Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-10, 13:01   #106
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Julaikos spunea cu cateva posturi in urma ca oltcitul chiar si foarte obosit se tine mai bine decat o dacie obosita sau nu pe drum. E perfect adevarat. Am avut club 11 din `90 care a vazut multe la viata lui si nu prea a fost ingrijit, mai ales in ultimii lui ani. Pe fata erau cam toate bucsele duse, planetarele trosneau, dar puteam sa merg cu 120kmh fara sa se balanseze masina. Acum am o dacie break din `99 care la 90-100kmh daca bate vantu` putin sau daca tragi putin de volan sa ocolesti ceva incepe sa danseze si sa se balanseze. Pe curbe nu mai zic, dacia parca se infige cu botu` in asfalt si vrea sa mearga in fata.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 23:53   #107
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Julaikos spunea cu cateva posturi in urma ca oltcitul chiar si foarte obosit se tine mai bine decat o dacie obosita sau nu pe drum. E perfect adevarat. Am avut club 11 din `90 care a vazut multe la viata lui si nu prea a fost ingrijit, mai ales in ultimii lui ani. Pe fata erau cam toate bucsele duse, planetarele trosneau, dar puteam sa merg cu 120kmh fara sa se balanseze masina. Acum am o dacie break din `99 care la 90-100kmh daca bate vantu` putin sau daca tragi putin de volan sa ocolesti ceva incepe sa danseze si sa se balanseze. Pe curbe nu mai zic, dacia parca se infige cu botu` in asfalt si vrea sa mearga in fata.
te-ai uitat vreodata sub un oltcit sa vezi ce este in dreptu la fiecare roata? sa sa vezi dak lipseste ceva?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 00:12   #108
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

De aia e mai stabil oltcitul? Ca lipseste arcul?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 00:47   #109
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
De aia e mai stabil oltcitul? Ca lipseste arcul?
io zic ca este din cauza ca are sistemul acela de torsiune la mijlocul masinii.
tu ce zici? k tu esti oltcit driver?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 02:20   #110
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

) tu m-ai intrebat daca lipseste ceva la roata in comparatie cu dacia, eu ti`am raspuns. Suspensia oltcitului e mai avansata dpdv tehnologic, barele de torsiune isi spun cuvantul. Pe oltcituri se obisnuieste sa se puna bara de cs (oltcit papuc) pe spate tocmai pt ca e mai dura deci e si mai stabil.

PS: nu mai sunt oltcit driver de ceva timp. L-am condus doar un an
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 19:30   #111
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

sunt oltcitist de la 13 ani ,daca la 13 ani parinti cumparau o dacie eram daciot ,care este mai buna? niste cazane in care bagi bani,noroc ca am un logan in care trebuie sa bag doar motorina si restul de bani in oltcit
__________________

oltcit 1.4 T
bogdanlascu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 09:38   #112
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

bre giully atunci renunta la usergroupul oltcit...daca tot nu mai ai...si asa am ramas cativa pe aici...

suspensie tare nu inseamna mai stabil,suspensie care lucraza corect inseamna stabilitate buna,suspensia independenta a oltcitului ii confera stabilitate...nu neaparat ca e pe bare de torsiune sau pe arcuri
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 10:43   #113
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Da julaikos, suspensie mai tare nu inseamna neaparat mai stabil, dar in majoritateancazurilor inseamna. Mai ales daca o si cobori putin cu burta pe pamant.
Nici n-am bagat de seamna ca mai sunt in usergrup oltcit pana nu a zis Sirius
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 13:15   #114
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Oricum.cand incepi si cobori masina,pui bare de cs etc deja masina e modificata si nu mai poti face comparatia ca si cand ar fi o masina stock
Coborarea masinii modifica centrul de greutate,dar asta se poate face si la o dacie,i se mai pun si arcuri mai tari amortizoare bune si atunci te trezesti ca sta bine pe curbe dacia...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 14:45   #115
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Mda, destul de corect, diferenta e ca la oltcit nu trebuie neaparat alte piese decat cele originale.
Oricum, discutia a plecat de la "un oltcit obosit e mai stabil decat o dacie" si am spus ca asa e
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 01:58   #116
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Deja o dam din Cola-n Fanta si din Fanta-n Sprite! Astea sunt chestii stiute de mult si de multa lume doar ca la majoritatea domneste subiectivismul ...
FXA- is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -