Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-12, 12:20   #346
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
firma de la mine din oras : "draexlmaier"
se ocupa cu cablaraie in principal pentru mercedes, vag (audi, vw, porsche) si .. comenzi limitate ghici si pentru cine .. lambo.
si nu aberez.



in judetul Timis se fac volane pentru VW polo,si mai multe prin tara,nu de golf 4,ca el nu se mai fabrica.
deja topicul a devenit VW vs DACIA sau posesorii de logan VS restul
astept sa vedem ce o sa mai ziceti cand o sa vedeti un logan de 15 ani,daca o sa il mai gasiti,si daca il mai gasiti sa il comparati cu un golf 4 de 20-25 de ani atunci.macar atunci poate vedeti diferenta.
la un impact lateral +60 la ora o sa fiti morti in logan,sper sa nu aveti ghinionu asta.numai bine
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 13:32   #347
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
in judetul Timis se fac volane pentru VW polo,si mai multe prin tara,nu de golf 4,ca el nu se mai fabrica.
deja topicul a devenit VW vs DACIA sau posesorii de logan VS restul
astept sa vedem ce o sa mai ziceti cand o sa vedeti un logan de 15 ani,daca o sa il mai gasiti,si daca il mai gasiti sa il comparati cu un golf 4 de 20-25 de ani atunci.macar atunci poate vedeti diferenta.
la un impact lateral +60 la ora o sa fiti morti in logan,sper sa nu aveti ghinionu asta.numai bine
N-are cum sa se comporte la fel,cand el cand e nou,costa in varianta de baza,de doua ori mai mult.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 14:13   #348
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu prea e corect titlul, mai bine bora vs logan si golf 4 versus sandero
Asa e, titlul nu este prea corect, insa initiatorul subiectului nu a dorit un VS in adevaratul sens, el voia doar o masina. Mai exact titlul trebuia sa sune cam asa: "4k euro, ce sa cumpar golf sau logan?" Insa baiatul ne-a lasat in suspans nu mai mai postat nimic, noi l-am transformat in VS.

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca esti patriot faci rata la banca pe viata la un logan si umbli apoi cu fete cuminti, daca esti mai smecher iei bora, fumezi, umbli cu fete rele si gata.
Si daca nu esti patriot ce faci? faci rata (chiar ca pe viata daca ai un salariu de 300E) la un Vw de 17mii E cum a facut un vecin de-al meu pt. un passat iar acum a trebuit sa renunte la locul de munca de aici sa plece in afara ca sa nu ii ia banca masina? Lasand gluma la o parte loganul de bine de rau il poti plati in 3-5ani e suportabil, fara sa renunti la lucrurile de baza ale supravietuirii insa o masina de 15.000E poti cumpara? la un salariu mediu.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 14:38   #349
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
astept sa vedem ce o sa mai ziceti cand o sa vedeti un logan de 15 ani,daca o sa il mai gasiti,si daca il mai gasiti sa il comparati cu un golf 4 de 20-25 de ani atunci.macar atunci poate vedeti diferenta.
Trebuie sa mai asteptam 7ani, ca sa vedem cum va arata un logan de 15ani( fab 2004). Insa un Golf de 20ani stim cum arata si stim si cate masini de aceasta vechime(vento, golf2, vectra A,audi80, ford orion mk3) mai circula pe strazi, adica f putine. Ce te face sa crezi ca va mai interesa pe cineva cum va arata un golf4 de 20-25ani? Vezi cate masini de la inceputul lui 90 mai circula pe strazi si cine le mai cumpara si o sa ai raspunsul la intrebare. Masina te folosesti de ea acum, azi, nu peste 15 ani cand deja nu mai ai cui o vinde si nu o mai doreste nimeni. Cine mai vrea o dacie din '97? La fel si cu loganul, cine o sa mai vrea unul de 15 ani? sau cine o sa isi mai doreasca un golf de 20ani?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 00:16   #350
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
la un impact lateral +60 la ora o sa fiti morti in logan,sper sa nu aveti ghinionu asta.numai bine
cu un post inainte sa le urezi de bine oamenilor parca te jurai ca nu mai postezi aici
Te asigur ca la impact direct, lateral, la 60 km/h nici in maibach nu supravietuiesti, ti se zdrobesc organele interne de coaste si creierul de calota craniana, chiar daca tu ramai intreg pe dinafara.
Lasand genul asta de postari, sa revenim fara ura la o discutie normala
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 10:01   #351
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Adevarul e ca golf-ul IV e un pic mai sigur in cazul unui impact fie frontal ori lateral. Dovada teste NCAP http://www.euroncap.com/tests/vw_golf_1998/46.aspx
http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx
Trebuie sa recunoastem ca diferenta nu e mare, dar golf e un pic mai sigur. Eu sincer sper din tot sufletul ca nimeni sa nu fie silit sa afle pe piele lui cat de sigura sunt una sau cealalta dintre masini, si sa parcurga kilometrii multi fara accidente.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 11:47   #352
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
cu un post inainte sa le urezi de bine oamenilor parca te jurai ca nu mai postezi aici
Te asigur ca la impact direct, lateral, la 60 km/h nici in maibach nu supravietuiesti, ti se zdrobesc organele interne de coaste si creierul de calota craniana, chiar daca tu ramai intreg pe dinafara.
Lasand genul asta de postari, sa revenim fara ura la o discutie normala
mai citeste o data,eu nu ma jur,dar cand vad ca unii vorbiti fara sa aveti idee de anumite chestii nu ma abtin
nu am urat la nimeni sa faca accident,era doar o remarca,dar fiecare le potriveste dupa bunul plac.
si totusi aleks de ce nu iti cumperi un logan nou,ca te vad fan infocat dacia?
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 17:01   #353
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
mai citeste o data,eu nu ma jur,dar cand vad ca unii vorbiti fara sa aveti idee de anumite chestii nu ma abtin
nu am urat la nimeni sa faca accident,era doar o remarca,dar fiecare le potriveste dupa bunul plac.
si totusi aleks de ce nu iti cumperi un logan nou,ca te vad fan infocat dacia?
Pentru ca isi cumpara masina pentru sufletul lui si nu pentru nevoi.In schimb nu a zis ca logan sau golf ar fii masini proaste.Doar ca nu ceea ce vrea el.Chestie de gusturi
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 06:30   #354
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Pentru ca isi cumpara masina pentru sufletul lui si nu pentru nevoi.In schimb nu a zis ca logan sau golf ar fii masini proaste.Doar ca nu ceea ce vrea el.Chestie de gusturi
Multumesc frumos de ajutor, intelesese toata lumea oricum, exceptiile mai bine le ignoram, pentru linistea tuturor
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 00:17   #355
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

multumesc pentru lamurire atat supermoderatorului cat si avocatului sau
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 10:32   #356
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

=)))) ce discutii aveti . cel care a deschis aces topic s-a decis ce masina isi va cumpara ?
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 10:36   #357
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Lastun.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 23:33   #358
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu merg pe pisicuta daca nu ursulet de plush.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 17:51   #359
ser_flo29
Banned

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by rechinubr View Post
Salutare si bine v-am gasit.Sunt nou membru al acestui forum si am o dilema in a-mi alege masina(defapt tatal meu vrea sa achizitioneze dar o sa folosesc si eu masina cam in egala masura cu el) si nu prea stim ce sa facem.Ne-am orientat spre modelele din titlu in jurul sumei de 4200 euro.Golful de prin 2001-2002 cu motor 1.9tdi 90CP cu vreo 160000 km asa spune proprietarul dar imi e cam greu sa cred asta iar loganul cu 3 vaucere motor 1.4 75CP varianta stoc are ABS 1 airbag si cred ca fara servo cu taxa de prima inmatriculare; cu 3 rable cumparate ajunge cam 4100 euro.La logan ma cam sperie consumul cam mare pt un motor de 1.4 , pe de alta parte e masina noua e ca o fata virgina ii stii tot istoricul pe cand la golf nu prea stiu mare branza dar consumul e mult mai mic putere cu mult peste logan, spatiu la fel depaseste loganul(vorbesc de break) dar ma gandesc ca masina aia poate sa aiba 300 de mii lejer iar bordu arata ca are 120 de mii si poate sa apara o problema la ea in orice moment dar la logan 3 ani stau linistit.
Va rog spunetimi parerea voastra referitor la dilema mea.
Multumesc
eu am un VW Bora 1,9 TDI 131 CP, tiptronic cu destule opțiuni(clima 4 airbag, computer de bord, full electric, ABS, ESP) , Bora fiind pe aceeași platforma cu golful. Mașina e din 2002, eu am luat-o īn 2006. Īn prezent are 390.000 km. Daca vreau merg cu 150 KM/ h și scot consumu de 6,2-6,3. daca vreau merg și cu 200km/h. Se pot scoate și consumuri de 5 la mers pana in 100 si fara clima. Ideea e ca pot face cam tot ce vreau cu ea, fiind și break.Īn afara de bucșăraie și bloc control valve cutie de viteze( am automata de asta) nu am schimbat alte lucuri. Nu am schimbat turbina, injectoare, EGR, volanta sau alte piese costisitoare. Și e mașina și acum.Cat despre Logan-uri le dau ceață la toate diesel sau benzina. Nu am avut un logan care sa imi faca fata la un drum lung. Un golf 4 daca are mulți km are și semne. Pentru motorul de 1,9 TDI 90 CP nu trebuie sa iti faci probele. E cu pompă de injecție clasică, nu PD ca a mea sau injecție directa ca la logan. Deci e foarte fiabil și deloc pretențios. Daca golf-ul e buna alege-l fara discuție.Si mai ai un plus la golf adica caroserie galvanizata cu garanție 12 ani.
ser_flo29 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 18:07   #360
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Din ianuarie 2011 pana acum cred ca si-a cumparat omul masina, poate a si schimbat-o deja ) uitati-va putin inainte sa postati.


Here we go
Champion is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -