw sa zicem, daramite de la Renault sau PSA.
CUM NAIBA POTI SPUNE CA LA TURE MICI CONTEAZA CUPLUL SI LA TURE MARI PUTEREA, NU AI INTELES NIMIC?! Nu prea le ai cu notiunile fizicii, e ca si cum ai spune ca la ture mici conteaza viteza unui motor iar la ture mari temperatura degajata )))

PE TOATA PLAJA DE TURATII CONTEAZA PUTEREA, DACA VRETI A INTELEGE, BINE, DACA NU O SA ABERATI IN CONTINUARE CU 'MARKETINGISME'
Deci sincer, cu urmatoarea afirmatie ti-ai dat cu cartea de fizica in cap si ai demonstrat ca HABAR NU AI DE FIZICA!!! UNDE AI VAZUT TU PRESIUNE NEGATIVA PRETENE, IN STAR-TRECK POATE )))) PANA SI IN VID PRESIUNEA E MINIM 0(ZERO) ......pffffff, nu are rost, m-ai dezamagit profund, credeam ca tu mai stii una-alta p-aci, da la fizica esti repetent....de aveai prof de fizica cum am avut eu, erai inca in clasa 9-a )))
Deci sincer, da un search pe unde vrei si cauta valoarea presiunii la sfarsitul admisiei la cel mai sufocat, vechi si junghi de motor ca sa zicem asa, si sa vezi ca totusi e peste 0.5bari !!!

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Faptul ca publicul e crescut in cultul cuplului nu-l face adevarat, in orice situatie conteaza puterea sau daca vrei sa zici forta care propulseaza masina, dar inmultita cu viteza tot putere este.

Gixer zice de presiune aboluta, in fizica asta se foloseste, si aia e atinsa doar la WOT, la turatii nu prea mari.
Clar, cultul cuplului o aprut o data cu commonrail-urile astea pacatoase cu turbo umflat, si turatie de inceput de redzone de 4500rpm. Totul e marketing, i-am si auzit, nu conteaza ca are numai 85cai, da are 200Nm, asa zicea de aia 200Nm de parca zicea de 200cai, pe cand fara turatie(cuplul fiind marime statica) energia dezvoltata de cuplul ala poate fi si 0 :P

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Eu degeaba am 172 CP la roata de la 7000 la 8300 rpm pentru ca la 2000 rpm am cuplu 140NM rezultand o putere masurata de doar 40 CP. Un motor de 150 CP care are un cuplu de 240 NM la 2000 de rpm are o putere de ~65 CP la aceeasi turatie si la 2000 de rpm face misto de mine, dar dupa ii rup capatana.
La o intrecere sportiva (liniuta) nu conteaza cuplul, conteaza puterea, pentru ca poti sa te folosesti de turatie, dar la mersul incet turatia este oricum mica deci puterea este data de cuplu.
Ca exemplu concret, Golf V GTI la 2000 rpm are 280 NM (deci cam 220 la roata) ajutat de turbina care baga presiune de la 1800 rpm si la turatia respectiva ma bate bine. La liniuta , eu pot sa profit de turatia superioara si il bat pentru ca obtin o putere echivalenta cu a lui si sunt avantajeat de greutate.

Deci asta este avantajul supraalimentarii, iti poate oferii cuplul mai mare la turatie mica, care automat se transorma in putere, doar ca este mult mai usor sa-ti ofere o valoare de cuplu la o turatie mica decat sa-ti prezinte o fisa de dyno sa studiezi cresterea puterii.
.
Ideal ar fi de vazut cum se comporta o masina electrica......motorul acesteia are cuplul maxim pe toata plaja de turatii, deci puterea e liniara, deci cat de maxim s-ar chinui producatorii, numai la valoarea unei masini elctrice pot ajunge :P Si vezi, ce am ingrosat cu bold, e fix demonstratia ca, numai puterea conteaza practic, pt ca nu poti avea un etalon turatia, aceasta impreuna cu cuplul de care tot ziceti sunt doar CONSTITUENTI AI ACESTEIA!!!
Plus ca, de unde stii tu ca plecati amandoi la 1500 ture, e hilar, toti plecati cam la blana, ca asa fac si eu ))) adica la puterea maxima! Iar avantajul tau la linii mai e si cel ca tu ai integrala sau spate, iar golful numa fatza care pana sa plece patineaza degeaba vo 2-3 sec, sau mai mult daca e prost sau prea hot-headed ala de o conduce =))))
Stai un pic asa, si cresterea cuplului(sau paleta de cuplu cu care ei te aburesc), nu tot pe o fisa dino se citeste??! Ai ma cum puneti botu' la povestile samsarilor din showroom-uri!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 13:03   #27
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Daca tu le inghiti rahaturile de marketing, treaba ta, eu sunt inginier auto, si chiar ma pish pe trendul fancy-trancy al lor de neprofesionisti, pt ca sincer, sunt mai profesionist la mecanica si fizica decat un sef de departament de marketing le la Bmw sa zicem, daramite de la Renault sau PSA.
CUM NAIBA POTI SPUNE CA LA TURE MICI CONTEAZA CUPLUL SI LA TURE MARI PUTEREA, NU AI INTELES NIMIC?! Nu prea le ai cu notiunile fizicii, e ca si cum ai spune ca la ture mici conteaza viteza unui motor iar la ture mari temperatura degajata )))

PE TOATA PLAJA DE TURATII CONTEAZA PUTEREA, DACA VRETI A INTELEGE, BINE, DACA NU O SA ABERATI IN CONTINUARE CU 'MARKETINGISME'
Deci sincer, cu urmatoarea afirmatie ti-ai dat cu cartea de fizica in cap si ai demonstrat ca HABAR NU AI DE FIZICA!!! UNDE AI VAZUT TU PRESIUNE NEGATIVA PRETENE, IN STAR-TRECK POATE )))) PANA SI IN VID PRESIUNEA E MINIM 0(ZERO) ......pffffff, nu are rost, m-ai dezamagit profund, credeam ca tu mai stii una-alta p-aci, da la fizica esti repetent....de aveai prof de fizica cum am avut eu, erai inca in clasa 9-a )))
Deci sincer, da un search pe unde vrei si cauta valoarea presiunii la sfarsitul admisiei la cel mai sufocat, vechi si junghi de motor ca sa zicem asa, si sa vezi ca totusi e peste 0.5bari !!!



Clar, cultul cuplului o aprut o data cu commonrail-urile astea pacatoase cu turbo umflat, si turatie de inceput de redzone de 4500rpm. Totul e marketing, i-am si auzit, nu conteaza ca are numai 85cai, da are 200Nm, asa zicea de aia 200Nm de parca zicea de 200cai, pe cand fara turatie(cuplul fiind marime statica) energia dezvoltata de cuplul ala poate fi si 0 :P



Ideal ar fi de vazut cum se comporta o masina electrica......motorul acesteia are cuplul maxim pe toata plaja de turatii, deci puterea e liniara, deci cat de maxim s-ar chinui producatorii, numai la valoarea unei masini elctrice pot ajunge :P Si vezi, ce am ingrosat cu bold, e fix demonstratia ca, numai puterea conteaza practic, pt ca nu poti avea un etalon turatia, aceasta impreuna cu cuplul de care tot ziceti sunt doar CONSTITUENTI AI ACESTEIA!!!
Plus ca, de unde stii tu ca plecati amandoi la 1500 ture, e hilar, toti plecati cam la blana, ca asa fac si eu ))) adica la puterea maxima! Iar avantajul tau la linii mai e si cel ca tu ai integrala sau spate, iar golful numa fatza care pana sa plece patineaza degeaba vo 2-3 sec, sau mai mult daca e prost sau prea hot-headed ala de o conduce =))))
Stai un pic asa, si cresterea cuplului(sau paleta de cuplu cu care ei te aburesc), nu tot pe o fisa dino se citeste??! Ai ma cum puneti botu' la povestile samsarilor din showroom-uri!
Normal ca tot puterea conteaza dar este mult mai usor si mai logic in turatii mici sa-ti dea cuplul decat sa-ti dea curba de putere. Cum ar fi sa-ti spuna puterea la 1500 rpm, la 2000 la fel, la 2500 la fel, etc.. Dandu-ti o valoare de cuplu care este aproximativ constanta pe o plaja mare de turatie este logic ca si puterea va creste odata cu turatia. Dar este normal sa-ti dea valoarea de cuplu.
La turatii mari conteaza puterea, pentru ca acoolo dispui de ea la maxim si difera de turatia maxima a motorului. Nu ma mai intereseaza daca am cuplu 300 la 6000 de rpm can motorul meu merge 8400 rpm. Poate acum intelegi de ce la turatii mari conteaza puterea MAXIMA oferita.
Toate motorele au plaja de turatie 1000-3000 rpm si aici conteaza ce cuplu ai ca plaja de turatie este acceasi. La turatii mari difera foarte mult de la o masina la alta pentru ca au turatii maxime diferita si atunci nu te mai intereseaza cuplul ci puterea atinsa.

Ce spui tu este exact explicatia pe care o dau eu )) Tu nu prea le ai cu fizica. Presiunea atmoserica este de ~1 BAR (101325 Pa- presiune de atmosfera tehnica), dar aia este presiunea atmosferica, nu este o diferenta intre presiunea interioara fata de cea exterioara. CAnd ma refeream la presiune 0 sau sub 0 era in raport cu presiunea atmosferica de 1 BAR, normal. Daca in cilindru la aspirat ai 0.7, este normal ca ai cu 0.3 sub presiunea atmosferica de 1 BAR, deci este depresurizat nu supraalimantat. Deci, daca opresti motorul si pistonul este sus, presiunea in cilindru va deveni 1 BAR, dar aerul este defapt liber, necomprimat.
Ce spuneam eu este fix diferenta intre presiunea atmosferica si cea din cilindru care in cazul aspiratelor in cilindru este mai mica decat cea atmosferica iar la supraalimentate este pozitiva.
Cand tie-ti baga tubina sau compresorul 1.5 bari, asta este o valoare suplimentara presiunii atmosferice, este diferenta intre presiunea bagata in cilindru si cea exterioara, se numeste "PRESIUNE RELATIVA", "PRESIUNEA ABSOLUTA" fiind de 2.5 bari, DAR PE NOI NU NE INTERESEAZA ASTA.
Informatia pe care ti-o ofera un manometru (la roata, turbo, etc.) este "PRESIUNE RELATIVA", adica tu cand bagi 2 bari in cauciuc,2 BARI aia sunt diferenta intre presiunea bagata in cauciuc si cea atmosferica. Adica ai 2 BARI presiune relativa (asta fiind folosita frecvent) si 3 BARI "presiune absoluta".

Ce spui tu de 0.7 bari in cilindru la aspirat este defapt "presiunea absoluta", daca masori cu un manometru vei avea "- 0.3" bari "presiune relativa".

Iar faza cu marketingul este chiar proasta, eu am vazut practic ce inseamna cuplul in turatie mica. TypeR are o cutie etajeata cam al fel cu a mea, o turatie maxima aproximativ egala, aproximativ aceeasi putere doar ca la 6000 rpm are un cuplu mult mai mare si-mi ia o masina. La 7200 cand am si eu cuplu ~ egal nu mai pleaca deloc. Avantajul VTEC-ului de HONDA fata de VVTL-I-ul de Toyota este ca-i ofera cuplu mare de mult mai jos de la 5600 fata de 7200 cand am eu. Deci daca ne tragem in turatie mare suntem acolo (ba chiar ciupesc putin) dar in turatie mica face misto de mine pentru ca are cuplul mare de la turatie mult mai mica.
Am si dyno la a mea si am vazut si de TypeR si este exact cum dau ei la carte, exact legat de cuplu, exact ca pe strada, nu este nici un fel de MARKETING.

La motoarele electrice calculul cuplul/putere este total diferit de motoarele MAS si MAC. Mai studiaza ca trebuie sa plec si nu am timp sa-ti explic.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 14:23   #28
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

La diesel nu cad injectoarele, cade pompa care strica si injectoarele, acolo trebuie reconditionat tot sistemul de injectie. Oricum, mai repede as merge pe benzina+GPL decat pe diesel, in cazul loganului.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 15:23   #29
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu intelegi nici tu deloc. Puterea este data si de turatie. Deci cand fortezi o masina poti sai ai un cuplu mai mic si o turatie mai mare (cum au facut japonezii), dar cand vorbesti de o turatie fixa (de exemplu 1500 rpm) nu mai conteaza decat cuplul care in raport cu cele 1500 rpm ofera puterea. De-asta toti producatorii dau puterea maxima si turatia la care este atinsa si se lauda cu cuplul cat mai mare care se chinuie sa-l scoata la o turatie cat mai mica, acesta folosind foarte mult la mersul normal, nesportiv.

Eu degeaba am 172 CP la roata de la 7000 la 8300 rpm pentru ca la 2000 rpm am cuplu 140NM rezultand o putere masurata de doar 40 CP. Un motor de 150 CP care are un cuplu de 240 NM la 2000 de rpm are o putere de ~65 CP la aceeasi turatie si la 2000 de rpm face misto de mine, dar dupa ii rup capatana.

La o intrecere sportiva (liniuta) nu conteaza cuplul, conteaza puterea, pentru ca poti sa te folosesti de turatie, dar la mersul incet turatia este oricum mica deci puterea este data de cuplu.
Ca exemplu concret, Golf V GTI la 2000 rpm are 280 NM (deci cam 220 la roata) ajutat de turbina care baga presiune de la 1800 rpm si la turatia respectiva ma bate bine. La liniuta , eu pot sa profit de turatia superioara si il bat pentru ca obtin o putere echivalenta cu a lui si sunt avantajeat de greutate.

Gixer spune exact asa "cresterea presiunii din cilindru la sfarsitul admisiei". Aspiratul nu are presiune pozitiva in cilindru la sfasitul admisiei.

Deci asta este avantajul supraalimentarii, iti poate oferii cuplul mai mare la turatie mica, care automat se transorma in putere, doar ca este mult mai usor sa-ti ofere o valoare de cuplu la o turatie mica decat sa-ti prezinte o fisa de dyno sa studiezi cresterea puterii.
.
Deci ce nu inteleg eu ? ca daca ai 40cp la roata nu trage la fel ca cu 80?
La o intrecere sportiva conteaza puterea dezvoltata pe plaja de turatie intre 2 schimbari de treapta.
Nu pot sa zici ca 280Nm motorul, 220 la roata, depinde de treapta.
Crede-ma ca inteleg foarte bine .
In termodinamica nu exista presiune negativa, compredre? Nu poti sa faci calcule cu presiune relativa, ca daca bagi -0.2barr la sfarsitul admisiei iti da tot negativ la sfarsitul compresiei si pult peste limita pozibila de -1, iar in final rezulta ca motorul tau consuma energie nu produce.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 18:48   #30
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: logan MPi Vs. logan DCi

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Deci ce nu inteleg eu ? ca daca ai 40cp la roata nu trage la fel ca cu 80?
La o intrecere sportiva conteaza puterea dezvoltata pe plaja de turatie intre 2 schimbari de treapta.
Nu pot sa zici ca 280Nm motorul, 220 la roata, depinde de treapta.
Crede-ma ca inteleg foarte bine .
In termodinamica nu exista presiune negativa, compredre? Nu poti sa faci calcule cu presiune relativa, ca daca bagi -0.2barr la sfarsitul admisiei iti da tot negativ la sfarsitul compresiei si pult peste limita pozibila de -1, iar in final rezulta ca motorul tau consuma energie nu produce.
Pai normal ca adaca ai 80 la roata trege de 2 ori mai tare ca al 40.
La o intrecere sportiva esti interesat de puterea maxima, care se dezvolta din cuplu si turatie. Atunci motorul merge permanent in turatie si chiar daca ai un cuplu mai mic poate sa fie compensat de turatia mare (exemplul masinii mele).
La mers normal, normal ca ne intereseaza puterea, dar turatia fiind mica ne trebuie cuplu mult si cat mai devreme.
)) Normal ca vorbim de treapta, dar tocmai de-asta ajuta un cuplu de la turatie cat mai mica pentru a nu fi nevoit sa tot mesteci in schimbator ca sa stai in turatia de cuplu necesar.
La o masina anterioara (c220 cdi) trebuia sa am grija sa am tot timpul minim 1800 rpm ca sa am cuplu, sub 1800 rpm fiind putin spus lesinata.

In absolut tot, cauciucuri, supraalimentare, etc. se vorbeste si se calculeaza numai "PRESIUNEA RELATIVA".
Cand ai 2 bari presiune in cauciucuri, este presiune relativa, cand ai 1,5 bari presiune in turbo este presiune relativa.

Presiunea practic nu are "-" dar uzual (fizic si normal) se foloseste cuvantul decomprimare sau decompresiune care este fix antonimul comprimarii si are valoare tot cu "+".
O sticla goala are presiune relativa "0" si presiune absoluta ~1. Daca ii pui un manometru in capat, oare cat iti masoara, 0 sau 1 bar.
Si daca scot aer din sticla cu 4 atmosfere, ce presiune o sa am in sticla? O sa am o decomprimare de 4 bari (adica pe un manometru "- 4" bari, sau o valoare de decomprimare de +4 bari)

Last edited by GTR; 02-04-12 at 18:57.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -