Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oldies sau New
Oldies 29 61.70%
New car 18 38.30%
Voters: 47. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-07-05, 23:22   #61
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default

totul depinde de gusturi

putem sa ne contrazicem de acum incolo inca un an non stop si tot nu ajungem la o concluzie

depinde de personalitatea fiecaruia

mie imi plac mai mult masinile vechi, cu toate ca motoarele alea americane erau destul de praf (de ex. trans am 4.9 turbo avea 210 cp) dar aveau putere bruta... ma rog.. erau concepute pt drumurile americane... in romania ar fi sinucidere sa mergi cu o asemenea masina cu viteza mare
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline  
Old 21-07-05, 10:20   #62
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Quote:
In perhaps the ultimate insult to the Firebird, Pontiac dropped its 400 V8 and installed a new Turbo-charged 301 (4.9 liter) V8 as its top engine choice. The notorious \"Turbo 4.9 was rated at a pathetic 210 bhp, but the real insult came from its actual performance. There was no Turbo boost indicator as Turbo lag was a huge problem and the engine often made loud pinging sounds under heavy loads just before it self-destructed.
Super motor,intr-adevar !
Ce inseamna \"putere bruta\" ? 210 CP sunt 210 CP si atat.Masina asta de exemplu scotea [email protected] pe sfertul de mila...mai patetic de atat nici ca se poate ! Unde e puterea aia bruta ?
Mie imi place Firebirdul de exemplu,dar ultimul model,ala care s-a produs pana in 2002...si chiar si de ala si-au batut joc cu V6 de 3,4 si 3,8l !
Intr-adevar,undele au fost masini super LA VREMEA LOR...dar le-a trecut timpul ! Insa foarte putine erau cu adevarat rapide (a existat si Firebird de 90 CP,asa ca...)
Race is offline  
Old 21-07-05, 19:29   #63
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default

cand am zis putere bruta ma refeream la motorul 426 hemi... in nici un caz la cel de pe firebird
XoRRo is offline  
Old 23-07-05, 20:11   #64
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Oldies but Goldies!!!

Oldies 4 EveR!!!

Aceste cateva cuvinte spun totul
Bogdan OCC is offline  
Old 24-07-05, 05:48   #65
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,412
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
Masinile tunate in zilele noastre au 1200-1400 CP omologate pentru strada si pana la 2000 cele preparate pentru curse si neomologate pentru strada.
Lamureste-ma si pe mine cu o mica chestie :
zici \" 1200-1400 CP omologate ptr strada .... bla bla bla \"
prin omologate ptr strada inteleg ca ... au voie sa circule pe strada .. adica .. fara a avea probleme cu politia ..
in cazul in care am dreptate in ceea ce am scris mai sus
te rog frumos sa-mi arati si mie O (una , o bucata) masina ... de 1200-1400 de cp , care are voie sa circule pe strada ...
IN ORICE tzara , orice continent vrei tu ...
imagineaza-ti ca esti intr-o masina de 1400 in bucuresti , la ora 14:00 , pe magheru ... :/ ce faci la fiecare stop ? cum pleci ? ce zice motoru ala ?
nush , poate aberez eu , dar mi se pare ... : / aberant
in cazul in care am inteles eu gresit exprimarea ta si anume : partea cu omologate ptr strada , tot ce-am scris mai sus = cu zero, daca am inteles bine , te rog frumos sa-mi raspunzi ...
ah & si eu sunt tot ptr oldies but goldies , au \"acel ceva\" cum zicea si aleks , a argumentat cum nu se putea mai bine ...
__________________
EvLSant0S is offline  
Old 24-07-05, 11:36   #66
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Quote:
Oldies but Goldies!!!

Oldies 4 EveR!!!

Aceste cateva cuvinte spun totul
Daca n-ai nimic de zis e mai simplu sa nu scrii nimic.

Tunerii consacrati gen Lingenfelter,Callaway,Hennessey etc. ofera pentru masinile americane,in special Corvette si Viper dar si GTO,Firebird/Camaro,tuning de la 500 la 1400 CP in functie de masina si banii pe care esti dispus sa-i dai.Sunt legale pentru strada in SUA.Oricum un kit de 1200+ CP costa peste 100.000 USD,la care se adauga pretul masinii.De plecat poti sa pleci de la stop cu ele linistit,insa de ce ai vrea sa mergi cu o asemenea masina in oras la ore de varf ma depaseste...
Ce au masinile vechi e nesiguranta.Daca faptul ca poti sa mori in orice moment te fascineaza,intr-adevar sunt mai bune.In rest,nu se compara din nici un punct de vedere,incluzand performantele.
Race is offline  
Old 24-07-05, 16:27   #67
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Chestia e ca am avut ceva de zis si....am zis-o
Daca esti prea.......sa nu intelegi it`s ok...
Bogdan OCC is offline  
Old 25-07-05, 01:20   #68
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,412
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
Quote:
Oldies but Goldies!!!

Oldies 4 EveR!!!

Aceste cateva cuvinte spun totul
Daca n-ai nimic de zis e mai simplu sa nu scrii nimic.

Tunerii consacrati gen Lingenfelter,Callaway,Hennessey etc. ofera pentru masinile americane,in special Corvette si Viper dar si GTO,Firebird/Camaro,tuning de la 500 la 1400 CP in functie de masina si banii pe care esti dispus sa-i dai.Sunt legale pentru strada in SUA.Oricum un kit de 1200+ CP costa peste 100.000 USD,la care se adauga pretul masinii.De plecat poti sa pleci de la stop cu ele linistit,insa de ce ai vrea sa mergi cu o asemenea masina in oras la ore de varf ma depaseste...
Ce au masinile vechi e nesiguranta.Daca faptul ca poti sa mori in orice moment te fascineaza,intr-adevar sunt mai bune.In rest,nu se compara din nici un punct de vedere,incluzand performantele.
Eu astept in continuare sa-mi arati si mie o masina .. de 1200-1400 de cp care circula pe vreo strada DIN LUMEA asta ...
EvLSant0S is offline  
Old 25-07-05, 07:05   #69
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

masinile de pe forum se exclud,nu?!

SpeedeR is offline  
Old 16-09-05, 18:26   #70
steff_fnv

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"200SX\"
votez cu oldies din mai multe motive:

* pe vremuri neexistentza normelor de poluare le dadea constructorilor de masini o mai mare libertate in conceperea unui motor
* masinile de pe vremuri nu beneficiau de tehnologia actuala de fabricatie si astfel anumiti oameni, genii in domeniu, si-au stors creierul pt a scoate motoare cu performantze cat mai bune (multe motoare concepute ma idemult sunt mult mai bine gandite/fiabile decat cele proiectate pe computer acuma)
* pretul unei masini de pe vremuri (socotind inflatie.... etc ...etc...) era mult mai mic decat al unei masini actuale (astazi datorita diverselor norme poluare/sigurantza...) pretul masinilor este cam umflat
* masinile mai vechi se reparau mai usor
* intr-o masina veche soferul era ca un ZEU el avea controlul total asupra masini, de priceperea lui depindea totul, acuma masinile sunt facute ca pt pampalai
*masinile care se numesc Oldies si de care ne amintim si astazi sunt
MASINI in adevartul sens al cuvantului.
ape perfecta dreptate si sunt deacord cu el !!!1
steff_fnv is offline  
Old 17-09-05, 13:12   #71
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Era si pe forum la alta sectiune,si uite link:
http://cars.msn.co.uk/carnews/street...05/Default.asp

Pe vremuri,sistemul de masurare al puterii era altul,adica se masura fara accesorii.In consecinta,dupa normele actuale (dupa 1971 adica),puterea masinilor vechi e cam 80 % din cea masurata atunci.Oricum,motoarele actuale sunt mai performante decat cele vechi,chiar si fara a lua asta in considerare.
In orice moment de timp exista oameni care isi storc creierii sa gaseasca solutii mai bune.Tocmai din cauza asta,produsele noi sunt mai bune decat cele vechi,prin avansul tehnologiei.
Preturile erau cam la fel raportat la puterea de cumparare.Nu te uita ca un Corvette costa atunci 3-5-7.000 USD si acum 45.000,nici salariile nu erau de 5-10.000 USD pe vremea aia (nu ca acum ar fi toate la nivelul ala,dar oricum...)
Exista masini actuale greu de condus,daca asta e scopul.Insa majoritatea merg pe drumuri publice,nu sunt carate cu platforma pana la circuit,si e normal sa fie sigure.La cate victime a facut Cobra de exemplu,nu cred ca e de laudat lipsa de siguranta.
Masinile care se numesc oldies sunt preferate de unii pentru ca par \"cool\",ca ei sunt diferiti de ceilalti etc.Intr-adevar,masinile alea trebuie respectate pentru istoria lor si ce au fost la vremea respectiva,insa sunt mai proaste din orice punct de vedere decat cele moderne.O chestie fireasca,de altfel.
Ce ma mira pe mine:de ce oamenii de pe forum au votat mare parte oldies,desi conduc masini moderne ? Intre 5.000 si 15.000 EURO,maxim 20.000, iti iei cam orice masina veche care nu e Cobra 427 sau Corvette ZL-1.Asta cam suna a ipocrizie...
Race is offline  
Old 17-09-05, 18:22   #72
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
Dupa cum am mai zis,in momentul in care iti place ceva vechi (nu neaparat masini),pari cult,\"ai gusturi\" etc...100 % snobism ! Masinile vechi sunt niste sicrie pe roti...si mai lente decat cele actuale.
in acest caz sunt printre marii snobi .am un Capri 1979 V6 si un opel vectra B.tre' sa vand una....adica vectra B-ul,ptr. ca sunt un snob ignorant care ma cred cool si nu vreau sa merg cu un diesel cu un consum medie de 6%,ABS,servo,airbaguri,AC si alte chestii de confort a caror utilitate o recunosc......
asa ca voi fi snobul care va conduce o tona si 4,5 metri de splendoare albastru perlat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	side_front_118.jpg
Views:	80
Size:	51.8 KB
ID:	42016   Click image for larger version

Name:	p05-23-05_14.07_282.jpg
Views:	91
Size:	106.8 KB
ID:	42017  
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2026 4Tuning -