Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: toyota sau honda
toyota 11 37.93%
honda 18 62.07%
Voters: 29. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-10, 15:27   #1
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default toyota vs honda

ma auitam acum vreo 2 seri la tv... pe la 4 dimineatza la o stire pe un canal tv romanesc(nu dau numele sa nu fie considerat reclama) ai in prima stire prezenta vanzarile de toyota hibride in spania (15 la numar) si in continuare prezenta intr-o lumina de best car ever toyota si succesul lor asimilat in ultima perioada (care o fi ala....) si vanzarile lor ca fiind lider mondial si un succes rasunator.
urmatoarea stire era despre honda si i-mi aduc aminte perfect ca spunea ca sunt cu un picior in groapa, au avut parte de rechemari de j-de milioane de exemplare si problemele financiari din utlima perioada.
ok... or avea probleme dar nici toyota nu sta bine deloc la imagine in ultima perioada cu rewchemarile lor, asa cum naiba clasau toyota ca un guru al automobilelor si honda pus in umbra ca o firma slaba si paguboasa
voi ce alegeti?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 16:50   #2
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: toyota vs honda

Honda ,am condus si conduc cr-v 2.2 diesel 140 cai ,senzatie de nedescris
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 17:48   #3
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: toyota vs honda

Mie imi place ca au votat deja 5 oameni, si nici ei nu stiu de ce
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 18:16   #4
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: toyota vs honda

toyota are o gama mai mare de masini,este producatorul numarul 1 in lume ca si vanzari. honda au motoare mai fine, este producatorul nr1 in lume de motoare (aici includem motoare pentru avioane,motociclete,vapoare ,masini de tuns iarba ) bla bla blaaa
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 19:15   #5
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: toyota vs honda

Ce thread e asta?
Oricine are Honda s-ar "multumi" cu o Toyota si invers .
Cine e educat in "scoala" romaneasca nu va lua niciodata nici Honda nici Toyota!
Daca tot e sa le comparam e diferenta de design in special si mai mult se observa la generatiile mai vechi.
La fiabilitate se zice ca Toyota e nr1 . Ma multumesc cu Honda mea care nu are nici asta probleme
!41! is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 19:35   #6
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: toyota vs honda

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Ce thread e asta?
Oricine are Honda s-ar "multumi" cu o Toyota si invers .
Cine e educat in "scoala" romaneasca nu va lua niciodata nici Honda nici Toyota!
Daca tot e sa le comparam e diferenta de design in special si mai mult se observa la generatiile mai vechi.
La fiabilitate se zice ca Toyota e nr1 . Ma multumesc cu Honda mea care nu are nici asta probleme
ce-ai zis aici e cea mai adevarata propozitie despre marcile japoneze de pe forumul asta
apache is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 19:45   #7
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: toyota vs honda

Quote:
Originally Posted by apache View Post
ce-ai zis aici e cea mai adevarata propozitie despre marcile japoneze de pe forumul asta
M-am obisnuit deja cu cei multi care mi tin predici despre japoneze fara sa fi avut vreodata. Oricat le demonstrezi sau vrei sa le explici stiu ei pe a lor .
Ne bucuram noi de ele care stim sa le apreciem si asta e
!41! is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 19:50   #8
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: toyota vs honda

Din punct de vedere al design-ului cred ca honda ar fi mai potrivita pentru mine, modelele lor au aer mai tineresc in comparatie cu toyota.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 23:04   #9
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: toyota vs honda

votat honda , am condus civic 1.8 140cp si accord 2.2 150cp si am fost impresionat , singurul defect s-a parut directia , volanul se misca foarte usor gen solenza in rest a fost super
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 23:13   #10
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: toyota vs honda

As vota amandoua dar nu pot.Conduc Honda de 6 ani, prima m-a tinut pana la 400.000km fara reparatii la motor sau cutie,mergeau ca un ceas elvetian in ziua in care am vandut-o si a doua Honda rezista eroic la drumuri saptamanale de 1000km.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 09:02   #11
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: toyota vs honda

Ok asta e un versus cu adevarat sadic pentru mine , nu e precum versusurile inteligente gen "benzina vs motorina" si "manuala vs automata" .

Honda sunt kings of kings la motorul cu 4 pocnitori . Si din cate stiu eu inca erau numarul unu la fiabilitate . La motoare V6 sunt mai mult decat respectabili . Au avut si supercarul NSX . Se tuneaza cu ochii inchisi si nu e ceva neobisnuit sa ai 400 de cai la roata si sa pastrezi un consum decent .

Pe de alta parte Toyota e si ea mai mult decat respectabila masini precum MR2 , Supra , Celica sau Land Cruiser au scris la propriu istoria auto . Daca mai adaugam faptul ca Lexusul e defapt tot Toyota lucrurile se complica si mai si .

Nu pot sa dau un raspuns hotarat . As alege oricand o Honda sau o Toyota in fata oricarui producator american , francez si putine nemtoaice le sunt egale .

Deocamdata aleg sa fiu partinitor si votez cu Honda pentru ca am una .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 17-08-10, 01:59   #12
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: toyota vs honda

Mda, este foarte greu. Daca ar fi sa aleg 4x4 cu siguranta as merge pe Toyota, pe partea sportiva tind spre Honda, pe partea de lux merg pe Lexus (deci tot Toyota), pe masini mici, compacte sau clasa mijlocie tot pe Honda, deci este foarte greu.

Vorbind de fiabilitate tocmai s-a demonstrat ca problemele Toyota din SUA au fost un mare rahat, o minciuna bine pusa la punct, demontata in final, dar care si-a atins partial scopul.
Si Honda si Toyota au fost permanent in fruntea oricarui top de fiabilitate si asta spune multe.

Astept cu interes noile decizii Toyota de intinerire a designului si astept deasemenea motoare noi Honda pentru a continua traditia.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -