Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Papuc vs. Dacia Berlina (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248022-dacia-papuc-vs-dacia-berlina.html)

Thomas Everywhere 20-03-11 11:30

Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
3 Attachment(s)
Sunt dezorientat in privinta alegerii intre doua masini, aproape acelas model dar cu o caroserie diferita. Nu vreau ca din cele doua sa folosesc pentru munci, transport etc...ci doar pentru interes personal si pentru modificari pe viitor.
Imi plac amandoua la fel de mult, dar unii spun ca, caroseria de Pick up ar fi mult mai rezistenta si mai legata ca cea de berlina...este adevarat?
Doua Dacii din acelas an 2004, Dacia Papuc 1.6i(injectie) 4x4, Double Cab si Dacia Berlina 1.4i(injectie)2004. Pretul de achizitie pentru Pick up intre 1800-2000 euro si pentru Berlina intre 1300-1800 euro depinde cat de bine arata si cat de intretinuta este la pretul asta. Care credeti ca ar fi mai bine sa aleg intre cele doua? pe mine ma intereseaza caroseria in mod special si partea tehnica, aspect, nu taxe etc si consum ...

IULY-CLA 20-03-11 17:15

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
fara suparare iale pe amindoua daca ai bani si iti plac

Thomas Everywhere 20-03-11 17:16

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by IULY-CLA (Post 4185486)
fara suparare iale pe amindoua daca ai bani si iti plac

buna asta :)) pana la urma da. ca asa nu stiu ce sa fac..e greu de ales.

rpopescu 20-03-11 17:32

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Poti avea confortul si consumul redus al 1400 berlinei si carlig remorca pentru o remorca - daca vei dori sa duci incarcatura cat un camion...
Camionul (papucul) are o suspensie spate ... rigida care consuma...
4 x 4 ? Papucul loveste si campul neted...

RideTheRiddle 20-03-11 17:34

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
eu as alege pick-up-ul, strict pentru ca are potential mai mult de "tuning" sau mai bine zis mi-ar placea sa vad una modificata bine :lol:

Thomas Everywhere 20-03-11 17:39

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 4185526)
eu as alege pick-up-ul, strict pentru ca are potential mai mult de "tuning" sau mai bine zis mi-ar placea sa vad una modificata bine :lol:

ok, asta cred si eu, oricum sa-mi ia ceva timp pana gasesc una in mintile ei, ca multe sunt terminate, dar am vazut 2 in targul auto la Pitesti pe benzina 1.6 care aratau impecabil si la un pret rezonabil. Nu vreau din ala 1.9D ca cere prea multi bani....Si dupa cum am spus, nu ma intereseaza consumul, taxele, si transport marfa....

rpopescu 20-03-11 17:42

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Papuc cu tractiunea numai in fata... Ca sa nu dai banii degeaba. Atentionez si ca papucul - cu sau fara cabina dubla - nu este facut sa mearga fara incarcatura. A fost creat pentru transport sarcini grele. De exemplu nu este de neglijat sa ai anvelopele varza ... mergand cu el gol. Sau randament redus de franare din cauza de repartitor ( va mai amintiti ca erau in clasa autoutilitare cu restrictie de viteza sub autoturisme , cand au aparut pe sosele ?)

Thomas Everywhere 20-03-11 17:47

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4185541)
Papuc cu tractiunea numai in fata... Ca sa nu dai banii degeaba. Atentionez si ca papucul - cu sau fara cabina dubla - nu este facut sa mearga fara incarcatura. A fost creat pentru transport sarcini grele. Recomand berlina.

De ce cu tractiunea pe fata ? Am sa vad, pana la Septembrie anul acesta ce voi gasi in stare buna fara rugina si la un pret acceptabil aia o sa iau, fie ca e Berlina sau Pick up. Asta stiu ca are restrictie de viteza pentru autoutilitare ca si la stadiul actual sunt..dar pot mai mult bineinteles pe propria raspundere.

rpopescu 20-03-11 17:54

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Daca dacia berlina are 3 suruburi la roti (si 13 "), este drept ca papucul cu 4 este mai actual si diametrul rotii este mai mare... Nu diametrul conteaza ci legislatia - contra - a 3 suruburi pe roata...

Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4185561)
stiu ca are restrictie de viteza pentru autoutilitare

Se mai inscrie in certificatul de inmatriculare ca automobil mixt...

Thomas Everywhere 20-03-11 17:58

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4185584)
Daca dacia berlina are 3 suruburi la roti (si 13 "), este drept ca papucul cu 4 este mai actual si diametrul rotii este mai mare... Nu diametrul conteaza ci legislatia - contra - a 3 suruburi pe roata...

Papucul mai actual 2003-2006 au 5 prezoane la roata si sunt pe 14" si niste frane mai bune, o tablarie cat de cat mai buna, fata de cele cu 3 prezoane si fabricate inainte de 2003, nu am mai vazut nici unu sa arate bine. Parca ar fi ca dupa razboi.

rpopescu 20-03-11 18:11

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Avand bena, cred ca singurul tuning admis peste bena este caroseria aceea omologata din poliester armat cu fibra... Iar sub aceasta , nu se admit persoane la transport.

Versus, berlina ramane un autoturism comod cu suspensie moale , unghiuri de caroserie cam clasice dar solide. Suporta tuning mai tolerat din punctul de vedere functional (argumentul cel mai obisnuit al cerberilor).

Thomas Everywhere 20-03-11 19:24

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4185628)
Avand bena, cred ca singurul tuning admis peste bena este caroseria aceea omologata din poliester armat cu fibra... Iar sub aceasta , nu se admit persoane la transport.

Versus, berlina ramane un autoturism comod cu suspensie moale , unghiuri de caroserie cam clasice dar solide. Suporta tuning mai tolerat din punctul de vedere functional (argumentul cel mai obisnuit al cerberilor).

Mie nu-mi plac papucii cu fibra din aia peste bena...intradevar creste spatiul, dar le face prea cocotate si inalte. Un Papuc cred ca i-ar sta bine cu un tuning de off-road, iar la o Berlina un tuning classic sau sport.

rpopescu 20-03-11 20:29

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Este adevarat ca pe papuc barele din teava stau mult mai bine spre deosebire de berlina... Desigur, oglinzile retrovizoare poreclite ureche de elefant au un unghi mai larg de vizibilitate.

Lungimea papucului duble cabine este mai mare si creeaza dificultati in mai toate locatiile de parcare.

Thomas Everywhere 20-03-11 22:36

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4186086)
Este adevarat ca pe papuc barele din teava stau mult mai bine spre deosebire de berlina... Desigur, oglinzile retrovizoare poreclite ureche de elefant au un unghi mai larg de vizibilitate.

Lungimea papucului duble cabine este mai mare si creeaza dificultati in mai toate locatiile de parcare.

da stiu asta, pentru ca este mai lung. Oricum mai astept noi sfaturi, ca o dam in offtopic si se supara baietii.

RacerJunior 21-03-11 14:08

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Daca vrei tuning pe partea tehnica, se recomanda un papuc.
De ce? Simplu. Din cate am inteles incape pe suporti motorul de pe 318is.


All times are GMT +2. The time now is 05:13.

- Copyright 2026 4Tuning