Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: care brand este mai bun?
mazda 24 25.81%
mitshubishi 69 74.19%
Voters: 93. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-11, 22:19   #31
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
UNLORD , Cx7 se bate cu Outlander , nu cu Pajero. Probabil stii ca 3ani jumatate Mazda nu a avut un motor diesel sa puna pe CX7? Foloseau 2.3turbo benzina de pe mazda3mps si din cauza asta au avut vanzari foarte mici...se cerea un motor diesel dar ei nu il aveau in oferta la momentul oportun.
Pajero e din alta clasa , iti recomand sa conduci unul din orice generatie si sa compari cu ceva similar de la concurenta nu cu ..cx7

Lancer vs Mazda3 ar fi un versus interesant dar nu cum ai scris tu ca ai alege mazda3...nu ai spus si de ce. te asigur ca si Lancer are foarte mullte de oferit ,fara sa aducem in calcul evolution vs mps ...sunt sigur ca si tu ai alege evo.
Pai la 3 imi place designul mai mult (mai ales hatch, btw cum ti se pare hatchul de la Lancer? - nu prea a spart gura targului), trenul de rulare al Mazdei este f. bun, interiorul e ok la ambele. Mai multe motorizari, chiar si diesel are mai multe. Lancerul mi se pare mai sec la design , parerea mea si nu mi s-a parut mai placut la condus (am condus ambele modele) La vf. de gama as alege Evo daca mi-as permite, desi ca si in cazul MPS-ului (cred ca si peste 10.000 - 15.000 de euro diferenta intre MPS si EVO - si asta trebuie luata in calcul, doar nu suntem numai milionari pe planeta asta), ambele modele sunt mai slabe dinamic decat generatiile trecute (Primul MPS si Evo9).

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
Sincer, dintre Outlander (parca mai avea si clone franceze? )si CX-7 ce ai alege ? CX-7-le e chiar o masini excelenta si din ce stiu eu, s-a vandut binisor chiar si cu motorul de 2.3T (era 32.000 Euro cu toate taxele) ! Eu o gasesc o masina mult mai interesanta decat plictisitorul Outlander.
Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
Colt CC , banuiesc ca te referi la colt czc , versiunea cabrio. exista asa ceva la galati in showroom si era superb, designul e proiectat de pinifarina la czc strict, masina ascunde foarte multe goodies fara sa amintesc motorul 1.5turbo de 150cp. Mx5 ul e peste overall mai putin motorizare aici nu te contrazic.
Ti-ai cumpara vreodata un Colt pinifarina CZC ? Te vezi la volanul unei astfel de masini ? Exista Mx-5 2.0L - 170 de cai,are oricum tractiune spate si 50:50 distributia pe axe, mult mai placuta de condus decat "hitul" de la Mitshu si nu degeaba e cel mai vândut cabriolet din lume! La vanzari CC-ul a fost dezastru.

Revin la Colt CZT, in toate testele in care a aparut cu masini ca Fiesta St, Clio RS, Polo Gti etc a iesit de fiecare data ultima ... Si o parlita de Fiesta, generatia trecuta o bate: https://www.youtube.com/watch?v=VVppN3R3uzI . La interior are o plasticaraie ingrozitoare, bucata aia verticala din partea de jos a consolei centrale e usor de desprins, atata de naspa e plasticul. Nu am condus Mazda 2, dar ama auzit ca e f. fun la condus in schimb am condus Colt de 1.5 si nu mi-a lasat vreo impresie speciala, intradevar motorul in schimb e destul de vioi.

Inca o observatie, care este concurentul Mazdei 6, sau le lipseste un model ? Btw, Mazda 6 mi se pare o masina distinsa si f. reusita... asadar la ora actuala nu vad Mazda mai prejos decat Mitshu (Opelul japonez )

Last edited by UNLORD; 22-02-11 at 22:22.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 06:02   #32
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: mazda vs mitshubishi

Coltul actual e construit 100% pe platforma colt2004,smart for four 2004. o masina buna la vremea ei , depasita acum .coltul czc nu a avut succes din cauza pretului mult prea mare. coltul czt /raliartul de acum este o masina extraordinara, nu te lua dupa testele topgear etc pentru ca czt ul este ceva cu totul aparte si punctez doar directia extraordinara, franele excelente, rigiditatea mult mai buna decat a unui colt normal si motorul+cutia, scaune excelente...plastice da, destul de subrede . am condus ~50.000km colt 1.5 si 1.3 si nu am avut probleme decat la bucsaraie .
lancer sportback nu imi place si mazda3 ca si hatch da, e super pe langa sportback.
dc ar fi sa aleg mazda sau mitsubishi considerand pret de achizitie+ revizii , sigur nu as alege mitsubishi acum pentru ca reviziile sunt foarte scumpe si piesele vin foarte greu iar mecanicii sunt zero .
mx5-ul mi-a placut de la prima generatie si este exact ce trebuie , fun de condus , frumoasa,sportiva.
concurent la mazda6 acum nu mai exista de la mitsubishi, in trecut mai existau carisma si inca ceva mai limo de lla mitsu dar habar nu am cum se numea.
o zi buna
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 22:23   #33
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
concurent la mazda6 acum nu mai exista de la mitsubishi, in trecut mai existau carisma si inca ceva mai limo de lla mitsu dar habar nu am cum se numea.
o zi buna
se numeste Galant, se fabrica in continuare probabil nu se vinde in Ro, mi-am cumparat unul saptamana trecuta, nu m-a impresionat cu nimic, e ceva comparabil cu reno .....
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 17:02   #34
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: mazda vs mitshubishi

Btw, europenii apreciaza Mazda mai mult (judecand dupa nr. de vanzari):

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 15:17   #35
danielNEC
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: mazda vs mitshubishi

Din ce am citit pe net:
- pentru viteza pe locul 1 sta SUBARU (are o gramada de recorduri mondiale de viteza pe circuit and stuff)
- pentru fiabilitate pe locul 1 sta MITSUBISHI (la fel ca si Subaru are o gramade de recorduri mondiale insa pentru fiabilitate)

Despre MAZDA sincer nu stiu foarte multe insa am avut curiozitatea sa dau un search pe GOOGLE.

"Anul 1960 a fost anul nasterii Mazda ca producator de masini. Tot in aceasta decada, marca a progresat la 16 cp, de la 12cp, la modele sport Wankel, Mazda Cosmo. Mazda a intrat de asemenea pe piata din Statele Unite la sfarsitul acestei decade.

Anii 1970 au fost anii de gratie ai Mazda. Motorul Wankel a fost punctul forte in fata competitorilor si Mazda si-a folosit la maxim fabricile pe care le avea, punand in fiecare vehicul pe care l-a comercializat acest tip de motor, de la Rotary Pick-up la RX-7 si chiar in Luce sedan. Singura exceptie a fost Mazda Chantez keicar din cauza faptului ca alti producatori au respins miscarea.

In orice caz, anii ’70 au fost si primii ani in care Mazda a simtit prima sa criza financiara, ceea ce a dus la faptul ca Ford a preluat 25% dintre actiuni. Primul RX-7 a fost lansat in 1978 si a creat o imagine puternica de leader pentru Mazda, dar vanzarile nu au fost suficiente pentru refacerea companiei pana in 1980.

In 1980 Maza a facut tranzitia de la nisa japoneza la o parte a Imperiului Ford. Avand in vedere aceasta, anii ’80 au constituit anii de glorie ai companiei Mazda. Modelele 323 (GLC in America de Nord) si 626 au fost succese major, iar 323 a fost pe locul 1 in materie de vanzari in Japonia, inaintea Toyota Corolla.

Mazda a contribuit a evolutia Ford, in principal si datorita modelului Mx-6 Ford Probe. Mazda a inceput si constructia noului 1998, 626/MX-6 in Statele Unite. Productia in SUA a fost initiata dupa alianta cu Ford, numita AutoAlliance International.

Mazda a incheiat decada cu revolutionarul Eunos Roadster (Mazda MX-5 sau Miata in afara Japoniei), masina sport (pentru modelul din 1989). Acest model a revitalizat piata masinilor sport. Modelul Miata a fost un success pana in prezent.

Anii 1990 au constituit o perioada de declin pentru Mazda. Datorita pretului mare, a treia generatie RX-7 s-a vandut prost si Miata nu a putut sustine vanzarile companiei. Restul liniei a fost prost primit in SUA si Japonia, iar popularitatea din Europa nu a reusit sa sustina pierderile.

La sfarsitul anilor ’80, Mazda a avut o incercare dezastruoasa de a-si diversifica numele brandului. S-a decis acest lucru deoarece s-a observat ca Mazda ducea cu gandul la masini economice, pentru bugete reduse. Cu scopul de a-si dubla vanzarile, Mazda a lansat trei noi branduri in Japonia: Eunos, Anfini si Autozam. Numarul de branduri era o incercare de a concura Toyota si Nissan, care aveau multiple lanturi in Japonia. Opinia generala este ca numarul mare de modele a daunat companiei, in 1993 Mazda a vandut 7 modele bazate pe 626, si chiar si asa, de abia a ajuns la 1/3 din vanzarile Toyota.

Pe alte piete, criza de identitate a Mazda s-a reflectat in dificultatea de a alege un logo. Litera Mazda a fost adoptata in 1975, ca primul element al identitatii corporative a companiei. In 1991, a fost introdus un nou logo, dar curand s-a revenit la veriunea rotunjita "Eternal Flame" pentru ca originalul avea o asemanare destul de mare cu logo-ul Renault. Noua versiune a fost folosita pentru vehiculele din 1990, dar nu a devenit la fel de cunoscuta ca cea in forma de litera. Pentru a rezolva acasta problema, Mazda a recurs la un nou logo in 1998, “Wings” sau “Owl”, pe care il foloseste si acum.

Mazda a fost foarte criticata in Europa pentru designul modelelelor de la sfarsitul anilor 1990, inlcuzand 323 si 626 care s-au comparat in mod nevaforabil cu modelele anterioare. Chiar daca din punct de vedere tehnic era superior, inlocuirea modelului Mx-5 (Miata) in 1998 a pierdut mult din puritatea designului modelului 1989, care este inca preferatul multora.

Mazda si Ford au continuat sa isi uneasca eforturile. In 1994, Mazda Serie-B a fost impartita intr-o versiune internationala (proiectata de Mazda) si una Nord Americana, clona Ford Ranger. In 1998, Mazda si Ford au deschis o noua fabrica in Thailanda, AutoAlliance. AAT este acum o locatie de productie foarte importanta a companiei.

2001 a fost un an foarte dificil pentru Mazda, caci noile modele erau inca in lucru, iar compania nu a adus nimic nou pe piata pana la mijlocul 2002. Odata ce noile masini au iesit pe piata, compania s-a razgandit. Mazda 6/Atenza, RX-8 si Mazda 3/Axela s-au dovedit foarte populare si au ajutat la schimbarea perceptiei companiei.

Pana in 2004, Mazda a depasit competitorul Mitsubishi la vanzari. Noul MX-5 (s-a renuntat la Miata) a debutat in 2005 si nu a mai partajat nimic cu modelul anterior cu exceptia indicatorului lateral folosit pe masinile europene.


Din cate au spus mai sus eu inteleg ca in comparatie cu MITSUBISHI, MAZDA este totusi mai mica (ca si varsta), este o marca ce nu si-a aratat adevaratul potential si nu a ajuns inca la maturitate. Ma gandesc ca daca nu vin cu ceva nou, cei de la Mitsu' s-ar putea sa aiba de suferit.

Ca si posesor de Mitsu' nu pot sa spun decat ca sunt foarte multumit de masina mea.

Sincer, daca ar fi sa aleg intre Mazda si Mitsu' as alege Mitsu' prin prisma faptului ca si-a dovedit fiabilitatea (astfel nu as incerca un produs nou pe banii mei) si pentru ca nu sunt un mare "racer" ca sa pot exploata masina la adevarata ei valoare. Nu stiu, sincer, cati dintre userii acestui forum stiu sa isi exploateze masina la maxim si sa scoata din ea tot ce se poate fara sa o distruga .

Deasemenea am auzit ca au fost ceva probleme cu motorul rotativ de pe RX8. Cica ar avea un consum nesimtit de mare si ar fi defectuos (am auzit, deci e cu titlu de zvon)
__________________
give me fuel, give me fire, give me all which i desire... \m/

Last edited by danielNEC; 25-02-11 at 15:23.
danielNEC is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 16:39   #36
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: mazda vs mitshubishi

pe segmetul ei mitshubishi este mai buna aproape in totalitate,cu mici exceptii,
insa daca luam doar varfurile de gama sigur mitzuba e mai buna.ca un mic exemplu nu o sa dau vrun EVO sa ne gandim COLT CZT
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 11:22   #37
VooN

Stage 5
 
VooN's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 604
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Default Re: mazda vs mitshubishi

Fiind posesor de CZT raspunsul e clar ).
Comparatiile alea dupa diverse site-uri cu Polo si Fiesta St nu stiu cat de adevarate sunt.Pe circuit celelalte aveau scoase ESP/TC spre deosebire de CZT si e posibil sa de fi schimbat treaba. E adevarat ca nu o ajuta nici inlatimea pe mitsu si ar fi mers o suspensie mai dura dar...e greu sa ai pe toate(confort si performante pe circuit) . Insa motorul directia franele sunt mult peste concurenta. Eu nu am auzit de Colt cu motor stricat pana acum. Interiorul e anost in schimb la Colt, ceva mai lucrat la CZT , sub concurenta la plastice dar peste la scaune ).
Imi place mazda6 dar am impresia ca este mai scumpa decat Lancer care exceptand modele cu panarama aia de motor 2.0 tdi pe ele este o masina buna si fiabila. Din fericire au scos motoare diesel fabricatie proprie sa echipeze Lancer si ASX.
La design nu comentez ca fiecare are gusturile lui.

Avand in vedere ca nicmeni nu a venit cu ceva palpabil voi incepe eu:
Cam asa merge un CZT dala de ia bataie de la o amarata de Fiesta sau Clio )
https://www.youtube.com/watch?v=bw2420CHSDI
__________________
INTELIGENTA ARTIFICIALA NU ARE NICI O SANSA IN FATA PROSTIEI NATURALE
VooN is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 12:10   #38
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
pai ce modele reprezentative are mazda?
mazda mx5> nu prea reusita dupa parerea mea. mai bn spus un model pt fete.
xedox 6> chiar mi-a placut modelul. am mers cu v6 parca 2.6 si era senzatie la vreme aia 99'.
rx 6,7 si 8 motor rotativ, nu prea reusit de aceea nemtii au abandonat motorizarea asta acum 50 de ani poate mai bine. rx este senzatie pt drift. o masina mai mult decat o masina o masina de duminica. sa ai prea multi bani si sa fii maniac dupa masini sa iti iei un rx 8 si sa faci drifturi.
prin anii 90 erau bune si modelele 323 si 626.
in ziua de astazi mazda 6 pare ceva de capul ei, dar mi se pare ca modelele pe motorina tot motoare de vw au.

in motorsport Mazda 787B a castigat cursa de 24 de ore de la le mans.
Courage C65 LMP2 a reaparut in 2005 cu aparitii sterse avand un motor de rx8 imbunatatit. de fapt avea la baza motorul de rx8, care avea diferente crase fata de unul de strada.
1. Mx-5 - cel mai vandut cabrio ever, toate generatile au avut design frumos, exemplu de fiabilitate, foarte placuta de condus, este unisex

2.RX-7 - a fost un exemplu deosebit de masina, un sasiu deosebit si un motor rotativ bun. RX-8 - foarte frumoasa, originala, dar au dat-o in bara cu motorul. Oricum este de apreciat ca sunt singurii care reusesc sa adopte complicata tehnologie Wankel daca ar fi fost si fiabil era bine

3. Mazdele 323, 636, Xedos au toate f bune si frumoase la vremea lor.
Mazdele 3 si 6 prima generatie au foast si frumoase si bune, Mazda 6 a fost declarata cea mai fiabila masina SH.
Actualele genaratii sunt f frumoase. Motor diesel au avut de 1,6 de provenianta Peugeot nu de VW, iar actualul diesel de 2.0 este productie proprie.

4. Mazda 2 nu exista in varianta sportiva ca CZT-ul dar are un sasiu bun, finisari bune, si desing frumos.

5. CX-7 - foarte frumos, penalizat pana de cutand de lipsa unui motor diesel.

Mitsubishi:

1.Este indiscutabil ca EVO, Pajero nu au echivalent la Mazda si sunt niste masini deosebite. CZT-ul nu are nici el echivalent la mazda dar nu este un model tocmai reusit.

2. Galantul a fost o masina exeptionala, actual nu stiu de ce nu au mai intrat tare pe piata cu un model nou.

3. Colt are un aspect dicutabil, materiale cam nasoale, un sasiu nu prea reusit, un facelift de 2 bani.

4. Lancer, ok ca masina, frumos, diesel propiu de curand, materiale nasoale in interior (chiar si la EVO).

Amandoua sunt masini bune, aman2 cu plusuri si minusuri, nu prea se mai bat insa pe acelasi segment si este stupid sa spui ca una din marci este net superioara celeilalte.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 13:17   #39
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by gabitza121 View Post
pe segmetul ei mitshubishi este mai buna aproape in totalitate,cu mici exceptii,
Toata lumea vb. in absolutisme dar nu spune nimic ... care segment si care exceptii ?

1. Mazda 2 vs Mitshu Colt . Mazda 2 e mai reusita, interior, exterior, motorizari, mai placuta de condus etc. Mazda nu are un vf. de gama ca si Colt RA pt ca pur si simplu nu este rentabil. Coltul CZT / RA - a fost un esec comercial...Mazda nu a riscat sau nu s-a preocupat, mi-ar fi placut un 2 MPS.

2. Mazda 3 vs Lancer. Nu mi se pare Lancerul mai stralucit, sincer. (Nu vb. si de vf. de gama EVO ca nu are rival dar costa si peste 41.000 euro - nu chiar un chilipir)

3. Mazda 6 vs ??? (Mitshu lipseste nemotivat din clasa mare, poti sa imi spui de ce lipseste din cea mai importanta clasa ? )

4. Mazda CX-7 vs. Mitshu Outander. Niciodata "Peuget Outlander" - o masina super stearsa in comparatie cu CX-7

5. Mazda 5 vs ??? (La ora actuala Mitshu nu poate oferi un van de 7 locuri - desi a avut modele f. bune in trecut deci iar nu are model disponibil. Btw, Mazda 5 e un van f. reusit)

6. Mazda BT-50 vs. Mitshu L 200. Nu ma pronunt, dar din cate stiu sunt f. ok ambele.

7. Mazda MX-5 vs. Colt CC - aici nu cred e nevoie sa scriem care e masina mai misto ...


Mai sunt modele de la ambii producatori (Rx8, ASX, Pajero) dar le-am considerat prea noi sau de nisa ca sa mai le punem in comparatie. Asadar nu inteleg de ce e perceputa Mitshubishi "pe segmetul ei cea mai buna aproape in totalitate,cu mici exceptii" .
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:05   #40
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
5. Mazda 5 vs ??? (La ora actuala Mitshu nu poate oferi un van de 7 locuri
Ai uitat de Grandis?
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:47   #41
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Ai uitat de Grandis?
Imi place si mi-a placut dintotdeauna Grandisul, doar ca la Mitshishi-motors.ro nu e pe site cum nici CX-9 nu e la Mazda etc, intelegi ce vreau sa spun...nu se importa aici.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 17:40   #42
VooN

Stage 5
 
VooN's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 604
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
1. Mazda 2 vs Mitshu Colt . Mazda 2 e mai reusita, interior, exterior, motorizari, mai placuta de condus etc. Mazda nu are un vf. de gama ca si Colt RA pt ca pur si simplu nu este rentabil. Coltul CZT / RA - a fost un esec comercial...Mazda nu a riscat sau nu s-a preocupat, mi-ar fi placut un 2 MPS.

" .
Din punct de vedere estetic fiecare are gusturile lui, Mazda 2 din punctul meu de vedere fiind uratica, cu forma de masina coreana low-cost. Arata mai bine insa decat coltul "nou" care este un face-lift si este urat cu craci
Dar motorizari mai bune ca mitsu ?? hai pe bune acum... da-mi macar un exemplu. Sa nu mai vb de dotarile de serie unde mitsu sta foarte bine.
Iar cu placerea condusului - ai condus colt si nu ti-a placut? eu am mers cu toate variantele si mi-au placut - foarte usor de condus si distractiva raspunde foarte bine la comenzi, e o masina tinereasca...Nu am mers cu Mazda 2 deci nu ma pot pronunta

Referitor la MX5 - masina asta s-a vandut foarte bine dar acum cati ani??
In momentul de fata nu cred ca mai detine nici un record fiind destul de scumpa si cam depasita tehnologic si ca design de multe modele

CZT/Ralliart a fost esec la noi, in Australia si Japonia a prins foarte bine, dar nu se compara la vanzari cu alte modele, are si un pret destul de mare - dar merita fiecare banut masina asta.
In afara de asta exista Lancer Ralliart care iar nu are rival pret/dotari/tehnologie.

CX-7 daa - superba, peste Outlander dar si la pret. Dc as avea bani maine mi-as lua CX-7 dar ala de 2.3T

Last edited by VooN; 26-02-11 at 17:57.
VooN is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 23:36   #43
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: mazda vs mitshubishi

inca detine recordul in segmentul cc
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 16:35   #44
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by VooN View Post
Din punct de vedere estetic fiecare are gusturile lui, Mazda 2 din punctul meu de vedere fiind uratica, cu forma de masina coreana low-cost. Arata mai bine insa decat coltul "nou" care este un face-lift si este urat cu craci
Dar motorizari mai bune ca mitsu ?? hai pe bune acum... da-mi macar un exemplu. Sa nu mai vb de dotarile de serie unde mitsu sta foarte bine.
Iar cu placerea condusului - ai condus colt si nu ti-a placut? eu am mers cu toate variantele si mi-au placut - foarte usor de condus si distractiva raspunde foarte bine la comenzi, e o masina tinereasca...Nu am mers cu Mazda 2 deci nu ma pot pronunta
Am condus Colt 1.5 si mi s-a parut f. plain, nu mi-a trezit nicio emotie, sunetul motorului de cacao. Ma repet, interiorul este de cacat, cred ca poti sa o recunosti si tu lejer. Exteriorul la Colt este auster, o cutie monovolum. Motoarele sunt echivalente si au cam aceleasi performante, desi aerodinamic, mazda 2 cred ca sta mai bine.

Quote:
Originally Posted by VooN View Post
Referitor la MX5 - masina asta s-a vandut foarte bine dar acum cati ani??
In momentul de fata nu cred ca mai detine nici un record fiind destul de scumpa si cam depasita tehnologic si ca design de multe modele
Te rog sa le enumeri ... btw, articolul este din februarie 2011: http://www.evz.ro/detalii/stiri/reco...00-920303.html
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 16:54   #45
VooN

Stage 5
 
VooN's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 604
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Default Re: mazda vs mitshubishi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Am condus Colt 1.5 si mi s-a parut f. plain, nu mi-a trezit nicio emotie, sunetul motorului de cacao. Ma repet, interiorul este de cacat, cred ca poti sa o recunosti si tu lejer. Exteriorul la Colt este auster, o cutie monovolum. Motoarele sunt echivalente si au cam aceleasi performante, desi aerodinamic, mazda 2 cred ca sta mai bine.



Te rog sa le enumeri ... btw, articolul este din februarie 2011: http://www.evz.ro/detalii/stiri/reco...00-920303.html
Comparatiile astea trebuie discutate de oameni obiectivi.
Daca tu poti sa spui ca 1.5 de la Mitsubisi are sunet de *** atunci nu mai zic nimic.Presupun ca in Mazda 2 ai orgazme de la sunetul motorului. La fel si motoarele alea echivalente unde Mitsu scoate din 1.1 si 3 cilindrii cat Mazda din 1.3 si 4 cilindrii sa nu mai zic de diesel unde diferenta este de la 68cp la 95cp.
Ce fraieri au fost aia de la Smart ca au echipat modele lor cu motoarele de la Mitsubishi in loc sa ia de la Mazda.

Eos de ex este peste MX-5 si e generatie noua unde la cam aceeasi bani ai 210cp si tehnologie noua fata de 160 de cp la Mazda sa nu mai vb de valoarea la revanzare.
Exceptand varfurile de gama de la Mitsu, intre cele 2 marci as alege Honda
VooN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -