Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-10, 21:40   #16
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
Dacia!!! consuma putin si nu te lasa la greu
oricare le cumperi acum SH (ca numai SH mai este)te poate lasa oricand , foarte putine exemplare mai sunt in mintile lor
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 23:14   #17
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Apropo de chestia asta cu daciile Sh. Am condus de curand una din 98, mi-am zis inainte de a urca "Frateeee dacie adevarata, 12ani, mult mai buna si mai noua decat aia pe care o aveam eu din 91 si care a prins anul 2009". Si dupa ce am facut eu vreo 200m am avut senzatia ca ma intorc in timp cu 40 de ani, nu cu 12. Dacia mea din 91 era "parfum" pe langa aia din 98 care era o "hosca", un "cotetz" din vina stapanului.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 23:19   #18
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Apropo de chestia asta cu daciile Sh. Am condus de curand una din 98, mi-am zis inainte de a urca "Frateeee dacie adevarata, 12ani, mult mai buna si mai noua decat aia pe care o aveam eu din 91 si care a prins anul 2009". Si dupa ce am facut eu vreo 200m am avut senzatia ca ma intorc in timp cu 40 de ani, nu cu 12. Dacia mea din 91 era "parfum" pe langa aia din 98 care era o "hosca", un "cotetz" din vina stapanului.
cum ingrijesti masina asa o ai...poti sa ai si bmw si mercedes daca stapanu masinii e prost si stie decat sa-i dea pedala si cheie...si ala ajungi cu 10-12 ani in urma. Sunt dacii exemplu cele pe injectie, am un prieten cand am condus-o...nu se auzea motoru inauntru, aveam impresia ca conduc ceva strain.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 18:16   #19
mada_10

Stage 2
 
mada_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 57
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
cum ingrijesti masina asa o ai...poti sa ai si bmw si mercedes daca stapanu masinii e prost si stie decat sa-i dea pedala si cheie...si ala ajungi cu 10-12 ani in urma. Sunt dacii exemplu cele pe injectie, am un prieten cand am condus-o...nu se auzea motoru inauntru, aveam impresia ca conduc ceva strain.
ai mare dreptate masina poare sa aiba si 3 ani daca nu e intretinuta cum trebuie iti de senzatia de o masina din ani 80”
mada_10 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:41   #20
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

oltcit pentru aspect si motor.
dacia pentru comoditate (in sens de convenienta) Oltcitul nu se mai fabrica de 20 de ani dacia de mai putin de 10 si in plus productia oltcitului a fost mult mai mica, deci cand e vorba de piese...cam nashputea...
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:46   #21
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

ultimele oltcit-uri s-au fabricat in 94, deci nu`s chiar 20 de ani
Spark is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:48   #22
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
Dacia!!! consuma putin si nu te lasa la greu
......daca sta in garaj da, ambele faze
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 23:24   #23
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
ultimele oltcit-uri s-au fabricat in 94, deci nu`s chiar 20 de ani
My bad (credeam ca 91), dar tot e o diferenta 94 - 2000+ iar cota de piata a fost imensa peste 20de ani la rand.
La convenienta adug
- 4usi (ne-vorbind aici de masini de figuri)
- accesibilitate motor in caz de nevoie
- posibilitatea de a avea motor cu injectie care chiar u te lasa in drum fata de orice carburator+delco
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 00:48   #24
mirel 19

Stage 3
 
mirel 19's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 84
Member of:
[Style in Motion]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

sigur as alege oltcit e putin mai pretentios de cat dacia
mirel 19 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 10:54   #25
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by mirel 19 View Post
sigur as alege oltcit e putin mai pretentios de cat dacia
mai putin pretentios la ce te referi?
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:17   #26
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by mirel 19 View Post
sigur as alege oltcit e putin mai pretentios de cat dacia
Ce gluma

Desi ar putea fi si adevarat daca gandesti precum un "meserias/mester/mecanic" autentic roman, dar asta se poate aplica la orice masina. Ma refer aici la a pune ulei scurs din cine stie ce utilaj, filtre, etc cumparate din bazar la 10RON. Faza e ca toate aceste compromisuri merg de minune la Dacia 1310.
Masina asta nu cere nimic, dar nici nu ofera nimic.
Stiu care au pus ulei uzat, Sh, de orice norma, stiu care au pus bujii sh, piese interne sh, furtune si garnituri home made din bucati de furtun de aragaz si caucic de camera de tractor. Si au tinut. In ultimii 2 ani chiar si eu am pus ulei de motor de diesel, ca il aveam gratis dar nou la cutie. Si ghici ce? a mers masina la fel, am dus-o la dezmembrari la volan.
Fa tu asa ceva la un Oltcit sa vezi cat te tine.
Era o vorba: la Dacie daca ai o sarma si un patent poti sa pleci la drum.
La Oltcit....eram odata cu un prieten, i s-a oprit in mers, ne-am uitat toti la masina, am incercat sa o impingem, benzina si baterie buna avea. A lasa-o pe dreapta, si am facut autostopul. Apoi a adus mecanic de la Iasi, 100km.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:24   #27
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ce gluma

Desi ar putea fi si adevarat daca gandesti precum un "meserias/mester/mecanic" autentic roman, dar asta se poate aplica la orice masina. Ma refer aici la a pune ulei scurs din cine stie ce utilaj, filtre, etc cumparate din bazar la 10RON. Faza e ca toate aceste compromisuri merg de minune la Dacia 1310.
Masina asta nu cere nimic, dar nici nu ofera nimic.
Stiu care au pus ulei uzat, Sh, de orice norma, stiu care au pus bujii sh, piese interne sh, furtune si garnituri home made din bucati de furtun de aragaz si caucic de camera de tractor. Si au tinut. In ultimii 2 ani chiar si eu am pus ulei de motor de diesel, ca il aveam gratis dar nou la cutie. Si ghici ce? a mers masina la fel, am dus-o la dezmembrari la volan.
Fa tu asa ceva la un Oltcit sa vezi cat te tine.
Era o vorba: la Dacie daca ai o sarma si un patent poti sa pleci la drum.
La Oltcit....eram odata cu un prieten, i s-a oprit in mers, ne-am uitat toti la masina, am incercat sa o impingem, benzina si baterie buna avea. A lasa-o pe dreapta, si am facut autostopul. Apoi a adus mecanic de la Iasi, 100km.
Eu am avut un jaf de dacie din 82 era radiata...era ca un tanc, a mers motoru si cu diluant, acetona, ulei ars, toba din teava de gard etc... Deci pe dacie functioneaza multe, dar trebuie sa le si gandesti nitel )
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 13:08   #28
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
ultimele oltcit-uri s-au fabricat in 94, deci nu`s chiar 20 de ani
mmm da ultimele bucati au iesit din fabrica in 96
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 13:30   #29
mada_10

Stage 2
 
mada_10's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 57
Thumbs up Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Eu am avut un jaf de dacie din 82 era radiata...era ca un tanc, a mers motoru si cu diluant, acetona, ulei ars, toba din teava de gard etc... Deci pe dacie functioneaza multe, dar trebuie sa le si gandesti nitel )
roanul tot inventiv ramaine.
dar nu era vorba in topic despre improvizati ci de performante si de aspectul masini.
mada_10 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 13:33   #30
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: oltcit club 12 vs dacia 1300

Quote:
Originally Posted by mada_10 View Post
roanul tot inventiv ramaine.
dar nu era vorba in topic despre improvizati ci de performante si de aspectul masini.
da...curiozitatea ce sa'i faci , singura masina care mai merge cu de toate e Volvo 245,240, toata seria ) scuze de off-topic

On topic: Eu tot dacia as alege, mai frumoasa, mai spatioasa, usor de reparat si destul de fasneata.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -