Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-10, 23:43   #136
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Conteaza pentru ca imi pune si mie viata in pericol. Eu circul linistit pe banda 1 si imi iese in fata un prost care "i-a dat pe deal cu 180" si nu a mai putut controla masina.



Poti acuza pe nedrept o persoana care injura un prost ca nu stie sa foloseasca manenta din stanga volanului pentru a semnaliza directia de mers? Daca asa gandesti inseamna ca esti unul din cei care nu ar trebui sa aibe permis.
Nici lui nu ii apartine drumul ca sa nu ma lase sa circul in siguranta!
treaba cu pusul vietii tale in pericol deja sunt fabulatii si pretexte jenibile. La fel de bine iti poate pune viata in pericol un drum pe care circuli tu noaptea nemarcat dar nu am auzit nici de tine nici de altii sa mergeti sa vopsiti axul drumului sau sa plantati indicatoare cu curba periculoasa la stanga/dreapta ... Nici ciorile care zboara la inaltime mica si s-ar putea sa derapeze prin aer si sa-ti loveasca parbrizul si sa te sperie si sa faci tu accident nu le impusti. Nici plase pe marginea drumului nu pui sa nu mai se plimbe pe sosea cainii vagabonzi pe care s-ar putea sa ii lovesti si sa iti avariezi masina.

Concluzia mea angel 5 este ca la filme ne uitam cu totii. Iar daca tii asa mult la siguranta ta inseamna ca nici cu autobusul/tramvaiul nu poti circula ca nu esti in siguranta da daca te calca pe picior careva ... Etc etc.

Ar fi mai frumos daca am conduce toti cat mai legal si nu ne-ar durea capu de ce face celalalt ca se baga ca iese.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 02:07   #137
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Cand cineva de pe banda 2 nu se muta pe banda 1 ca sa treceti voi, in cazul in care nu stiati deja, stimati soferi, "depasirea" e permisa si prin dreapta, atunci cand exista 2 benzi pe sens
Pentru cine nu stie asta, click pe link
https://forum.4tuning.ro/221-colt-leg...95-2002-a.html
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by aleks; 04-10-10 at 20:28. Reason: să nu naştem scandal...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 10:13   #138
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
treaba cu pusul vietii tale in pericol deja sunt fabulatii si pretexte jenibile.

Chiar crezi ce ai zis? Te uiti putin si tu la stiri la TV. Asculti stiri la radio? Te uiti pe threadurile cu accidente de pe acest forum?

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
La fel de bine iti poate pune viata in pericol un drum pe care circuli tu noaptea nemarcat dar nu am auzit nici de tine nici de altii sa mergeti sa vopsiti axul drumului sau sa plantati indicatoare cu curba periculoasa la stanga/dreapta ... Nici ciorile care zboara la inaltime mica si s-ar putea sa derapeze prin aer si sa-ti loveasca parbrizul si sa te sperie si sa faci tu accident nu le impusti. Nici plase pe marginea drumului nu pui sa nu mai se plimbe pe sosea cainii vagabonzi pe care s-ar putea sa ii lovesti si sa iti avariezi masina.
Corect, dar de cate accidente ai auzit ca au fost produse din cauza drumului? Accidentele se fac pentru ca x-ulescu merge cu 2xx la ora, ca depaseste unde nu vede, depaseste in ideea in care celalalt trebuie sa opreasca ca sa depaseasca el si alte detalii de genul.

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Ar fi mai frumos daca am conduce toti cat mai legal si nu ne-ar durea capu de ce face celalalt ca se baga ca iese.
Asa, sa conducem cat mai legal, nu de doare capul de ce face celalalt participant la trafic, mie unul chiar nu imi pasa cand se arunca in prapastie sau se lovesc de cate un cap de pod, dar sa nu ma ia si pe mine cu el, asta vreau, atat!


Nu sunt de acord cu cirulatul pe banda a doua degeaba, in conditiile in care banda 1 este in stare buna, dar nu sunt de acord nici cu cei care se cred la curse pe strazi.
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 12:16   #139
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Cand cineva de pe banda 2 nu se muta pe banda 1 ca sa treceti voi, in cazul in care nu stiati deja, stimati soferi, "depasirea" e permisa si prin dreapta, atunci cand exista 2 benzi pe sens
Pentru cine nu stie asta, click pe link
https://forum.4tuning.ro/221-colt-leg...95-2002-a.html

1. Cand sunt 2 bezi, sa circului pe banda 1 scrie in lege.
2. Cand sunt 2 benzi de circulatie in legislatie nu se numeste depasire.

Last edited by aleks; 04-10-10 at 20:30.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 12:17   #140
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Pai ... era asa , A 2-a banda este pentru depasiri , si prima de mers normal , si ultima de urgenta .

Ala cu rx8 statea ca prostul pe a 2-a banda cand prima era libera . Problema nu ar fi fost sa stea dar cand esti pe banda de depasire si vezi ca mergi ca prostu cu 130km/h si vin altii cu 190-200 si celalalta banda e libera , dece nu s'a dat ?

Intelegi ? Problema a fost ca am incurcat eu benzile la exprimare .
Asa e ... inteleg... in ziua de azi chiar tre sa fi prost sa mergi cu viteza legala. Corect!!!
Dar tot nu ai explicat de ce ati depasit pe banda de urgenta daca banda 1 era libera?
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 12:49   #141
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@drifterGT: din moment ce ala cu RX8 era pe 2, de ce te-ai dus tocmai pe aia de urgenta pt o depasire? erai la "reising" pe autostrada?

Last edited by aleks; 04-10-10 at 20:34.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 12:51   #142
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Asa e ... inteleg... in ziua de azi chiar tre sa fi prost sa mergi cu viteza legala. Corect!!!
Dar tot nu ai explicat de ce ati depasit pe banda de urgenta daca banda 1 era libera?
Oare ? era un prost pe banda de depasire si mergea ca bunicu spre groapa... si pe unde sa depasim ? pe prima banda ? Cand ce'a de a 2-a e pentru depasiri si prima de mers normal ?)

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@GTR: Deoarece in fata pe banda a 2-a mai aparuse 2 masini si din pacate nu puteam trece prin ele , deci daca prima banda era ocupata , pe a 2-a mergea nea costica cu caruta , a mai ramas una .
Bine ca macar aia era libera ca se consuma bateria de la flash'urile de le lua ala .

Last edited by DrifterGT; 04-10-10 at 12:53.
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 13:43   #143
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Ohoo, stai sa vezi cum e la 240kmh pe autostrada cand ti se baga o trista cu un Combi in fata, pe a 2-a banda, sa vezi atunci distractie. Am patit-o, si nu in RO(culmea!!!),ci in Danemarca. Sa vezi ce frumos consumi 50% din placute.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 13:55   #144
AlexVilla

Stock
 
AlexVilla's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 8
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
Ohoo, stai sa vezi cum e la 240kmh pe autostrada cand ti se baga o trista cu un Combi in fata, pe a 2-a banda, sa vezi atunci distractie. Am patit-o, si nu in RO(culmea!!!),ci in Danemarca. Sa vezi ce frumos consumi 50% din placute.
Asa am patit eu pe autostrada in italia cand ma duceam spre spania noaptea pe la vro 3-4 aveam vro 200 si putin si deodata intra o masina pe autostrada si se baga direct pe banda a 3-ea ( adica in fata mea ) . Am luat picioru de pe acceleratie ( ca daca puneam frana eram rasturnat de 30 de ori ) si am tras de volan , noroc cu sistemele masinii ca altfel creca se intampla o nenorocire la faza aia , noroc ca era autostrada goala .

Chestia e ca m-am invatat .. cand vad o masina in fata mea .. e mai bine sa franezi si sa pastrezi distanta decat sa zici " lasa ca nu se intampla nimic " ca sunt multi care nu au treaba si mai bine e sa-i feresti tu .
AlexVilla is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 13:55   #145
skyZZo

Stage 5
 
skyZZo's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,043
Member of:
[4Rally]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Ce utilitate are acest topic daca pana si initiatorul da dovada de teribilizm...?

Ca popor ne lipseste educatia...in general..in orice domeniu....nu putem noi sa ne vedem de treaba noastra,sa circulam legal(in limita bunului simt macar) si sa ii lasam pe reisari sa gaseasca un stalp ce se incadreaza in cererile lor?

Iar noi,astia care au depasit stagiul de primata,dar care totusi avem chef cate o data sa ne distram putin...sa o facem intrun cadru organizat....sau cel putin cat de cat sigur.

Eu va doresc tuturor multa rabdare in trafic....si tot o data asi indrazni sa va cer sa aplicati conceptul "mai lsa si de la tine"

Pace si nu uitati de centura
__________________
skyZZo is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 14:08   #146
Night Street Racer

Stock
 
Night Street Racer's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

inca nu-s sofer dar parerea mea e ca tine de mentalitatea fiecarui om in parte...de ce nu astia cu masini de sute de cai (sau majoritatea) nu fac pe desteptii dar aia cu polo da? e simplu, cand ai un porsche nu cred ca ai nimic de demonstrat daca te depaseste unu, stii foarte bine ce poate masina asa ca daca te-a depasit un logan nu ai de ce sa te ambalezi. dar invers, atunci prostu normal ca stie ca l-a depasit un porsche dar mai stie ca in ciuda diferentei de putere el e destul de tampit sa mearga pe viraje, hartoape ca nebunu si sa faca depasiri la limita.

nu stiu cat se intelege din ce am scris eu dar oricum
Night Street Racer is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 14:18   #147
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

treaba e ca pe majoritatea conducatorilor auto ii doare fix la basca de partenerii lui de trafic, exemplu pleaca de la parcari (io parchez aici ca aici am nevoie indiferent ca nu e locu meu sau ca blochez o banda) si ajunge pana la depasiri pe autostrazi(io ies in depasire ce daca pe banda 2 vine ceva, dal draq ca franeaza el) intr-un cuvant suntem un neam de nesimtiti si aia e
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 14:34   #148
FloweRffs

Stage 5
 
FloweRffs's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 344
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Am fost pe E85 pana aproape de Suceava. Nu sunt eu un sofer bun, nici nu am cum sa fiu, deabea aveam carnetu de 3 luni in perioada in care am fost, dar specimenele care le intalnesti pe parcursul drumului sunt destul de multe. Era un amic, avea polo cred sau golf nu mai tin minte exact mergea el pe banda a2a lejer, ma apropii usor, ii dau flash-uri.. nimic.. din fata veneau alte masini iar eu tot mergeam in spatele lui de vreo 5 minute gandindu-ma ca la un moment dat vede si el niste lumini care se tot aprind si se sting.. dar nimic ma apropii si mai mult il claxonez, o data, de 2 ori si intr-un final a3a oara s-a ferit si el, vorbea omul la telefon si eu mi-am permis sa-l deranjez. Bineinteles in prima localitate eu mergeam cu 50 iar el ma depaseste cu 80-90 in continuare vorbind la telefon, dar mi-a aratat el cine e seful.

Tot pe acelasi drum, un sofer mai profesionist de data asta, cu un autocar, mergea in afara localitatii cu 70 iar in localitate cu cel putin 100 si erau niste curbe in unele localitati de credeam ca acum se rastoarna pe mine..

Si tot felu de batranei cu dacii sau alte masini mai vechi care ei inca nu au aflat de banda 1 si merg lejer pe banda a2a si se minuneaza de ce te uiti asa frumos la ei cand ii depasesti..

Sau domisoarele cu masini puternice care merg ele cu viteza, depasesc tot, nu le pasa de nimic si cand vad o curba care si daca intrii cu 200 nu patesti nimic se panicheaza si reduc viteza la 50..

Sa nu mai zic de orgoliosii care daca le dai un flash sa se dea si ei la o parte ca mergi mai tare ca ei.. se dau intr-un final dar asa in scarba si cu mult greu, iar dupa ce ii depasesti accelereaza la maxim si trec pe langa tine si se uita cu o expresie gen "te-am facut fraiere!"..

Infine fix in ultima zi de stat la tara, am facut un mic accident, mi-au luat carnetu 2 luni si nu mi l-au dat nici acum pentru ca "nu s-a solutionat cazu"
.. sa vad cat au de gand sa il tina ca s-au dat declaratii, s-a ajuns la concluzia ca partea vatamata nu are pretentii, nu mi-au dat amenda, nu mi-au luat puncte, nu sunt condamnat nu nimic, doar mi l-au suspendat 2 luni, ce legatura are mai departe ? nu era normal ca dupa aceste doua luni sa pot sa-l primesc? dar na poate in Iasi legea e altfel si au vazut ca am permis de bucuresti desi sunt nascut in iasi poate au crezut ca sunt si eu vreun teribilist..
__________________
I rise and I fall like a star.
FloweRffs is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 14:39   #149
FloweRffs

Stage 5
 
FloweRffs's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 344
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
treaba e ca pe majoritatea conducatorilor auto ii doare fix la basca de partenerii lui de trafic, exemplu pleaca de la parcari (io parchez aici ca aici am nevoie indiferent ca nu e locu meu sau ca blochez o banda) si ajunge pana la depasiri pe autostrazi(io ies in depasire ce daca pe banda 2 vine ceva, dal draq ca franeaza el) intr-un cuvant suntem un neam de nesimtiti si aia e
la parcari astia chiar nu gandesc, vede ca mergi usor pe avarii si te apropii de un loc unde nu e o masina si trebuie sa faci o parcare laterala, el se baga fix in curu tau si claxoneaza pana nu mai poate iar in spatele lui se face o coada enorma.. dar na.. tu esti de vina, pe cand el putea sa lase putina distanta, parcai in cateva secunde si toti treceau fericiti..
FloweRffs is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 14:45   #150
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

E85 nu are o banda pe sens + banda de urgenta?
Herbas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -