Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-12, 21:13   #616
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ma, nu ati inteles! mergeam pe banda1 si brusc imi iese unul in fata cu loganul. Eu acum aveam 2 variante: fie franam brusc, poate chiar il atingeam pe ala cu loganul fie il depaseam. Am ales varianta cea mai buna zic eu. Am zis clar ca ala de pe banda2 cu skoda era la vreo 100m in spate, 100m e mult mai ales ca m-am exprimat eu gresit in legatura cu viteza lui, venea tare dar nu cu 130 avea vreo 90. Cat mi-a luat mie sa depasesc(putin zic eu ca altfel franam brusc, si nu am nimic de demonstrat asa cum crezi tu) el s-a apropiat la vreo 40m si a inceput sa dea flash-uri dar eu deja ma repliam si pana m-a ajuns banda era lejer libera fara ca eu sa il fi incomodat cumva. Asta e dilema mea, la ce a mai dat flash? daca a avut banda libera. Eu stiu ca si la acordarea de prioritate atata timp cat nu incomodezi, cat nu fortezi pe celalalt sa faca manevre bruste sau care sa il puna in dificultate nici politia nu iti ia carnetul. Deci omul nu a mers in c--l meu fiind obligat sa reduca ca sa ma evite, atunci de ce sa imi dai flash-uri? simplu : ca sa fii sigur ca ala din fata(eu) nu raman acolo pe banda intepenit, chestie care nu o faceam ca semnalizasem dreapta imediat. Si ca fapt divers cand am ajuns in dreptul Carrefour(stanga) a fost primul la semafor si l-au claxonat vreo cativa din spate ca nu a plecat imediat. Deci unde plm era toata graba lui?


Poate verifica daca ii merge sau nu faza lunga ) !
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 23:24   #617
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Eu cred ca e interpretabil, poate sa fie ca tine sau nu.
Pe de-o parte poate l-ai speriat dar pe de alta parte, eu in situatiile in care merg asa mult peste limita legala, nu am pretentii de la ceilalti - stiu ca nu e normal si incerc sa fac eu tot ce pot pentru a nu ajunge in situatii limita.
Pe autostrada mi se pare total diferit - chiar daca merg cu 180 dar am banda 1 libera merg pe ea, asa mi se pare normal. Nu-i inteleg deloc pe cei ce merg cu 100-110 pe banda 2!
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 23:39   #618
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Eu cred ca e interpretabil, poate sa fie ca tine sau nu.
Pe de-o parte poate l-ai speriat dar pe de alta parte, eu in situatiile in care merg asa mult peste limita legala, nu am pretentii de la ceilalti - stiu ca nu e normal si incerc sa fac eu tot ce pot pentru a nu ajunge in situatii limita.
Pe autostrada mi se pare total diferit - chiar daca merg cu 180 dar am banda 1 libera merg pe ea, asa mi se pare normal. Nu-i inteleg deloc pe cei ce merg cu 100-110 pe banda 2!
crezi ca ii intelege cineva?eu nu ma mai obosesc sa ii rup in flash-uri,pt.ca oricum cred ca e soseaua lor si ca nu mai circula nimeni pe acolo....ii ard direct prin dreapta(banda 1 bineinteles daca e loc,libera) si sa vezi cum se trezesc cand treci mai aproape un pic de ei si trec singuri pe banda 1(unii care se trezesc)....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 07:46   #619
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
crezi ca ii intelege cineva?eu nu ma mai obosesc sa ii rup in flash-uri,pt.ca oricum cred ca e soseaua lor si ca nu mai circula nimeni pe acolo....ii ard direct prin dreapta(banda 1 bineinteles daca e loc,libera) si sa vezi cum se trezesc cand treci mai aproape un pic de ei si trec singuri pe banda 1(unii care se trezesc)....
Corect Unii te mai claxoneaza dupaia, ca de ce treci asa aproape de ei.....
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:13   #620
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Corect Unii te mai claxoneaza dupaia, ca de ce treci asa aproape de ei.....
Pai da, pt ca unii atata soferie stiu ca, daca nu au minim 20 cm de-o parte si de alta masinii ei nu stiu trece printr-o stramtoare.....rar gasesti unu care sa se descurce si numai cu 10....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:15   #621
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
crezi ca ii intelege cineva?eu nu ma mai obosesc sa ii rup in flash-uri,pt.ca oricum cred ca e soseaua lor si ca nu mai circula nimeni pe acolo....ii ard direct prin dreapta(banda 1 bineinteles daca e loc,libera) si sa vezi cum se trezesc cand treci mai aproape un pic de ei si trec singuri pe banda 1(unii care se trezesc)....
asta fac si eu, ii ard prin dreapta(uneori se sperie si trag de volan stg) iar apoi ii vezi in oglini cum se baga pe a 1-a
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 21:36   #622
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

teribilisti https://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=wY6grfDn-5A
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 22:28   #623
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
film cu "happy" end
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 09:16   #624
adytza1980

Stage 1
 
adytza1980's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 12
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Sper ca am nimerit bine thread-ul cu o nelamurire a mea: de ceintotdeauna soferul de supernova, polo, panda, cielo etc etc etc intra automat in mod de competitie cand trece pe langa el o masina sport?

Nu generalizez, si n-am nimic cu masinile enumerate mai sus, insa la fiecare drum pe care il fac in afara clujului pe minim 100 de km dau de cel putin 1-2 copii din astia viteji care au chestii de demonstrat.

Caz concret (din memorie) - un drum cu 2 benzi, bun, virajat, la intrarea in Cluj-Napoca. Un deal de 1.5 km, abrupt, pe banda a 2-a un polo, urca la 70-80 km pe ora. Eu vin din spate cu 130 probabil... fac semn din timp cu farurile, mai fac o data... ma apropiu... mai fac o data. Polo nimic. Banda 1 libera... el pur si simplu nu voia sa se dea. Dau un claxon si trec eu pe prima banda si trec de el in viteza. La prima localitate o las la 70, el vine lansat la 100+, ma depaseste pe banda dubla continua. Evident, m-am luat un pic dupa el si am ajuns la viteze de 150 la ora pe drumul virajat, in panta... eu deja simteam ca ma apropiu de limitele mele de sofer dar polo se tinea tare. Cand am fost in paralel cu el vad ca era un tanar la volan, ranjea de mama focului si mai avea inca 3 pasageri in masina. Cat de tampit trebuie sa fii sa te iei asa la intrecere, la viteze mult peste ce poate masina, si cu oameni pe care ii poti omora la cea mai mica scapare?

In afara de cazul asta care mi-l amintesc au mai fost o gramada. Si culmea, nu baietii smecheri cu masini tari se transforma in piloti ci tocmai masinile cu motoare sub 100 de cai.

Personal am o interpretare pt chestia asta, dar sunt curios sa aud cum vedeti si voi treaba asta cu excitatii care isi risca viata lor si a pasagerilor doar ca sa mearga apoi acasa si sa zica "l-am facut pe ala cu Corvettu".
1.Da, probabil ca era un taran prost fiindca nu s-a dat...
Quote:
EVIDENT, m-am luat un pic dupa el...
De ce "Evident" ? Ce aveai de demonstrat tu cu ditamai Corvette-ul unui taran prost si inconstient cu Polo ?
2.
Quote:
Si culmea, nu baietii smecheri cu masini tari se transforma in piloti ci tocmai masinile cu motoare sub 100 de cai.
Pai tocmai spuneai ca :
Quote:
eu deja simteam ca ma apropiu de limitele mele de sofer dar polo se tinea tare.
Deci amandoi erati in toiul pilotajului pana la urma....
3.Acest topic este deschiz din motive de frustrare maxima, altfel nu inteleg. face vreunul pe pilotul ? Lasa-l sa se duca si pastreaza-ti ritmul tau de mers daca nu esti complexat...
adytza1980 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 10:25   #625
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by adytza1980 View Post
1.Da, probabil ca era un taran prost fiindca nu s-a dat... De ce "Evident" ? Ce aveai de demonstrat tu cu ditamai Corvette-ul unui taran prost si inconstient cu Polo ?
2. Pai tocmai spuneai ca : Deci amandoi erati in toiul pilotajului pana la urma....
3.Acest topic este deschiz din motive de frustrare maxima, altfel nu inteleg. face vreunul pe pilotul ? Lasa-l sa se duca si pastreaza-ti ritmul tau de mers daca nu esti complexat...
BIG LIKE
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 16:00   #626
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Prostia si suferintele sunt mult mai evidente in spatele covrigului la oricine, cand dai puterea unui prost(aka controlul deplin asupra unei masinarii iar prostii de obicei au tot felul de complexe de inferioritate iar in masina LOR sunt zmei, ei dicteaza la ei in raion nu? ) shit happens. Eu am renuntat de mult sa ma mir cand vad retardati in trafic, chiar nu are sens sa ti mai pui intrebari gen ce specie de tantar poa'sa piste un taran idiot cu polo sau cu ferrari ca sa faca nu stiu ce cretinitate pe strasse.
Ma las in voia muzicii si o ard chilleanu', de obicei rad cand ii vad ce le bese capu'.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 28-06-12 at 16:03.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 16:49   #627
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Nu stiu cum sa spun, dar vad din ce in ce mai multi soferi profesionisti(de TIR, de camioane, dube mari) care fac grave greseli. Depasiri riscante, semnalizare ioc, mers pe jumate din banda mea, viteza cat cuprinde, curba taiata inutil, uneori trebuie sa opresc eu in loc ca sa treaca el, probabil isi zice in minte: "doar nu o sa intre in mine, nu? " . Curios dar nu basarabenii fac treaba asta, tot ai nostri o fac si nu aia tineri mai mult mosnegii.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 19:42   #628
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu stiu cum sa spun, dar vad din ce in ce mai multi soferi profesionisti(de TIR, de camioane, dube mari) care fac grave greseli. Depasiri riscante, semnalizare ioc, mers pe jumate din banda mea, viteza cat cuprinde, curba taiata inutil, uneori trebuie sa opresc eu in loc ca sa treaca el, probabil isi zice in minte: "doar nu o sa intre in mine, nu? " . Curios dar nu basarabenii fac treaba asta, tot ai nostri o fac si nu aia tineri mai mult mosnegii.
Ai dreptate. parca tot mai multi TIR isti au luat o razna. Inainte te bazai pe ei ca soferi de incredere, atenti si in spate si in fata, insa nu mai sunt toti asa.
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 20:54   #629
skyZZo

Stage 5
 
skyZZo's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,043
Member of:
[4Rally]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Stimati conducatori auto cu experienta

De ce sloboz o luati razna cand vedeti semnu pe masina mea....

Astazi am fost la tara....50k dus 50 k intors.....a trebuit sa incetinesc(pana la punctul de a opri de tot) de vreo 6 ori ca sa nu muriti dvs

Sa nu mentionez starea drumului presarat pe ici pe colo cu oleaca de asfalt(Ruta Pitesti-Dragasani pentru cine are ghinionul sa o frecventeze)

In capul dvs semnul inseamna ca va incetinesc de la petu de noroc la 6 L pe care il aveti acasa....

Se prea poate sa fiu lent intradevar(desi intotdeauna incerc sa pastrez o distanta constanta fata de masina din fata si sa nu depasesc 70k/h fiindca la caz de Doamne fereste ma indoiesc ca Doamnele sunt atente sa ma scape) dar pur si simplu unii domni nu suporta semnul...

Respect soferilor care atunci cand vor sa ma depaseasca o fac regulamentar fara sa taie curbe ,semnalizeaza inainte si se asigura....eventual dau si un falsh sau un claxon discret pentru a ma face mai atent fiindca stiu ca imi lipsesc anumite reflexe si sar putea sa cine stie ...sincer respect
__________________
skyZZo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 21:19   #630
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Nu cred ca are legatura cu semnele de incepator, pur si simplu asa conduc romanii, ca niste retarzi sinucigasi.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -