Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-11, 10:50   #91
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
La concluzia asta am ajuns eu cand am intrat prima data(acum mai multi ani) pe E85 unde asfaltul este ca pe autostrada, poate si mai bun. Ziceai ca in loc de dacie conduci cine stie ce masina, absolut nici o vibratie, nici un scartzait de bord, nimic, decat motorul Tot in ziua aia am bagat pentru prima data in dacie si benzina de 98 de la Lukoil, ziceai ca e alta masina, dar s-a ars incredibil de repede, cred ca a luat peste 12% in 200km de munte. Din cate am inteles benzina de la Lukoil era cea mai apropiata de adevar(94.1)
Asa e...eu am bagat tot 98 din OMV si mergea impresionant de frumos si bineinteles si drumul era alta viata, nu sari in sus ca o sardea, mai faci 2-3 viraje sa ocolesti niste cratere si in final daca faci multi km pe un drum derapanat intr-un an ajungeam sa-i fac revizia. Cel putin cand intrai in Romania dupa ce ai mers atatia km pe un drum tipla, parca aici intrai pe drumul de tara chiar daca e asfalt si se numeste drum "european"....
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 22:11   #92
M@TRIX

Stage 3
 
M@TRIX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 151
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Am citit in mare parte topicul tau,sa incep asaapuc bun gasesti cam de la 1500e in sus,am luat cu taicamiu asta vara un papuc cu 5600lei,au mai intrat rapid in el pana la 7000lei anu trecut in schimbat cardan care era lovit si dadea bataie pt ca din lovitura se descentrase,apoi am schimbat si grupu ca era terminat,i-am pus 4 gume clasa C matador,si cva revizii la frane si schimbat cilindri frana,conducte benzina,rulmentu de la cardan.Masina si fusese nefolosita mult timp,o stiam la vanzare undeva lasata de 2 ani) nu prea era purtata.Lucru bun la ea a fost ca era vopsita si era destul de bine,si motorul facut tot set+rectificare arbore+ambreiaj nou.Masina merge merge ft bine o folosesc si la carat dar nu mai mult de 1tona si asta o data sau de doua ori pe luna maxim,in rest merge mai mult goala.Este din 99,1.6 carb si sa stii ca nu consuma cum spun unii,cel putin a mea ia 8% in afara si 10-11 maxim in oras.Am sa pun si niste poze cu ea in stadiul actual,aici este un exemplu de incarcatura ce are 900kg-1tona,am si poze cu ea "goala" dar trebuie sa le bag in pc.Am uitat sa iti spun si de 1.9D,sa te feresti de papucii aia,ft proasta motorizarea,consuma si ala 7-8motorina daca nu mai mult si motorul ala nu are viata mai lunga ca benzinaru romanesc.Cutie de benzinar 4x4 caut si eu pt al meu ca sa pot merge cu el si iarna,in rest ce sa zic,e bun papucul daca il intretii,eu pana acum mai intretinut ca al meu la vechimea lui si care sa faca si treaba nu am vazut,am carat si nisip,si balastru,imi aduc si lemne cu el,marmura si granit la greu,dar asta nu inseamna ca imi bat joc de masina pt ca masina asta e ft intretinuta si merge mult mai bine ca o multime de alte utilitare straine,tot timpu i-au fost facute revizii,am schimbat si rulmentii din punte si semeringurile si alte prostii care nu imi vin acum,de curand si bucsele pe fata,uleiul,ii pun elf mineral,la motoarele de dacie uleiurile minarele le priesc pt ca alea semisintetice sau sintetice sunt prea subtiri si le consuma,motoru asta e facut pt mineral.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF3087.JPG
Views:	112
Size:	2.47 MB
ID:	2074493   Click image for larger version

Name:	DSCF3089.JPG
Views:	109
Size:	2.36 MB
ID:	2074494  

Last edited by M@TRIX; 06-07-11 at 22:19.
M@TRIX is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 22:38   #93
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

arata destul de bine masina. Multumesc de pareri. Stiu ca de la 1500 E in sus gasesc una buna. Eu vreau sa gasesc unu din 2004-2005 benzinar am vazut ca sunt si arata tipla. Momentan o sa plec din tara si am vazut si prin afara papuci, dar nu m-am interesat sa vad ce preturi au, dar cred ca sunt scumpe fata de Romania. Daca il iau, nu-l tin in RO, il tin in afara acolo isi va vedea zilele Mai am cateva saptamani de stat si apoi plec. Sper sa gasesc unu bun la o oferta faina. O sa creada unii colegi de forum ca sunt nebun, dar nu-i chiar asa, eu chiar vreau un papuc ori 2 locuri cum e al tau, ori cu 5 locuri depinde ce gasesc bun(ingrijit).
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 23:27   #94
M@TRIX

Stage 3
 
M@TRIX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 151
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Sanse mai mari sunt sa gasesti bun cu 5 locuri pt ca deobicei astea cu 2 locuri sunt folosite mai intens pt carat din cauza benei mai mari si majoritatea sunt din aia neam prost care cara cu ele de le indoaie da nu le si intretin corespunzator si asa ajung papucii deabia sa se taraie,plini de improvizatii etc.
M@TRIX is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 07:06   #95
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
Sanse mai mari sunt sa gasesti bun cu 5 locuri pt ca deobicei astea cu 2 locuri sunt folosite mai intens pt carat din cauza benei mai mari si majoritatea sunt din aia neam prost care cara cu ele de le indoaie da nu le si intretin corespunzator si asa ajung papucii deabia sa se taraie,plini de improvizatii etc.
da ai dreptate, am vazut ca alea mai sunt tinute ca si masini de familie
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 11:57   #96
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Alea in 2locuri sunt obosite rau, este un tip pe aici cara lemne din padure cu ea, si de obicei cam pune 1.5-2metri cubi + niste inaltatoare de fier ca sa fie ca la carutza cu fan ) deci asta inseamna ceva greutate. Masina merge la fel de prost si goala si plina, vorba colegului, neamuri proaste )
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 12:05   #97
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Alea in 2locuri sunt obosite rau, este un tip pe aici cara lemne din padure cu ea, si de obicei cam pune 1.5-2metri cubi + niste inaltatoare de fier ca sa fie ca la carutza cu fan ) deci asta inseamna ceva greutate. Masina merge la fel de prost si goala si plina, vorba colegului, neamuri proaste )
vai...)) astia pun pe ele parca ar fi camioane. Dar nu ma mira ca ieri am vazut pe unu cu o dacie 1310 si o avea plina cu fiare si era cocosata pana la pamant am crezut ca vrea sa o rupa intr-un final dabi mergea pe drum...asa s-a invatat romanu' )
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 15:49   #98
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
vai...)) astia pun pe ele parca ar fi camioane. Dar nu ma mira ca ieri am vazut pe unu cu o dacie 1310 si o avea plina cu fiare si era cocosata pana la pamant am crezut ca vrea sa o rupa intr-un final dabi mergea pe drum...asa s-a invatat romanu' )
Poate mergea la fier vechi, asa...cu tot cu masina...
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 19:53   #99
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
Poate mergea la fier vechi, asa...cu tot cu masina...
da tare asta...)
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 13:58   #100
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Iti mai cumperi Papuc?)
Mie a inceput sa imi placa Dacia Papuc(am mers azi pe drum bun cu ea...) si as fi nerabdator sa vad una modificata.
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 19:43   #101
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by Nemesh17 View Post
Iti mai cumperi Papuc?)
Mie a inceput sa imi placa Dacia Papuc(am mers azi pe drum bun cu ea...) si as fi nerabdator sa vad una modificata.
inainte sa plec din tara, am fost prin targuri asa sa vad cateva masini, in mod special in Targ la Pitesti si sincer multe pe afara arata bine, dar daca le controlezi prin alte zone e dezastru cu ele....adica astea 2002-2004 nu prea mai sunt in mintile lor...iar ce e mai nou ca an de fabricatie mi se pare exagerat pretul de 3500 Euro...dabi vezi unul la 2000 Euro si putin omorat. Am vazut cateva si pe aici prin Suedia vro 2 papucuri intr-o zi double cab 1.9D dar sincer motorul pare dubios pentru ca se aude mai silentios si mai placut auzului gen "DCI" si nu rapane ca ala romanesc care il auzi de la distanta...As vrea sa vad cum se prezinta unu pe-aici la caroserie comparabil cu Romania, avand in vedere ca aici e clima mai aspra si sunt masini gen Bmw, Audi, Renault etc...care sunt coji penale la caroserie, exact cam cum sunt daciile alea mai vechi de prin 90's...aici ca sa te tina o masina neaparat un Volvo suedez. O dacie trebuie sa o tii numai in garaj si sa o scoti doar vara pe asfalt...acum cu problemele astea din fiecare tara cu economia si ce se mai aude, nu ma mai trage inima la nici un fel de investitii si tuning, E ok cum e acum...plus ca nu prea am incredere in calitatea caroseriilor de dacie...am vazut un deseu de dacie de neichipuit..a luat-o omu de noua din fabrica, i-a bagat ulei pe fiecare an peste tot in caroserie, venise cu ea la mine sa ne uitam si cand am desfacut aripile pe fatza era gaurita, petece puse de fabrica cu suruburi, e pentru prima data cand o desface omu, si o stiam masina ca era vecin cu mine...a tinut-o la garaj. Cand am intrat in interior sa-i dam mocheta la o parte, pedalieru din fatza era defapt carton din ala tare cu un planseu subtire de tabla si prins cu nituri, vopsea peste si daca apasai pe el iti iesea piciorul prin el...iar acel chit de protectie, antifon sau ce masa e de l-au dat ei pe sub ea, semiaripi ca "protectie..defapt sub protectie gasesti totul rosu, la prima vedere mi se parea foarte buna, cand am dat jos din ala putin, era rosu de rugina...cred ca multe dacii au plecat din uzina gata ruginite...sunt curios cat tine o dacie papuc, sa faca 12-13 ani si atunci as fi curios cum se prezinta...Dacia 1307 CN3 sub anii 2000 eu nu prea am mai vazut nici una buna, toate jafuri penale.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 19:10   #102
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Smile Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Eu zic ca este vina proprietarilor de Dacia Papuc ca nu le intretin caroseria, am citit acum cateva zile manualul de utilizare al daciei si la capitolul intretinere erau multe conditii de utilizare pentru o mai lunga folosire si fiabilitate, iar daca mergi cu ea la spalatorie, nu o spala pe partea interioara a aripilor...
Varianta cu motorizare de 1.9d este prea pretentios, transmisia...trebuie accelerata si in acelasi timp sa fii un gentleman, in special cele cu tractiune spate. Ce mai e ciudat este ca nu tot timpul merge la fel de bine, azi se ridica fata cand accelerez la maxim in viteza a treia, maine ma impinge un pic de la spate dar face burnout la punerea in miscare si mai este un lucru ciudat, in curba parca merge mai tare. Nu spun ca, circul cu viteza, doar am observat chestiile astea, adica pretentiile astea, probabil sunt legate de intretinere, dar un Papuc pe benzina poate fi turat mai tare, fara sa iti para rau, doar este pe benzina si are rapoartele cutiei de viteze mai lungi, trebuie turat ca sa te bucuri de puterea lui.
Totusi...acum as putea conduce o masina straina cu doua degete...Papuc-ul este masina de drum european, sa mergi cu 80km/h in viteza a 5-a, daca tot ma feresc de gropi si schimb in viteze inferioare, masina trage mai greu, pana si directia are o cursa mai lunga a volanului si este cam obositor. Asta din ochii unui incepator
__________________
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 19:44   #103
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

@ Nemesh.... da stiu ca nu prea e bine sa o speli pe sub aripi, nici eu nu ii lasam pe aia sa bage jetu de apa pe sub aripi la fosta mea dacie 1310 si iti spun ca nu aveam probleme cu rugina, dar eu am si desfacut-o bucati ca sa ma asigur ca nu vor fi probleme...dar 1310 dupa un timp mi s-a parut mai depasita si oricum caroseria e firava pentru un motor mai mare de 1.4 ca cel original....probabil putin intarita ar fi altceva. Aveam garda de sol foarte low, am avut motorul 1.6 de papuc, cutie tractiune fatza de papuc pe ea, rupea, imi placea enorm cum tragea motorul..dar fiind greu imi termina telescoapele pe fatza si se lasa de bot si atingeam tot cu ea. Apoi am ales sa o vand ca preturile la 1310 s-au depreciat si masinile nu prea mai sunt la mare cautare si asa am tras greu sa o vand. Insa Papuc cu toate ca unele nu arata prea bine, dar tot se vand repede, datorita utilitatii. Sunt Papucuri care arata si exceptional de bine, dar pretul nu stiu daca se justifica, sa dau 3500 Euro pe o dacie papuc double cab nu stiu daca s-ar merita....ca pana la urma nu are nimic in plus. Si am vazut ambele variante 1.6 si 1.9D in pretu asta in Targ la Pitesti si sunt exagerate...de exemplu ala pe benzina ce o avea asa tare la el de costa 3500 Euro doar ca e intretinut si atat....ca 4x4 tot de rahat e, motorul si cutia sunt de dacie, cam toate au peste 50.000 km si an de fabricatie 2004-2005. Si asta nu prea m-a tentat, daca era undeva la maxim 2000 Euro se merita unul, dar in preturile astea nu prea gasesti decat deseuri care mai necesita bani multi bagati in ele. Si sincer eu m-am orientat mai mult spre benzinare decat spre diesel ca, dieselul nu prea mi-a placut niciodata, indiferent de marca, masina...iar la papuc sunt destule probleme care pica frecvent si intr-o alta societate nu prea ai unde gasi asemenea piese si te uiti la ea. Ala pe benzina nu prea sunt probleme, cel putin nu am auzit pe vreunu sa se planga de 1.6 Injectie de pe papuc, merg bine dale incolo...singurul lor minus este consumul, dar nu aia ma sperie pe mine. Pretul cred ca nu se justifica, raman la parerea asta. Poate sa mai astept o alta evolutie a preturilor, dar poate pana atunci nu ramane nici unu in stare buna, mai bine imi vad de treaba...ca sincer si sa stau sa carpesc la el si sa dea rugina apoi in el, iar nu-mi convine. O problema este ca aici e umiditate si o dacie se degradeaza imediat. Daca ai o masina unica pe aici, toti te admira
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 22:23   #104
M@TRIX

Stage 3
 
M@TRIX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 151
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.
M@TRIX is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 10:11   #105
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina

Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.
Nu mai cumpar...si alea in 2 locuri benzina, nici unu nu e in mintile lui crede-ma...un papuc bun il gasesti dupa 2004 la niste preturi foarte mari. Eu vroiam double cab, cu celelalte n-am ce sa fac.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -