Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cu aceeaşi maşină, cum vei parcurge mai repede 402 metri, cu roţi mari sau mici?
Roţi mai mari 64 41.56%
Roţi mai mici 90 58.44%
Voters: 154. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-10, 10:44   #1
nashoo

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 10
Default Roti mari vs roti mici

1. cu roţi cu diametru mare, strabati o distanta mai mare pe aceeasi plaja de turaţii, dar urci mai greu
2. cu roţi cu diametru mai mic urci mai repede īn turaţii, dar pierzi la distanţă din cauza diametrului mai mic

Dilema este: cu care străbaţi mai repede 402 metri, cu acceleraţie mai slabă dar distanta/rpm mai mare, sau cu acceleraţie mai rapidă dar distanţă/rpm mai mică?
(vorbim de aceeaşi maşină, doar cu roţile schimbate)

Atenţie! Problema se pune ca timp, pe distanţa respectivă. Cu roţi mici, vei schimba vitezele mai des, deoarece vei ajunge la turaţie maximă mai repede, dar vei fi īndeajuns de rapid să recuperezi diferenţa de distanţă dată de diametrul mai mic al roţilor?
nashoo is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 11:08   #2
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Roti mari vs roti mici

Sa ne explice cineva care stie fizica bine ori a testat. Eu sunt de parere ca vei avea de castigat cu rotile cu diametru mai mic, si asta nu neaparat pt ca sunt mai mici, ci pt ca sunt mai usoare. Am ales "roti cu diametru mic" pt ca si-mi plac mai mult
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 11:39   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Roti mari vs roti mici

Cu roti mici e evident ca vei avea o acceleratie superioara. Cu rotile mari acceleratia va fi mai slaba, dar vei avea o viteza maxima mai mare. Vorbind de o distanta de doar 402m, viteza maxima nu e relevanta, deoarece distanta este foarte scurta. Sunt de parere ca rotile mai mici te avantajeaza.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 22:14   #4
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Roti mari vs roti mici

Daca ar fi sa aleg rational dintre cele doua as alege diametrul (total) indicat de producator. Eventual daca as avea ceva de schimbat, in special pentru acceleratie m-as "juca" putin din combinatia janta cauciuc si as usura pe cat posibil din ambele. Totusi daca chiar ar trebuii sa optez pentru optiiunile din versus as merge pe varianta micsorata, dar in limite rezonabile (maxim 5 %)
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 19:45   #5
cmasaiu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Default Re: Roti mari vs roti mici

nu stiu ce vorbiti voi aici dar va dau un ex :eu am jante iarna de 16X50x205 cu table , si jante vara de 18x40x225 cand le pun una langa alta aveam aceasi inaltime, la greutate cam aceasi cele devara sunt un pic mai late dar aceasi viteza avem in 420 m acelasi timp acceleratia este la fel .
cmasaiu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 07:57   #6
nashoo

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 10
Default Re: Roti mari vs roti mici

nu vorbeam de incercari practice, ci de teorie.
in practica intra multe variabile, cum ar fi timpul pe care il pierzi cu schimbatul vitezelor.

tot in teorie (si practica), rotile tale nu sunt egale. primele au 192cm cirumferinta, iar celelalte au 200cm.
luam un exemplu: in viteza a 3a, la 4000 de ture ai 85km/h (dau un exemplu)
asta inseamna 23.6 m/s. diferenta de circumferinta inseamna ca vei avea 24.6 m/s cu cele mari. un metru pe secunda in medie (sau chiar si mai putin), la 15 secunde cat dureaza sa faci 402 metri (exemplu), e destul de mult.
asta e avantajul. dezavantajul e ca ai puterea mai mica, proportional cu diferenta de circumferinta, si nu vei accelera la fel de repede cu cele mari.

dilema e, care cantareste mai greu: distanta mai mare (roti mari) sau puterea mai mare (roti mici)?
nashoo is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 09:58   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Roti mari vs roti mici

Eu ma uit sus la rezultatele votului si sunt stupefiat, imi dau seama cum 40% din forumisti sunt paraleli si cu lumea auto si cu fizica si cu matematica si-mi mai dau seama cum isi dau ei cu parerea si cum se cearta pe aici pe lipsiti de cultura si logica.....

INCREDIBIL, TIPIC ROMANESC

Rog un administrator sa faca vizibile voturile ca sa stim si noi cu cine avem de-a face.

Last edited by GTR; 23-03-10 at 10:06.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 11:29   #8
nashoo

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 10
Default Re: Roti mari vs roti mici

nu fii aşa radical. e o chestiune de fineţe. e o īntrebare care mă "macină" de mai multă vreme. acum vre-un an am facut o simulare cu un grafic şi ieşea că roţile mai mari cāştigă, dar la o diferenţă mică şi uşor influenţabilă de alţi factori (ex: timpul de schimbare a vitezelor, cum am mai zis)

o să īncerc să refac calculele să vedem cum iese.
nashoo is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 12:46   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Roti mari vs roti mici

Nu luam cazuri aparte cum sunt cutiile automate sau cutia de Smart care schimba in 2 sec, vb de cutie manuala ca sa fie mai simplu iar pe 402 m iau bataie rotile mai mari indiferent de cutie.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 20:57   #10
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Roti mari vs roti mici

rotile normale , )))))cat scrie in cartea masinii sunt cele mai bune . poate mai late ar fi mai ok (anvelope) , dar sa se pastreze circumferinta .
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 21:34   #11
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Roti mari vs roti mici

depinde de la caz la caz.
ce inseamna roti mai mici ? de la 16 la 14 sau de la 20 la 17 ?
ce tractiune , fata spate sau integrala ?
exista jante pe 15 mai grele decat altele considerate usoare pe 16.
exista anvelope pe 17 mai grele decat decat altele pe 18 , exista anvelope pe 16 mai usoare decat altele pe 15.
ce putere? ca sigur o masina cu 16-17 inch si 200-250cp pleaca mai bine decat aceeasi masina dar cu 14-15inch. etc etc
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 00:14   #12
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Roti mari vs roti mici

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Rog un administrator sa faca vizibile voturile ca sa stim si noi cu cine avem de-a face.
Asta nu pot modifica după deschiderea poll-ului, doar la momentul īn care e creat se poate.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 13:36   #13
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Roti mari vs roti mici

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Asta nu pot modifica după deschiderea poll-ului, doar la momentul īn care e creat se poate.
Mare pacat.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 15:28   #14
nashoo

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 10
Default Re: Roti mari vs roti mici

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
depinde de la caz la caz.
ce inseamna roti mai mici ? de la 16 la 14 sau de la 20 la 17 ?
ce tractiune , fata spate sau integrala ?
exista jante pe 15 mai grele decat altele considerate usoare pe 16.
exista anvelope pe 17 mai grele decat decat altele pe 18 , exista anvelope pe 16 mai usoare decat altele pe 15.
ce putere? ca sigur o masina cu 16-17 inch si 200-250cp pleaca mai bine decat aceeasi masina dar cu 14-15inch. etc etc
să zicem că ai o maşină de 250 de cai cu 245/40R17 şi vrei să ştii dacă te-ar ajuta la curse nişte anvelope de 245/45R17. asta īnseamna o diferenţă de 4% la circumferinţă, şi o greutate īn plus pe anvelopă de 4%. Aceeaşi jantă, acelaşi model de anvelopă, doar cu raza mai mare.
Īntrebarea nu e care pleacă mai repede, ci care ajunge mai repede la 402 metri.
nashoo is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 20:37   #15
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Roti mari vs roti mici

Quote:
Originally Posted by nashoo View Post
să zicem că ai o maşină de 250 de cai cu 245/40R17 şi vrei să ştii dacă te-ar ajuta la curse nişte anvelope de 245/45R17. asta īnseamna o diferenţă de 4% la circumferinţă, şi o greutate īn plus pe anvelopă de 4%. Aceeaşi jantă, acelaşi model de anvelopă, doar cu raza mai mare.
Īntrebarea nu e care pleacă mai repede, ci care ajunge mai repede la 402 metri.
Nu vreu tu (si altii de pe aici) inainte sa faci calcule proaste sa te apuci sa dai un Google sa vezi cum se calculeaza diametrul anvelopei si sa mai invezti si niste fizica elementara???

Intre 245/40R17 si 245/45R17 diferenta de raza si implicit diametru este de 8,3 %.

Last edited by GTR; 01-04-10 at 20:39.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -