Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-11, 12:20   #1
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default VW vs. Honda

hai sa vedem comunitatea 4tunign ce zice de aceasta provocare care ce si cum....toata lumea cand aude de honda 1.6 sau 2.0 facuta turbo mama ciupacapra pe terra!voi ce ziceti???
__________________
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 12:35   #2
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
hai sa vedem comunitatea 4tunign ce zice de aceasta provocare care ce si cum....toata lumea cand aude de honda 1.6 sau 2.0 facuta turbo mama ciupacapra pe terra!voi ce ziceti???
Tu ce zici ? Compari un singur brand auto (Honda) cu cel mai mare grup auto din lume (Skoda,Seat,Vw, Audi, Bentley, Lamborgini, Bugatti, Porsche, Scania, Man etc) fara a preciza macar (sau poate nu inteleg eu) la ce anume te referi! Intai invata sa te exprimi si sa fii coerent, ca sa te poti face inteles. Oricum topicul in sine este o enormitate si cred ca ar putea sta si inchis !

P.s. Impacate cu gramatica si nu "O MAI ARDETI TRIPATZI ... GEN, FARA PANICI SI HAOSURI !"

Last edited by UNLORD; 07-01-11 at 12:43.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 12:56   #3
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Tu ce zici ? Compari un singur brand auto (Honda) cu cel mai mare grup auto din lume (Skoda,Seat,Vw, Audi, Bentley, Lamborgini, Bugatti, Porsche, Scania, Man etc) fara a preciza macar (sau poate nu inteleg eu) la ce anume te referi! Intai invata sa te exprimi si sa fii coerent, ca sa te poti face inteles. Oricum topicul in sine este o enormitate si cred ca ar putea sta si inchis !

P.s. Impacate cu gramatica si nu "O MAI ARDETI TRIPATZI ... GEN, FARA PANICI SI HAOSURI !"
Da recunosc am gresit...am vrut sa se inteleaga total altfel...ideea este de motoare de performante....adica de la vag motoarele 1.8t 2.0tfsi 1.4 tfsi si altele pe langa cele de la honda vtec si etc!
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 12:59   #4
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
Da recunosc am gresit...am vrut sa se inteleaga total altfel...ideea este de motoare de performante....adica de la vag motoarele 1.8t 2.0tfsi 1.4 tfsi si altele pe langa cele de la honda vtec si etc!
..
Turbo vs Aspirat ? Cam nedrept.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 13:12   #5
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default re: VW VS. Honda

uite aici un filmulet care ma cam lasat masca sincer

https://www.youtube.com/watch?v=x_MNS...eature=related
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 13:18   #6
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
hai sa vedem comunitatea 4tunign ce zice de aceasta provocare care ce si cum....toata lumea cand aude de honda 1.6 sau 2.0 facuta turbo mama ciupacapra pe terra!voi ce ziceti???

B16/K20/F20 sunt printre cele mai tari motoare aspirate existente iar in momentul cand sunt facute turbo rezultatele sunt extraordinare.
Sunt printre cele mai pretabile motoare pentru conversii aspirat/turbo.
Eu sunt fost posesor de Honda S2000 dar din pacate nu am avut taria sa ma apuc sa o fac turbo ... desi am fost foarte aproape. Insa eu am considerat ca S2000 ul este perfect asa cum a iesit din fabrica.
Oricum F20 ul de pe S2000 are interne forjate si se poate merge cu motorul de serie pana la 400-450 cp.
Este capabil vreun motor aspirat din grupul VAG de asa ceva ? (intrebare retorica)



Deci da sunt cam chupacabra pe terra
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 13:27   #7
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default re: VW VS. Honda

hold on...motoarele de performanta de la VAG sunt motoarele de pe lamborghini,porsche,bugatti, si nu in ultimul rand Audi !! audi RS4,RS6
morghen is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 13:47   #8
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default re: VW VS. Honda

Quote:
Originally Posted by daniwmk View Post
B16/K20/F20 sunt printre cele mai tari motoare aspirate existente iar in momentul cand sunt facute turbo rezultatele sunt extraordinare.
Sunt printre cele mai pretabile motoare pentru conversii aspirat/turbo.
Eu sunt fost posesor de Honda S2000 dar din pacate nu am avut taria sa ma apuc sa o fac turbo ... desi am fost foarte aproape. Insa eu am considerat ca S2000 ul este perfect asa cum a iesit din fabrica.
Oricum F20 ul de pe S2000 are interne forjate si se poate merge cu motorul de serie pana la 400-450 cp.
Este capabil vreun motor aspirat din grupul VAG de asa ceva ? (intrebare retorica)



Deci da sunt cam chupacabra pe terra
+ B18...
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 13:51   #9
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default re: VW VS. Honda

Admir Honda, dar in contextul actual (downsizing), cred ca le va fi f. greu fara turbo. Mai ales in Europa, desi moda se imprastie si peste ocean. Ca placere a condusului si fiabilitate/costuri de intretinere, aspiratul ramane rege, insa nu si la performante ... Despre motoarele turbate de performanta de la VAG, mi-e groaza sa ma gandesc, ca au o gramada de variante, nu toate sunt extraordinare dar oricum ai de unde alege: 1.2, 1.4, 1.8, 2.0, 2.5, 3.0, 5.0 si au si un 4.0 in lucru ... eu cred ca ai de unde sa extragi performanta !

P.s. Am uitat de oferat Porsche ... si de 9ff ~ 1000 hp (1200 hp in facere)! I pity Honda!

Last edited by UNLORD; 07-01-11 at 13:59.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 18:42   #10
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default re: VW VS. Honda

asta este foarte fain la grupul vasg pt ca la un motor de exemplu 1.8 turbo de 150 de cai performantele cele mai simplu sunt turbina injectoare reg de peresiune de pe acelasi motor doar ca de 225 de cai nu piese aftermarket si etc este un mare avantaj!!!
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 21:32   #11
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default re: VW VS. Honda

Numai nervi im-i va face thread-ul asta Pentru fiecare sustinator Honda vor fi 20 de VW fans care sustin contrariul.
VAG vs Honda ca performante? ca lux? ca vanzari? ca spatiu? ca..?
VAG detine marci care fac masini mai luxoase ca Honda in general, care fac masini mai performante, mai scumpe, mai"Turbo " sau mai altfel.
Veti veni ca deobicei cu motoare mai mari turbo sa le comparati cu 1,6 sau 2,0 aspirat.La aceeasi putere cu o masina din grupul VAG ,Honda ii scoate dintii intotdeauna!
Honda va fi intotdeauna mai fabiala si mai rara . Alte lucruri nu gasesc de discutat pe thread-ul asta . E prea vag subiectul.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:15   #12
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default re: VW VS. Honda

imi plac japonezele, dar am avut neplaceri cu vtec-ul.
adica: am vrut sa cumpar o honda accord 2.4 190 cp , dar a fost mult sub asteptari. adica motorul acela nu fugea deloc pt cat zicea el ca duce, drept urmare am refuzat-o si am mers cu alta tot 2.4 dar aceelasi rezultat. o masina fara asteptari mari. cred ca am avut asteptari prea mari de nu mi-a placut catusi de putin accordul.
asta ca o paranteza.
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:53   #13
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: VW VS. Honda

Caz particular:

civic type R vs golf 5 gti.
200 cp vs 200 cp

aspirat vs turbo

daca pui turbo pe civic, si rulezi la aceeasi presiune cu gti-ul, ca sa fie 2.0T vs 2.0T la aceeasi presiune...nu stiu cu ce demnitate scapa golf-ul.

ca fapt divers:

b16...in varianta de top (b16b, gasit doar pe civic type R '97-00 JDM) e un fel de OZN. 186cp la 8200 rpm cu 160 NM la 7500 rpm mi se pare ceva de-a dreptul fenomenal. Unde mai pui ca sunt si fiabile motoarele de Honda...

in schimb...daca vrei lux iei un audi a8, sau un vw touareg, phaeton etc. nu prea ai ce sa cauti pe la Honda.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:59   #14
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: VW VS. Honda

Deci sa pui turbo pe Civic la acelasi boost ca la GTI ti se pare normal, dar de diferenta de turatie nu spui nimic ? Sau aia nu conteaza ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:13   #15
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default re: VW VS. Honda

Bong mai exista si Acura..dar asta pentru americani.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -