Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS - pret/performant
Megane RS (MK III) - DDP 24.000 € 50 26.18%
Cupra R - DDP 23.540 € 20 10.47%
Golf R - DDP 34.095 € 36 18.85%
Audi S3 - DDP 37.842 € 31 16.23%
Focus RS - DDP 32.052 € 54 28.27%
Voters: 191. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-10, 19:48   #46
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 23:19   #47
iulirx

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 18
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

rs-ul e o jucarie pentru adulti. mai scumpa, dar o jucarie.
si, dintre toate competitoarele din acest comparativ , ea isi distreaza stapinul cel mai bine.
oricine a mers cu un 911 nou sau vechi stie ce vreau sa spun.
rs-ul este ca 911 impotriva lamborghini. lamborghini e mai bun, clar. insa 911 iti satisface orice placere.
rs-ul e o fiara si se simte ca atare. celelalte sunt si ele fioroase, insa nu-ti transmit sentimentul asta. (nu ma refer la cupra, pe care n-am condus-o)

Last edited by iulirx; 17-06-10 at 23:24.
iulirx is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 03:37   #48
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by iulirx View Post
rs-ul e o jucarie pentru adulti. mai scumpa, dar o jucarie.
si, dintre toate competitoarele din acest comparativ , ea isi distreaza stapinul cel mai bine.
oricine a mers cu un 911 nou sau vechi stie ce vreau sa spun.
rs-ul este ca 911 impotriva lamborghini. lamborghini e mai bun, clar. insa 911 iti satisface orice placere.
rs-ul e o fiara si se simte ca atare. celelalte sunt si ele fioroase, insa nu-ti transmit sentimentul asta. (nu ma refer la cupra, pe care n-am condus-o)
O spui de parca le-ai fi testat pe toate, Chris Harris te cam contrazice, ce spui tu sunt mai curand caracteristicile Meganului, el este mai jucaus, mai comunicativ cu soferul, mai rapid si culmea, mult mai ieftin.
Si Chris Harris este tot englez, doar ca este mult mai bun decat cei de la Fifth Gea, parerea mea fiind ca este cel mai bun si mai impartial redactor.
Eu zic sa urmaresti urmatoarele 2 review-uri:

https://www.youtube.com/watch?v=_3JCO...=youtube_gdata

https://www.youtube.com/watch?v=vjWqYU0OfCs
.
Adica impartasim parerea cu Porsche dar nu cea legata de Megane.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 08:47   #49
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
O spui de parca le-ai fi testat pe toate, Chris Harris te cam contrazice, ce spui tu sunt mai curand caracteristicile Meganului, el este mai jucaus, mai comunicativ cu soferul, mai rapid si culmea, mult mai ieftin.
Si Chris Harris este tot englez, doar ca este mult mai bun decat cei de la Fifth Gea, parerea mea fiind ca este cel mai bun si mai impartial redactor.
Eu zic sa urmaresti urmatoarele 2 review-uri:

https://www.youtube.com/watch?v=_3JCO...=youtube_gdata

https://www.youtube.com/watch?v=vjWqYU0OfCs
.
Adica impartasim parerea cu Porsche dar nu cea legata de Megane.
Dar tot nu ma convinge Megane-ul (chiar daca este o masina mai echilibrata) ... cred ca designul cam "cheese" e de vina ... adica tot RS-ul mi se pare mult mai carismatic si mai cu caractere si in el m-as plimba.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 09:57   #50
iulirx

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 18
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

@GTR
am testat ultimul megane, ultimul m3, ultimul golf r, s3,911, lamborghini, ariel, caterham, si lista poate continua...
parerea mea este , normal, subiectiva.
meganul nu e o masina mai echilibrata, este mai stabila (pentru ca e mult mai usoara), insa mai blinda.
nu ma compar cu greii din presa auto, e doar o parere personala.

GTR, tu ai mers cu vre-una din masinile astea ? sau te bazezi pe greii din presa ?

Last edited by iulirx; 18-06-10 at 10:03.
iulirx is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 11:38   #51
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Sincer? Comparatiile se pot face un secol de acum inainte si nimeni nu va fi niciodata impartial,ca posesor de Megane RS normal ca as inclina spre Renault,, totusi fiecare isi va lua masina pe care o prefera sau si-o doreste, banuiesc ca nimeni de pe aici nu isi cumpara o masina dupa ce zice un nenea gicuta la o emisiune tv si sincer niciodata nu dau curs acestor "teste", sunt facute ca sa fie facute altfel ar fi prea multa liniste.
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 12:23   #52
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Dar tot nu ma convinge Megane-ul (chiar daca este o masina mai echilibrata) ... cred ca designul cam "cheese" e de vina ... adica tot RS-ul mi se pare mult mai carismatic si mai cu caractere si in el m-as plimba.
Ca sa-mi exprim parerea concret eu nu agreez deloc marca Renault dar divizia Renault Sport chiar face masini deosebite, Clio RS este una din dovezi si faptul ca au scos o masina de 24 k de EUR care bate tot in gama si cam orice masina in de pana in dublul pretului ei este mai mult decat de apreciat.

Quote:
Originally Posted by iulirx View Post
@GTR
am testat ultimul megane, ultimul m3, ultimul golf r, s3,911, lamborghini, ariel, caterham, si lista poate continua...
parerea mea este , normal, subiectiva.
meganul nu e o masina mai echilibrata, este mai stabila (pentru ca e mult mai usoara), insa mai blinda.
nu ma compar cu greii din presa auto, e doar o parere personala.

GTR, tu ai mers cu vre-una din masinile astea ? sau te bazezi pe greii din presa ?
A testa untlimul Megane cu ultimul Megane RS este diferenta de la cer la pamant asa cum Focus RS nu are legatura cu Focusul standard cat de restul masinilor testate m-am bucura sa fie adevarat dar nu prea pot sa te cred, eu nu am avut ocazia sa testez Golf R, Ariel, Caterham, iar in Gallardo nu am fost decat pasager.

Meganul este o masina mult mai echilibrata, diferenta de greutate este de doar 66 de kg iar raportul putere/greutate este aparent net in favoarea Focusului, Focus RS 205.06 hp/tonne, Megane RS 176.12 hp/tonne (real se pare ca diferenta este mai mica) deci daca nu din sasiu din ce sa castige Megane!?
In una din masinile astea nu am mers dar sunt sigur ca ma pot baza pe redactori cu aevarat profesionisti, impartiali si care nu au dat gres nici in trecut si in acelasi timp ma pot baza pe timpii scosi pe pista.

Si cam tocmai asta spun ei, Focusul este mai comod, mai puternic dar Megane este mai rapid, mai manevrabil, mai comunicativ, mai direct, practic face mai bine corp comun cu soferul, exact ceea ce trebuie sa transmita o masina sport si total opus declaratilor tale si tind sa le dau lor crezare nu tie.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 11:26   #53
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Ford Focus RS :
- arata cel mai bine dintre toate (mai ales pe verde )
- cilindree/putere superioara celorlalte modele

daca ar fi si 4wd, cred ca mi`as dona un rinichi pentru ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Green_Ford_Focus_RS_(BIMS08-3).jpg
Views:	66
Size:	181.9 KB
ID:	1610118  

Last edited by aleks; 14-08-10 at 02:06.
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 13:17   #54
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by iulirx View Post
@GTR
am testat ultimul megane, ultimul m3, ultimul golf r, s3,911, lamborghini, ariel, caterham, si lista poate continua...
parerea mea este , normal, subiectiva.
meganul nu e o masina mai echilibrata, este mai stabila (pentru ca e mult mai usoara), insa mai blinda.
nu ma compar cu greii din presa auto, e doar o parere personala.
Unde traiti bai fratilor si cu, ce va ocupati de va permiteti asa luxuri si distractii ca aici in Moldova lumea se chinuie sa supravietuiasca cu salarii de 700RON

Acuma nu zic ca exista si oameni cu bani si nu ii invinovatesc ca poate o fi munca lor la mijloc, dar e mare tare discrepanta intre noi aia multi, aia normali si remunerati in bataie de joc si cativa care isi permit "avioane" sau care au prieteni cu "avioane".
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 16:30   #55
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Renaultu da bine cu pretul ala..dar daca ar fi sa aleg cu sufletul ar fi Focus RS sau Golf R
@lord wader,aici e discutie teoretica..ce zici de threadurile gen BMW seria 7 vs Audi a8..cine are bani sa le cumpere de noi cu dotari multe..putini oameni totusi comparativ cu cei care nu isi permit
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 16:32   #56
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
Renaultu da bine cu pretul ala..dar daca ar fi sa aleg cu sufletul ar fi Focus RS sau Golf R
Cum ai putea alege cu sufletul un VW?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 16:33   #57
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

ok stiu ca ai spune sa aleg Seat sau S3 cu sufletul,dar mie imi place Golful.mi-a placut intotdeauna iar 6 R este un model de exceptie,parerea mea
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 16:41   #58
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
ok stiu ca ai spune sa aleg Seat sau S3 cu sufletul,dar mie imi place Golful.mi-a placut intotdeauna iar 6 R este un model de exceptie,parerea mea
Nu.
Cu sufletul alegi o Alfa, spre exemplu, nu un VAG.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 16:55   #59
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Sunteti culmea. ORICE masina poate fi aleasa cu sufletul, daca asta vrei. Asa cum tie iti place Alfa si consideri ca are "personalitate" si alte tampenii asa poate cred si eu despre Audi. Care e problema ? Poate sufletul meu vrea Audi cel ma mult si ii place "personalitatea" unui Audi. So ? Chiar nu puteti trece peste astfel de idei preconcepute si aberatii gen personalitate, suflet pentru niste masini facute din fier si plastic ? Sau fierul si tabla din Alfa au elementul divin in ele ? Jezas.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 17:13   #60
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: NEW Megane RS (MK III) vs Cupra R vs Golf R vs Audi S3 vs Focus RS

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
@lord wader,aici e discutie teoretica..ce zici de threadurile gen BMW seria 7 vs Audi a8..cine are bani sa le cumpere de noi cu dotari multe..putini oameni totusi comparativ cu cei care nu isi permit
Ce sa zic, la mine in sat numai in zona unde stau eu sunt 3cu seria 7 toate negre si un 911 cabrio dar macar respectivii posesori sunt oameni de succes care au peste 20de ani in domeniul petrolului, gazului, depozite de materiale de constructii nu de alde noi care scriem pe forum si avem un opel, un vw, un matiz sau un logan
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -