Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-03-07, 16:41   #196
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
opel astra COAJA = logan full ( + ca trb sa ii mai pui tu cate-ceva ca sa ajunga la dotarile astrei )
Esti un idiot.Citeste ceva pagini in spate si o sa vezi cum e cu dotarile.Sau intra aici http://www.opeldibas.ro/showroom.php?s=ec&id=3
Super echipata Astra asta coaja...trebuie sa dai la manivela sa cobori geamul.Si vei fi nevoit sa faci asta,ca aer conditionat din ****.In plus,mai auzi si ceva zomot de afara sa nu te plictisesti,ca iarasi,radio/CD-player din ****.Datul la manivela e util ca antrenament pentru cand te vei da jos din masina si o vei incuia tot manual,pentru ca inchidere cu telecomanda tot din ****.Pe de alta parte,e bine sa te inveti sa rotesti cheia,pentru ca asa vei face si cu rotitele de la oglinzi,pentru care actionare electrica...banuiesc ca deja pricepi tiparul Proabil ca n-o sa-ti pese prea mult de toate astea ce-i drept,fiind prea ocupat sa dai cu capul de plafon si sa te intinzi dupa volan datorita faptului ca nici scaunul nici volanul nu sunt reglabile deloc.Ignorand mofturi de genul volan imbracat in piele,proiectoare de ceata si jante de aliaj usor,pe care Loganul le are si Astra nu,e clar ca o Astra COAJA e mai echipata decat un Logan Ambition/Prestige.Cel putin pentru un dobitoc ca tine care nu stie despre ce vorbeste dar simte nevoia sa comenteze.
Race is offline  
Old 14-03-07, 17:03   #197
diego

Stage 3
 
diego's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 146
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

astra nu se compara cu loganu,nici la interior nici la designul exterior
diego is offline  
Old 14-03-07, 18:43   #198
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Eu n-am zis ca e super confortabil, insa fata de astra classic e o diferenta destul de mare. Astra are 26.000, peugeot-ul 14.000. Astra are jante pe 15 (195/60/15), peugeot pe 16 (205/55/16).
Probabil comparat cu un astra H, peugeot-ul ar pierde, dar fata de astra classic care e super rigida si pe care simti orice groapa, peogeot-ul e S-klasse.

later edit: @race: daca te uiti pe aceeasi pagina (opeldibas.ro) o sa vezi o sectiune numita promotii in care sunt dotarile gratis de care beneficiaza masina: aer conditionat, geamuri electrice fata, volan reglabil, scaun sofer reglabil, inchidere centralizata, oglinzi incalzite.
__________________

Last edited by steaua23; 14-03-07 at 18:45.
steaua23 is offline  
Old 14-03-07, 19:33   #199
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
later edit: @race: daca te uiti pe aceeasi pagina (opeldibas.ro) o sa vezi o sectiune numita promotii in care sunt dotarile gratis de care beneficiaza masina: aer conditionat, geamuri electrice fata, volan reglabil, scaun sofer reglabil, inchidere centralizata, oglinzi incalzite.
merci
dolb is offline  
Old 14-03-07, 19:35   #200
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Esti un idiot.Citeste ceva pagini in spate si o sa vezi cum e cu dotarile.Sau intra aici http://www.opeldibas.ro/showroom.php?s=ec&id=3
Super echipata Astra asta coaja...trebuie sa dai la manivela sa cobori geamul.Si vei fi nevoit sa faci asta,ca aer conditionat din ****.In plus,mai auzi si ceva zomot de afara sa nu te plictisesti,ca iarasi,radio/CD-player din ****.Datul la manivela e util ca antrenament pentru cand te vei da jos din masina si o vei incuia tot manual,pentru ca inchidere cu telecomanda tot din ****.Pe de alta parte,e bine sa te inveti sa rotesti cheia,pentru ca asa vei face si cu rotitele de la oglinzi,pentru care actionare electrica...banuiesc ca deja pricepi tiparul Proabil ca n-o sa-ti pese prea mult de toate astea ce-i drept,fiind prea ocupat sa dai cu capul de plafon si sa te intinzi dupa volan datorita faptului ca nici scaunul nici volanul nu sunt reglabile deloc.Ignorand mofturi de genul volan imbracat in piele,proiectoare de ceata si jante de aliaj usor,pe care Loganul le are si Astra nu,e clar ca o Astra COAJA e mai echipata decat un Logan Ambition/Prestige.Cel putin pentru un dobitoc ca tine care nu stie despre ce vorbeste dar simte nevoia sa comenteze.


si vrei sa zici ca loganul are volan reglabil huh ?
dolb is offline  
Old 14-03-07, 19:42   #201
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Gaby_Slo View Post
Am auzit d la niste prieteni din oras...care au logan 1.5dci...k in unele zile au probleme q masina )... da c probleme?? nu le mai ia comp d bord motorul...(nu`l mai recunoaste) si masina nu mai merge (decat tractata) )) la astranu cred k vei avea asa o prob in viata vietilor...nici macar cand o dai la fiare vechii..aku p bune..ziceti si voi
ZIC EU! ca posesor de astra 1.7 DTI = se stie ca la acest tip de motor pica mereu calculatorul de injectie ( mai exact pica cele 3 lipituri reci , care trebuie refacute la un electrician de preferat; pt k eu prima data le-am refacut la reprezentanta si a costat 350 de euro, iar a doua oara la electrician si mi-a luat 500 de mii de lei.. si de atunci DUREAZA )
__________________

dolb is offline  
Old 14-03-07, 20:05   #202
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Esti un idiot.Citeste ceva pagini in spate si o sa vezi cum e cu dotarile.Sau intra aici http://www.opeldibas.ro/showroom.php?s=ec&id=3
Daca te-ai incalta tu frumusel si te-ai duce PE JOS ( ca la ce post-uri dai presupun ca nici permis nu ai .. nu mai vb de masina ) , la reprezentanta OPEL si le-ai cere o lista DETALIATA cu dotarile astrei ( coaja ) vei fi surprins ca nu prea corespunde cu ceea ce scrie pe www.opeldibas.ro ! Nu stiu cum sa iti zic dar li se cam rupe celor de la opeldibas.ro ca stai tu sa citesti pe site ce are ea! ei mai mult au facut site-ul sa iti arate masina si sa te convinga sa vi la SHOWROOM sa o vezi ! capisci ? ( presupun ca nu ) ;;; CINEVA SA II DEA UN FAX PLS !!! CINE ARE TALENT LA DESEN ?
dolb is offline  
Old 15-03-07, 11:00   #203
Mas

Stage 5
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 602
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by dj_remix View Post
Are astra 100cp la motoru de 1.6 16v da e mai grea ca un logan cu motor de 1.6 90cp si diferenta aceasta de greutate se vede la sprint. Nu va ofticati ca va-ti cumparat masini straine si va face o,,DACIE'' de rusine!!!!!Si a aparut si versiunea de 105cp 1.6 16v pe logan si doar uitativa de curioisi la datele tehnice ,0-100km/h in 10,2sec!!si uitativa si la un passat de 130cp 1.9tdi!!!care se chinuie sa coboare sub 11 sec.Aceste date tehnice sunt date de constructor si sunt obtinute in conditii optime!!!

Inca un pic si ma convingi sa iau Logan... Adicatelea, o sa dau mucu la fitsosii cu Passat TDI??? Tati, tati, vreau si io d-asta!
Scuza-ma ca te-ntrerup din visare, insa... Cum a aparut pe piata auto, au fost niste baieti, unii de pe la ProMotor, care au luat si au testat tigaia respectiva... si au zis asa: este o masina care are un demaraj bunicel, insa nu este de fuga, pentru ca un demaraj bun nu compenseaza toate celelalte: frane,siguranta, stabilitate (stim cu totii ce beton e Loganu' la capitolul asta... personal, am vazut mai multe Loganuri rasturnate decat cele de la toate celelalte firme de masini adunate)... Concluzia lor a fost ca este o masina care te ajuta intr-o depasire, insa nu e de fuga... Nu poti compara un Passat 5 cu un Logan...Passat-ul, mai ales cu seria noua(Passat 6), tinde spre segmentul premium dominat de BMW seria 3, Audi A4, Volvo S40 si nu in ultimul rand Mercedes C-Klasse...
In plus de asta, nu vad ca s-au umplut strazile de Logan 16v, cum s-au umplut de Passat... Cele mai vandute sunt Logan 1.5dci si Logan 1.4...Cei care au mai multi bani, se orienteaza catre alte masini... Deci sa nu exageram.
__________________
----------------http://www.angel-eyes.ro----------------

BMW lenes
Mas is offline  
Old 15-03-07, 11:01   #204
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Propun sa se inchida topicul ca deja unii sant penibili...si mai au un pic si zic ca se tin si chiar intrec si un M :P
L3on is offline  
Old 15-03-07, 11:11   #205
Ciky

Stage 5
 
Ciky's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 833
Member of:
[DACIA]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da mah pai plm eu m-am tinut cu 5-ari ( care iti pot confirma ) si vi tu cu cacaneatza de 1.4 sau 1.6 de la logan si te bati in piept ca ma faci .. shut uppp
wake up man nobody believes you.....opel astra dupa 5 ari..........oricand is dispus sa ne dam,poate is mai bun la volan ca tine ce zici????
Ciky is offline  
Old 15-03-07, 14:17   #206
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Motor 1,7l CDTI 16V
Tip 4 cilindri in linie, Diesel
Capacitate cilindrica (cmc) 1686

Putere maxima (CP/rpm) 82/4400
Cuplu maxim (Nm/rpm) 170/1800-2800

Dimensiuni
Lxlxi (mm) 4252/1709/1425
Masa proprie (kg) 1300
Portbagaj (l) 460/1230
Garda la sol (mm) 150
Performante
Acceleratia 0-100 km/h (s) 14
Viteza maxima (km/h) 175
Consum mediu declarat (l/100 km) 4,6
Consum mediu in test (l/100 km) 5,3 (motor in rodaj)
Preturi
Pret CIP 10 597 euro (fara optionale)
Pret DDP 12 800 euro (fara optionale)

Dacia Logan 1,4l MPI Laureate
Motor 1,4l 8V
Tip 4 cilindri in linie
Capacitate cilindrica (cmc) 1390

Putere maxima (CP/rpm) 75/5500
Cuplu maxim (Nm/rpm) 112/3000

Dimensiuni
Lxlxi (mm) 4250/1735/1525
Masa proprie (kg) 975
Portbagaj (l) 510
Garda la sol (mm) 155
Performante
Acceleratia 0-100 km/h (s) 13,0
Viteza maxima (km/h) 165
Consum mediu declarat (l/100 km) 6,8
Consum mediu in test (l/100 km) 6,5
Preturi
Pret CIP -
Pret DDP 7 300 euro

ca sa nu mai laudati 1.7 ca bati M sau mai stiu eu ce...
__________________
NEbunu is offline  
Old 15-03-07, 15:40   #207
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

ei se contraziceau pe alte motoare: astra 1.7 dti 75 de cai.
steaua23 is offline  
Old 15-03-07, 17:42   #208
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

pai daca ala de 82 de cai scoate 14 sec..ala de 75 ai impresia ca scoate mai bine..?)
NEbunu is offline  
Old 15-03-07, 18:12   #209
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Nu cred ... eu doar am spus care era comparatia.
steaua23 is offline  
Old 15-03-07, 22:00   #210
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Mas View Post
Inca un pic si ma convingi sa iau Logan... Adicatelea, o sa dau mucu la fitsosii cu Passat TDI??? Tati, tati, vreau si io d-asta!
Scuza-ma ca te-ntrerup din visare, insa... Cum a aparut pe piata auto, au fost niste baieti, unii de pe la ProMotor, care au luat si au testat tigaia respectiva... si au zis asa: este o masina care are un demaraj bunicel, insa nu este de fuga, pentru ca un demaraj bun nu compenseaza toate celelalte: frane,siguranta, stabilitate (stim cu totii ce beton e Loganu' la capitolul asta... personal, am vazut mai multe Loganuri rasturnate decat cele de la toate celelalte firme de masini adunate)... Concluzia lor a fost ca este o masina care te ajuta intr-o depasire, insa nu e de fuga... Nu poti compara un Passat 5 cu un Logan...Passat-ul, mai ales cu seria noua(Passat 6), tinde spre segmentul premium dominat de BMW seria 3, Audi A4, Volvo S40 si nu in ultimul rand Mercedes C-Klasse...
In plus de asta, nu vad ca s-au umplut strazile de Logan 16v, cum s-au umplut de Passat... Cele mai vandute sunt Logan 1.5dci si Logan 1.4...Cei care au mai multi bani, se orienteaza catre alte masini... Deci sa nu exageram.
Merci MAS-ule .. ne vedem Duminica !
dolb is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -