Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care sunt preferatele tale?
1. Japoneze 246 56.29%
2. Europene 191 43.71%
Voters: 437. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-06, 14:47   #256
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

GTR te rog explica-mi de ce noua generatie de NSX va avea 500 cai putere, te rog. Nu imi zice ca ii facuta de tuner, ca o fost prezentata oficial DE HONDA. Atata sa imi zici si nu te fac ceea ce esti.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 03-04-06, 15:07   #257
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

in viitor poate sa aibe si 1000 CP nu ma intereseaza, plus ca s-ar putea ca linia de montaj sa fie in afara Japoniei, sau mai exista posibilitatea de "ordonanta de urgenta ))" care sa poata modifica legislatia.
Asa mai axista si un mitsubishi 3000 GT de 321 CP din anii trecuti dar care nu stiu unde a fost produs sau daca s-a comercializat pe piata Japoneza.
S-ar putea sa fie acceptate masini produse peste 300 CP doar pentru export Japonia si asta ar schimba problema.
Nu am trait in Jpoania si nici nu stiu Japoneza asa ca nu cunosc legislatia lor in amanunt, stiu doar informatii din presa, forumuri etc.
Daca te-ai simtit deranjat de anumite afirmatii ale mele imi cer scuze dar inainte de a comenta ceva documentati-va mai bine.
P.S.
NSX-ul actual are tot pana in 300 CP, crezi ca nu puteau sa scoata mai mult cand atat au scos cu 15 ani in urma?
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 03-04-06 at 15:11.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 11:05   #258
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

votat europenele si e fff simplu sunt prea multe marci puternice care scot masini care nici nu mai au nevoie de tuning ex ferrari , porsche , lamborghini , aston martin , bmw , mercedes , Pagani Zonda(pt cei ce nu au auzit de ea e firma italiana) , Koenigsegg CCR dastule argumente ???
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 06-04-06, 11:43   #259
lolek

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 354
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

parerile sunt impartite fiecare cu ce ii place dar japonezele sunt destul peste multe marci europene la fiabilitate
lolek is offline   Reply With Quote
Old 08-04-06, 16:16   #260
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

din celalalt vs (americane vs europene) a rezultat cel putin pana acuma k europenele sunt mult deasupra si dak voi spuneti k japonezele sunt peste europene ...pey sa indraznim sa credem k Asia domina la acest capitol ???sa fim seriosi...votat europenele !!!
tha_real_valek is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 01:38   #261
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by lolek
parerile sunt impartite fiecare cu ce ii place dar japonezele sunt destul peste multe marci europene la fiabilitate

Ca masini de serie sint in multe privinte superioare japonezele,europenelor.
Insa la rubrica supercars nu stau deloc bine.Deocamdata.
Japonezii au fost obligati sa produca puteri maxime din motoare de cilindree mica ,folosind tehnologii de virf si materiale de foarte buna calitate.Acum in ultimi ani,datorita cererii totmai mari pe piata a masinilor puternice au inceput sa conceapa motoare mai puternice,masini mai luxoase.
Sa nu uitam ca japonezii au creat motoarele de superturatii de 12-16 000 ture pe motociclete,in conditiile in care europenele gigaiau pe la 5-6000.
Insa ei nu au ferrari,lamborghini,porsche, si alte nume grele ca supercars.
Nu le au ,pt. ca nu au traditie de supercars ca si europenii,insa se pare ca vin tare din urma,cu supermasini la preturi si performante mult mai mici decit europenele.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 10:29   #262
AleX-34

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 94
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by turbojack
Ca masini de serie sint in multe privinte superioare japonezele,europenelor.
Insa la rubrica supercars nu stau deloc bine.Deocamdata.
Japonezii au fost obligati sa produca puteri maxime din motoare de cilindree mica ,folosind tehnologii de virf si materiale de foarte buna calitate.Acum in ultimi ani,datorita cererii totmai mari pe piata a masinilor puternice au inceput sa conceapa motoare mai puternice,masini mai luxoase.
Sa nu uitam ca japonezii au creat motoarele de superturatii de 12-16 000 ture pe motociclete,in conditiile in care europenele gigaiau pe la 5-6000.
Insa ei nu au ferrari,lamborghini,porsche, si alte nume grele ca supercars.
Nu le au ,pt. ca nu au traditie de supercars ca si europenii,insa se pare ca vin tare din urma,cu supermasini la preturi si performante mult mai mici decit europenele.

cata dreptate.... ff multa dreptate... japonezele sunt japoneze... parerea mea este ca sunt mult mai bune.... eu am o japoneza si nu a-s fii dat-o pe un BMW sau mercedes....
__________________
Sky is the limit

Skyline R34

Membru Japan Team [damn PROUD of it]
ACT A FOOL!!
AleX-34 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 11:23   #263
g_unit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 340
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

JAPAN CARS RULL'ZZZZZZZZZZZZZZz....nimica nu se poate compara cu ele la capitolu street races...
g_unit is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 12:49   #264
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Vedeti exemplul tipic de fan al masinilor japoneze din filme si jocuri ? Nici ceilalti nu sunteti chiar asa departe de el
Race is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 13:37   #265
g_unit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 340
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by Race
Vedeti exemplul tipic de fan al masinilor japoneze din filme si jocuri ? Nici ceilalti nu sunteti chiar asa departe de el
te inseli amarnic...dami private mesage..daca vrei sa stii de ce...
g_unit is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 14:17   #266
lolek

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 354
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

turbojack dak o tin tot asea japonezii or sa fie MULT peste europeni ... noroc cu supercarurile lor altfel ...
lolek is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 14:27   #267
g_unit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 340
Member of:
[Crazy Drivers]
Question Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by lolek
turbojack dak o tin tot asea japonezii or sa fie MULT peste europeni ... noroc cu supercarurile lor altfel ...
asa este...sunt o gramada de masini japoneze..mai vechi...care au preturi mai ridicate decat unele europene noi...prin simplu fapt ca sunt rare..si au motoare care rezista la o gramada de modificari...are rost sa dau exemple??
__________________
UPCOMING...SOMETHING REALLY HOT...
g_unit is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 15:18   #268
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

la un rulaj de 50.000km ferrari cate motoare schimba?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 15:44   #269
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by 300zxtt
la un rulaj de 50.000km ferrari cate motoare schimba?
daca eram posesor de ferrari shtiam cu sigurantza "cate motoare skimba"....nu sunt deci spune`mi tu mie k vad k eshti mai japonez...cate japoneze,cate europene shi cate americane sunt in F1 sau in WRC ???
tha_real_valek is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 21:53   #270
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

nu sunt la curent cu ultimele nouati pt ca mai am si alte treburi mult mai importante decat a sta pe net,dar exista si in F1 si in wrc

eu nu merg pe aceasta premiza.eu desfac un motor si iti spun cat e de rezistent.si motoare de japoneze am desfacut o droaie
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -