Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   mazda vs mitshubishi (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/237504-mazda-vs-mitshubishi.html)

makess 02-02-11 20:14

mazda vs mitshubishi
 
per total care ar fii mai buna ca marca, motoare diesel si benzina?
pretul pieselor care ar fii mai mici/mari, fiabilitate...sa se puna in calcul toate aspectele.

apache 02-02-11 20:37

Re: mazda vs mitshubishi
 
mere pere .mitshubishi

jimmy_rph 03-02-11 20:16

Re: mazda vs mitshubishi
 
si eu sunt de parere ca mitsubishi este mai buna decat mazda, si mai cunoscuta in acelasi timp (mitsubishi cred ca are mai multe modele care au facut istorie decat mazda)...parerea mea

!41! 03-02-11 20:37

Re: mazda vs mitshubishi
 
Threaduri de astea ar trebui sterse ! 90 % din userii forumului nici nu stiu mai mult de 2 modele de mazda sau mitsubishi . in plus nu poti compara asa ca general 2 producatori . luati 2 modele si le comparati pana se termina datele pe google ca oricum de acolo va provine stiinta la majoritatea . va dati cu parerea din parerile altora.

vacaroz 04-02-11 00:06

Re: mazda vs mitshubishi
 
am si eu o tema pt un nou versus. trabant vs volga

petreals 04-02-11 00:12

Re: mazda vs mitshubishi
 
Quote:

Originally Posted by !41! (Post 4050073)
Threaduri de astea ar trebui sterse ! 90 % din userii forumului nici nu stiu mai mult de 2 modele de mazda sau mitsubishi . in plus nu poti compara asa ca general 2 producatori . luati 2 modele si le comparati pana se termina datele pe google ca oricum de acolo va provine stiinta la majoritatea . va dati cu parerea din parerile altora.

corect :!:

NOScox 04-02-11 20:34

Re: mazda vs mitshubishi
 
e si nu prea asa, pt ca mai sunt bmw vs mercedes vs audi...

on: mitshubishi are modela mai bune daca este sa comparam toata istoria celor 2 modele.

ce nu inteleg eu la mitshubishi este cum naiba echipeaza motoarele diesel cu inimi de vw. sincer ma intreb cum este posibil asa ceva? nu sunt in stare sa faca motoare bune diesel, pt ca benzina stim cu totii ca sunt motoare foarte bune.

idm_vw 04-02-11 21:07

Re: mazda vs mitshubishi
 
ce de mai poll-uri ...nu e interesant dar are voturi!

D-I-U 05-02-11 09:35

Re: mazda vs mitshubishi
 
cam greu de pronuntat pe general cum a mai spus cineva mai sus luat cate un model si comparat din ce stiu eu piesele la mazda ar fii mai ieftine ca la mitshu,mazda si mai toate japanezele au luat delcouri si electromotoare de la mitshubishi si pe a mea au insemnele mitshu,in al-2-lea razboi mondial zero-urile japoneziilor au fost mitshubishi,
mai bine se ia un model de mazda si unu de mitshubishi ca asa nusi are rostu thredu asta

petreals 05-02-11 10:47

Re: mazda vs mitshubishi
 
Quote:

Originally Posted by NOScox (Post 4053391)
ce nu inteleg eu la mitshubishi este cum naiba echipeaza motoarele diesel cu inimi de vw. sincer ma intreb cum este posibil asa ceva? nu sunt in stare sa faca motoare bune diesel, pt ca benzina stim cu totii ca sunt motoare foarte bune.

nu e singura marca care face asta...astazi ASX-ul este livrat cu prima motorizare diesel Mitsubishi...raspunsul la intrebarea ta e simplu...costuri de productie...nu doar de la vw au motoare...de exemplu...pe colt...dieselul de 1.5 este tot productie germana...dar in colaborare cu mercedes daca nu ma insel :)

petreals 05-02-11 10:51

Re: mazda vs mitshubishi
 
Quote:

Originally Posted by D-I-U (Post 4054666)
cam greu de pronuntat pe general cum a mai spus cineva mai sus luat cate un model si comparat din ce stiu eu piesele la mazda ar fii mai ieftine ca la mitshu,mazda si mai toate japanezele au luat delcouri si electromotoare de la mitshubishi si pe a mea au insemnele mitshu,in al-2-lea razboi mondial zero-urile japoneziilor au fost mitshubishi,
mai bine se ia un model de mazda si unu de mitshubishi ca asa nusi are rostu thredu asta

in intreaga industrie a niponilor...mitsubishi este numarul 1...de la razboiul mondial pana azi...nu asta e problema...nu are rost sa le comparam ca si companii

take a look:

* Mitashi hokayamoto Inc
* Asahi Glass Co.
* The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Ltd.
* Kirin Brewery Co., Ltd.
* Meiji Yasuda Life Insurance Company
* Mitsubishi Aircraft Corporation
* Mitsubishi Electric Corporation
* Mitsubishi Estate Co.
* Mitsubishi Heavy Industries, Ltd.
* Mitsubishi Logistics Corporation
* Mitsubishi Motors (Automobile manufacturing and sales)
* Mitsubishi Paper Mills, Ltd.
* Mitsubishi Plastics, Inc.
* Mitsubishi Rayon Co., Ltd.
* Mitsubishi Research Institute, Inc.
* Mitsubishi Shindoh Co., Ltd.
* Mitsubishi Steel Mfg. Co., Ltd.
* Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corporation (part of Mitsubishi UFJ Financial Group)
* Mitsubishi UFJ Securities
* Nikon Corporation
* Nippon Oil Corporation
* NYK Line (Nippon Yusen Kabushiki Kaisha)
* P.S. Mitsubishi Construction Co., Ltd.
* Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co., Ltd.

D-I-U 05-02-11 11:37

Re: mazda vs mitshubishi
 
din cate stiu la japonezi concurenta e intre ei si restu lumii

unchiulNOS 05-02-11 14:36

Re: mazda vs mitshubishi
 
pai ce modele reprezentative are mazda?
mazda mx5> nu prea reusita dupa parerea mea. mai bn spus un model pt fete.
xedox 6> chiar mi-a placut modelul. am mers cu v6 parca 2.6 si era senzatie la vreme aia 99'.
rx 6,7 si 8 motor rotativ, nu prea reusit de aceea nemtii au abandonat motorizarea asta acum 50 de ani poate mai bine. rx este senzatie pt drift. o masina mai mult decat o masina o masina de duminica. sa ai prea multi bani si sa fii maniac dupa masini sa iti iei un rx 8 si sa faci drifturi.
prin anii 90 erau bune si modelele 323 si 626.
in ziua de astazi mazda 6 pare ceva de capul ei, dar mi se pare ca modelele pe motorina tot motoare de vw au.

in motorsport Mazda 787B a castigat cursa de 24 de ore de la le mans.
Courage C65 LMP2 a reaparut in 2005 cu aparitii sterse avand un motor de rx8 imbunatatit. de fapt avea la baza motorul de rx8, care avea diferente crase fata de unul de strada.

UNLORD 10-02-11 18:33

Re: mazda vs mitshubishi
 
Quote:

Originally Posted by unchiulNOS (Post 4055601)
pai ce modele reprezentative are mazda?
mazda mx5> nu prea reusita dupa parerea mea. mai bn spus un model pt fete.

Sa nu imi spui ca ti se pare mai reusita replica Mitshubishi:

http://www.distrocars.com/wp-content...Front-Side.jpg
http://www.distrocars.com/wp-content...-Rear-Side.jpg

P.s. Eu am votat Mazda. Mitshu e opelul japonez pt mine chiar daca are modele f. tari cum e Lancer Evo. Mazda mi se pare mai fiabila, poate cea mai fiabila marca japoneza (facem exceptie de Wankel) iar la design, imi place mai mult decat la Mitshu. Imi place ca majoritatea motoarelor sunt de productie proprie si ca filozofia lor este f. simpla si trainica.

hasky 10-02-11 19:05

Re: mazda vs mitshubishi
 
de ex la super sportive mazda da un foarte bun motor rotativ pe varianta rx7 cu mari valente sportive masina f folosita in street racing si drift, in rest eu ca detinator de mitsu merg la toate capitolele pe mitsu varful de gama se bate cu cele mai sportive si scumpe masini europene de clasa la nivel de off road este inttre primele 4 , iar ca fiabilitate nr 1 intrecuta poate doar de honda la cateva modele. mazda se vrea un varf pe latura de loock si cam atata


All times are GMT +2. The time now is 15:19.

- Copyright 2024 4Tuning