Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS - pret/performant
Megane RS (MK III) - DDP 24.000 € 50 26.18%
Cupra R - DDP 23.540 € 20 10.47%
Golf R - DDP 34.095 € 36 18.85%
Audi S3 - DDP 37.842 € 31 16.23%
Focus RS - DDP 32.052 € 54 28.27%
Voters: 191. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-10, 17:40   #61
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

pai si eu am in sat la tzara cocalari cu Q7 si A6..care fura in draci..tot negre si..boala lor "full fara piele(sau cu imitatie piele) si hidramate mancatzas"
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 18:04   #62
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Poate sufletul meu vrea Audi cel ma mult si ii place "personalitatea" unui Audi.
Bravo tie, pacat ca n-are

In fine, treaba asta cu perceptia personalitatii unui obiect tine de imaginatie, creativitate si simt estetic. Nu toti le au.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 19:20   #63
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Ma laaaasi? Gusturile tuturor sunt "de ca*at" daca nu le place Alfa? Alfa a fost frumoasa, Brera e frumoasa rau, MiTo arata ca o pisica cu o petarda in cur care beleste ochii inainte sa faca petarda POC.
GUSTURILE NU SE DISCUTA. Eu as alege cu sufletu` Cupra, da` cu capu` S3 sau Golf R.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 19:25   #64
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Bravo tie, pacat ca n-are

In fine, treaba asta cu perceptia personalitatii unui obiect tine de imaginatie, creativitate si simt estetic. Nu toti le au.
Serios ? Cine a stabilit asta ? Tu ? Asa pot sa zic si eu ca nu are Alfa. De ce ai avea tu dreptate si nu eu ? Vezi...totul este o porcarie, toate sunt fiare.

Nu tine de nicio imaginatie, tine de idiotenie, daca imi permiti. Ca sa nu mai spun ca posibil ca nici tu nu ai simtul asta, sau sa il ai gresit, sau diferit fata de al meu. Simtul meu imi spune ca Audi are personalitate, al tau nu exista si tu nu iti dai seama de asta. Cum imi demonstrezi ca gresesti ?

Las-o mai moale cu tampeniile astea gen personalitate, suflet & shit, avand in vedere ca sunt niste chestii fictive, relative asa ca nu ai cum sa dovdesti ca ai dreptate si eu nu.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 19:37   #65
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Serios ? Cine a stabilit asta ? Tu ? Asa pot sa zic si eu ca nu are Alfa. De ce ai avea tu dreptate si nu eu ? Vezi...totul este o porcarie, toate sunt fiare.

Nu tine de nicio imaginatie, tine de idiotenie, daca imi permiti. Ca sa nu mai spun ca posibil ca nici tu nu ai simtul asta, sau sa il ai gresit, sau diferit fata de al meu. Simtul meu imi spune ca Audi are personalitate, al tau nu exista si tu nu iti dai seama de asta. Cum imi demonstrezi ca gresesti ?

Las-o mai moale cu tampeniile astea gen personalitate, suflet & shit, avand in vedere ca sunt niste chestii fictive, relative asa ca nu ai cum sa dovdesti ca ai dreptate si eu nu.
In fine, un pasionat auto intelege altfel lucrurile. Pentru un pasionat auto, maina nu este doar un fier, combinatiile dintre liniile masinii, stilul abordat pot da ocazie unei asocieri cu o personalitate, o "figura".
Exemplu:
Quote:
Mie imi plac unele modele de Alfa Romeo dar asta arata ca un copil retardat din fata, ca sa folosesc expresia lui ionut .
Tu ai spus asta. Deci in mintea ta, masina asta seamana cu un copil retardat, ceea ce inseamna ca aceasta masina are personalitate. Tocami ti-am demonstrat ca ai gresit.
Dacia 1310, de exemplu, este o masina cu personalitate. Prin faptul ca se strica atunci cand ti-era lumea mai draga, sau efectiv schimbai tot si tot nu functiona. Aceasta este o personalitate.
Ori Audi, spre exemplu, prin faptul ca este o masina destul de anosta, in stilul tipic nemtesc, nu se poate asocia cu nicio personalitate.
Dupa cum am spus, e nevoie sa fii putin openminded, sa ai putina imaginatie si putina creativitate ca sa poti face astfel de asocieri. Asa a aparut si tuningul.
Mai romaneste de atat nu-ti puteam explica, daca nici asa nu pricepi si tot continui sa arunci cu jigniri (ceea ce ti-e intr-un fel caracteristic), eu ma retrag.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 19:42   #66
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Nu mi-ai demonstrat nimic, ai aratat doar ca ramai la parerile tale cu personulitate si alte lucuri care nu exista. Am zis doar ca arata din fata ca un copil retardat, nimic mai mult, asta nu inseamna ca are personalitate.

Dupa logica ta, daca Audi s-ar strica non stop si nu ar functiona nici nupa ce ai schimba toate piesele, ar capata brusc personalitate. Tot dupa logica ta, Alfa aia are personalitate doar ca arata ca un copil retardat. Pai toate masinile arata a ceva, unele a avion, altele a copii normali, altele a pomelo, whatever. Deci toate au personalitate, tot dupa logica ta. Nice. Ca sa concretizez - in poza in care Alfa arata a copil retardat, Golful arata a un smecheras la colt de strada care face cu ochiul la niste gagicute frumoase. LOL. Deci are personalitate, exact ce iti spuneam, totul depinde de persoana care priveste treaba, daca tie ti se pare ca Audi nu are personalitate nu inseamna ca asa e. Totul e relativ, nu ai cum sa ai tu dreptate si altul nu. Got it ?

Din cate am retinut parca esti student la medicina, o meserie exacta care se bazeaza pe stiinte exacte, atipic pentru astfel de teorii cu personalitati la un morman de fiare. De ce nu te-ai dus la ceva cu filosofie, arta, etc ? Sau te apuci sa ii vorbesti pacientului pe moarte de nemurirea sufletelor ?

Apropo, nu am intentionat sa te jignesc.

Last edited by _anaconda_; 11-08-10 at 19:49.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 08:32   #67
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

forum.acasa.tv )
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 02:11   #68
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Cât vă puteţi ţigăni... 100 de regulamente şi 1000 de moderatori tot nu pot da bun simţ, inteligenţă, logică şi simţul realităţii.
Vreţi să încetaţi, vă rog frumos, cu scuipatul si aruncatul cu lături?
Vorbiţi despre maşini, despre cunoştinţele voastre concrete, încetaţi să vă daţi stupid şi infantil cu părerea, vorbiţi DOAR DIN EXPERIENŢĂ şi gândiţi-vă că nu se acordă premii pentru asocierea până la paroxism cu un producător auto sau altul.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 00:52   #69
DiStefano

Stage 3
 
DiStefano's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 147
Exclamation Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Interesant topic, foarte frumoase masini, mai ales ca toate sunt "new generation" ---much power less emissions---.
Eu am votat si ales Megane-ul (imi place design-ul, dar recunosc ca am fost impresionat si de performante, ca de pret nici nu mai poate fi vorba, excelent) cu toate ca asa cum se vorbea mai sus despre a alege cu sufletul, asa alege Focus-ul singurul motor de peste 2l ,care atunci cand este "biciuit" intradevar "rage" f.f.frumos nu se aude precum un mieunat de pisica, ca in cazul celorlalte. Daca retragem Renault-ul din lista, Ford-ul le bate pe toate pe circuit (motor, sasiu,suspensii f.bune), dar bineinteles si pretul este pe masura. Golf-ul VI R este placut dar recunosc ca motorizarea de la V R32 ma atragea mai mult. Audi este frumos, este pentru tunat, stilat, dar mereu au fost cu pretentii (cei de la Audi, pentru asta cer si preturi piperate) si cam tot mereu au iesit pe locul II, cu RS-urile se chinuie sa bata M-urile dar nu prea reusesc de cativa ani incoace. Seat-ul in afara de putina "atractie fizica" nu prea imi spune nimic, este cam cea mai pisica dintre toate de aici. Asa ca un top personal (asa cum sunt si parerile relatate mai sus) este:
1.Renault
2.Ford
3.VW
4.Audi
5.Seat

Cu stima
DiStefano is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 08:12   #70
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Megane RS raport pret/performante excelent
Megane RS este ok din ceea ce spui insa are un mare dezavantaj cand vorbim de tuning.
Multi tuneri si-au stirbit imaginea cu el!

Votez pentru Golf!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 12:10   #71
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

din cauza pretului aleg cupra...dar sunt foarte curios cum va arata viitoarea Alfa Romeo Giulietta Gta si care vor fi performantele
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 17:17   #72
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Megane RS este ok din ceea ce spui insa are un mare dezavantaj cand vorbim de tuning.
Multi tuneri si-au stirbit imaginea cu el!

Votez pentru Golf!
Noul Megane RS se pare ca este mult mai deschis tuningului decat generatia anterioara, deja au aparut variante de peste 300 CP.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 18:44   #73
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Noi nu am modificat nicunul din ultima generatie, dar nici nu cea veche noi nu am avut probleme, doar ca am vazut in curtile altora ce s-a mai stricat.
Renault a apelat la o gestiune electronica pentru motor cu o alta abordare, poate ceva mai apropiata de cea de la EVO X.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 19:48   #74
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Nu prea postez in acest Sub-Forum, dar de data aceasta mi s-a parut destul de interesant acest Versus, poate din cauza ca detin si eu un "HotHatch", chiar daca nu din gama acestora.

Aleg Golful deoarece designul imi place la nebunie, si are acel 2.0TSI care se presteaza extraordinar la modificari.
Cupra arata foarte urat, Renault nu imi place din simplul fapt ca e frantuzeasca, Fordul mi se pare ok, dar ca design pentru mine lasa de dorit, iar S3-ul cu niste dotari de bun simt cred ca sare de 40.000Euro DDP, desi masina e o bijuterie pe roti.

Ma bucur enorm ca VW in sfarsit a decis sa renunte la tentativa aia de motor in 6 cilindri care echipa R32

Parerea mea e pur subiectiva, nu ma intereseaza toata porcaria aia cu "suflet", sau cum indraznesc sa ma iau de faimosul VR6, asa ca nu va chinuiti sa imi dati quote si sa imi explicati ce si cum.

Bafta
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 20:51   #75
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Un fan adevarat VW si Golf va spune intotdeauna ca VR6 are suflet,iar sunetul acela este inconfundabil.Un cunoscator care nu e obsedat de VW probabil va sustine ca da mai bine un motor de 2 litrii turbo,mai usor si mai pretabil la tuning(mai ieftin fata de VR).De ales as alege Golful..iar daca ar fi sa aleg performanta/pret cred ca as lua Megane.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -