Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-11, 09:52   #151
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
Nici eu, dupa 100 de mii am auzit ca le cade relantiul in baie.

http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=2979
respect !
morghen is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:01   #152
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: VW vs. Honda

super type r si-a luat o pe coaja urat ...
https://www.youtube.com/watch?v=08EKh_UQif8

ce tot laudati atat ascutitorile astea de type r?

nova din film mergea la presiune de 0,5 ~200cp , la boost mai mare era prea rusinos pentru type r.
type r ul avea soft..evacuare ..hondata deci nu era stock )
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:15   #153
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Chiar nu puteti sa incetati cu mizeriile..Este Gti in Ro care are peste 130 000 km si de la 40 000 de km merge cu stg 3 (390 cp si 540 cp) si dsg si nu a avut nici o problema...Eu sunt dispus sa ma dau cu orice Type R din Ro si daca pierd promit ca imi vand masina si imi iau Type R..
si exista proiect in romania cu un coupe din 199X care are ca target 1/4 sub 10s.
Ce ma amuza pe topicul asta e ca toti si-au pus ochelari de cal si nu observa asemanarea dintre cele doua marci. Ambele marci pana in anul 2000 au facut masini ieftine si fiabile pentru publicul larg iar acum ambele fac niste masini de tot ***u.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:20   #154
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: VW vs. Honda

nu ambele, doar Honda. Vw are modele de top pe toate segmentele de piata . mi-am adus aminte , exista tdi-uri care isi bat joc de type r
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:25   #155
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: VW vs. Honda

He he...eu eram cu type r-ul...
Nova lui Fly nu a facut atunci decat cursa asta dupa care a facut poc, nu a mai existat revansa...diferenta la 400 a fost de o masina...
Nu gasesc acum filmarea de la acelasi eveniment cu cursa intre mine si crx-ul turbo de la galati...1.6 de 130 de cai+turbo 0.4 presiune...diferenta 3 masini pe 400 de m...
Eu ma dau in primul rand de placere, si l-am felicitat din toata inima pe cel care m-a batut cu o masina "lucrata" cu pasiune...
In alta ordine de idei...am doar cateva cupe castigate la drag, in schimb la vtm am de 10 ori mai multe la acelasi numar de participari...
Dupa cum spunea cineva mai sus, type r-ul nu e pantru liniute...e pentru circuit si VTM...eu ma dau la toate cursele la care pot sa ma dau din pasiune pentru sportul asta...m-as da si cu caruciorul lui fi-miu daca nu as mai avea cu ce...

PS: Soft si Hondata e acelasi lucru...
__________________
amadeus_and is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:31   #156
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
si exista proiect in romania cu un coupe din 199X care are ca target 1/4 sub 10s.
Ce ma amuza pe topicul asta e ca toti si-au pus ochelari de cal si nu observa asemanarea dintre cele doua marci. Ambele marci pana in anul 2000 au facut masini ieftine si fiabile pentru publicul larg iar acum ambele fac niste masini de tot ***u.
Ba frate, am mai zis, o mai zis...NU SUNT FAN VW...Imi iau si maine 12 type R uri.. Mie nu mie spare o masina pt tara si drumurile noastre, nu mi se pare o masina practica si comoda, are materiale ieftine..Consuma mult pt ce ofera si service ul din Ro cat si piesele nu imi inspira incredere...astea sunt argumetele mele...
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:36   #157
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: VW vs. Honda

Acuma e fiecare cu gustul lui...eu am luat Type-r-ul ca masina de familie...locurile spate sunt nesimtit de mari, portbagaj imens pentru un hatch...suspensia putin cam dura dar roti pe 17 cu talon mai mare au reglat situatia...suport de biberoane pentru pasagerii din spate...
Consumul a scazut imens dupa Hondata, odata cu cresterea de cuplu pe turatii medii...
La service am ajuns la 62000 sa schimb ambreiajul, in rest doar revizii...
Pana la 100000 nu am schimbat un surub macar...si nici nu dadea semne ca ar avea nevoie...asta in conditiile in care aproape jumatate din kilometri sunt facuti in regim de cursa...

Last edited by amadeus_and; 17-01-11 at 10:40.
amadeus_and is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:40   #158
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by amadeus_and View Post
Acuma e fiecare cu gustul lui...eu am luat Type-r-ul ca masina de familie...locurile spate sunt nesimtit de mari, portbagaj imens pentru un hatch...suspensia putin cam dura dar roti pe 17 cu talon mai mare au reglat situatia...suport de biberoane pentru pasagerii din spate...
Consumul a scazut imens dupa Hondata, odata cu cresterea de cuplu pe turatii medii...
Pe mine ma deranjeaza acuzatiile astea gen ``ochelari de cal``, am avut passat si l-am vandut si mi-am luat 407..ti se pare ca sunt fan VAG?Eu analizez situatiile si optiunile si care mi se pare mai potrivit pt mine, iau..Am mers, am vazut, m-am dat cu Type R.. Nu vorbesc aiurea...Sunt deschis la orice marca daca imi ofera ceea ce caut..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:44   #159
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: VW vs. Honda

Nu cred ca te-am acuzat eu de ceva...ba chiar imi place ca esti pasionat...
Eu vorbesc la fel din proprie experienta...Honda am luat-o dupa o luna de prospectare a pietei...daca gaseam altceva sa ma incante la banii astia luam altceva...
amadeus_and is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 10:46   #160
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW vs. Honda

Si am vazut la cativa la semnatura ``honda for live`` si etc...asta ce mai e?adica cum pot sa cred ca e o opinie echilibrate de la o persoana care gandeste asa?
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 14:33   #161
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Si am vazut la cativa la semnatura ``honda for live`` si etc...asta ce mai e?adica cum pot sa cred ca e o opinie echilibrate de la o persoana care gandeste asa?
de parca la vw nu exista . Topicul asta e ca "benzina vs motorina" si nu duce niciunde. Toata lumea o sa aleaga ce ii place mai mult si atat.
In legatura cu ochelarii de cal nu m-am referit la tine ci la Dennis_TL care sustine ca vw are modele de top si la morghen care ar sustine toata viata ca porsche e cea mai tare marca de pe lume si daca ai compara chiar si un porsche boxter cu nsx ar zice ca e mai tare fiindca are mai mult cuplu in ture joase de unde va rezulta ca va avea o viteza mai mare la iesirea din viraj.
Apropo, ce supercar are VW ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 14:37   #162
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
de parca la vw nu exista . Topicul asta e ca "benzina vs motorina" si nu duce niciunde. Toata lumea o sa aleaga ce ii place mai mult si atat.
In legatura cu ochelarii de cal nu m-am referit la tine ci la Dennis_TL care sustine ca vw are modele de top si la morghen care ar sustine toata viata ca porsche e cea mai tare marca de pe lume si daca ai compara chiar si un porsche boxter cu nsx ar zice ca e mai tare fiindca are mai mult cuplu in ture joase de unde va rezulta ca va avea o viteza mai mare la iesirea din viraj.
Apropo, ce supercar are VW ?
Pai nu are supercaruri pt ca detine multe firme de supercaruri(Lambo, Buggati, Porsche, chiar si audi)
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 15:01   #163
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: VW vs. Honda

asta cu ce supercar are vw s-a mai discutat pe 300 de topicuri
apache is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 15:08   #164
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW vs. Honda

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Pai nu are supercaruri pt ca detine multe firme de supercaruri(Lambo, Buggati, Porsche, chiar si audi)
in mintea unora vw ar fi trebui sa faca panamera, gt2 rs, a8, veyron, continental etc. atata timp cat detin si seat/scoda sau bentley lambo ar fi cea mai neinspirata alegere sa faca sub sigla vw si nu celor cu prestigiu.
sau ca inginerii porsche sunt doar pt porsche. tu sa ai 3 firme care produce acelasi lucru doar sub cerinte diferite nu cumva aduci inovatiile la toate cele 3 firme sau tii inginerii chititi unul de celalalt?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 15:10   #165
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VW vs. Honda

ok. deci vw nu are masini de top ci grupul vag are. am inteles....totusi aici e vw vs honda .
sKyNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -